Největší z řeckých Dodekanéských ostrovů v Egejském moři, Rhodos, má rozlohu 1400 km². Najdete na něm krásné hotely, pláže, hrady i archeologické vykopávky. Minout byste neměli pět kilometrů dlouhé Údolí motýlů ani věčně zelenou oblast Sedm pramenů.
Ostrov má ale i svá malá tajemství. Ukrývá například vilu italského diktátora Benita Mussoliniho (1883–1945).
Italský guvernér Cesare Maria De Vecchi (1884–1959) se zalíbením pozoruje dokončovací práce na vile, která ponese jeho jméno – Villa de Vecchi. Píše rok 1936 a nová stavba situovaná do hor působí jako zjevení.
Zde, na Rhodu, najednou narazíte na domek podobný alpským rezidencím. Guvernér má však v plánu stavení předat ještě mocnějšímu muži – Mussolinimu. Ten si totiž dům na Rhodu usilovně přeje.
Spřádá plány o obnově Velkořímské říše a Rhodos se jeví ideálním místem pro námořní základnu a pozdější šíření vlivu dále na východ.
Vila na odpis
K vile patří také kasárna pro Mussoliniho ochranku a hotel, v němž se mají ubytovat duceho přátelé a oficiální návštěvy. Rezidence není snadno dostupná.
Nalézá se na severním úbočí třetí nejvyšší hory Rhodu, Profitis Ilias neboli Proroka Eliáše, která je vysoká 798 metrů. Třešničkou na dortu je fakt, že Mussolini ve své vile nikdy nebyl. Nestihne to. V dubnu 1945 ho při pokusu o útěk chytí partyzáni a popraví.
Z okázalosti rezidence dnes zbyla již jen zajímavá horská poloha. Ostrovy spadnou roku 1947 do klína Řecku. Jediné, co tu ještě drží pohromadě a funguje, je hotel. Vila a kasárna chátrá.
Když se projdete interiérem, uvidíte jen vyrabované místnosti a barevně posprejované zdi…