Skip to content
reklama

Bezpečnější jaderné elektrárny

Jaderný byznys je stále velice lukrativní, přesto si mnozí uvědomují, že aby to tak ještě nějakou dobu zůstalo, je třeba zapracovat na jeho zabezpečení – rozhodně nikdo nestojí o další Fukušimu.

Zbrusu nová technologie se již testuje ve 20 jaderných elektrárnách a odborníci si ji nemohou vynachválit, výsledky jsou skutečně skvělé, a lze je uvést do praxe. Foto: Pixabay

Potenciální hrozby, jež skrývá jaderný průmysl, by mohly stát nejen miliony lidských životů, ale také miliardy dolarů, eur, korun… Vědci z Purdue University College of Engineering v nedávné době představili prakticky celému světu něco, co by mohlo hrozbám spolehlivě předcházet.

Jedná se o nejnovější systém detekce, který se úplně primárně zaměřuje na rozpoznávání trhlin a průsaků v jaderných reaktorech. Mohl by mít ale také jiné využití, zachránit by mohl i další budovy, popřípadě mosty atd.

Pomůže umělá inteligence

Snad ani netřeba podotýkat, jak nebezpečné jsou právě trhliny v jaderných reaktorech, možný katastrofický scénář si lidstvo již několikrát zažilo.

blank
Navíc, jak již bylo řečeno, systém se neustále učí, a tím se zdokonaluje, jednoduše – čím více dat posbírá, tím bude „chytřejší“. Foto: Pixabay

Přestože jsou kontroly neustále podrobnější a provádí se celkem pravidelné kontroly samotné konstrukce a celkové její struktury, jde o poměrně složitou, a především časově náročnou práci. Navíc zde hraje jistou roli také selhání lidského faktoru, vše je totiž závislé na bezchybnosti jednotlivce.

Jak je známo člověk je tvor omylný, a právě bezchybnost nebývá zrovna jeho nejsilnější stránka. V tomto případě se ale nejedná pouze o možnost chyby, přímo do nitra reaktoru prostě není možné poslat cokoli živého.

Odborníci tak téměř vše řeší s pomocí kamerového systému a robotických pomocníků. Získané záběry z povrchu stěn apod. se následně analyzují a vyhodnocují, tím vzniká jakési urychlená práce a také jisté zkvalitnění právě díky spolupráci umělé inteligence s člověkem.

Učit se, učit se, učit se

Podobně jako člověk se ale i stroje musí své práci nejdříve naučit.

Technici pro tyto případy vyvinuli technologii na bázi strojového učení, jež je schopna procházet jednotlivé snímky získané z kamer a fotoaparátů a na základě získaných znalostí detekuje např. i miniaturní trhliny.

blank
Vědci již nyní plánují, kde všude by se dal jejich výtvor ještě používat, po nedávných neštěstích se zborcenými mosty, přišly na řadu právě silnice a mosty všeobecně. Foto: Pixabay

Často není možné kvůli nevyhovujícím podmínkám jako např. zhoršené viditelnosti přistoupit na běžné způsoby detekce hran, změn intenzity, morfologického přístupu atd., data nemohou být přesná. Vědci tak stvořili systém, jenž je schopen pracovat s analýzou samotných textur, na jejichž základě rozpoznává, jestli je stěna porušená a kde přesně se může sebemenší prasklina skrývat, a to dokonce i ve sváru.

Bez lidí to ale stále nejde

Ačkoli má systém nesporné výhody především v automaticky zvýrazněných trhlinách, jež nalezne, bez lidské obsluhy se samozřejmě prozatím ještě neobejde. Důkladně vyškolený personál musí záznamy pečlivě procházet a vyhodnocovat, zda se opravdu jedná o natolik velkou hrozbu, aby se musela akutně řešit, nebo jestli jde pouze o něco menšího.

Technologie automaticky zvládá seřadit trhliny dle velikosti a tloušťky, takže inspektor začne rovnou s těmi nejdůležitějšími. Inženýři si ale už nyní celý systém velice chválí, detekce a analýzy jsou mnohem rychlejší, než tomu bylo dříve, a co je hlavní, jsou velmi efektivní, díky spolupráci člověka se strojem vzniká jen skutečně minimální šance, že jim unikne něco důležitého, bezpečnost se tak rapidně zvyšuje.

blank
Do úvahy ale připadají všechny objekty, kde je nutnost hlídat stabilitu během let. Foto: Pixabay
Foto: Úvodní foto: Pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Podvedla Berenika manžela s milencem?
nasehvezdy.cz

Podvedla Berenika manžela s...

Krásná BERENIKA...
Královny starověkého Egypta: 10 zajímavých faktů o dceři slavné Kleopatry
epochalnisvet.cz

Královny starověkého Egypta: 10...

Kleopatra je bezesporu nejznámější královnou starého Egypta....
Cesta k moři nás málem rozvedla
skutecnepribehy.cz

Cesta k moři nás málem...

Když jsem si Martina brala, už jsem...
Paranormální jevy v archivech CIA
enigmaplus.cz

Paranormální jevy v...

Po odtajnění archivů CIA vychází najevo, že se...
PRU58 má zahrádku
iluxus.cz

PRU58 má zahrádku

Vyhlášená holešovická restaurace PRU58 je klenotem...
Pečené plněné brambory s brynzou
tisicereceptu.cz

Pečené plněné brambory...

Jednoduchý recept si vás získá kombinací chutí...
Královny starověkého Egypta: 10 zajímavých faktů o dceři slavné Kleopatry
21stoleti.cz

Královny starověkého Egypta: 10...

Kleopatra je bezesporu nejznámější královnou starého Egypta....
Digestoř vyčistí vzduch
panidomu.cz

Digestoř vyčistí vzduch

Dnes už se staly nepostradatelnou součástí...
Filadelfský experiment: Obětovala vláda při snaze o dosažení neviditelnost námořníky?
enigmaplus.cz

Filadelfský experiment: Obětovala...

Druhá světová válka je v plném proudu a...
Dechberoucí udržitelná rezidence ve svahu
rezidenceonline.cz

Dechberoucí udržitelná...

To, co bylo původně plánováno jako...
Dokáže Tatiana Dyková uhlídat manžela?
nasehvezdy.cz

Dokáže Tatiana Dyková...

Mít za manžela idol ženských...
Léto se blíží: Těšte se na vodu i kulturní vyžití
epochanacestach.cz

Léto se blíží: Těšte se na...

Sluneční paprsky pomalu ale jistě lákají...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha