Bernie Madoff. Král Wall Streetu a člověk, kterému svěřila své úspory většina boháčů světa. Skoro padesát let svým klientům spravoval peníze. A skoro padesát let své klienty okrádal. Proč mu to tak dlouho procházelo a jak skončil?
Bernard Leon Madoff vyrostl v rodině, která se vždy velmi zajímala o to, jak funguje americká burza. Zejména její okrajové části. A právě tam se rozhodl mladý Bernie, který vystudoval politické vědy na Hofstrově univerzitě, začít s podnikáním.
Ve 22 letech založil společnost Madoff Securities, o níž tvrdil, že do ní vložil své peníze, které vydělal na brigádě coby plavčík na plážích Rockaway. Skutečnost byla ovšem taková, že mu jeho otec do začátku půjčil 50 000 dolarů.
Průkopník na burze
Z Madoff Securities se stala firma, která začala být brzy považována za průkopnickou v oblasti elektronického obchodování. V éře, kdy všichni na burze komunikovali telefonicky, začal Madoff používat moderní metody, především počítače.
Postupem času se Madoffova firma vypracovala na jednoho z největších obchodníků na Wall Street a její zakladatel byl považován za přední osobnost židovské filantropie. Mít peníze vložené u Madoffa pro klienty znamenalo tu nejbezpečnější investici.
Úspory ve spárech sociopata
Investovat s Madoffem bylo v jistém smyslu privilegiem. Nepřijímal zdaleka každého, ale vybíral si. Přátele, přátele přátel, vlivné lidi… V roce 1994 koupil vilu v Palm Beach – oblasti, kde se soustředili ti nejmovitější z movitých.
Zakrátko se třetina členů zdejšího klubu stala Madoffovými investory. Jenže Madoff byl ve skutečnosti sociopat. Necítil ani špetku provinilosti kvůli tomu, že okrádá své přátele a známé. A on je skutečně okrádal.
Jak se totiž později ukázalo, nikdy nekoupil ani neprodal jedinou akcii. Tento muž, kterého na Wall Street všichni milovali, lákal klienty do fondů na vysoké výnosy, které ale vyplácel z vkladů nově příchozích klientů.
Investoři v šoku
Klec spadla až v roce 2008. Na zpronevěry váženého podnikatele se přišlo díky dva měsíce trvajícímu propadu na americké burze.
Tehdy vyšla na světlo řada podvodů, ale na sumu 65 000 000 000 dolarů, kterou zpronevěřil Bernie, svým rozsahem ani zdaleka neměl žádný. Jak byl odhalen? Investoři tehdy z pochopitelných důvodů chtěli od Madoffa své peníze.
Jenže ten záhy neměl z čeho vyplácet a všechno prasklo. Policii na svého otce zavolali sami jeho synové, když se jim přiznal. Madoffova žena upadla v podezření, že o všem věděla ještě dříve – den předtím si totiž vybrala 15 000 000 dolarů.
Jako u Pearl Harbouru
Věřitelé si ovšem o takových sumách už mohli nechat jen zdát a vzápětí pochopili krutou pravdu – jejich úspory jsou nenávratně pryč. Byli v šoku. „Moje rodina měla bohužel u Bernieho Madoffa všechny své peníze.
Byla jsem stejně překvapená, že byl Madoff zatčen, jako když Japonci vybombardovali Pearl Harbour,“ vypověděla Joyce Greenbergová, jejíž otec býval burzovní makléř a s Berniem začal investovat v 70. letech.
Starostlivý přítel? Kdepak!
„Byl to člověk, který byl vždy dostupný na telefonu. Když jste mu zavolali, vždy vám telefonoval zpět. A když zemřela sestra mé ženy, Bernie Madoff přišel na pohřeb,“ nevěřícně vrtí hlavou další z podvedených, Norman Braman.
„Byli jsme přesvědčeni, že je to opravdu starostlivý člověk. Ve skutečnosti to ale byl prvotřídní podvodník.“ Je nepříjemné, když lidé ztratí důvěru v nějakou instituci. Když je ale zradí někdo, komu věřili, je to pro každého tragédie.
Řada zoufalých sebevražd
Někteří Madoffovi klienti se po jeho zatčení zhroutili. Několik jich dokonce, tváří v tvář zjištění, že jsou z nich žebráci, spáchalo sebevraždu.
Jeden muž si dva týdny poté, co si pro Madoffa přišla FBI a obvinila ho z rozsáhlého podvodu, podřezal žíly, další se zastřelil.
Nepředstavitelný tlak bohužel neustál ani starší ze dvou Madoffových synů – Marka Madoffa našli přesně dva roky po otcově uvěznění v jeho luxusním loftu na Manhattanu oběšeného. Ve vedlejším pokoji spal jeho dvouletý syn.
Soud s podvodníkem století
Bernie Madoff se u soudu přiznal a prohlásil: „Hluboce se omlouvám a stydím se.“ Soudce tím ale zjevně neobměkčil.
Americká federální prokuratura pro něj požadovala pokutu 170 000 000 000 dolarů za zpronevěru až 65 000 000 000 dolarů a trest odnětí svobody 150 let vězení.
Rozsudek zahrnující odnětí svobody v plné výši byl vynesen 29. června 2009. Tak skončil největší podvodník Wall Streetu… Ale i zde se potvrdilo rčení, že všechno zlé je k něčemu dobré:
Madoffův případ mimo jiné odhalil slabiny v regulačním systému amerických finančních trhů.