Od provizorních léků lidstvo ušlo neskutečnou cestu. Revoluce v genovém inženýrství nám klepe na dveře. Není potřeba mít haldy peněz, je snadná, levná a na koleni ji zmákne „skoro“ každý. Jde o nezodpovědné šílenství nebo dokonalou vizi budoucnosti?
Nechybí jim důkladné vzdělání, mnozí brázdí chodby univerzit nebo výzkumných center. Ve volném čase se ale nejčastěji v ušmudlaných garážích věnují aktivitám, které nesnesou denní světlo. Pohrdají zákony, pravidly i všemi zásadami.
Existuje skupinka nadšenců, kteří se rozhodli vzít lékařskou péči do vlastních rukou. EPOCHA vám nyní představí svět nových, extrémních možností, ve kterém je potomek na míru, stejně jako léčba, blízkou budoucností na úplně jiném levelu.
Molekulární nůžky
Co: CRISPR-Cas9
Vše stojí jen na svobodném rozhodnutí. Tedy zatím. Tito pánové, kteří vyměnili obleky a laboratoře výzkumných center za divoké účesy a piercingy, totiž zastávají vizi, že dosavadní přístup ke genovému inženýrství je těžkým přežitkem. Aby také ne.
Na prameni vědění sedí už několik desítek let převážně univerzity nebo vědecké týmy, které mají svázaný nejen jazyk, ale i ruce. V celém vývojovém a testovacím odvětví se navíc protáčí miliony dolarů.
Veškerá nařízení, regulace a omezení zbytečně zdržují od hlavní náplně práce – záchraně lidských životů. Biohackeři se ale zpátky držet nemusí. Jsou svými vlastními pány, kteří chtějí nemocným léčbu poskytnout hned, bez čekání.
Jejich snahy podporují nově zrozené metody, které zásahy do dědičné informace usnadňují. Celá jejich práce stojí na vratkých základech, kde záruka prakticky neexistuje.
Lékařský bůh
Jednou z nich je „génius“ a jakýsi samozvaný bůh genové budoucnosti. Slangově se mu říká krispr. Odborně jde o techniku genového šlechtění známého jako CRISPR-Cas9, který spatří světlo světa v roce 2012. Je jakýmsi editorem genů a samotná technika editací.
Právě krispr je horkým esem v rukou biohackerů, kterým umožní rozjet jejich poslání. Přímo až s profesorskou přesností dokáže zasáhnout do dědičné informace, a to přesně v místě, kde je to potřeba. Pořizovací náklady za pakatel a použití snadné.
Jen co se o krisprech začne v odborných kruzích šuškat, přestávají být některé zákroky výsadou bílých plášťů. Experimentovat může kterýkoliv smrtelník, což s sebou nese větší šance na vyvinutí účinných prostředků.
Genetický všeuměl
Genomy všech organismů jsou pod lupou. Nejen v tom lidském totiž dokáže krispr čarovat. Poradit si umí i s bakteriemi, rostlinami nebo živočichy. V genetické informaci si prostě vyhlédne konkrétní místo a v něm poté DNA přeruší.
Za svůj šarlatánský postup si vyslouží přízvisko „metoda molekulárních nůžek“. Buňka na celou věc reaguje spuštěním opravných mechanismů, které sice DNA opět spojí, ale nedokonale.
Celý koloběh nakonec uzavírá vznik mutace, která je schopná vyřadit z provozu klidně i celý zasažený gen. V našich končinách je nutné práci s krisprem oznamovat Ministerstvu životního prostředí, kvůli vzniku geneticky modifikovaných organismů.
Až na věčnost…
V budoucnu by se před krisprem mohlo strachy klepat až tisícero nemocí, které má na svědomí jen jeden jediný překlep v pořadí nukleotidů. Mohlo by se jednat například o barvoslepost, Huntingtonovu chorobu, cystickou fibrózu nebo hemofilii.
Do pekel by mohl poslat i HIV nebo rakovinu. V roce 2015 využijí vědci jeho sílu k vystřižení právě HIV viru z buněk nemocných. O rok později už metodu testují přímo na živých myších, z jejichž těla zmizí polovina viru.
Léčba rakoviny by mohla namísto složitých chemoterapií a operací probíhat jen za pomoci několika injekcí s vlastními buňkami.
Nadějné zprávy k nám proudí z Číny, kde roku 2016 vyléčí pacienta trpícího rakovinou plic pouze za pomocí modifikovaných imunitních buněk upravených krisprem.
Ten, který ovládne mikroflóru
Průkopníkem a nepsaným králem všech biohackerů je Josiah Zayner (*1981). Ten si nejprve hoví na teplém místě v NASA, dokud ho prostředí nezačne pomalu nudit.
Do širšího povědomí se proto dostává až díky své firmě The Odin, jejíž sídlo má k centrále ve Washingtonu daleko. Jde totiž skutečně o ušmudlanou garáž, jejíž vybavení pořídí ve výprodejích.
Z ní pak zájemcům rozesílá soupravy, stojící na krispru, pro domácí experimentování, s níž i doveda se základními znalostmi biologie může s mírnou nadsázkou vytvořit zázrak. Klidně i někde v kuchyni na koleni. A to je základní myšlenkou.
Podle svých slov chce Zayner učinit vědu přístupnější, což mu zvědavci baští. Jen za rok 2017 mu sady vydělají na 200 tisíc dolarů (dnes asi 4 400 800 korun), i přesto, že americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) bije na poplach.
Posledním hitem má být souprava, která slouží k vyblokování genu pro myostatin, stojící za růstem svalů.