Domů     Lucius Annaeus Seneca: Největší z filosofů si otevřel žíly
Lucius Annaeus Seneca: Největší z filosofů si otevřel žíly
13.12.2022

Většina Říma lehne roku 64 popelem. To ale nebude jediné zlo, které číhá v křivolakých uličkách antiky. Z nařízení císaře Nerona si vezme život básník Lucanus nebo senátor Gaius Piso. Zabije se i nejvlivnější filosof říše – protože mu nic jiného nezbyde…

Skličující pocit mu zalézá pod kůži. Ve světě roku 65 po Kristu dožívá stařičký muž, legenda antiky. „Život byl dán člověku s podmínkou, že zemře,“ říkává s oblibou již v době, kdy na čele ještě nemá jedinou vrásku. Teď sedí po boku přátel a rodiny.

Jako by na někoho čekal. Vtom vstoupí do bohaté síně posel. Je nekompromisní. Nezdržuje se formalitami nebo zdvořilostmi. Přistoupí ke státníkovi a s kamennou tváří přečte vzkaz od vládce Říma: „Císař chce tvou smrt!“

Vychová ho… A pak musí zemřít

V síni propukne zděšení. Ženy se překřikují, muži rozhořčeně máchají rukama. Lucius Annaeus Seneca (4 př. n. l. – 65 n. l.) se poklidně rozhlédne a vstane. Nasadí smířlivý výraz podvolení se.

„Mohu alespoň sepsat závěť?“ zeptá se s klidným hlasem. „Ne, císař Nero tě chce mrtvého okamžitě!“ Seneca bezhlesně kývne. Obrátí se ke svým přátelům, pronese pár posledních vět. O několik chvil později leží ve vaně s horkou vodou.

Ze zápěstí mu teče tenký potůček krve. Smrt přichází pomalu. Císařově rozkazu se neodporuje, a tak si filosof podřízne žíly. Stane se jedním z 19 mrtvých v rozsáhlém spiknutí namířeném proti císaři Neronovi (37–68). Je to paradox.

Chybělo jen málo a Seneca se mohl nazývat Neronovým nevlastním otcem. Učil ho, vychoval ho. Řím se ale změní v pekelnou tryznu pomatence, který nařídí smrt největšímu básníkovi a filosofovi antiky – Senecovi mladšímu.

Požár Říma se v roce 64 stal nebývalou tragédií. FOTO: Hubert Robert / Creative Commons / volné dílo
Požár Říma se v roce 64 stal nebývalou tragédií. FOTO: Hubert Robert / Creative Commons / volné dílo

10 okrsků lehne popelem

Roku 64 našeho letopočtu se impérium těší nebývalému hospodářskému i kulturnímu rozkvětu. Je zlatá doba říše. Jedna skvrna na jinak skvělém období přece jen bude: „Je to blázen. Je to šílenec!“ nese se ulicemi Říma. Řeč je samozřejmě o císaři Neronovi.

V červenci 64 Řím zjistí, že může být i hůř. Nad městem roztáhne pařáty ohnivý kohout. Devět dní 7000 mužů Cohortes vigilum, římského sboru hasičů a policistů, prohrává boj s nenažranými plameny. Mají vybavení, výstroj i výcvik. Živel přesto zkrotit nejde.

Popelem lehne 10 ze 14 římských okrsků. Nero přitom údajně sedí v zahradách paláce a zpívá. Prý to je on, kdo zapálil Řím. Proč by to dělal? Podle mnohých chtěl pozemky pro svůj rozlehlý palác zvaný Zlatý dům! Dnešní historici ale obvinění považují za smyšlené.

Umučená Epicharis nepromluví

Právě požár nechá vzplanout myšlenky na odstranění tyrana. Dohromady se dá skupina vlivných občanů pod vedením oblíbeného senátora Gaia Calpurnia Pisa (?–65). Pohled na ně učaruje:

senátoři, vojáci, tribuni, centurioni, pretoriáni a povstalci dokonce zlákají i jednoho z prefektů, tedy vážených velitelů pretoriánské gardy. Plán zní jednoduše: Zabít Nerona a na post císaře dosadit za pomoci pretoriánských jednotek právě Pisa.

„Uděláme to v březnu, až Nero přijede do Pisonovy vily v Bajích,“ shodnou se. Jde o místo, které dnes leží v jihoitalském regionu Kampánie. Jenže všechno se zamotá.

Přičinlivá žena jménem Epicharis se snaží získat pro spiklenecký spolek dalšího člena, námořního velitele Procula. Tlačí moc na pilu – a námořník ihned povstalce udá.

Epicharis mučí několik dní, přesto než zemře, neprozradí ani slovo. Datum plánovaného atentátu se proto posune na duben roku 65.

Epicharis další spiklence neprozradila. FOTO: BNF / Creative Commons / volné dílo
Epicharis další spiklence neprozradila. FOTO: BNF / Creative Commons / volné dílo

Lichvář a smilník

Seneca je znechucený. Sleduje rozmach impéria a morální úpadek. Jenže sám pro oči nevidí. Mistr vytříbeného jazyka, promyšlené filosofie, úspěchu je jedním z nejplodnějších autorů prózy, poezie a divadelních her své doby. A také je nevýslovně bohatý.

I když ve svých spisech ostře napadá „shromažďovače“ peněz slovy: „Lidé se celý život věnují šetření, dělají plány do daleké budoucnosti, přitom největší ztrátou života je odklad,“ sám půjčuje po Římě lidem peníze s nehorázným úrokem. A jeho morálka?

Kdyby tehdy existoval bulvární tisk, byl by Seneca na jeho titulních stranách každý týden. Vstoupí do dějin drbů jako obviněný cizoložník.

Prý udržuje poměr se sestrou císaře Caliguly (12–41), s o generaci mladší Julií Livillou (18–41)!

Potíže s císaři

„Nechám toho drzého učence přibít na kříž!“ křičí Caligula v době, kdy se Nero ještě pomočuje do plenek. Nejde o pomluvy kvůli cizoložství, nad tím Caligula mávne rukou.

Daleko horší je fakt, že Senecu zbožňuje prostý lid a své příznivce má i ve vyšších kruzích. Proč to Caligulovi vadí? Seneca je oblíbenější než on! Bojí se snad císař, že by se poeta a filosof mohl posadit na trůn místo něj?

Caligula proto chce básníka a státníka odstranit. Zaúřaduje souhra šťastných náhod. Císař nechá Senecu na pokoji v domnění, že stejně brzy zemře na nemoc. Jenže namísto toho spiklenci zabijí samotného Caligulu.

Problémy má Seneca i s jeho nástupcem, císařem Claudiem (10–54). A pak se v roce 49 stane vychovatelem mladého Nerona. Filosofovi je 53 let, zato budoucímu císaři jen 12 roků. Nic nenasvědčuje tomu, jak zrůdný tyran z něj vyroste.

2000 loajálních sesterciů

V roce 65 už Nero řádí jako blázen a tyran. Spiknutí a vražda mají být klíčem k řešení – šílenec musí být odstraněn. Jenže plán praskne. Z chystané vraždy je obviněno celkem 41 lidí: 19 senátorů, sedm jezdců, 11 vojáků a čtyři ženy.

Řím zažije neuvěřitelný skandál. Nero zuří. Je paranoidní. Snad by na všechno zapomněl, ale drásá ho představa, že se do komplotu zapojili i pretoriáni, elitní jednotky chránící císaře. Vždyť jejich loajalita je pověstná.

Nero pro jistotu každému z mužů vyplatí jednorázovou odměnu 2000 sesterciů a ještě přidá obilí zdarma, aby si udržel jejich oddanost.

Smířený stařec

Rozsah konspirace je obrovský. Císař nechá mučit každého. Chce jména. Chce dostat všechny. Zjistí nejen klíčovou roli Pisona, ale podezření padne i na Senecu, 69letého stařičkého pána s prořídlými vlasy a hustým bílým plnovousem. Nemá sílu utíkat.

Nemá náladu se přít. Když jednoho dne přijde Neronův posel v uniformě, je mu všechno jasné. „Císař si žádá tvou smrt!“ slyší. Ostatní jsou v šoku, ne však on. Ve vzduchu v tu chvíli visí nevyslovená otázka: Byl věhlasný státník, básník a filosof skutečně zapletený do spiknutí?

Senecovu smrt zobrazil malíř Manuel Sánchez v 19. století. FOTO: Galería online / Creative Commons / volné dílo
Senecovu smrt zobrazil malíř Manuel Sánchez v 19. století. FOTO: Galería online / Creative Commons / volné dílo

Žárlil císař na jeho talent?

Podle většiny současných historiků ne. Možná Nero jen žárlil na Senecovo bohatství a umělecké nadání, které sám neměl. Seneca si už jako mladý pokládal otázky o smyslu života, aniž by na ně čekal odpověď. „Kdo nechce zemřít, nechce vlastně ani žít.

Vždyť život nám byl dán s podmínkou, že zemřeme. K tomuto cíli se ubíráme životem.“ Uvažoval o sebevraždě, podle něj nejdůstojnějším způsobu, jak odejít ze života. Přání se mu splní, i když trochu jinak, než si představoval.

Smrtka vrací úrok

Seneca ještě stačí utišit pláč svých blízkých: „Smrti by ses musel bát, kdyby s tebou mohla setrvat. Ona však ve skutečnosti ještě nedojde anebo již přejde.“ Vezme nůž. Protože nemůže napsat závěť, rozloučí se tím, co umí nejlíp – slovy.

„Když se vám nemohu odvděčit penězi, zanechám vám něco lepšího. Obraz mého já!“ Přetne si na pažích žíly. Život odchází s krví trýznivě pomalu. Čepel proto rozřízne ještě žíly na holeních a pod koleny.

Pro jistotu vypije lektvar bolehlavu, stejně, jako to udělal kdysi Sokrates (469–399 př. n. l.). Seneca vydechne v horké lázni. Stejně jako on musí zemřít dalších 18 spiklenců. Na samotného Nerona přijde řada o tři roky později.

Dáma s kosou mu Senecův ortel vrátí i s úroky. Z rozhodnutí senátu musí císař také spáchat sebevraždu. S jeho pádem tak skončí více než 90letá vláda julsko-klaudijské dynastie.

Foto: Calidius / Creative Commons / CC BY-SA 3.0, Hubert Robert / Creative Commons / volné dílo, BNF / Creative Commons / volné dílo, Galería online / Creative Commons / volné dílo
Související články
Historie
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Historie
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
Historie
Cholera: Detektivní pátrání s klikou
Lékař, který odhalí tajemství cholery si dá světu návod jak se s nemocí vypořádat, objevení skutečné příčiny nemoci se však nedožije. I tak ovšem dokázal změnit svět a vymýtit v civilizovaném světě jednu z nejděsivějších nemocí. Stejně jako s tuberkulózou, je to v první polovině 19. století i s cholerou. Většina lékařů zastává teorii miasma, a považuje ji […]
Historie
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
reklama
věda a technika
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Chudák malý Albert: Experiment mu způsobí strach i ze Santa Clause!
Chvíli nesrozumitelně žvatlá, pak se převalí a jeho pozornost zaměstná sněhobílá laboratorní myš. Instinktivně po ní natáhne ruce, když místnost naplní hlasitý zvuk kladiva a kovové tyče. Dítě se leká a okamžitě propuká v pláč, jenže to je jen začátek! Vědci potvrzují své hypotézy všemožnými pokusy. Zatímco ruský psycholog Ivan Petrovič Pavlov (1849-1936) moří psy, jeho […]
reklama
lifestyle
Praha stověžatá? Spíš kavárenská! Tři vyhlášené podniky, kde si známé osobnosti podávají dveře!
Vzduch je těžký a nasáklý kouřem z fajfek. Do kavárny vchází obrýlený fousáč, v němž všichni poznají Aloise Jiráska. Stůl u okna dnes pro změnu patří architektu Josefu Gočárovi. Zdánlivý klid naruší hluk ze zadní místnosti – nejde o nic vážného, to jen Jaroslav Hašek tropí vylomeniny. Vítejte v Unionce! Svatyně intelektuálů Co: Kavárna Union Zajímavost: Hašek zůstane […]
5 mýtů o sexu: Škodí porno vztahům?
Že jsou mnohé ženy zlatokopky a v posteli svých bohatých partnerů předvádějí úctyhodné teatrální dvouaktovky, jen aby si nenašel jinou? Nepodceňujte podvědomí a sílu peněz. Jak ukazuje jeden z výzkumů, krása a inteligence mnohdy na tučné konto nestačí. Na vině není proradnost, ale prastaré archetypy. Jen z nejlepších lovců s oštěpem jsou dnes top manažeři… […]
Guru designu Philippe Starck se inspiruje fresnelovou čočkou
Nepozorný zákazník by si mohl myslet, že se jedná o alkohol, jenže Perrier je přesný opak. Na druhou stranu jeden ze zakladatelů tekutinu přirovnává k šampaňskému. K 160. výročí si chutná voda nadělí dárek: Novou exkluzivní limitovanou edici své ikonické zelené lahve. Jejím autorem je legenda francouzského designu Philippe Starck!     Evropou zrovna kráčí […]
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vášnivý drink
tisicereceptu.cz
Vášnivý drink
Vyjádřit lásku lze mnoha způsoby. A k těm nejstylovějším patří koktejl plný neodolatelné chuti. Připravte si drink Red Valentine s rumovou lahůdkou Diplomático a prožijte se svým milovaným protějškem
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
enigmaplus.cz
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
Na kopci Morro do Vintém v Brazílii byli nalezeni dva mrtví muži. Co je zabilo, nebylo jasné. Jejich obličeje byly zakryty olověnými maskami a u sebe měli jen papír popsaný čísly a lísteček s instrukc
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
historyplus.cz
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
Císař Matyáš je rudý zlostí. Bohatství státní kasy povážlivě klesá a jemu je jasné, kdo v tom má prsty. „Ti proklatí Taxisové,“ praští rukou do stolu. Právě oni se totiž starají o provoz poštovních linek, výdaje na jejich údržbu ale neplatí. Do kapsy jim plynou jen tučné zisky! Počátky výměny informací sahají hluboko do historie. Stálé
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
skutecnepribehy.cz
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
Seděla jsem na terase a byla bezradná. V tom přiletěla až ke mně straka, která upustila svůj lup a zmizela… Nad mou hlavou proletěl velký pták, zakroužil nad terasou a pak přistál na stromě. Seděla jsem tam smutně a kouřila cigaretu za cigaretou. Přišla jsem o místo, byla už tři měsíce na podpoře a manžel byl v částečném
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
21stoleti.cz
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
Za hadího rekordmana byl dosud považován Titanoboa cerrejonensis, jehož pozůstatky byly objeveny v roce 2002 v severovýchodní Kolumbii. Žil zhruba před 60 miliony let a dle odhadů mohl měřit kolem 13
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
nasehvezdy.cz
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
Už dlouho se povídá, že manželství herečky Lucie Benešové (49) a herce Tomáše Matonohy (53) balancuje na hraně rozchodu. Herečka si nedávno vyrazila na dovolenou do luxusních lázní, kdo si ale mysle
Křehký koláč s mřížkou
panidomu.cz
Křehký koláč s mřížkou
Tento koláč vypadá dokonale, ale i tak chutná. Do tvarohu můžete zamíchat dvě lžíce máku nebo do něj vmíchat ovoce. Zdobit můžete také čerstvým ovocem, třeba jahodami. Ingredience na 1 formu Na těsto 300 g hladké mouky 150 g másla 1 vejce 1 žloutek 1 lžička nastrouhané citronové kůry 100 g moučkového cukru 1 lžička prášku do pečiva
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
epochalnisvet.cz
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
Nizozemská loděnice Oceanco stojí za celou řadou oslňujících lodí. Nyní odhalila novou superjachtu ze série Simply Custom, která vznikla ve spolupráci s italským návrhářským studiem HotLab. Novinka pokřtěná Superleggera 80 se vyznačuje exteriérem inspirovaným sportovními vozy z 60. let a opulentním interiérem připomínajícím luxusní penthouse.   Může se zdát trochu nepatřičné pojmenovat ohromující trup osmdesátimetrové
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
Moderní česká restaurace The Artisan spojuje gastronomický zážitek s uměleckým dotekem prostřednictvím japonské techniky Kincugi. Výborné pokrmy si teď hosté mohou vychutnat i přímo z originálních tal
Jak se žilo kdysi – Česká republika
nejsemsama.cz
Jak se žilo kdysi – Česká republika
Toužíte se projít po živém muzeu, kde na vás dýchne duch dávné doby? Vyrazte do skanzenu! V Čechách i na Moravě jich najdete několik a mnohé z nich jsou unikátní. Obvykle bývá v místě připraven doprovodný program, který dokreslí atmosféru místa a přinese vám neobyčejné zážitky. Muzeum lidových staveb Kouřim Stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech najdete v Kouřimi