Skip to content

Zdravotní obtíže podle věku: Co čekat ve 30 a čeho se obávat v 60?

Naši předkové se dožívali výrazně nižšího věku než my v současnosti. Důvodem je zřejmě to, že nás netrápí hlad ani výraznější válečné konflikty. A v neposlední řadě jsme se o svůj zdravotní stav začali lépe starat.

I přesto nás v určitém věku sužují nemoci, kterým se nevyhneme. Čeho se tedy máme bát ve 30, 40 nebo v 50 letech?

Dvacetiletí:

Kolem dvacátého roku se ještě mnoho zdravotních problémů neobjevuje. O to více je důležitá prevence z hlediska budoucnosti. Ta se týká především dostatku pohybu a zdravé životosprávy. I v tomto věku se ale objevují specifické zdravotní problémy.

Zdravotní problémy se týkají především pohlavního života.

Chlamydie

O co jde: Infekci způsobuje bakterie Chlamydia trachomatis. Její záludnost spočívá v tom, že část nakažených nepociťuje žádné symptomy. Nejčastěji se objevuje u mladých, sexuálně aktivních žen.

Příznaky: V prvních dnech se neprojevuje vůbec, o týden až dva později se dostavuje bolest při močení a výtoky.

Riziko: Neléčená infekce může vést k vážnějším zdravotním problémům, které mohou vyústit v neplodnost.

Příčiny: Nejčastěji se přenáší sexuálním stykem. Riziko nákazy radikálně snižuje použití kondomu a omezení počtu sexuálních partnerů.

Léčba: Chlamydie se léčí různými typy antibiotik a infekce většinou do dvou týdnů zmizí.

Chlamydie mohou způsobit i neplodnost.

HPV virus

O co jde: HPV infekce je celosvětově rozšířená nemoc, kterou se nakazí do 2 let od zahájení sexuální života až 60 % osob, do 5 let až 80 % osob. Poté dochází k vymizení viru.

Příznaky: U některých jedinců se papilomaviry opakovaně vracejí. Může pak dojít ke vzniku prekancerózy (stav předcházející vzniku maligního nádoru) či rakoviny děložního čípku. U virů s nízkým rizikem se vytvářejí genitální bradavice, jimiž mohou být postiženi muži i ženy.

Příčiny: Dochází k ní především přímým stykem, ale i dotykem kůže. K přenosu může dojít i při nepenetrativním styku.

HPV viry způsobují nejčastěji rakovinu děložního čípku.

Třicetiletí:

Ještě okolo třiceti let se mladí lidé nepotýkají s velkými zdravotními obtížemi. V současné době se ale stále častěji objevují nesnáze spojené s početím a porodem potomka. Problém se týká stejně tak mužů i žen a jejich počet každým rokem stoupá.

Třicetiletí řeší hlavně problémy s početím.

Neplodnost

O co jde: Za neplodnost se dá považovat situace, kdy se pár snaží otěhotnět a více než jeden rok od pravidelného nechráněného styku se jim nedaří počít.

Léčba: Situace může dojít až do fáze, kdy páry podstupují léčbu neplodnosti metodami asistované reprodukce.

Rizika: Kvůli odsouvání těhotenství na pozdější dobu se snižuje pravděpodobnost, že žena otěhotní. Podle statistiky je už ve 35 letech šance na otěhotnění zhruba poloviční.

Příčiny: U mužů může za neplodnost nízký počet spermií, jejich nedostatečná pohyblivost, či dokonce jejich nepřítomnost. U žen se jedná zejména o hormonální poruchy, kdy nedochází k ovulaci nebo mají neprůchodné vejcovody.

Velký vliv na situaci má také životní styl – problémy s hmotností, kouření, alkohol, drogy nebo nadměrný stres.

Stále častěji musí páry vyhledávat pomoc s asistovanou reprodukcí.

Čtyřicetiletí:

Po prvních třech dekádách života se objevuje u obou pohlaví více potíží se zdravím. Začíná se zvyšovat riziko vysokého tlaku, cholesterolu, a u mužů hlavně cukrovky. Mění se hladina hormonů, tělo mnohem pomaleji spaluje, ukládá si tuky, mnohem hůře se zbavujeme nadbytečných kil.

Okolo čtyřicítky se mění hlavně hladina hormonů.

Andropauza

O co jde: Stejně jako u žen dochází i u mužů k poklesu hormonální hladiny. Začíná zhruba ve věku mezi 40 a 55 let.

Příčiny: Za mužský přechod je zodpovědný mužský pohlavní hormon testosteron, jehož množství se společně s věkem snižuje. Ten ovlivňuje vývoj spermií, nárůst svalové hmoty nebo ochlupení.

Příznaky: Andropauza se projevuje hlavně změnou nálad, větší únavou nebo mrzutostí. Muži mají také větší problémy s pamětí nebo s klouby. Se snižováním produkce testosteronu klesá i sexuální apetit.

Úbytek hormonů je urychlen špatným životním stylem, který přinášejí stres, alkohol nebo obezita.

Diabetes 2. typu

O co jde: Diabetes neboli cukrovka patří mezi závažné chronické onemocnění, které se projevuje poruchou metabolismu sacharidů. Je nejčastější nemocí, projevující se po čtyřicítce.

Příznaky: U tohoto typu cukrovky lidé pociťují nadměrnou žízeň nebo chorobný hlad, přičemž nemocní chodí velmi často močit.

Příčina: Za primární příčinu cukrovky 2. typu je považována obezita, hlavně u osob, které mají k této chorobě dědičné dispozice.

Dlouhodobě komplikovaná cukrovka může zapříčinit srdeční choroby, mozkové příhody nebo selhání ledvin.

Padesátiletí:Nejvíce změn mezi 40. a 50. rokem zažívají ženy, u nichž nastává období klimakteria. Po něm už žena přestává být plodná, dochází také k větší lámavosti kostí, inkontinenci a zhoršuje se zrak.

Muži se v tomto období často potýkají s rakovinou tlustého střeva.

U žen dochází v tomto věku v výrazným hormonálním změnám.

Klimakterium

O co jde: Jedná se o období v životě ženy, kdy se snižuje tvorba hormonů estrogenu a progesteronu.

Příznaky: Jelikož se zastavuje menstruační cyklus, žena přestává být plodná. Nejznámějšími příznaky jsou časté návaly horka s pocením, poruchy spánku, objevují se ale také změny nálad a deprese.

Rizika: Po přechodu se u žen vyskytuje ve vyšším procentu osteoporóza, výkyvy hmotnosti, vysoký krevní tlak, a tím i zvýšené riziko kardiovaskulárních onemocnění. Nejsou výjimkou ani záněty močových cest.

K potlačení zdravotních problémů se používají léky, které dodávají tělu chybějící hormony. Ne každá žena je ale dobře snáší.

Rakovina tlustého střeva

O co jde: Rakovina tlustého střeva se objevuje jak u žen, tak i mužů. U silnějšího pohlaví se ale vyskytuje ve větší míře.

Příčiny: Za vznikem nádorů stojí hlavně nevhodný životní styl – vysoký příjem masa a živočišných tuků. Neprospívají ani sedavý způsob života a nedostatek pohybu. Pojí se ale také s výskytem chronických zánětů, jakou je například Crohnova nemoc nebo ulcerózní kolitida.

Příznaky: Vyskytují se příznaky, které nemusejí hned znamenat rakovinu, je ale třeba tyto změny hlídat. Ve stolici se objevuje krev nebo hlen, dochází ke ztrátě hmotnosti, člověk se cítí velmi unavený.

Léčba: Lékaři volí vždy takový druh léčby, který je vhodný podle rozsahu onemocnění a jejího stadia. V případě včasné diagnostiky lékaři chirurgicky odstraní celý nádor.

Ve druhém a třetím stadiu jsou nutné také chemoterapie a radioterapie.

Šedesátiletí:

Okolo 60. roku už se u obou pohlaví celkově zdravotní stav zhoršuje. Tento věk je kritický zejména kvůli výskytu závažnějších srdečních nemocí. Začíná se zhoršovat pleť, sluch a také zrak.

Okolo šedesátky přibývá zdravotních potíží.

Osteoporóza

O co jde: Toto onemocnění kostí se vyznačuje úbytkem přirozeně mineralizované kostní hmoty, které vede ke zvýšené křehkosti kostí.

Příčiny: Vyšší riziko hrozí zejména ženám po přechodu, u kterých se snižuje ochranný vliv hormonu estrogenu. Jako u ostatních nemocí má velký vliv zdravý životní styl a také výživa.

Příznaky: Zpočátku se nemoc nemusí vůbec projevit. Když už choroba pokročí, člověk pociťuje silné bolesti zad a postupně ztrácí svoji výšku. Snadno dochází ke zlomeninám kostí. Nejčastěji se zlomeniny objevují v zápěstí, v krčku stehenní kosti nebo na obratlích.

Řídnutí kostí se nemusí zpočátku vůbec projevit.

Rakovina plic

O co jde: Rakovina plic představuje nejčastější typ nádorového onemocnění, které nejvíce zasahuje lidi ve věku 65–69 let a postihuje zejména muže.

Příčiny: Je všeobecně známo, že nejvíc ke vzniku rakoviny plic přispívá kouření. Jediná cigareta v sobě obsahuje více než 60 různých karcinogenů. Nikotin navíc oslabuje reakce imunitního systému. Vliv na propuknutí nemoci mohou mít dědičné faktory, znečištění vzduchu nebo kontakt s azbestem či radonem.

Příznaky: Nádorové onemocnění na plicích o sobě dlouho nemusí dát vědět, nebo vypadá jako banálním onemocnění. Mezi první varovné příznaky patří sípání a změna kašle, který je dráždivější a silnější. Lékaři často rakovinu objeví až jako metastázy jiného nádoru.

Zhruba 85 % lidí pak nebojuje o vyléčení, ale pouze o prodloužení života.

V počátečních stadiích provádějí lékaři chirurgický zákrok, při kterém odstraní postiženou plicní tkáň.

Infarkt myokardu

O co jde: Jedná se o nejčastější kardiovaskulární onemocnění, kdy dochází k náhlému přerušení krevního zásobování do části srdce. Nejvíce ohroženi jsou muži nad 50 let a ženy nad 60 let.

Příčina: Infarktu většinou předchází dlouhodobé ukládání tukových látek na stěny cévy. Může ho vyvolat také stres, fyzická zátěž nebo změna počasí.

Příznaky: U mužů i žen se symptomy liší. Muži mají příznaky viditelnější, pociťují silnou bolest na hrudi. Typická je i prudká bolest, která vystřeluje do ramene, krku nebo levé ruky. U žen dochází k nadměrnému pocení, úzkosti, mohou se objevit i bolesti zad nebo břicha.

Vznik infarktu se může zvyšovat stresem, cukrovkou, vysokým krevním tlakem nebo nadváhou.
Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Záhada tajemných věží
enigmaplus.cz

Záhada tajemných věží

Na Zemi je stále mnoho záhad, jejichž tajemství...
Svatba v nedohlednu. Odkopne ho?
nasehvezdy.cz

Svatba v nedohlednu....

Má zdánlivě všechno, co si...
Dopřejte svým miláčkům opravdový luxus
iluxus.cz

Dopřejte svým miláčkům...

FALCO DOG a FALCO CAT jsou určené pro mazlíčky,...
Vepřové maso s mrkví
tisicereceptu.cz

Vepřové maso s mrkví

Po dušení je mrkev hezky měkká a přitom ne...
Zdraví a klid na cestách: Co si zařídit a co sbalit, aby nás na dovolené nic nepřekvapilo
panidomu.cz

Zdraví a klid na cestách: Co si...

Možná už víte, kam se letos vydáte na dovolenou...
Nadčasové bydlení v oblacích
rezidenceonline.cz

Nadčasové bydlení v oblacích

Hra barev a materiálů evokujících přírodu, navíc...
Pomsta všem chlapům!
nasehvezdy.cz

Pomsta všem chlapům!

Ráda trávila čas po boku...
Taková malá intrikánka
skutecnepribehy.cz

Taková malá intrikánka

Moje starší sestra Romana byla vždycky...
Lázně, které prodlužují životnost baterií
21stoleti.cz

Lázně, které prodlužují...

Pokud přemýšlíte o koupi nového automobilu, možná se vám...
Našlo se na Špicberkách UFO, nebo nenašlo? Toť otázka.
enigmaplus.cz

Našlo se na Špicberkách UFO,...

Život na Špicberkách u severního pólu není...
Hořice: Přehlídka současného výtvarného umění v exteriéru města
epochanacestach.cz

Hořice: Přehlídka současného...

Hořice v Podkrkonoší...
Olšanské hřbitovy obětem moru nestačily
epochalnisvet.cz

Olšanské hřbitovy obětem...

Mrtvoly padají dolů jedna za druhou. Šachty kolem kostela,...