„To bude skandál! Budu za blázna,“ říkají si často lidé trpící nějakou duševní poruchou. I když vývoj na poli psychologie a neurovědy postoupil, psychická porucha je stále velkým stigmatem.
Pohled na nemocné se ale pomalu mění s tím, jak exponenciálně roste počet celebrit, které duševními nemocemi trpí…
Bezesporu jde o jednu z nejošklivějších duševních nemocí, která vás může potkat. Nevyzpytatelné a neustálé střídání depresí a mánií dožene mnohé až k sebevraždě. Chorobu nemůžete vyléčit, můžete ji pouze utlumit. Třeba jako oblíbená americká zpěvačka Demi Lovato (*1992).
Těžké dospívání a alkohol
„Neměli bychom lidi s jakoukoli poruchou soudit, ale přijmout je takové, jací jsou,“ je přesvědčená Demi. Sama ví, o čem mluví. Nepředvídatelné změny nálady jí zničily část jejího dospívání v době, kdy sahala na vrchol slávy.
Své stavy nedokázala ukočírovat jinak než lahvemi alkoholu. S bipolární poruchou je Demi hospitalizována v roce 2011, tedy ve svých 19 letech. Od té doby se snaží „sekat latinu“.
„Terapeuta navštěvuji dvakrát týdně a ujišťuji ho, že beru léky,“ přiznává zpěvačka. Časy, kdy jediným takovým lékem byl alkohol, jsou podle ní dávno pryč.
„Na pití a paření zapomínám díky své práci, radši se soustředím na své fyzické zdraví a duševní pohodu,“ říká vyrovnaně.
V euforii napíše 7 písní za noc
Sama si je moc dobře vědoma, že zápas s touto poruchou je celoživotní. Ví, že kdyby kolem sebe neměla rodinu a věrné přátele, kteří jí s léčbou pomáhají, kdykoli může upadnout zpátky do těch nejnepříjemnějších a nejtemnějších stavů.
„Neuvědomovala jsem si, že jsem nemocná. Myslela jsem si, že sepsání sedmi písniček za jednu noc je něco normálního. Další noc jsem byla vzhůru do pěti do rána, prostě jsem nemohla usnout. Moje mysl šílela a občas to přichází i teď.
Stále se učím, jak se s tím vyrovnat,“ přiznává a zmiňuje konkrétní projevy poruchy. Nejtěžší je podle ní si problém přiznat a začít jej řešit. Když pod tlakem okolí sáhla k léčbě, zprvu si prý myslela, že tím její život skončil.