Skip to content

Nepovedená ženitba: Britský král Jiří IV. se před svatební nocí opil

Britský král Jiří IV. dostává v roce 1783, kdy je mu právě 21 let, od parlamentu 60 000 liber a od svého otce Jiřího III. pravidelný roční příjem 50 000 liber. Zařizuje si palác v londýnském Carlton House a žije si pěkně na vysoké noze.

Brzy si musí nést následky.

Peníze Jiří IV. (1762 – 1830) neuvěřitelně rychle rozhází a už po dvou letech se dostává do dluhů. Parlament mu nabídne pomoc, ale má jednu podmínku: princ musí splnit svoji povinnost a oženit se. Britský vyslanec James Harris, lord z Malmesbury (1746 – 1820) odjíždí v roce 1795 do saského vévodství Brunšvicka, odkud má přivézt princeznu Karolínu Brunšvickou (1768 – 1821).

Navzdory odporu ke své ženě s ní zplodí dítě. Pak už ale Jiří IV. nechce s manželkou nic mít.

Princezna ve špinavých punčochách

Setkání s ní je ale nepříjemným překvapením. Urozená dcera se vůbec nestará o svůj zevnějšek a pyšní se tím, jak rychle se dokáže obléknout. Klidně na sebe nahází nejrůznější staré šaty, špinavé, potrhané a vzájemně neladící.

„Její punčochy se nikdy pořádně nevypraly, ani se dost často nepřevlékaly,“ říká podle anglické historičky Flory Fraserové lord Malmesbury. Musel jí prý dokonce vysvětlit, co je to mýdlo. Vůbec si proto neuměl představit, jak dopadne její setkání s princem, který mytím každý den tráví několik hodin

O Karolíně Brunšvické zlé jazyky tvrdí, že to s hygienou moc nepřeháněla.

Ženichovi se udělá špatně

3.dubna 1795 očekává Jiří v londýnském paláci svatého Jakuba svoji budoucí ženu. Při prvním pohledu vyjekne hrůzou. „Není mi dobře. Dejte mi něco k pití, “ poručí sluhovi. „Nejlépe by vám prospěla sklenka vody,“ poznamená ironicky Malmesbury.

Jiří ale raději rychle odejde. Prostořeká princezna reaguje po svém: „To je princ vždycky takový? Připadá mi velmi tlustý a ani zdaleka tak pěkný, jak ukazoval portrét.“ Je zvyklá říkat svoje názory nahlas.

Svatba z donucení. Britskému královskému ženichovi Jiřímu IV. se do ženění nechce. Nevěsta ho odpuzuje.

Noc strávil pod postelí

Před svatební nocí se Jiří opije tolik, že téměř nevnímá okolí. Jedině to ho donutí, aby byl schopen se s Karolínou vyspat. Svoji zkušenost podle britského historika Stevena Parissena vylíčí svému příteli: „Viděl jsem takové známky špíny v předních i zadních partiích, že se mi zvedal žaludek a v tu chvíli jsem si přísahal, že se jí už nikdy nedotknu.

“ Karolína se zase svěří své přítelkyni: „Suďte, jaké to je, když za vámi přijde manžel o svatební noci opilý a většinu svatební noci stráví pod postelí, kam spadl a kde jsem ho nechala.“

Jiří IV. považuje svoji manželku za svého úhlavního nepřítele.

Mladá královna ale přesto otěhotněla, což krále potěšilo a zbavilo dalších manželských povinností. O jejich neštastném vztahu svědčí příběh, který se údajně odehrál v roce 1821 po smrti francouzského císaře Napoleona Bonaparta.

Ke králi přijde posel a překotně vychrlí: „Výsosti, váš největší nepřítel je mrtev, “ panovník se překvapeně zeptá: „Je to pravda, že skutečně zemřela?“

Foto: wikipedia.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články