Domů     Bankéř Jaroslav Preiss koketoval s kandidaturou na československého prezidenta
Bankéř Jaroslav Preiss koketoval s kandidaturou na československého prezidenta

„V novém státě musí být čeští podnikatelé pány. Cizí kapitál chceme jenom v omezené míře.

Zisku z výroby na našem území musí být využíváno k podnikání v českých zemích,“ horlí plamenně ředitel Živnostenské banky Jaroslav Preiss krátce po vzniku Československa v roce 1918.

Z radikála Jaroslava Preisse (1870–1946), který sní o samostatném českém státě a v roce 1893 se vyhne zatčení při procesu s Omladináři jenom díky tomu, že zrovna není v Praze, se vyklube uznávaný bankéř.

Vystudovaného právníka advokátní praxe moc nebaví, víc ho zajímá národohospodářská osvěta. Přednáší proto českým podnikatelům:

„Nemáme svého státu, nejsme samostatní politicky, ale naše snažení nese za cíl samostatnosti.

Bojujeme za nezávislost hospodářskou v užším rámci, nemáme a nemůžeme mít velkých cílů světových…“ V roce 1904 si šikovného řečníka všimne vedení Živnostenské banky a jeho kariéra je nastartovaná. Za šest let se Preiss uvelebí v křesle prvního náměstka ředitele.

„Chci z živnostenské banky vytvořit silný ústav, který dokáže omezit vliv vídeňských bankovních domů u nás,“ plánuje.

Zatčení se nevyhne maffián Alois Rašín a z machinací je podezřelý i Preiss.
Zatčení se nevyhne maffián Alois Rašín a z machinací je podezřelý i Preiss.

Pomoc maffiánům

Během první světové války pomáhá Živnostenská banka shánět finanční prostředky domácí odbojové organizaci Maffie.

„Budeme na svoji činnost ročně potřebovat asi 200 tisíc švýcarských franků (plat úředníka patentového úřadu v Bernu v roce 1910 činí 4500 ročně – pozn. red.),“ míní jeden z maffiánů T. G. Masaryk (1850–1937).

Peníze se daří sehnat hlavně díky Preissovi, který zajišťuje operace s cennými papíry a finanční spekulace přes neutrální země jako Švýcarsko nebo Holandsko.

Jenže mezi maffiány už v roce 1915 probleskují zprávy, že jde o příliš nebezpečnou hru a chystá se policejní zátah.

Zatčeni jsou maffiáni Alois Rašín (1867–1923) a Karel Kramář (1860–1937). I bankéř Preiss se dozví, že se o něj zajímá policie.

Pro Tomáše Garrigue Masaryka šikovný bankéř vždycky nějaké peníze sežene.
Pro Tomáše Garrigue Masaryka šikovný bankéř vždycky nějaké peníze sežene.

Dozorcům kupuje boty

Hlavním důvodem policejního zájmu jsou rakouské válečné půjčky. „Vídeň postupně vypsala celkem devět válečných půjček, které však nebyla schopna splácet a fakticky jimi peněžní ústavy ožebračovala. Živnostenská banka se válečným půjčkám v osobě dr.

Jaroslava Preisse postavila,“ vysvětluje český spisovatel Pavel Kosatík (*1962).

Preisse čeká zatčení v roce 1916. Ve vězení se ale nemá špatně. Místo vězeňské stravy v podobě plesnivého kukuřičného chleba si vymůže, aby mu posílali teplé jídlo z nedaleké restaurace. Na patře věznice se také potkává s Rašínem a Kramářem. Když je ruší kroky vězeňských stráží, koupí jim slaměné přezůvky.

„Byly velmi spokojeny ony i my. Jim bylo na nohy teplo, my jsme měli klid,“ líčí svůj nápad zatčený. Nerušeně tak mohou s Rašínem a Kramářem plánovat poválečné osamostatnění státu.

Prezidentovi Edvardu benešovi radí Preiss ve finančních otázkách také.
Prezidentovi Edvardu benešovi radí Preiss ve finančních otázkách také.

Šedá eminence dvou prezidentů

Už v září 1918 má Preiss v šuplíku zpracované zásady hospodářské politiky budoucího státu.

Rašínovi tak připraví půdu pro odloučení od rakouské měny, které proběhne v roce 1919. Ačkoli bankéř nevystupuje v politických funkcích, stává se šedou ekonomickou eminencí státu. Pracuje jako předseda Ústředního svazu čs. průmyslníků nebo ve správních radách mnoha podniků.

Když prezident Masaryk uvažuje v roce 1932 o případném jmenování úřednické vlády, v otázce, kdo by mohl být ministrem financí, má jasno: „Musí to být Preiss. Není sice politik, ale lepšího odborníka, než je on nemáme.“ Ke jmenování ale nakonec nedojde.

Přestože nepatří mezi blízké přátele, s prezidentem čile spolupracuje a radí i Masarykovu nástupci Edvardu Benešovi (1884–1948).

Ministr spravedlnosti prokop Drtina nechává Preisse propustit na vlastní zodpovědnost.
Ministr spravedlnosti prokop Drtina nechává Preisse propustit na vlastní zodpovědnost.

Obvinění ze spolupráce s okupanty

„Na podzim roku 1938 koketoval s představou kandidatury na funkci prezidenta Druhé republiky. Jeho přátelům se však osmašedesátiletého Preisse podařilo přesvědčit, aby na takové návrhy nereagoval,“ líčí jeho plány současný český autor Miroslav M. Hlaváč.

Bankéř se v září 1939 se zapojuje do odboje a několikrát si ho povolá do svých vyšetřoven Gestapo.

Němcům ovšem nejde o Preisse samotného, ale o zlikvidování českého finančnictví a návrat k poměrům v 70. letech 19. století, kdy naše hospodářství ovládal vídeňský kapitál. Proti vedení Živnostenské banky proběhne proces.

Preisse zatknou, ale všechno skončí „jenom“ mnohamiliónovými pokutami. Ironií osudu proto je, že v květnu 1945 dostává obvinění ze spolupráce s okupanty a znovu se stěhuje do vězeňské cely.

Nemocného Preisse 26. dubna 1946 na vlastní zodpovědnost nechává propustit ministr spravedlnosti Prokop Drtina (1900–1980). Tři dny poté Jaroslav umírá.

Foto: wikipedia.org
Související články
Historie
Guvernérova smrt: Psychické problémy, politické tlaky, či úkladná vražda?
Z osamělého srubu na odlehlém místě tennesseeské divočiny se uprostřed noci ozvaly výstřely. Ráno našli umírajícího Meriwethera Lewise, slavného badatele a guvernéra Louisianeského teritoria. Lewis trpěl hlubokými depresemi. Spáchal sebevraždu – nebo ho zavraždil někdo jiný? Když 11. října 1809 zemřel ve věku třiceti pěti let Meriwether Lewis, celá Amerika ho oplakávala jako národního hrdinu. […]
Historie
1. světová válka: Zhroucení Ústředních mocností
Ve vyčerpaném německém zázemí propukla s pokračujícím postupem vojsk Dohody k Berlínu revoluce. Německé císařství už nebylo schopno čelit nejen tlakům bojů na frontě, ale ani tlakům zevnitř. Sílily nejen vzpoury vojáků, ale i prostých lidí a komunisticky naladěných skupin obyvatel. To všechno mělo za následek zhroucení Německého císařství a abdikaci císaře Viléma II. Němečtí spojenci, […]
Historie
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje […]
Historie
Napoleon I. Bonaparte snídal sám a bitvy zajídal kuřetem
Napoleon I. Bonaparte snídá později dopoledne. Co se bude podávat? Jak vypadá císařské menu? Především se musí akorát teplé. Vzhledem k tomu, že se je ho ranní slyšení někdy protáhnou, kuchaři na to mají fígl. Jídla pro císaře Napoleonovi I. Bonapartovi (1769–1821) jsou v zakrytých nádobách ponořených do horké vody. V půl desáté se servíruje polévka, příkrmy, z hlavních […]
reklama
historie
Lukrécie Borgia: Krásná, chytrá a nešťastná…
Nádherné lokny vlasů jí padají až pod hýždě, alabastrová pleť nemá vadu a dokonalé poprsí ruší snění všech mužů, kteří se s ní setkají. Na koho upře své velké, oříškové oči, ten se v nich utopí. Lukrécie (1480–1519) platí za nejkrásnější ženu své doby. Mluví se o ní jako perle renesance… a také jako o […]
Měl francouzský král Ludvík XIV. nafukovací střeva?
Kromě krásných žen patří mezi vášně francouzského krále také vybrané jídlo. To, co spořádal on, by se vám ale jenom tak sníst nepodařilo. Byla by to náročná porce i pro dospělého. Chcete pozvání k němu na hostinu? Tak vítejte, před množstvím jídla na stole u Ludvíka XIV. (1638–1715) vám bude přecházet zrak. Polévky jsou v menu hned […]
Travička Agrippina mladší: Císař, kam se podíváš!
Když se v oppidu Ubiorum – dnešním Kolíně nad Rýnem – rozezní 6. listopadu roku 15 pláč novorozeného miminka, málokdo by tušil, jaké veletoče toto děvčátko v životě čekají.   Iulia Agrippina (15–59), na kterou bude historie pamatovat coby na Agrippinu mladší, aby se nepletla se svou matkou, má za bratra budoucího císaře Caligulu (12–41), […]
Winston Churchill předpověděl svět rozdělený železnou oponou
Politik, který dokáže strhnout Brity. Neváhá dělat odvážná rozhodnutí. Svému národu slibuje pot, krev a slzy. Přesto ho dlouho po jeho smrti zvolí největším Angličanem všech dob. V roce 1938 se ostře staví proti Hitlerově politice vůči Československu. „Rozdělení Československa pod tlakem Velké Británie a Francie znamená úplnou kapitulaci západních demokracií před nacistickou hrozbou síly… […]
reklama
věda a technika
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale […]
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky vylučují a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné, […]
Vynález českého rodáka: Barevnou fotografii považovali nejprve za utopii
Pravděpodobně fotíte chytrým mobilem. Možná ale doma vyhrabete klasický foťák na film. Dotknout se papírové fotografie nebo filmu má svoje kouzlo. Natož ucítit typický zápach chemikálií ve fotokomoře. Třeba i vám fotografie zavoní, když prozradíme, že vynález té barevné má na svědomí Čech. Vydejte se s námi proti proudu času za jeho osudem. Karel Schinzel (1886–1951) […]
Český otec barevné fotografie na svých patentech nezbohatne
V roce 1922 Karlu Schinzelovi odmítnou patent na barevnou fotografii jako nerealistickou vizi. Po letech rezignace konečně v roce 1935 začíná publikovat výsledky své práce v odborných časopisech. Tentokrát má větší štěstí. Série článků v časopise Das Lichtbild upoutá pozornost šéfů společnosti Kodak v Americe a společnosti Agfa v Německu. Ve firmě Eastman Kodak si uvědomí význam výzkumů […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz