Co si představíte, když se řekne řecká kuchyně? Olivový olej, bylinky a zeleninu – správně. Musaka, souvlaki, gyros nebo tzatziki – také správně. Ovšem portfolio lahůdek připravovaných ve Středozemí je mnohem širší, než tušíte.
Pravděpodobně nejstarší kuchařkou mapující základy řecké kuchyně je spis Athenaea z Naukratisu. Kniha Deipnosophistae čili Večeře učených líčí například přípravu kuliček z mletého masa, nazývaných keftedes.
Poradili si s mátou i bobkovými listy
Co dali antičtí kuchaři dále světu? Už ve starověku dokázali správně využívat aromatická koření. Mátu, bobkové listy, kopr nebo oregano, všechny tyto přísady nechybí dodnes v našich kuchyních.
Řecké hospodyně si s nimi ale věděly rady už v dobách před naším letopočtem. Tvořily běžnou součástí jejich pokrmů.
Mistr filetování
Řecké kulinářské umění nám ale předalo řadu dalších postupů a jídel připravovaných dodnes. Neodoláte na letní dovolené u moře čerstvé chutně připravené rybě?
Ať už budete volno trávit na pláži některého z řeckých ostrovů nebo kdekoliv jinde, vězte, že starořecký kuchař Arges z Rhodosu prý dovedl k dokonalosti filetování ryb.
Proslulá omáčka
Jistý Zampridias se zase proslavil hustou hnědou omáčkou. Ačkoli je za vynálezce bešamelu považován francouzský kuchař François Pierre de la Varenne (1615–1678), působící na dvoře krále Ludvíka XIV.
(1638–1715), ve skutečnosti jenom zdokonalil starý a už dobře známý postup – tento druh omáčky se prý připravoval také už ve starém Řecku.