Domů     Jaké vitaminy potřebuje naše tělo?
Jaké vitaminy potřebuje naše tělo?
30.11.2018

Vitaminy jsou pro nás důležité, abychom vůbec přežili. My sami si ale tyto látky vyrábět nedokážeme, proto je získáváme z potravy. Které z nich jsou nejdůležitější? Jak ovlivňují fungování našeho těla?

Vitaminy patří mezi organické látky, které se starají o ty nejdůležitější pochody v lidském těle. Ovlivňují především látkovou výměnu a vstřebávání. Existují dva základní typy:

vitaminy rozpustné v tucích, jež můžeme najít v olejích, mléčných výrobcích, vejcích nebo rybách, a vitaminy rozpustné ve vodě. Ty se nacházejí hlavně v ovoci, zelenině, obilovinách a mléčných výrobcích.

Vitamin A (retinol)

Proč je důležitý: Je nezbytný především pro správnou funkci zraku. Ovlivňuje vnímání a rozlišování barev nebo schopnost vidět za šera. Podporuje také růst a správný vývoj buněk sliznic a kostí.

Pozitivně ovlivňuje tvorbu spermií a vajíček a podporuje správný vývoj plodu. Chrání pokožku před UV záření.

Vitamin A velmi podporuje správnou funkci zraku.
Vitamin A velmi podporuje správnou funkci zraku.

Nedostatek: Projeví se nejprve zvýšenou vysychavostí kůže, šeroslepostí nebo poruchami vnímání barev. Předávkování může způsobit i jaterní otravu.

Zdroje: maso, ryby, mléko, vaječný žloutek, játra, mrkev, špenát, meloun, meruňky, zelí, brokolice, kukuřice, papája

Vitamin B1 (thiamin)

Proč je důležitý:  Příznivě ovlivňuje nervovou soustavu a mozek. Působí proti únavě a může zlepšit funkci srdečního svalu. V kombinaci s ostatními vitaminy skupiny B pomáhá při trávicích obtížích.

Navozuje optimismus, pomáhá překonávat stresové situace a posiluje chuť k jídlu.

Nedostatek: Vyskytují se častěji migrény, zvýšená nervozita nebo únava. Dalšími projevy jsou zácpa či nechutenství.

Zdroje: luštěniny, obiloviny, ryby, pivovarské kvasnice, ovesné vločky, lískové oříšky, dýňová semínky, vodní meloun

Vitamin B2 (riboflavin)

Proč je důležitý:  Podporuje tvorbu hormonu štítné žlázy, který urychluje metabolismus.  Je důležitý pro zdravou pokožku, vlasy a nehty a ovlivňuje také schopnost vidění za šera. Posiluje srdce a pomáhá při vyšší fyzické námaze.

Vitamin B2 zlepšuje činnost srdce.
Vitamin B2 zlepšuje činnost srdce.

Nedostatek: Praskají koutky rtů, dělají se afty. Vyskytují se také bolesti v krku, pálení očí, ospalost nebo suchá a drsná kůže.

Zdroje: kvasnice, mléko, zelenina, brambory, vepřové a hovězí maso, tvaroh, oříšky

Vitamin B3 (niacin)

Proč je důležitý: Snižuje hladinu cholesterolu v krvi, čímž se významně podílí na prevenci vzniku srdečních onemocnění. Účastní se rovněž regulace hladiny krevního cukru a podílí se na správném fungování mozku.

Nedostatek: Projevuje se nespavostí, nechutenstvím nebo záněty dutiny ústní.

Zdroje: celozrnná mouka, zelenina nebo houby, tuňák, játra, krůtí maso, arašídy, fazole, hrách

Vitamin B5 (kyselina pantotenová)

Proč je důležitý: Podporuje tvorbu hormonů nadledvin, a tím působí proti stresu. Významně se podílí na regeneraci buněk a tkání, proto je nezbytný při hojení ran. Obnovuje kožní buňky, napomáhá regeneraci vlasů, nehtů a kloubů. Zvyšuje celkovou imunitu organismu.

Při nedostatku vitaminu B5 se objevuje únava a podrážděnost.
Při nedostatku vitaminu B5 se objevuje únava a podrážděnost.

Nedostatek:  Příznakem jeho nedostatku je podrážděnost, únava nebo poruchy spánku.

Zdroje: luštěniny, maso, játra, vejce, kvasnice, arašídy

Vitamin B6 (pyridoxin)

Proč je důležitý:  Působí jako prevence proti revmatickému onemocnění kloubů a nervových onemocnění. Napomáhá zmírnit premenstruační syndrom a je nepostradatelný i při prevenci srdečních onemocnění.

Nedostatek: Lidé při jeho nedostatku pociťují neurosvalovou dráždivost, která se pojí s cukáním víček, křečemi. Objevuje se také zapomnětlivost, záněty kůže a dutiny ústní.

Zdroj: játra, vepřové maso, makrely, vejce, droždí, banány, brambory, zelí, špenát, kapusta, zelenina, avokádo, mrkev, ořechy

Vitamin B7 (biotin)

Proč je důležitý: Přispívá k normální činnosti nervové soustavy a k udržení dobrého stavu vlasů, pokožky a sliznic.

Nedostatek: Nízká hladina je vzácná a souvisí s nadměrným příjmem syrových vajec. Může být také důsledkem dědičné metabolické poruchy, kdy si tělo nedokáže biotin recyklovat a znovu jej použít. Hrozí vyrážky v obličeji, vypadáváním vlasů, deprese či halucinace.

Zdroje: maso, obiloviny, ovoce, zelenina a další

Vitamin B9 (kyselina listová)

Proč je důležitý: Podporuje proces krvetvorby, vývojové a neurologické procesy v organismu. Zlepšuje mentální funkce člověka a jeho emoční zdraví. Je důležitý i pro zdravé srdce a cévy.

Kyselina listová je velmi potřebná především v období těhotenství.
Kyselina listová je velmi potřebná především v období těhotenství.

Nedostatek: Je nebezpečný hlavně pro těhotné ženy, protože může narušit vývoj plodu. Objevuje se také zvýšená únava, porucha růstu a krvetvorby nebo porucha trávení.

Zdroje: různé druhy listové zeleniny, játra, vnitřnosti, vejce, mléko a celozrnné bílkoviny.

Vitamin B12 (kobalamin)

Proč je důležitý: Významně se podílí při tvorbě červených krvinek, působí preventivně proti anémii a vzniku dalších krevních chorob. Je nezbytný pro fungování nervového systému, kdy zlepšuje paměť a podporuje koncentraci.

Nedostatek: Objevuje se zejména zvýšená únava a spavost. Dále se může projevit hubnutím, zhoršováním paměti a duševní výkonnosti nebo zhoršením svalové koordinace. Nedostatkem trpí hlavně vegetariáni a lidé, kteří pijí nadměrně alkohol

Zdroje: maso, vnitřnosti, ryby, vejce, mléko nebo mléčné produkty.

Vitamin C (kyselina askorbová)

Proč je důležitý: Zodpovídá za správnou funkci všech buněk v lidském organismu. Je nezbytný pro udržení obranyschopnosti těla, působí jako antioxidant.

Podílí se na tvorbě hormonů, snižuje hladinu cholesterolu v krvi, podporuje vstřebávání železa. Působí preventivně proti kornatění tepen nebo proti vzniku některých nádorových, srdečních a cévních onemocnění.

Vitamin C se nachází hlavně v citrusových plodech.
Vitamin C se nachází hlavně v citrusových plodech.

Nedostatek:  Projevuje se únavou či oslabením imunity. Výrazný nedostatek pak brání vstřebávání železa a způsobuje chudokrevnost. Dříve způsoboval nedostatek nemoc kurděje.

Zdroje: citrusové plody, šípek, brambory, rajčata, brokolice, jahody, květák, kiwi, brusinky, špenát, maliny, jablka

Vitamin D (cholekalciferol)

Proč je důležitý: Tento vitamin ovlivňuje růst kostí a zubů. Vzniká v kůži, odkud je vlivem UV záření transportován do jater, z nichž putuje do ledvin. Vzniklé látky tímto procesem podporují vstřebávání vápníku a fosforu.

Nedostatek : Chybějící množství se odrazuje na špatné mineralizací kostí.

Zdroje: rybí tuk, některé oleje, kvasnice, vaječný žloutek, rajčata, kakao, mléko, houby

Vitamin E (alfa tokoferol)

Proč je důležitý: Má antioxidační účinky a je zkoumán ve spojitosti s prevencí vzniku zhoubných nádorů za podpory selenu a beta karotenu. Snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění a oddaluje stárnutí.

Pomáhá lépe odbourávat škodliviny v játrech, má vliv na tvorbu červených krvinek a růst i obnovu svalové tkáně.

Vitamin E odbourává škodliviny z jater.
Vitamin E odbourává škodliviny z jater.

Nedostatek: Rozpadají se jaterní buňky, červené krvinky jsou málo odolné a pohlavní orgány špatně fungují, což může vést až k neplodnosti.

Zdroje: klíčky, sójový olej lisovaný za studena, vaječné žloutky, maso, mléko

Vitamin H (biotin)

Proč je důležitý: Podílí se také na tvorbě mastných kyselin, které tvoří stěny buněk. Účinně snižuje bolest ve svalech, pomáhá proti depresím a funguje jako prevence proti plešatosti. Podporuje činnost pohlavních žláz a centrální nervové soustavy.

Nedostatek: U dětí brzdí růst dětí a jejich vývoj. Způsobuje také šedivění a šupinatění kůže, pocity únavy a sníženou odolnost proti nemocem.

Zdroje: sušené houby, vaječné žloutky, mléko, kvasnice, játra, ledviny

Vitamin K (fylochinon)

Proč je důležitý: Ve spolupráci s vápníkem má zásadní vliv na srážlivost krve a snižuje riziko vnitřního krvácení. Lékaři jej tak podávají před operací i po ní. Kromě toho podporuje růst kostí a udržuje je zdravé. Pomáhá také spalovat tuky a omezuje růst zubního kazu.

V luštěninách se nachází vitamin K, který má zásadní vliv na srážlivost krve.
V luštěninách se nachází vitamin K, který má zásadní vliv na srážlivost krve.

Nedostatek: Projeví se zvýšenou krvácivostí, mohou vznikat krvácivé projevy na kůži a sliznicích.

Zdroje: vepřová játra, zelí, špenát, květák, luštěniny, rajčata, mrkev, červená řepa

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Lifestyle
Paul Newman a Joanne Woodwardová: Stvořeni jeden pro druhého
„Miluji tě,“ zašeptají jeden druhému, pak se políbí a odjedou vstříc zapadajícímu slunci. A pokud nezemřeli, žijí spolu dodnes. Každá správná pohádka končí svatbou. Bohužel ne každá svatba končí pohádkou. A pro Hollywood, kde se rodí ty nejslavnější pohádky, to platí dvojnásob. Pokaždé když člověk otevře nějaký společenský magazín, musí mít pocit, že se tu […]
Lifestyle
Janis Joplin: Královna blues, která uhořela na hranici slávy
Drogy, sex a rock’n’roll. Život Janis Joplin, legendární zpěvačky s nakřáplým hlasem, která se stala ikonou hippies a symbolem ženské svobody, byl plný vášně, excesů a tragického konce v pouhých 27 letech.   Hudební svět ještě nestihl smířit se ztrátou Jimiho Hendrixe, a už 4. října 1970 truchlí znovu. Na předávkování drogami umírá v prokletém věku […]
Lifestyle
Elvis Presley: Legenda na pódiu i na plátně
Elvis Presley nebyl jen hudebníkem, ale také filmovou hvězdou. Jeho písně a filmy ovlivnily generace a jeho jméno se stalo synonymem pro rock’n’roll. Podívejme se na jeho hudební a filmovou kariéru.   Roky 1968 až 1977 1977 jsou považovány za hvězdné období jeho pěvecké dráhy. Tehdy nahrává největší hity své hudební kariéry. Elvis Presley jen […]
Lifestyle
Coober Pedy: Město, kde se žije pod zemí
Uvnitř australského vnitrozemí leží městečko, které na první pohled nevypadá nijak zvláštně, jen denní teploty tu dosahují až 50 °C a k vodě je to daleko. Tak proč žít zrovna tady? Byly zde objeveny velké zásoby opálu, které sem přilákaly tisíce nadšených hledačů. Aby ale vydrželi v tak nehostinných podmínkách, které zde během roku panují, přesunuli svá […]
reklama
lifestyle
Rychlá a zběsilá jízda Paula Walkera: Od hvězdy k tragickému konci
Paul Walker, milovník rychlých aut a hvězda série Rychle a zběsile, tragicky zahynul při autonehodě v roce 2013. Jeho život byl plný adrenalinu, filmových úspěchů i charitativní činnosti.   Hvězda série filmů Rychle a zběsile umírá dne 30. listopadu 2013. Se svým známým, automobilovým závodníkem Rogerem Rodasem, opouští akci pořádanou Walkerovou charitou na pomoc obětem […]
Iveta Bartošová: Dostali ji na dno osudoví muži?
Bartošová spáchala sebevraždu tím nejdrastičtějším způsobem. V Uhříněvsi u Prahy skočila pod vlak. Svému manželovi Josefu Rychtářovi a jedinému synovi Arturovi nechala dopisy na rozloučenou. Ani oni ji nemohli zachránit? Iveta Bartošová (1966–2014) byla talentovaná, ale naivní a trochu prostá. Tak vzpomínají Ivetini známí na její začátky. A jak je vidět, od doby, kdy Bartošová […]
Falco: Rakouský hudební fenomén s tragickým osudem
Tento článek popisuje životní cestu rakouského zpěváka a skladatele Falca, od jeho neobvyklého talentu v dětství, přes bouřlivou kariéru plnou hitů jako „Der Kommissar“ a „Rock Me Amadeus“, až po tragickou smrt při automobilové nehodě v roce 1998.   Falco, vlastím jménem Johann „Hans“ Hölzel (1957–1998), je rakouský hudebník, zpěvák a skladatel. Stal se jediným […]
Co se skrývá za záhadnou smrtí muzikanta Miroslava Berky?
Jsou tři hodiny odpoledne. Lucerna je ještě zavřená pro veřejnost, jen v uklízečky vytírají v sále podlahu, brigádníci doplňují nápoje do ledničky a ve zkušebně sedí osazenstvo kapely Olympic. Jeden její člen chybí. „Tak ještě počkáme a uvidíme,“ prohlásí frontman Petr Janda (*1942). Ale když se nic nestane, odehrají zkoušku i bez kolegy.   Odešel, nedošel Tím, […]
reklama
záhady a tajemství
Nejznámější brněnská legenda: Skutečně město sužoval děsivý drak?
Legendy a pověsti si lidé vyprávějí odpradávna. Díky nim tak můžeme objevovat mimo jiné i historii měst a seznamovat se se zajímavými příběhy. Podobně na tom jsou také oblíbené brněnské pověsti. Brno jich má skutečně celou řádku a mnohé z nich jsou nesmírně zajímavé… V ulicích města najdeme například rovněž poměrně velké množství domovních znamení, […]
Kdo zavraždil krásnou letušku? Neznámý ruský vrah „řezník“
Televizní seriály se točí v každé zemi a diváci dobře znají jejich hvězdy. V Rusku mezi takové patří Konstantin Kordo-Sysojev (*1971), který podobně jako v populárním krimiseriálu Litějnyj často ztvárňuje policisty a detektivy. Znají ho i filmoví diváci třeba ze snímku Rasputin s Gérardem Depardieuem nebo z vesmírného trikového trháku Saljut-7. Na jaře roku 2016 […]
Petr Muk: Rozervaná duše, kterou nešlo zachránit
Zpívá v několika úspěšných kapelách, rádia celá desetiletí hrají jeho populární písničky a dvakrát se umisťuje na druhém místě ankety Zlatý slavík. Přesto není šťastný, nebo alespoň ne úplně. Deprese, velikášství i nadměrná sebekritika umělce ničí a stahují na dno. Když má pocit, že mu už prášky nepomáhají, sahá k alkoholu. Chodí na terapie a […]
Od zločinu k slávě: Příběh tanečníka a herce Jana Révaie
Jan Révai začínal jako talentovaný tanečník, ale život ho zavál do vězení za loupežné přepadení benzínové stanice. Během pobytu za mřížemi se zdokonalil ve svém umění a po propuštění se vydal cestou úspěšného muzikálového herce a tanečníka. Jeho příběh je o druhých šancích, odvaze překonávat chyby a proměně z rebela ve vzor. I přes svou […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Když se vám zdá o fazolích, je to jasné zlé znamení!
nejsemsama.cz
Když se vám zdá o fazolích, je to jasné zlé znamení!
Nikdy jsem nevěřila na různé pověry a na sny taky ne! Dokonce i černá kočka přes cestu mě nechává dodnes klidnou. Ovšem předpověď o fazolích se naplnila. Jako malá holčička jsem prý mívala sny, podle kterých moje babička vykládala, co se do dvou dnů stane. Můj otec ale byl zapřísáhlý nepřítel jakékoli pověry a všeho, co zavánělo tajemnem. Byl
Otázka „za milion“: Kdo zavraždil mumii?
enigmaplus.cz
Otázka „za milion“: Kdo zavraždil mumii?
Existují záhadné vraždy, u kterých můžeme diskutovat, zda už byly, či nebyly promlčeny. Pak ale existují takové mordy, od kterých nás dělí již celé epochy. Jsou de facto z jiného světa. Takový je příp
Přemysl Otakar II. se přesvědčil o intrikách kurfiřtů
historyplus.cz
Přemysl Otakar II. se přesvědčil o intrikách kurfiřtů
Jeho smrt se musí udržet v tajnosti za každou cenu. Král Václav I. skonal trochu nenadále 22. září 1253 v Počáplích u Berouna. Jeho syn a jediný dědic Přemysl Otakar II. se v té chvíli nachází stovky kilometrů od domova. Zrovna hájí své zájmy v Rakousku a Štýrsku. Domů se vrací skoro až o měsíc
Mladí dospělí v Česku se potýkají s úzkostmi, depresemi i syndromem vyhoření
21stoleti.cz
Mladí dospělí v Česku se potýkají s úzkostmi, depresemi i syndromem vyhoření
Dle výsledků deset let trvajícího výzkumu, který prováděl vědci z Psychiatrické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, jsou mladí dospělí ve věku od 18
Rezidence pro jedenáct veteránů
rezidenceonline.cz
Rezidence pro jedenáct veteránů
Dům postavený v šedesátých letech minulého století prošel rozsáhlou rekonstrukcí a dočkal se i velkorysého rozšíření. Nyní tahle moderní a elegantní rezidence, nacházející se v regionu Eastern Townships v kanadském Quebecu, nabízí komfort svým obyvatelům i reprezentativní prostor unikátní sbírce. Prvním záměrem majitelů, vášnivých sběratelů, bylo upravit stárnoucí nemovitost tak, aby v ní mohli parkovat
Karlovarský kraj: Bujná příroda, tajuplné podzemí a dech beroucí kulturní památky
epochanacestach.cz
Karlovarský kraj: Bujná příroda, tajuplné podzemí a dech beroucí kulturní památky
Karlovarský kraj, to nejsou jen světoznámé lázně na seznamu UNESCO. Jeho ráz utváří i bujná příroda, tajuplné podzemí a dechberoucí kulturní památky. Vydejte se s námi do historických měst, odkud můžete podnikat výlety za poznáním dalších magických míst. Cheb – po stopách středověkých kupců Ve městě Cheb najdete nevídanou koncentraci památek. Prohlédnete si unikátní komplex hrázděných
Už žádné zbytky!
panidomu.cz
Už žádné zbytky!
Nejen proto, že zero waste nebo hezky česky od čumáčku po ocásek je moderní, ale pokud se budete snažit zpracovat každý kousek suroviny, nebudete nic vyhazovat, ušetříte a můžete vymyslet i opravdu zajímavou kulinární kreaci. Možná jste si toho už všimli. Nějak se vám nedaří spotřebovat všechno, co nakoupíte, a tak lecjaká surovina končí v koši.
Večer se značkou Norqain v hodinářství Koscom
iluxus.cz
Večer se značkou Norqain v hodinářství Koscom
Ve středu 22. května uspořádalo renomované hodinářství Koscom večer věnovaný švýcarské značce Norqain. Ta je úzce spojená s hokejem, a tak měla akce návaznost na aktuálně probíhající Mistrovství světa
Snacha nás nehorázně využívá, mám toho dost!
skutecnepribehy.cz
Snacha nás nehorázně využívá, mám toho dost!
Říkala jsem si, že budu laskavá a chápající tchyně. Jenže to jde těžko s takovou snachou. Andrea je líná a neschopná, a z nás si dělá otroky. Se svou tchyní Vilmou jsem si užila peklo. Měla tři syny, a stíhala kontrolovat všechny snachy, jestli dělají jejím synáčkům dostatečné zázemí. Byla to strašná ženská a já si slíbila, že jednou taková nebudu. Že
Jiřina Bohdalová potřebuje být stále mezi lidmi
nasehvezdy.cz
Jiřina Bohdalová potřebuje být stále mezi lidmi
Má pořád síly na rozdávání. Jiřina Bohdalová (92) opět ukázala, že i po devádesátce člověk může žít naplno. Nedávno se například zúčastnila křtu knihy významného českého novináře, na kterém se objevil
Pečený losos s chřestem
tisicereceptu.cz
Pečený losos s chřestem
Tohle je jednoduchá a časově úsporná varianta na šmrncovní lahůdku, která zasytí i velké jedlíky a do níž můžete zapracovat všelijaké kousky zbylé zeleniny. Výsledek je pokaždé naprosto dokonalý. I
Pohřbili kancléře zaživa?
epochalnisvet.cz
Pohřbili kancléře zaživa?
„To ne! Proboha ne!“ vykřikne kancléř a celý vyděšený se posadí na posteli. Ten příšerný sen se mu zdál už potřetí! Je v něm pohřben do rakve, v níž ovšem po pár dnech obživne!   Svého času je prakticky nejmocnějším mužem v zemi. Je mu něco málo přes 40 let, a už má za sebou funkci diplomata, císařského