Obrovské svatyně naplněné bohatstvím i krvavými rituály, města vybudovaná s obdivuhodnou precizností a také vědění zakleté do jazyka zvláštních symbolů. To byl svět původních amerických vládců, než jejich říše zanikly pod zbraněmi španělských dobyvatelů.
Svět, který dodnes vzbuzuje řadu otázek, ukrývá stále řadu nevyřešených záhad. Přinášíme vám trojici nových otazníků.
Pyramida obestřená tajemstvím
Takzvaná Kukulkánova pyramida či svatyně El Castillo je nejslavnější stavbou rozsáhlého mayského města Chichén Itzá na mexickém poloostrově Yucatan. Třicet metrů vysoká pyramida ale v poslední době ukázala, že o ní zdaleka nevíme všechno.
Uvnitř totiž skrývá další dvě pyramidy! Ta nejmenší má jen 10 metrů na výšku, druhá pak 20. Nejmenší pyramida byla postavena někdy před rokem 800, další byla dokončena o 200 let později a její současná podoba vznikla zřejmě ve 13. století.
A to není zdaleka vše, archeologové navíc pomocí sond zjistili, že celá stavba je vystavěna nad velkou podzemní jeskyní, která je zatopena vodou. Zbývá však ještě objevit vchod.
Podivné lebky v ruinách aztéckého chrámu
Aztékové prosluli také krvavými rituály s lidskými oběťmi. Dokládá to i objev celkem padesáti lebek v troskách největšího aztéckého chrámu Templo Mayor v Mexico City. Nález ale nebyl zajímavý jen tím, že jde o největší počet aztéckých rituálních obětí.
Ukázalo se totiž, že naše představy o aztéckých rituálech nejsou přesné. Lebky měly po stranách vyřezány otvory a zřejmě byly v chrámu vystaveny na nějaké dřevěné hrazdě.
Archeologové se ale dosud domnívali, že Aztékové na kamenných oltářích vyřezávali obětem srdce a nestínali je. Ukazuje se, že rituály měly daleko pestřejší podobu.
Kam zmizel zlatý poklad Inků?
Když španělští dobyvatelé v čele s Franciscem Pizarrem dobyli v roce 1533 hlavní incké město Cuzco, bylo zřejmé, že kdysi pyšné říši hrozí neodvratný zánik. Přesto se přeživší pokusili její slávu ještě obnovit.
V místech, kde Andy už sestupují do amazonského pralesa, tajně vybudovali nové sídlo nazvané Vilcabamba, kde se na desítky let ukryli i se zachráněnými poklady.
Španělští vojáci je ale nakonec objevili, a když se jednotky v roce 1572 blížily k městu, uprchli i se zlatem do džungle. Španělé toho mnoho ve městě nenašli, přesto jej vyplenili a vypálili.
Zarostlé džunglí pak čekalo až do poloviny 20. století na své objevení. Kam ale poslední Inkové své poklady odnesli, zůstává dodnes záhadou.