Domů     Kdyby se svět zbláznil… Odpovědi na otázky, na které (asi) nedojde
Kdyby se svět zbláznil… Odpovědi na otázky, na které (asi) nedojde
3.1.2022

Na některé „kdyby“ vlastně ani nemá smysl hledat odpověď. Týkají se situací, které snad nikdy na světě ani nastat nemohou.

Ale co kdyby přeci jen náhodou?

Kdyby všichni byli neplodní…

Ve světovém průměru v současnosti jedna žena porodí 2,44 dětí. Ovšem až 20 % párů má vážné problémy počít vůbec nějaké. A číslo stále roste. Co by se stalo, kdyby se jednou stali neplodnými úplně všichni?

Realita za 50 let?

Scénář číslo jedna je jasný. Zhruba do sta let by veškeré lidstvo vymřelo! Jak bude ale vypadat takový končící svět?

Nepříliš optimisticky to vidí tvůrci amerického filmu Potomci lidí (2006), představující si Zemi v situaci, kdy se už 19 let nenarodilo jediné dítě.

Lidstvo tušící svůj skon začne vést nezřízený způsob života, společnost se mění v nezvladatelnou anarchii…

A co umělé oplodnění? Pokud by všechny lidské pohlavní buňky ztratily schopnost reprodukce, nefungovalo by! Lidé by se museli začít klonovat!

Že se takové situace bát nemusíme? Řada odborníků varuje, že počet spermií u mužů již poklesl o více než polovinu.

Biolog Hagai Levine z Hebrejské univerzity na základě rozsáhlého výzkumu v roce 2017 dokonce dochází k závěru, že se lidstvo (prozatím mužská populace) stane neplodným do 50 let.

Totální neplodnost lidstva? Tento scénář je prý mnohem blíže, než by se mohlo zdát! Foto / geralt / Pixabay:
Totální neplodnost lidstva? Tento scénář je prý mnohem blíže, než by se mohlo zdát! Foto / geralt / Pixabay:

Kdyby se všichni stali vegetariány…

Vášniví masožravci to možná nevnímají, ale počet vegetariánů a veganů stále stoupá. V současnosti nejí maso zhruba miliarda lidí, jakékoliv živočišné produkty odmítá asi 80 milionů. Jak by to vypadalo, kdyby se na rostlinou stravu najednou dali úplně všichni?

O hamburger méně

Zdravotní stránku teď vynechme, zajímá nás globální efekt. Podle statistik The World Counts se na světě se každoročně zkonzumuje 350 milionů tun masa a živočišných produktů.

Uspokojit všechny strávníky ale není zadarmo. Třeba vykrmit jedno prase vyžaduje o 75 % energie více než vypěstovat stejnou hmotnost kukuřice! Celková živočišná výroba údajně stojí až za třetinou vyprodukovaných skleníkových plynů.

Postgraduální studentka Hannah Pamula z univerzity v Krakově nedávno vypočetla, že pokud by se celý svět rozhodl pro úplné veganství, do roku 2050 by emise klesly až o 70 %. Pokud bychom se stali pouze vegetariány, bylo by to 63 %. Ani na to si netroufáte? Nevadí, pomůžete i vynecháním jednoho hamburgeru týdně.

Kdyby už nikdy nikdo nezemřel…

Podle světových statistik Worldometers se na konci roku 2021 na světě denně narodilo zhruba 383 tisíc dětí. Pouze 161 tisíc lidí za den zemřelo. Celková populace, která činí již 7,9 miliard, tak den ode dne roste. A co kdyby najednou v kolonce úmrtí byla odteď stále jen nula?

148 miliard za 1000 let

Kdybychom pokračovali ve stejném tempu, za měsíc na Zemi přibude 11,5 milionu lidí, za rok 140 milionů, za 10 let téměř 1,4 miliardy!

Už podle dnešních odhadů Organizace světových národů má být na Zemi do roku 2100 asi 11 miliard obyvatel. Pokud by ale do té doby nikdo nezemřel, dosáhli bychom tohoto čísla ještě před rokem 2050. Odteď za 50 let by se počet lidí na planetě zdvojnásobil! A za 1000 let?

Pokud si odmyslíme mnohonásobně více válek, omezení svobody či totální vyždímání nerostných surovin, kolonizace vesmíru by teoreticky stále nebyla nutná. Ještě v roce 3022 by při populaci téměř 148 miliard na každého zbylo asi 1000 m2 pevniny. Tedy o něco málo více než 2 basketbalová hřiště vedle sebe.

Celý svět na vegetariánské stravě? Planeta by si rozhodně oddychla. Foto: vege: silviarita / Pixabay.
Celý svět na vegetariánské stravě? Planeta by si rozhodně oddychla. Foto: vege: silviarita / Pixabay.

Kdyby všichni lidé vypadali stejně…

Podíváte se do zrcadla a vidíte sebe. Vyjdete ven a na chodníku vidíte také sebe. Ale žádné zrcadlo tu není! Na přechodu, v autobusu, v obchodě jste také vy… Omyl, to jen všichni okolo vás vypadají úplně stejně!

Továrna místo porodnice?

Pokud bychom jednou všichni vpadali jako vyrobení podle jedné šablony, nastal by možná trochu chaos. Jména už by nám nestačila, ale každý by měl své „výrobní číslo“. Nejlépe ve formě čipu, ukrytém pod kůží či v mozku.

Jak ale poznáte, koho v davu lidí vlastně znáte? To problém nebude – jakmile se váš čip už někdy setkal s jiným čipem, vše si zapamatuje a při setkání vám nahlásí potřebné informace.

Navíc u lékaře, na letišti nebo na přijímacím pohovoru o vás budou všichni vědět vše i beze slov!

Taková budoucnost nás podle řady vizionářů jednou čeká stejně. Není tedy vzhled už jen nepodstatný detail? Někteří by možná přivítali, že ve světě identických lidí by konečně nikdo neřešil, jak vypadá.

Možná by zmizela šikana, celebritami by nebyli herci a modelky, ale vynálezci a vědci. I když spousta jiných oblastí života, založená na lidské jedinečnosti, by asi ztratila smysl.

Kdyby všichni v jednu chvíli vstoupili do moře…

Když si vlezete do vany naplněné po okraj, voda přeteče. Pokud vejdete do moře, nestane se nic. Ale kdyby do moře v jednu chvíli vstoupili úplně všichni lidé na Zemi?

Mravenci ve vaně

Představme si veškerou vodu v oceánu jako obří vanu. Aby se nám taková vana vešla do koupelny, musela by mít místnost rozlohu minimálně 361 milionů km 2!

Průměrná výška všech lidí (včetně dětí) se většinou uvádí okolo 152 cm a jeden člověk by tak ve vodě zabral objem cca 0,9 m2.. Pokud bychom počítali, že se každý ponoří zhruba polovinou těla, jako když sedíme ve vaně, bylo by to 0,45 m2.

A když si do té gigantické vany naráz sedne současných 7,9 miliard lidí? Hladina oceánů by stoupla asi o 0,0003 cm. Což je tloušťka jen několika málo lidských vlasů.

Zůstane někdy lidem na Zemi jeden jediný jazyk? A bude to výhoda, nebo nevýhoda? Foto: GDJ / Pixabay.
Zůstane někdy lidem na Zemi jeden jediný jazyk? A bude to výhoda, nebo nevýhoda? Foto: GDJ / Pixabay.

Kdyby všichni mluvili stejným jazykem…

…sestoupíme a zmateme jim tam řeč, aby si navzájem nerozuměli,“ prohlásí rozlobený Bůh poté, co se lidé rozhodnou postavit věž až do nebe. Do té doby mluvili podle Bible všichni stejným jazykem. Dnes jich existuje asi 7 tisíc! Kdybychom všechny vyměnili za jeden, nebylo by to na světě jednoduší?

Anglicky, nebo čínsky?

Možná vám připadá, že je jazyků moc. Jazykovědcům se jich však zdá málo. Před 10 000 lety, kdy žilo na světě pouhých 5 až 10 milionů lidí, existovalo jazyků odhadem 12 tisíc!

Dnes jazyků rychle ubývá a za 100 let jich bude dle některých odhadů už jen 600! A co kdyby zbyl jeden jediný? Všichni by se domluvili, ušetřili bychom čas strávený učením a rychleji by se rozvíjely jiné vědecké obory.

Ztratili bychom však odlišnost a originalitu, protože s jediným jazykem by pomalu vznikala i jediná kultura. A také historii, protože starým pramenům by již brzy nikdo nerozuměl.

Hrozí nám taková situace? Nejčernější předpovědi už za 150 let vidí na světě jazyky pouze tři – čínštinu (dnes 1,3 miliardy rodilých mluvčích), španělštinu (471 milionů) a angličtinu (370 milionů). Který zvítězí?

Kdyby se všichni chytli za ruce (a počítali bychom na každého 1 metr prostoru), vytvořili by řadu dlouhou 7,9 milionů kilometrů. Takový lidský had by tak téměř 200krát obkroužil celou planetu. Foto: josephredfield / Pixabay.
Kdyby se všichni chytli za ruce (a počítali bychom na každého 1 metr prostoru), vytvořili by řadu dlouhou 7,9 milionů kilometrů. Takový lidský had by tak téměř 200krát obkroužil celou planetu. Foto: josephredfield / Pixabay.
Foto: úvodní foto: geralt / Pixabay 1 – 4: Pixabay
reklama
Související články
Zajímavosti
Chandra Bahadur Dangi, nejmenší člověk světa
Tipnete si, kolik centimetrů měřil prokazatelně nejmenší doložený člověk na světě? Pouhých 54,6 centimetru!   Když jeden z dodavatelů dřeva spatří v zapadlé nepálské vesničce Reemkholi z kabiny svého vozu poprvé Chandru Bahadura Dangiho (1939–2015), nevěří vlastním očím. Dangiho život vzápětí obrátí úplně naruby – za maličkým dospělákem, který nikdy neopustil rodnou hroudu ležící asi […]
Zajímavosti
Souboj sladkých gigantů o zdravější životní styl: Místo alkoholu pijte čokoládu!
Alkohol je metla lidstva,“ soudí nejspíš obchodník John Cadbury a usilovně přemýšlí, jak zabránit chudým Angličanům, aby ho nekonzumovali v tak hojné míře jako dosud. A už to má! „Čokoláda také chutná skvěle!“  Ve 2. polovině 19. století se vzácný sladký nápoj postupně mění v levnou potravinu a z luxusních salonů míří do pouličních stánků. O […]
Zajímavosti
Rekordní Čingischán nezrezne: Možná je to socha i vašeho předka!
Nejvyšší jezdecká skulptura světa. Pocta prvnímu Velkému chánovi Mongolů a jednomu z nejslavnějších vojevůdců historie. 40 metrů vysoká socha Čingischána na koni z nerezové oceli vás však dokáže překvapit několika bizarnostmi…   Turisté vyjedou výtahem umístěným v zadních nohou gigantického koně. „Mamí! My jsme v zadku!“ vykřikne nadšeně 6letý hoch. Několik lidí se znechuceně ohlédne, […]
Zajímavosti
Nebe jako druhý domov! Nejdelší let světa trvá úctyhodné dva měsíce!
Cestující prochází lasvegaským letištěm, jen pohledy některých skončí na stroji zavěšenému u stropu haly. Kdyby jen věděli, že mají před očima stroj, který absolvoval rekord, jež už více než 60 let odolává všem pokusům! Rok 1958 je pro rekordy zaslíbený. V létě přistává dvojice pilotů, která ve vzduchu vydrží 50 dní. Jenže Robert Timm (1926-1976) […]
reklama
věda a technika
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá. Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí radioteleskopu […]
Oči v ohrožení: Poznáte varovné příznaky?
Tlačí vás oči nebo bolí a pálí? Možná jste jenom pracovali se dřevem nebo opravovali auto a stačila malá částečka, aby se dostala do oka. Nebo je to horší infekce či dokonce rakovina. I tento smyslový orgán ale může postihnout degenerace. Stačí vést bujarý život a dosáhnout padesátky věku. Poznali byste ale příznaky znamenající vážné […]
Slunce přes celou oblohu i pravda o mimozemšťanech
Co se stane za 3,5 až 10 miliard let? Vědci už o tom mají poměrně jasnou představu…   Za 3,5 miliardy let. Teplota na Zemi rapidně stoupla. Vypařené oceány halí planetu do všudypřítomných mračen. Začíná to tu vypadat více jako na Venuši, než na staré dobré modré planetě. Vnější vrstvy Slunce se zatím pomalu rozpínají. […]
Tip na zimní dovolenou: Kdy pojedeme do vesmírného hotelu?
Chystáte se na zimní dovolenou a chtěli byste opravdovou exotiku? Pokud ještě pár let počkáte a budete zatím šetřit, můžete vyrazit i do vesmíru. Už brzy by oběžná dráha měla být plná hotelů! Na konferenci Americké astronautické společnosti vystoupí v roce 1967 výkonný ředitel známé sítě hotelů William Barron Hilton (1927-2019): „Pevně věřím, že budeme […]
reklama
historie
Slazení v historii: Evropu zaplavil levný americký cukr
Zastánci zdravé výživy ho prudce odsuzují. Přehánět byste to s ním rozhodně neměli. Odkdy se u nás začalo sladit cukrem. Jaká sladidla se používala předtím? A odkdy známe řepný cukr? Mezi nejstarší sladidla u nás patřil med, ovoce, ale třeba i šťáva z mízy stromů či sušená řepa nebo mrkev, jež se také vyznačují sladkou chutí. „Ve […]
Napoleona I. Bonaparta se bál i papež
První konzul Francie Napoleon Bonaparte se bojí o svůj život. 18. května 1804 proto přiměje senát, aby ho jmenoval císařem. Dědičným následnictvím trůnu chce zmařit pokusy případných atentátníků. Pozice Napoleon Bonaparte (1769–1821) tehdy není nijak silná, a to ani ve vlastní rodině. Matka Letizia (1750–1836) se na syna naštve. Vadí jí, že z rodiny vylučuje své […]
Rudolf Habsburský donutil Přemysla Otakara II., aby se vzdal Chebska
Sňatkem s mnohem starší Markétou spadlo v roce 1252 budoucího českému králi Přemyslu Otakarovi II. do klína babenberské dědictví – Rakousy. Po smrti svého otce Václava I. (1205–1253) se ale králi Přemysl Otakar II. (kolem r. 1233–1278) kvůli rakouským zemím utká s uherským králem Bélou IV. (1206–1270). Drancování území zastaví až papež Inocenc IV. (asi 1195–1254) a […]
Rakousko postavil na nohy z bankrotu Vídeňský kongres
Za Marie Terezie prý habsburská říše zažila obrovskou inflaci. Došlo dokonce ke státnímu bankrotu. Papírové bankovky se u nás poprvé objevují v roce 1762 za vlády rakouské panovnice Marie Terezie. Ta provádí reformu celého peněžního systému, jejíž součástí se stává také vydání tzv. bankocetlí. Rakouská panovnice Marie Terezie (1717–1780) zavádí takzvané bankocetle. Nové papírové bankovky vydává […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Osvěžující zeleninový salát
tisicereceptu.cz
Osvěžující zeleninový salát
Lehký zeleninový salát vám jistě přijde vhod, navíc jej vykouzlíte pouze během necelé půlhodinky. Ingredience 1 květák 2 rajčata 1 červená cibule salátová okurka malé mozarellky 150 ml bílé
Péči o muže jsem nezvládla
skutecnepribehy.cz
Péči o muže jsem nezvládla
Vláďa byl vždy veselý chlapík. Hodně sportoval, takže nikdy by mě nenapadlo, že bude nemohoucí. Stačil ale banální úraz. Můj muž dělal spoustu nebezpečných sportů. Lezl po skalách, závodil. A nakonec se mu stal osudným žebřík. Byl úplně jiný Spadl na záda. I když se mohl hýbat, po letech se zjistilo, že páteř utrpěla zranění, která ji
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
21stoleti.cz
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
Robotický modul Odysseus je prvním americkým modulem na Měsíci od Apolla 17, které v roce 1972 naposledy dovezlo na našeho vesmírného souseda lidskou posádku. Od té doby hvězdy a pruhy na Měsíci chybě
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
epochalnisvet.cz
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
Sixtinská kaple je svědkem mimořádné podívané. 26. prosince 1519 jsou její zdi ověšeny obřími gobelíny, jejichž autorem je Raffael Santi. Celkem jich v Sixtinské kapli tehdy visí sedm.   P
Šlechtici modrou krev nemají, někteří živočichové ano!
21stoleti.cz
Šlechtici modrou krev nemají, někteří živočichové ano!
Když se hovoří o modré krvi, mluví se zpravidla o krvi šlechtické. Tento historický mýtus je už dnes naštěstí překonaný. Přesto se v přírodě najdou živočichové, kteří modrou krev skutečně mají, a dále
Při procházce obejděte celý (rybník) Svět!
epochanacestach.cz
Při procházce obejděte celý (rybník) Svět!
Jihočeské rybníky jsou pojmem, který asi zná každý turista. Na některou ze zdejších vodních plopch narazíme takřka na každíém krokuj, Některé z rybníků mají ale delší historii a zaslouží si etaké výjimečnou pozornost. Třeba ten, který ve svém názvu zahrnuje celý Svět. Kariéra naší rybníkářské legendy Jakuba Krčína z Jelčan začala nenápadně. Do školy chodil v Kolíně, tedy
Plnil starobylý italský klášter tajnou funkci? A nenašel snad proto dodnes duch první abatyše klid?
enigmaplus.cz
Plnil starobylý italský klášter tajnou funkci? A nenašel snad proto dodnes duch první abatyše klid?
Městečko Cairate najdeme v Itálii v provincii Vares. Původně zde v 1. století našeho letopočtu stála římská vila. V 6. století se toto místo mění na lombardskou vojenskou pevnost a poté středověkou ve
Tajný vztah s kolegou?
nasehvezdy.cz
Tajný vztah s kolegou?
Soukromí si střeží a povídá se, že Markéta Stehlíková (39) k tomu má pádný důvod. Proslýchá se totiž, že randí s pohledným kolegou. V seriálu Ulice jsou manželé a právě během natáčení mezi nimi měl
Zelenina za syrova? Tyhle druhy rozhodně ne!
panidomu.cz
Zelenina za syrova? Tyhle druhy rozhodně ne!
V módě jsou zeleninové saláty a rozmixované nápoje smoothies. Mají prospívat zdraví, to ale platí jen v případě, že nesáhnete vedle. Mýtus je představa, že se můžeme s chutí a bez kuchyňské úpravy pustit do všeho, co na zeleninovém záhonu vyroste. U některých druhů totiž za syrova hrozí zažívací potíže, někdy i mírná otrava, u
Fantastické Moby Dick od Hanhart jsou zpět
iluxus.cz
Fantastické Moby Dick od Hanhart jsou zpět
Nádherná edice chronografů inspirovaná minulostí se opět hlásí o slovo. Německá značka, která se koncentruje na tvorbu pilotních hodinek, vzkřísila své legendární hodinky 417 ES Moby Dick, které si v
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Létající pevnost přistála jako letadlo duchů: Posádka chyběla!
enigmaplus.cz
Létající pevnost přistála jako letadlo duchů: Posádka chyběla!
Bombardéru B-17, který se v listopadu 1944 poblíž belgického Kortenbergu připravoval na nouzové přistání, si ještě ve vzduchu všimli vojáci zde dislokované protiletecké jednotky britské RAF. Letounu s