Domů     Kdyby se svět zbláznil… Odpovědi na otázky, na které (asi) nedojde
Kdyby se svět zbláznil… Odpovědi na otázky, na které (asi) nedojde
3.1.2022

Na některé „kdyby“ vlastně ani nemá smysl hledat odpověď. Týkají se situací, které snad nikdy na světě ani nastat nemohou.

Ale co kdyby přeci jen náhodou?

Kdyby všichni byli neplodní…

Ve světovém průměru v současnosti jedna žena porodí 2,44 dětí. Ovšem až 20 % párů má vážné problémy počít vůbec nějaké. A číslo stále roste. Co by se stalo, kdyby se jednou stali neplodnými úplně všichni?

Realita za 50 let?

Scénář číslo jedna je jasný. Zhruba do sta let by veškeré lidstvo vymřelo! Jak bude ale vypadat takový končící svět?

Nepříliš optimisticky to vidí tvůrci amerického filmu Potomci lidí (2006), představující si Zemi v situaci, kdy se už 19 let nenarodilo jediné dítě.

Lidstvo tušící svůj skon začne vést nezřízený způsob života, společnost se mění v nezvladatelnou anarchii…

A co umělé oplodnění? Pokud by všechny lidské pohlavní buňky ztratily schopnost reprodukce, nefungovalo by! Lidé by se museli začít klonovat!

Že se takové situace bát nemusíme? Řada odborníků varuje, že počet spermií u mužů již poklesl o více než polovinu.

Biolog Hagai Levine z Hebrejské univerzity na základě rozsáhlého výzkumu v roce 2017 dokonce dochází k závěru, že se lidstvo (prozatím mužská populace) stane neplodným do 50 let.

Totální neplodnost lidstva? Tento scénář je prý mnohem blíže, než by se mohlo zdát! Foto / geralt / Pixabay:
Totální neplodnost lidstva? Tento scénář je prý mnohem blíže, než by se mohlo zdát! Foto / geralt / Pixabay:

Kdyby se všichni stali vegetariány…

Vášniví masožravci to možná nevnímají, ale počet vegetariánů a veganů stále stoupá. V současnosti nejí maso zhruba miliarda lidí, jakékoliv živočišné produkty odmítá asi 80 milionů. Jak by to vypadalo, kdyby se na rostlinou stravu najednou dali úplně všichni?

O hamburger méně

Zdravotní stránku teď vynechme, zajímá nás globální efekt. Podle statistik The World Counts se na světě se každoročně zkonzumuje 350 milionů tun masa a živočišných produktů.

Uspokojit všechny strávníky ale není zadarmo. Třeba vykrmit jedno prase vyžaduje o 75 % energie více než vypěstovat stejnou hmotnost kukuřice! Celková živočišná výroba údajně stojí až za třetinou vyprodukovaných skleníkových plynů.

Postgraduální studentka Hannah Pamula z univerzity v Krakově nedávno vypočetla, že pokud by se celý svět rozhodl pro úplné veganství, do roku 2050 by emise klesly až o 70 %. Pokud bychom se stali pouze vegetariány, bylo by to 63 %. Ani na to si netroufáte? Nevadí, pomůžete i vynecháním jednoho hamburgeru týdně.

Kdyby už nikdy nikdo nezemřel…

Podle světových statistik Worldometers se na konci roku 2021 na světě denně narodilo zhruba 383 tisíc dětí. Pouze 161 tisíc lidí za den zemřelo. Celková populace, která činí již 7,9 miliard, tak den ode dne roste. A co kdyby najednou v kolonce úmrtí byla odteď stále jen nula?

148 miliard za 1000 let

Kdybychom pokračovali ve stejném tempu, za měsíc na Zemi přibude 11,5 milionu lidí, za rok 140 milionů, za 10 let téměř 1,4 miliardy!

Už podle dnešních odhadů Organizace světových národů má být na Zemi do roku 2100 asi 11 miliard obyvatel. Pokud by ale do té doby nikdo nezemřel, dosáhli bychom tohoto čísla ještě před rokem 2050. Odteď za 50 let by se počet lidí na planetě zdvojnásobil! A za 1000 let?

Pokud si odmyslíme mnohonásobně více válek, omezení svobody či totální vyždímání nerostných surovin, kolonizace vesmíru by teoreticky stále nebyla nutná. Ještě v roce 3022 by při populaci téměř 148 miliard na každého zbylo asi 1000 m2 pevniny. Tedy o něco málo více než 2 basketbalová hřiště vedle sebe.

Celý svět na vegetariánské stravě? Planeta by si rozhodně oddychla. Foto: vege: silviarita / Pixabay.
Celý svět na vegetariánské stravě? Planeta by si rozhodně oddychla. Foto: vege: silviarita / Pixabay.

Kdyby všichni lidé vypadali stejně…

Podíváte se do zrcadla a vidíte sebe. Vyjdete ven a na chodníku vidíte také sebe. Ale žádné zrcadlo tu není! Na přechodu, v autobusu, v obchodě jste také vy… Omyl, to jen všichni okolo vás vypadají úplně stejně!

Továrna místo porodnice?

Pokud bychom jednou všichni vpadali jako vyrobení podle jedné šablony, nastal by možná trochu chaos. Jména už by nám nestačila, ale každý by měl své „výrobní číslo“. Nejlépe ve formě čipu, ukrytém pod kůží či v mozku.

Jak ale poznáte, koho v davu lidí vlastně znáte? To problém nebude – jakmile se váš čip už někdy setkal s jiným čipem, vše si zapamatuje a při setkání vám nahlásí potřebné informace.

Navíc u lékaře, na letišti nebo na přijímacím pohovoru o vás budou všichni vědět vše i beze slov!

Taková budoucnost nás podle řady vizionářů jednou čeká stejně. Není tedy vzhled už jen nepodstatný detail? Někteří by možná přivítali, že ve světě identických lidí by konečně nikdo neřešil, jak vypadá.

Možná by zmizela šikana, celebritami by nebyli herci a modelky, ale vynálezci a vědci. I když spousta jiných oblastí života, založená na lidské jedinečnosti, by asi ztratila smysl.

Kdyby všichni v jednu chvíli vstoupili do moře…

Když si vlezete do vany naplněné po okraj, voda přeteče. Pokud vejdete do moře, nestane se nic. Ale kdyby do moře v jednu chvíli vstoupili úplně všichni lidé na Zemi?

Mravenci ve vaně

Představme si veškerou vodu v oceánu jako obří vanu. Aby se nám taková vana vešla do koupelny, musela by mít místnost rozlohu minimálně 361 milionů km 2!

Průměrná výška všech lidí (včetně dětí) se většinou uvádí okolo 152 cm a jeden člověk by tak ve vodě zabral objem cca 0,9 m2.. Pokud bychom počítali, že se každý ponoří zhruba polovinou těla, jako když sedíme ve vaně, bylo by to 0,45 m2.

A když si do té gigantické vany naráz sedne současných 7,9 miliard lidí? Hladina oceánů by stoupla asi o 0,0003 cm. Což je tloušťka jen několika málo lidských vlasů.

Zůstane někdy lidem na Zemi jeden jediný jazyk? A bude to výhoda, nebo nevýhoda? Foto: GDJ / Pixabay.
Zůstane někdy lidem na Zemi jeden jediný jazyk? A bude to výhoda, nebo nevýhoda? Foto: GDJ / Pixabay.

Kdyby všichni mluvili stejným jazykem…

…sestoupíme a zmateme jim tam řeč, aby si navzájem nerozuměli,“ prohlásí rozlobený Bůh poté, co se lidé rozhodnou postavit věž až do nebe. Do té doby mluvili podle Bible všichni stejným jazykem. Dnes jich existuje asi 7 tisíc! Kdybychom všechny vyměnili za jeden, nebylo by to na světě jednoduší?

Anglicky, nebo čínsky?

Možná vám připadá, že je jazyků moc. Jazykovědcům se jich však zdá málo. Před 10 000 lety, kdy žilo na světě pouhých 5 až 10 milionů lidí, existovalo jazyků odhadem 12 tisíc!

Dnes jazyků rychle ubývá a za 100 let jich bude dle některých odhadů už jen 600! A co kdyby zbyl jeden jediný? Všichni by se domluvili, ušetřili bychom čas strávený učením a rychleji by se rozvíjely jiné vědecké obory.

Ztratili bychom však odlišnost a originalitu, protože s jediným jazykem by pomalu vznikala i jediná kultura. A také historii, protože starým pramenům by již brzy nikdo nerozuměl.

Hrozí nám taková situace? Nejčernější předpovědi už za 150 let vidí na světě jazyky pouze tři – čínštinu (dnes 1,3 miliardy rodilých mluvčích), španělštinu (471 milionů) a angličtinu (370 milionů). Který zvítězí?

Kdyby se všichni chytli za ruce (a počítali bychom na každého 1 metr prostoru), vytvořili by řadu dlouhou 7,9 milionů kilometrů. Takový lidský had by tak téměř 200krát obkroužil celou planetu. Foto: josephredfield / Pixabay.
Kdyby se všichni chytli za ruce (a počítali bychom na každého 1 metr prostoru), vytvořili by řadu dlouhou 7,9 milionů kilometrů. Takový lidský had by tak téměř 200krát obkroužil celou planetu. Foto: josephredfield / Pixabay.
Foto: úvodní foto: geralt / Pixabay 1 – 4: Pixabay
Související články
Zajímavosti
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Zajímavosti
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Zajímavosti
Těstoviny: Jídlo tisíce tváří!
Dáte si kolínka, nebo špagety? Anebo máme v nabídce pokračovat? Stačí se i u nás pořádně podívat v obchodě do regálu s těstovinami, a bude vám z toho přecházet zrak! Proč vůbec existuje tolik druhů? Protože každý z nich má svůj vlastní příběh! Napočítali bychom přes 350 druhů těstovin, dvakrát tolik rozmanitých tvarů a nakonec […]
Zajímavosti
Drvodělky, velcí černí čmeláci?
Z drvodělek, samotářsky žijících včel, jsou v našich oblastech k zahlédnutí zástupci drvodělky fialové nebo drvodělky potulné. Známe však mnoho set druhů samotářek. Podobné čmelákům Drvodělky patří k největším příslušníkům čeledi včelovitých. Dosahují délky až tří centimetrů a rozpětí křídel mají až čtyři centimetry. Svým velkým tělem připomínají čmeláky, i když jsou oproti čmelákům méně […]
reklama
svět zločinu
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
Cyklokrosový mistr světa z roku 1991 Radomír Šimůnek zažíval kariérní vrchol. Že jsou cesty osudu nevyzpytatelné, pozná na vlastní kůži hned rok následující. Nehodu, kterou způsobí, nechce dlouho komentovat. Snaží se ji vytěsnit ze vzpomínek a novináře, kteří se na ni ptají, s díky odmítá. Zlobiví kluci jako viníci? Berounsko, 19. listopad 1992. Šimůnek sedí […]
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské […]
Střemhlavý let letadla Bernieho Madoffa
Nejslavnější a nejmocnější lidé tohoto světa disponují nepředstavitelnými majetky. Někteří o ně ovšem mohou snadno přijít. Pokud se totiž najde někdo, kdo je o ně dokáže šikovně připravit. Od 70. let je mezi význačnými americkými osobnostmi oplývajícími nejtučnějšími konty známkou vybraného vkusu, pokud si nechávají spravovat své finance společností nejrespektovanějšího odborníka. Tím je Bernard Lawrence […]
Ted Bundy: Milují ho ženy, jež trpí „hybristofilií“?
Říká se jí také syndrom Bonnie a Clydea. Hybristofilie je zvláštní úchylka, o níž jste možná ještě nikdy neslyšeli. Pravděpodobně jde přitom o jev poměrně častý, patrný zejména u žen. U žen ne příliš sebevědomých, u žen, které hledají pomyslná bezpečná křídla, ochranu, silného a charismatického muže. Takové ženy přímo přitahují muži kriminálníci, jenž spáchali […]
historie
Cesta Přemysla Otakara I. k dědičnému trůnu nebyla jednoduchá
Hodně se zasadí o to, že je roku 1211 Fridrich Štaufský zvolen římským králem. Přemysl Otakar I. nic neponechává náhodě. Věří, že podpora přinese vytoužené ovoce, a tak se také stane. Fridrich mu 26. září v Basileji předá Zlatou bulu. Opatří ji pečetí sicilského království a podle ní listina dostane svoje jméno.  Z počátku nevypadá budoucnost Přemysla […]
Válečná loď Mars skrývá 220 000 stříbrných mincí
Na výrobu 107 děl na palubě použijí Švédové kov z roztavených kostelních zvonů.  Loď Mars, pojmenovaná podle římského boha války, je jedním z prvních třístěžňových plavidel v Evropě. Kromě nákladu zbraní ale její podpalubí skrývá i pořádnou nálož stříbra. Pravděpodobně nejmodernější evropská bitevní loď své doby se stává pýchou švédského krále Erika XIV. Vasy (1533–1577). Když Erik […]
Legendárního běžce Emila Zátopka zastavili komunisté
Emil Zátopek si běh na 42,2 kilometru střihne v roce 1952 v premiéře. Cílovou pásku protrhne jako první. Je vyčerpaný, ale na rozdíl od svého legendárního předchůdce neumírá. S nelehkým osudem kluka z chudé rodiny se Emil Zátopek (1922‒2000) nesmíří. V 16 letech se z rodné Kopřivnice odchází vyučit do Baťových obuvnických závodů ve Zlíně. Drsné podmínky Emila zocelí. V roce […]
Vytvořil kronikář Václav Hájek z Libočan spisek plný výmyslů?
Může se přeskočit vzteky. Oheň, který tancoval po malostranských střechách, sežehl na troud i jeho čerstvě vytištěné dílo. Pracoval na něm přitom tak dlouho. Kronika česká si bohužel najde svoje čtenáře až za další dva roky. Vrcholem kariéry Václava Hájka z Libočan (†1553) se v roce 1527 stává funkce děkana na Karlštejně a o šest později správcovství […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h