Domů     Co nám dala NASA: Předměty běžné potřeby, které vznikly díky vesmírnému programu
Co nám dala NASA: Předměty běžné potřeby, které vznikly díky vesmírnému programu

Lidská touha dobýt vesmír s sebou přinesla rozsáhlé přípravy a studium nejrůznějších materiálů, které by se pro tuto příležitost mohly hodit. Díky tomu byla uskutečněna řada objevů, které se později uplatnily i v každodenním životě běžných lidí. Za které vynálezy, mimo jiné, vděčíme NASA?

Paměťová pěna

Důvod vzniku: Při cestách astronautů do vesmíru NASA řešila, jak zvýšit jejich pohodlí a zároveň bezpečnost během startu a přistávání, kdy musí být připoutáni k sedadlům.

V roce 1966 proto vznikl program, který měl zvýšit ochranu astronautů před nárazem. V jeho rámci vyvinulo Ames Research Center, tedy vědecké výzkumné středisko NASA, pěnový materiál s neobvyklými vlastnostmi.

Ten díky své měkkosti a schopnosti absorpce energie nabízí nejen výbornou ochranu v případě nárazu či nehody, ale také pohodlí pro své uživatele.

Paměťová pěna se používá například na výrobu matrací.
Paměťová pěna se používá například na výrobu matrací.

Využití na Zemi: Paměťová nebo také líná pěna se používá na výrobu matrací a polštářů, ale také pro polstrování v letadlech či automobilech, případně třeba i na invalidních vozících.

Ochranný účel plní také v zábavních parcích a u sportovního vybavení, například v polstrování helem.

Bezdrátový vysavač

Důvod vzniku: Pro vesmírnou misi Apollo potřebovala NASA přenosný vrták poháněný baterií, který by byl schopen získávat vzorky z povrchu Měsíce a v hloubce až tří metrů pod jeho povrchem.

Vytvořením takového vrtáku byla pověřena společnost Black & Decker, jež roku 1981 vyvinula počítačový program pro optimalizaci konstrukce motoru vrtáku tak, aby minimalizoval spotřebu energie.

Vrták pomáhal získávat vzorky z povrchu Měsíce.
Vrták pomáhal získávat vzorky z povrchu Měsíce.

Využití na Zemi: Zdokonalení původní technologie vedlo k vyvinutí bezšňůrového miniaturního vysavače, zvaného Dustbuster. Ten se stal oblíbeným pomocníkem v mnoha domácnostech. Jeho nikl-kadmiové baterie se nabíjejí z klasické zásuvky.

Na obdobném principu fungují dnes také vrtačky, vyžínače keřů či nůžky na trávu.

Dětské výživy

Důvod vzniku: Strava astronautů si prošla významným vývojem. Éra hliníkových tub a dehydratovaných prášků různých chutí byla postupně nahrazena plnohodnotnou a chutnou stravou.

V 80. letech začala například NASA zkoumat možnosti využití mikroskopických vodních řas pro vytváření kyslíku a potravy či recyklaci odpadních látek během vesmírných letů.

V řasách byly látky obsažené i v mateřském mléce.
V řasách byly látky obsažené i v mateřském mléce.

Využití na Zemi:

Řasy později využila firma Martek Biosciences Corporation a izolovala z nich důležité mastné kyseliny DHA a ARA, které jsou obsaženy v mateřském mléce a jsou důležité pro vývoj mozku a očí dětí, a začala jimi obohacovat dětské výživy.

Sušení mrazem

Důvod vzniku: Ve snaze dopřát astronautům v průběhu mise pokrmy, ve kterých bude zachováno maximum vitaminů a živin a které budou navíc málo vážit, využívala NASA již u projektu Mercury na sklonku 50. let metodu označovanou jako lyofilizace.

Sušení se využívá k uchovávání potravin.
Sušení se využívá k uchovávání potravin.

Využití na Zemi: Jde o sušení mrazem, při kterém se nejprve potravina zmrazí na teplotu -20 až -50 °C, pak se v mrazicím zařízení sníží tlak a zvýší teplota, aby docházelo k sublimaci (přechod pevné látky v plynnou, aniž by nastalo tání).

Díky tomu se z potraviny odstraní 95 % obsažené vody. Využívá se k uchovávání potravin a květin či sušení knih poškozených povodní.

Vylepšené pneumatiky

Důvod vzniku: NASA požádala společnost Goodyear Tire and Rubber, jejíž pneumatiky jezdily roku 1971 po Měsíci, aby pro ni vyvinula pevný materiál, který by se dal použít na kryty padáků sond Viking, vyslaných roku 1975 do vesmíru, aby prozkoumaly povrch Marsu.

Společnosti se podařilo přijít s materiálem, který byl 5x pevnější než ocel.

Kvůli průzkumu Měsíce vznikl nový druh pneumatik.
Kvůli průzkumu Měsíce vznikl nový druh pneumatik.

Využití na Zemi: Skvělé vlastnosti tohoto materiálu přiměly Goodyear přemýšlet o jeho dalším použití. Vznikl tak nový druh pneumatik, které mají o 16 000 kilometrů delší průměrnou životnost.

Nyní se pro misi na Mars testují pneumatiky ze slitiny mědi a titanu, které nelze propíchnout.

Drážkování

Důvod vzniku: Při přistávání raketoplánů Space Shuttle na mokrých drahách se NASA potýkala s nebezpečím smyku, delší brzdnou dráhou a možností nehody.

Ve výzkumném středisku Langley Research Center proto vznikla technika označovaná jako drážkování. Šlo o řezání drážek do betonu, které měly zlepšit odvod vody z povrchu vozovky.

Drážkování se využilo pro bezpečnost na mokrých površích.
Drážkování se využilo pro bezpečnost na mokrých površích.

Využití na Zemi: Systém drážkování se osvědčil a vedl ke zvýšení bezpečnosti mokrých povrchů. Dnes se kromě letišť a exponovaných míst na silnicích používá rovněž v okolí bazénů, na schodech, parkovacích místech i ve zvířecích kotcích.

Měření teploty infračerveným senzorem

Důvod vzniku: Přes 30 let zkušeností s využitím infračerveného světla k dálkovému měření teploty planet a hvězd (prostřednictvím satelitu IRAS) má Laboratoř proudového pohonu (JPL) spadající pod NASA. Právě jejich technologii použila roku 1991 společnost Diatek k vytvoření prvního teploměru, měřícího teplotu prostřednictvím infračerveného senzoru.

Infračervený teploměr měří velmi přesně.
Infračervený teploměr měří velmi přesně.

Využití na Zemi: Teploměr, který měří teplotu jeho pouhým namířením na ušní bubínek, pracuje s přesností na dvě desetiny stupně. Výsledná teplota je známa do dvou sekund.

Toho je využíváno především v nemocnicích, kde vede k úspoře času i bránění šíření infekcí, protože se při vyšetření vůbec nemusí dotknout pacientova těla.

LED diody

Důvod vzniku: Světelné diody, uvolňující infračervené světlo, využívala a dále využívá NASA k experimentům s pěstováním rostlin ve vesmíru.

Ty prokázaly, že i přes absenci gravitace lze ve vesmíru vypěstovat například zeleninu, což je důležité vzhledem k plánovaným misím na Měsíc a Mars, spojeným s jejich kolonizací.

LED diody slouží k léčebným účinkům.
LED diody slouží k léčebným účinkům.

Využití na Zemi: LED diody, jež ve vesmíru umožňují pěstování rostlin, na Zemi uzdravují lidi. Jejich červené světlo zmírňuje bolesti svalů a kloubů, projevy artritidy, ztuhlost a svalové křeče.

Naopak uvolňuje svaly a zlepšuje místní krevní oběh. Jejich budoucností je pomáhat bojovat s projevy kostní atrofie, roztroušené sklerózy, Parkinsonovy choroby či diabetických komplikací.

Protézy

Důvod vzniku: Aby mohla NASA zkoumat povrchy jiných planet, investuje nemalé částky do inovací v oblasti robotiky a materiálů pro tlumení nárazů. Díky tomu vznikl například systém umělých svalů, usnadňující robotické operace ve volném vesmíru.

Bionické protézy pomáhají lidem i zvířatům.
Bionické protézy pomáhají lidem i zvířatům.

Využití na Zemi: Pokroky NASA v oblasti robotiky umožňují tvorbu funkčně dynamičtějších protéz, tzv. bionických končetin, a to jak pro lidi, tak pro zvířata. Při jejich tvorbě se kvůli pohodlí pro pacienty rovněž používá paměťová pěna.

Vybavení hasičů

Důvody pro vznik: Vesmírné prostředí je pro člověka velmi nehostinné, NASA proto musela své astronauty při cestách do kosmu adekvátně chránit – skafandrem.

Po tragédii během simulovaného startu rakety Apollo 1 roku 1967 navíc uhořeli tři astronauti, proto se NASA zaměřila na vyvíjení ohnivzdorných materiálů (využitých na skafandrech i vybavení raketoplánů), které by posádky chránily.

Když astronauti při ne
Když astronauti při ne

Využití na Zemi: Díky zkušenostem NASA byl vyvinut dýchací přístroj z hliníkového kompozitu, který využívají při své práci hasiči.

Ohnivzdorné materiály se zase používají na hasičské obleky, případně v podobě termofólie (součást autolékárniček), která ve vesmíru slouží k izolaci a ochraně zařízení – třeba Apolla 11, Hubbleova teleskopu či roverů pro Mars. Ohnivzdorné nátěry a pěny se pak používají k ochraně budov před požárem.

Filtrace vody

Důvod vzniku: Zajištění čisté vody je pro dlouhodobé pobyty ve vesmíru klíčové, bez systému dokonalého čištění by například život na Mezinárodní vesmírné stanici nebyl možný.

Filtrační systémy umožňují proměnit odpadní vodu (moč, pot, vydechovaný vzduch) na pitnou.

Filtrace se hodí hlavně do zemí, kde je voda kontaminovaná.
Filtrace se hodí hlavně do zemí, kde je voda kontaminovaná.

Využití na Zemi: Také na naší planetě jsou místa, kde je čistá voda nedostatkovým zbožím. Například v rozvojových zemích bývá voda silně kontaminována. Právě tam mohou být využita filtrační zařízení, vyvinutá původně pro přežití ve vesmíru.

Foťák v telefonech

Důvod vzniku: Eric Fossum, pracující v Laboratoři proudového pohonu (JPL) spadající pod NASA, potřeboval zmenšit kamery tak, aby se vešly do vnitřních prostor vesmírných lodí, nebo aby je bylo možné upevnit na sondy.

Roku 1993 tak vyvinul se svým týmem obrazový snímač CMOS, který zlepšil kvalitu fotografií a snížil spotřebu elektřiny u kamer.

Ve vesmíru bylo třeba zmenšit kamery tak, aby na ně bylo možné upevnit sondy.
Ve vesmíru bylo třeba zmenšit kamery tak, aby na ně bylo možné upevnit sondy.

Využití na Zemi:

Potenciál svého vynálezu využil, když si založil společnost Photobit, jež drží exkluzivní licenci ke komerčnímu využití těchto senzorů, které se používají nejen v mobilních telefonech, ale také v medicíně, kde umožňuje tvorbu tak malých kamer, aby je bylo možné spolknout.

Foto: Shutterstock.com, Wikimedia Commons
Související články
Věda a technika
Průmyslová výstava ve Veltrusích roku 1754: Stánkaři museli vystačit se svojí výmluvností
Zámecký park ve středočeských Veltrusích je plný stánků. Výrobci a účastníci výstavy v jedné osobě se u stolů se svým zbožím naparují jako kohouti. Za chvíli prý má dorazit panovnice a všichni na ni chtějí udělat ten nejlepší dojem. Evropou se v 18. století začíná šířit průmyslová revoluce. Manufaktury rostou jako houby po dešti a noví podnikatelé […]
Věda a technika
První průmyslová výstava v Čechách: Seriózní expozice, nebo pouhý bazar?
V některých pramenech se píše, že se první průmyslová výstava na světě konala v roce 1754 v Čechách. Určitě vám vrtá hlavou otázka, jestli výstavě, která tehdy proběhla v parku veltruského zámku, můžeme opravdu připsat světové prvenství. Jak to tedy je? Účelem průmyslových veletrhů, které se v Evropě ve 2. polovině 18. století začínají pořádat, je hlavně získat odbyt […]
Věda a technika
Struktura DNA aneb o symbolu života
25. duben 1953 se zapsal do historie jako den, kdy byl veřejně oznámen objev struktury DNA. Deoxyribonukleová kyselina, jak zní její celý název, je bez nadsázky považována za základní stavební kámen všech živých organismů. Každý jednotlivý organismus má svou vlastní DNA řadu, ve které jsou zapsány veškeré informace o něm. Nikdo a nic na světě […]
Věda a technika
USS Scorpion: Oběť ruského útoku?
Co se to v roce 1968 děje v hlubinách světových oceánů? Byla studená válka opravdu jen studená? Během jediného roku totiž dochází ke čtyřem z největších havárií ponorek, přičemž dvě z jsou jaderné. Jednou z nich je americká ponorka Scorpion. V souvislosti s teorií, že za potopení sovětské ponorky K–129 může srážka s americkou ponorkou, se objeví tvrzení, že […]
reklama
záhady a tajemství
Kouzelný Lykúrgův pohár: Sloužily ve starém Římě nanotechnologie k odhalení jedu?
Jednou září smaragdovou zelení, podruhé rudě žhnoucí červení. Přitom nádoba vypadá jako úplně obyčejné sklo, jenom zdobené propracovanými reliéfy. To je ale omyl. Kouzlo římských sklářů odhalí vědci až na sklonku 20. století.   O nanotechnologiích jistě ještě hodně uslyšíme. Je v nich ukryta budoucnost mnoha oborů, na tom se dnes vědci shodují. Překvapivé je, že zřejmě […]
Ovládali Vikingové předchůdce GPS navigace?
Pravděpodobně jste se ve škole v hodinách dějepisu učili o středověkém řádění dobyvačných Vikingů. V průběhu 9. a 10. století si podmaní část britských ostrovů, zabydlí se v Grónsku i na Islandu. Tím ale jejich nájezdy nekončí. Přibližně na přelomu 10. a 11. století vedeni Leifem Erikssonem (asi 970–asi 1020) doplují až současnému kanadskému Newfoundlandu. Jak […]
Přinesly českému králi Václavovi II. hvězdy smůlu?
Čeští králové se v minulosti při svém státnickém rozhodování hodně řídili podle hvězd. Ty jim však nebyly vždy jenom příznivě nakloněny. Svoje by o tom mohl dopodrobna vyprávět třeba český král Václav I.   Zatímco korunovaci prvního českého krále Vratislava II. (po r. 1031–1092) nebo podpis Zlaté buly sicilské podle hvězd 26. září 1212 si bylo […]
3 travičky, které píší dějiny: Měla Kateřina Medicejská jedovou komnatu?
Směs bahna a močůvky pod okny pařížských domů nabírá rudý nádech lidské krve. Bartolomějská noc z 23. na 24. srpna 1572 je v plném proudu. Podle všeho iniciuje řádění francouzská královna Kateřina Medicejská (1519–1589). Nechvalně se tak zapíše do historie.   Ostatně, na dvoře ji za života manžela nikdo příliš nemusí, je nižšího původu a […]
reklama
historie
Zrození povinné školní docházky u nás: Proč se jí církev a šlechta bála?
Vývoj jde v 18. století nezadržitelně kupředu, rozjíždí se manufakturní a strojní výroba, která si žádá obsluhu schopnou alespoň číst a psát. Nezbývá než podniknout radikální krok, posunout vzdělanost v rakouské monarchii alespoň na základní úroveň. Brzdou reformy škol je ale katolická církev a šlechta. Proč? Školy do té doby většinou fungují pod ochranou klášterů nebo bohatých […]
Váleční sloni: Tank s chobotem
Římská legie se řadí k boji. Zazní bubny a rozkazy centurionů. Vojáci se seřadí do linie, skryti za hradbou velkých štítů. Před nimi je řeka a za ní nepřítel. Překročit vodní tok nebude snadné, ale není nic, co by římská legie nezvládla. Na druhém břehu se pustí do boje. A začne vítězit! V roce 280 př.nl. stojí […]
Rozkvět a pád Babylonské říše
Babylonská říše se formovala postupně na břehu řeky Eufrat v dnešním Iráku již dva tisíce let před naším letopočtem. Dnes se v dané oblasti nachází převážně poušť, ale před čtyřmi tisíci lety se zde nacházela úrodná krajina s pravidelným přísunem srážek a teplým vlhkým podnebím. Nejprve se jednalo o městský stát v bezprostřední blízkosti města nazývaného v akkadštině Báb-ilí (Brána […]
Císař Leopold II. dal přednost nákupům před učenou diskusí
V 18. století se rodí nový fenomén – průmyslové výstavy. V Čechách se ta první odehrála v roce 1754 ve Veltrusích a nadšená z ní byla Marie Terezie. Z té další v roce 1791 v Praze zase císař Leopold II.   Když Marie Terezie projevuje zájem o všechno a během obchůzky se často zastavuje. Teď […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz