Domů     Bez kterých orgánů můžeme normálně žít?
Bez kterých orgánů můžeme normálně žít?

Český hasič Jakub Halík žil v roce 2012 jako první na světě půl roku s dvěma čerpadly místo srdce. Ta dostal poté, co mu lékaři v IKEMu museli vyjmout srdce napadené zhoubným nádorem. Mužova játra nakonec bohužel selhala kvůli otravě krve způsobené infekcí.

Bez některých orgánů v těle se ale skutečně žít dá, a to velice dlouhou dobu. Které to jsou?

Žlučník

K čemu jej potřebujeme: Nemá ho například lenochod, žirafa nebo tapír. Člověku ovšem dodnes zůstal. Žlučník skladuje játry produkovanou žluč, která je nutná pro trávení tuků ve střevech.

Tato rezervní funkce žlučníku je pozůstatkem z dřívějších dob, kdy prehistorický člověk snědl po úspěšném lovu naráz velkou porci masa. Aby ho mohl dobře strávit a vstřebat, potřeboval mnoho žluči naráz.

V dnešní době k trávení bohatě stačí žluč, kterou přímo vyprodukují játra, zásoba tudíž není potřeba.

Jak o něj můžeme přijít: Žlučníkové kameny jsou relativně častý zdravotní problém. Pokud vyšetření prokáže jejich přítomnost a pacient kvůli nim má problémy, řeší se to odstraněním celého žlučníku.

Život bez žlučníku: Bez žlučníku se žije zcela bez omezení, jen je potřeba dodržovat zásady zdravé výživy – zejména omezit smažené a tučné jídlo.

Slezina

K čemu ji potřebujeme: Není k životu bezpodmínečně nutná. Je potřebná pro tvorbu krvinek u dětí, později tuto funkci přebírají játra, kostní dřeň a lymfatické tkáně. Slezina také filtruje krev a hraje důležitou roli pro imunitní obranu. Je sice potřebná, ale u dospělých v žádném případě životně důležitá.

Jak o ni můžeme přijít: Chirurgové většinou volí odejmutí sleziny jako nejsnadnější řešení v případě jejího silného poškození.

K tomu může dojít například onemocněním nebo následkem těžkého pádu či úrazu, kdy dojde k masivnímu krvácení do orgánu. Slezinu v takovém případě již nelze zachránit a její odstranění představuje pro organismus paradoxně úlevu.

Život bez sleziny: Je jedním z článků imunitní obrany našeho těla, proto jsou lidé bez sleziny náchylnější k různým infekcím – jejich imunitní systém je bez ní oslaben. Jinak ale lidé bez sleziny nemusí dodržovat žádný speciální režim. Základní funkci sleziny přejmou jiné orgány.

Bez sleziny jsou lidé náchylnější k infekcím.
Bez sleziny jsou lidé náchylnější k infekcím.

Štítná žláza

K čemu ji potřebujeme: Štítná žláza se podílí na regulaci metabolismu produkcí klíčových hormonů trijodthyroninu a thyroxinu. Tyto hormony ovlivňují spotřebu kyslíku, rychlost látkové výměny, růst a vývoj.

Hormony štítné žlázy jsou důležité pro zrání mozku a ovlivňují mimo jiné nervový systém a psychiku.

Jak o ni můžeme přijít: Odstraňuje se v případě nádoru, problémech s nedostatečnou produkcí hormonů, anebo jejich nadprodukcí.

Nedostatek hormonů štítné žlázy se projeví celkovým zpomalením všech tělesných funkcí, při jejich nadprodukci je člověk hyperaktivní, mluví nadměrně rychle, nemůže spát, třesou se mu prsty.

Život bez sleziny: Pokud člověk bez štítné žlázy užívá léky, které nahradí funkci hormonů v ní produkovaných, může vést zcela plnohodnotný život bez jakýchkoliv omezení.

Ledviny

K čemu je potřebujeme: Odvádějí z těla některé odpady a udržují stálost jeho vnitřního prostředí.

Jak o ně můžeme přijít: Některou z chronických nemocí ledvin trpí každý 10. obyvatel ČR. U každého 1000. pak onemocnění přejde do stadia, kdy selžou, a nemocný je odkázán na umělé čištění organismu, nebo dokonce na transplantaci.

Život bez ledviny: Ledviny jsou párový orgán. Pokud přijdete o jednu ledvinu a druhá je zcela funkční, nijak vás to v životě neomezuje.

Lidé žijící s jednou ledvinou obvykle nemají žádné zdravotní problémy, funkční ledvina převezme práci i za druhou chybějící bez potíží. Pokud vám nefungují obě ledviny je nutná buď transplantace, nebo dialýza.

Žít se dá i s jednou ledvinou.
Žít se dá i s jednou ledvinou.

Slinivka

K čemu ji potřebujeme: Vytváří trávicí enzymy nezbytné ke štěpení všech hlavních složek potravy, tedy bílkovin, tuků i cukrů. Dále produkuje hormony účastnící se metabolismu cukrů, především inzulín a glukagon.

Jak o ni můžeme přijít: U nádorů slinivky břišní je prakticky jedinou možností léčby chirurgické odstranění části slinivky s nádorem, či orgán celý.

Život bez slinivky: Je sice možný, ale velmi obtížný a problematický. Člověk bez slinivky nebo bez části slinivky musí dodržovat přísnou dietu a uměle užívat všechny hormony a enzymy, které se normálně ve slinivce tvoří.

Transplantace slinivky nebo její části (tzv. Langerhansových ostrůvků) je možná.

Musíte vědět

V současné době je možné transplantovat srdce, ledviny, játra, plíce a slinivku břišní. Z tkání se transplantují i kosti, šlachy, rohovka, srdeční chlopně, cévy a kůže.

Celosvětově nejčastějšími jsou transplantace ledvin (cca 25 000 ročně), jater (5000 ročně), srdcí (cca 4000 ročně) a rohovky.

Foto: Shutterstock.com
Související články
Zajímavosti
Láska nosem: Jak vůně ovlivňuje přitažlivost
Romantika začíná u nosu! Věděli jste, že při výběru partnera hraje čich důležitější roli než vzhled nebo inteligence? Objevte fascinující svět chemické komunikace mezi lidmi. Je těžké to připustit, ale pánové by zřejmě mohli vzdát touhu po vycvičeném těle a dámy úsilí o dokonalý outfit a make-up. To, zda jsou přitažliví pro druhé, totiž podle […]
Zajímavosti
Ledničky, myčky a trouby: Jak se vařilo a uchovávalo jídlo před sto lety?
Představte si život bez lednice nebo myčky nádobí. Jak naši předkové uchovávali potraviny a myli nádobí? Prozkoumejte fascinující historii spotřebičů, které dnes považujeme za samozřejmost. Lednička byla dvakrát dražší než auto Před vynálezem ledničky se lidé snažili uchovávat potraviny déle čerstvé pomocí komor a sklepení naplněných ledem. V domácnostech šlo o dřevěné skříňky opláštěné kovem, […]
Zajímavosti
7 netradičních druhů vajec, které se dají jíst!
Zase jsou tu Velikonoce a naše stoly se zaplní mísami obarvených vajíček. Nejčastěji jsou to ty slepičí… Po kterých ale sáhnout, pokud chcete letos změnu? Možností je mnoho! 1/ Kaviár po francouzsku vejce: ŠNEČÍ Chutnají trochu jako tráva s houbami, jsou slizká a při skousnutí mírně lupnou. Zatím nemáte chuť? Šnečí vajíčka jsou ovšem luxusní […]
Zajímavosti
Genting Skyway: Nejrychlejší kabinová lanovka světa létající nad malajskou džunglí
Víte, jak vypadá jízda rychlostí 21,6 km/h ve výšce 1800 metrů nad mořem? Genting Skyway v Malajsii – nejrychlejší veřejně přístupná kabinová lanovka světa – nabízí nejen adrenalinový zážitek, ale i dechberoucí výhledy na tropickou džungli. Od roku 1997 přepravuje tisíce návštěvníků k legendárnímu zábavnímu komplexu Resorts World Genting, který v horách vybudoval vizionář Lim […]
reklama
lifestyle
Slavní, které roztřásl Parkinson: Johnny Cash
Začne to nenápadně. Třeba tím, že se malíček ruky chvěje a nechce přestat. Po čase se přidají další prsty. Tělo posílá vzkaz. Když ho lékař „přečte“ nahlas, život se rázem mění. Bez ohledu na slávu, bohatství či moc. Tělo Johnnyho Cashe (1932–2003), jedné z největší amerických hudebních legend, dostává pořádně zabrat. V šedesátých letech naplno zahučí do […]
Chytré technologie pro domácnost, vztahy i dobrodružství
Chcete se učit jazyky zábavně, nebo si pořídit kameru, která přežije i extrémní podmínky? A co takhle aplikace, která pomůže udržet váš vztah v kondici? Představujeme inovativní produkty, které změní váš každodenní život. VZDĚLÁVÁNÍ Jazyky hravě a jednoduše! Učte se anglicky nebo německy hravě. Po velkém úspěchu vzdělávacích pexes španělsky, francouzsky a italsky hravě přichází […]
Revoluce v outdoorovém grilování a relaxačních technikách
Chystáte se na piknik do přírody a nechcete tahat těžký gril? Nebo hledáte dokonalou oční masku, která uleví od stresu? Přinášíme vám přehled chytrých vychytávek, které usnadní pobyt v přírodě i domácí relaxaci. CAMPING Tenhle gril se dá po použití hodit do křoví. Rozloží se. Jednorázový ekologický grill Casus Grill od stejnojmenné značky se hodí na krátké […]
Nový cirkus: Jak se tradiční šapitó proměnilo v moderní umění
Zatímco klasické cirkusy bojují s kritikou kvůli zvířatům, nový cirkus vsadil na lidskou akrobacii, divadlo a příběhy. Jak vypadá cirkus 21. století a proč si získává celý svět? Stany a sloni Cirkusová představení se lidem trefila do noty: za pár let stála aréna v každém větším evropském městě a cirkus se dostal i do Spojených […]
reklama
věda a technika
Diamantový Merkur: Nejmenší planeta sluneční soustavy ukrývá nezměrné bohatství
Merkur, nejmenší planeta sluneční soustavy, možná skrývá poklad, o kterém jsme dosud neměli tušení. Pod jeho povrchem by se podle nejnovějších výzkumů mohla nacházet až 18 kilometrů silná vrstva diamantů! Jak k tomuto objevu vědci došli a co to znamená pro naše chápání vzniku planet? Planeta možná ukrývá nezměrné bohatství! Je to nejmenší planeta naší sluneční […]
Čínská Nebeská brána: Nejdelší lanovka světa vedoucí k branám nebes
Představte si jízdu dlouhou téměř 7,5 kilometru, během které se kabina lanovky vyšplhá do závratné výšky a vy se budete kochat výhledy na čínské hory, jež vypadají jako z pohádky. To je lanovka Tianmen Shan v Číně, nejdelší kabinová lanovka světa, která vás doveze až k legendární „Nebeské bráně“ – monumentálnímu přírodnímu skalnímu oblouku. Odvážíte […]
Smrt z moře: Čtyřhranka a měchýřovka
Průhlední, téměř neviditelní, ale smrtelně nebezpeční. Čtyřhranka Fleckerova a měchýřovka portugalská patří mezi nejjedovatější mořské živočichy. Setkání s nimi může skončit paralýzou i zástavou srdce. Čtyřhranka Fleckerova: Průhledná smrt z moře Jeden z nejjedovatějších živočichů působí na první pohled křehce a étericky, málem ho ve vodě ani nevidíte: je jím čtyřhranka Fleckerova. Vypadá jako velká, […]
Apple Vision Pro: Revoluce, nebo předražená hračka?
Nové 3D brýle od Applu vzbuzují obrovský rozruch. Nabízejí neuvěřitelně realistický obraz, sledování pohybů očí a rozšířenou realitu. Jsou ale skutečně přelomové, nebo jde jen o další drahý gadget pro nadšence? Zatím hlavně pro zábavu Headset je doslova našlapaný i dalšími technologiemi. Má vlastní operační systém VisionOS a technologie umožňující sledování vašich očí a rozpoznávání […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz