Skip to content
reklama
reklama

O klimatické podmínky Slovanské epopeje v Moravském Krumlově se starají technologie Siemens

Adekvátní podmínky u nejznámějšího díla secesního malíře Alfonse Muchy pomáhá zajišťovat, spolu s ostatními technologiemi, systém Desigo CC od společnosti Siemens. Díky instalaci systému splňuje zámek v Moravském Krumlově, kde je soubor velkoformátových obrazů umístěn, nejvyšší evropské standardy pro vystavování uměleckých děl.

blank
Siemens AG (Berlín a Mnichov) je technologická společnost zaměřená na průmysl, infrastrukturu, dopravu a zdravotnictví. Foto: TZ

Desigo CC dokáže splnit všechny podmínky, které se týkají bezpečnosti, osvětlení, stálé teploty a vlhkosti těch nejcennějších uměleckých děl,“ vysvětluje Tomáš Hüner, ředitel Siemens Smart Infrastructure, dodavatele technologií.

„V prostorách výstavy je stálá teplota kolem 20 ºC a pětapadesátiprocentní vlhkost, to jsou pro umělecké dílo optimální podmínky. V případě tak mimořádného díla, jako je Slovanská epopej, je nezbytné, aby byly stabilně a spolehlivě udržovány a uchovaly jej v dokonalém stavu pro příští generace,“ dodává. Instalace potřebných technologií proběhla ve druhé polovině roku 2020, v těchto týdnech se po covidových uzávěrách na dílo Alfonse Muchy poprvé přicházejí podívat větší počty návštěvníků.

Zajistit optimální podmínky je také umění

Ideální podmínky v prostorách expozice zajišťuje systém měření a regulace (MaR), který monitoruje a řídí jednotlivé technologie. Skládá se z regulátorů, čidel a akčních členů. Nadstavbovým řídicím systémem je Siemens Desigo CC. MaR zajišťuje vytápění a přípravu topné a chladicí vody pro jednotky přesných klimatizací.

blank
Siemens vytváří účelné technologie, které zákazníkům přinášejí skutečnou hodnotu: od továren účinněji využívajících zdroje, přes odolné dodavatelské řetězce a inteligentnější budovy a energetické sítě až po čistší a pohodlnější dopravu a pokročilou zdravotní péči. Foto: TZ

Technologie přímo řídí vytápění výstavních sálů pomocí radiátorů a do autonomně pracujících jednotek přesných klimatizací posílá pokyny k nastavení požadované teploty a vlhkosti přicházejí z řídicího systému.

Přesně řiditelné klimatizační jednotky v daném prostoru upravují vzduch tak, aby vnitřní prostředí bylo v požadované kvalitě. Komunikace mezi systémem a jednotkami klimatizací externího dodavatele probíhá přes datovou komunikaci MODBUS.

Dispečerské pracoviště má všechny důležité informace k dispozici v systému Desigo CC v reálném čase. „Díky instalaci pokročilých technologií od společnosti Siemens jsme dokázali splnit přísné podmínky Galerie hlavního města Prahy a Slovanskou epopej můžeme v Moravském Krumlově v příštích pěti letech vystavovat,“ vysvětluje Zdeněk Juránek, místostarosta Moravského Krumlova.

Desigo CC – spolehlivý systém pro všechny typy budov

Desigo je řešení pro automatizaci technologií v budovách. Díky svým vlastnostem pokrývá všechny typy a velikosti aplikací – od malých předávacích stanic, přes kotelny, výměníkové stanice nebo strojovny vzduchotechniky až po komplexní automatizaci komerčních budov, kancelářských budov a budov občanské vybavenosti.

Díky množství podporovaných datových bodů lze standardní Desigo CC nasadit na projekt jakékoliv velikosti.

blank
Propojením reálného a digitálního světa umožňuje Siemens svým zákazníkům transformovat jejich odvětví a trhy a pomáhá jim měnit každodenní život miliard lidí. Foto: TZ

Pro optimální vyladění chodu budovy jako celku je nutné monitorovat, shromažďovat a vyhodnocovat všechny relevantní informace, které přicházejí z mnoha technických zařízení. K těmto účelům slouží BMS/SCADA, označované také jako vizualizační nadstavba, grafická centrála nebo pracovní stanice.

Řešení Desigo CC předkládá uživatelům data jednoduchým a přehledným způsobem a umožňuje pružně a s velkou energetickou účinností automatizovat chod budovy se zachováním nejvyšší úrovně uživatelského komfortu a bezpečnosti.

Nejvyšší komfort pro kulturní poklad

Tvůrce Slovanské epopeje, Alfons Mucha, byl český malíř, grafik a designér období secese. Narodil se 24. července 1860 v Ivančicích na Moravě. Obrazový cyklus vznikal postupně v letech 1910–1926 na zámku Zbiroh.

Tvoří jej 20 velkoplošných obrazů, polovina je inspirována slovanskou mytologií a polovina dějinami českého národa. Sedm největších pláten měří 8,1 × 6,1 metru, mezi nimi například Slované v pravlasti, Zrušení nevolnictví na Rusi či Kázání mistra Jana Husa v kapli Betlémské.

Epopej je od roku 2010 zařazena na seznamu kulturních památek.

blank
Siemens je také držitelem většinového podílu ve veřejně obchodované společnosti Siemens Healthineers, která je předním světovým poskytovatelem zdravotnických technologií, a utváří tak budoucnost zdravotní péče. Foto: TZ
Foto: Úvodní foto: TZ
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Medové chilli brambory
tisicereceptu.cz

Medové chilli brambory

Pikantní varianta je skvělá samotná i jako příloha....
Umění cestovat nalehko
panidomu.cz

Umění cestovat nalehko

Chystáte se na několikadenní dovolenou a...
Pohoří Smrčiny: Po stopách J. W. Goetha
epochanacestach.cz

Pohoří Smrčiny: Po stopách...

Oblast skal na okraji...
Vrátil se ke své bývalé manželce
skutecnepribehy.cz

Vrátil se ke své bývalé...

Když jsem se seznámila se...
Potápky Prim pro ty, kdo se nebojí výzev
iluxus.cz

Potápky Prim pro ty, kdo se...

Svět ticha, jen modrá hlubina a vy. Objevování...
Je libo garsonku, nebo 3+1?
21stoleti.cz

Je libo garsonku, nebo 3+1?

3D tisk ušel za několik málo let...
Pošle partnera na mateřskou?
nasehvezdy.cz

Pošle partnera na mateřskou?

Už za pár dnů se z EVY...
Jak čaruje fata morgána?
epochalnisvet.cz

Jak čaruje fata morgána?

Fata morgána je fascinující jev, opředený řadou mýtů....
Reminiscence zlaté jazzové éry
rezidenceonline.cz

Reminiscence zlaté jazzové éry

V blízkosti slavného kasina,...
Straší na hradě duch tureckého vojáka?
enigmaplus.cz

Straší na hradě duch...

Mohutný hrad v maďarském městě Eger se...
Skutečné Čelisti: Žraločí sériový zabiják rozpoutá v New Jersey peklo!
enigmaplus.cz

Skutečné Čelisti: Žraločí...

Žralok bílý patří právem k nejobávanějším...
Bude svatba, nebo další zklamání?
nasehvezdy.cz

Bude svatba, nebo další...

Už jednou měla Eva...