Skip to content
reklama
reklama

Autokina: Nevšední americký trhák za pár drobných!

Představte si tu romantiku. Sedíte v autě, nad vámi nebe plné hvězd, vedle vás vnadná slečna, popřípadě švarný jinoch a před vámi obří plátno, na kterém zrovna běží nějaká ta zamilovaná slaďárna.

Není divu, že spousta Američanů, včetně takového Bruce Springsteena (*1949) uvádí jako místo svého početí autokino. V USA patří tenhle vynález svého času k pilířům místní kultury.

Filmy z pohodlí čelního skla

Američan Richard Hollingshead (1900–1975) nikterak netouží potom, aby jeho jméno jednou figurovalo v učebnicích. Má prostě jenom rád filmy a své rodiče. Otce, který ho ve své firmě na autodíly udělal obchodním ředitelem, i matku, rodině oddanou ženu, která se ovšem kvůli své nadváze k velkému synově zármutku nevejde do sedačky v kině.

Richard tak stráví spoustu bezesných nocí přemýšlením, jak nejen jí ulehčit život. Nakonec na to přijde – vždyť lidé by mohli sledovat filmy v pohodlí svých vozů! Spásný nápad začne okamžitě testovat v praxi, na zahradě svého domu v New Jersey.

Mezi dva stromy natáhne plátno, za něj strčí reproduktory, před něj zaparkuje auto s projektorem na kapotě a pak střídavě vytahuje, stahuje nebo pootevírá okna, aby otestoval kvalitu zvuku. Zkouší promítat za slunce, větru i deště, který si sám „vyrábí“ pomocí zavlažovače trávníku.

Nejvíc zabrat mu dá rozestavit auta tak, aby každé z nich mělo jasný výhled na plátno. Když už nemá, co by na svém nápadu vylepšil, požádá v srpnu 1932 o patent, který v květnu následujícího roku dostane.

blank
Zlaté časy zažijí autokina hlavně na přelomu 50. a 60. let. Po USA je jich roztroušeno na 4000.

Vezměte celou rodinu!

O měsíc později, přesně 6. června 1933 otevře v americkém Camdenu v New Jersey první autokino na světě. A to komedií Manželky na pozoru (1932). Vejde se do něj 400 vozů. Vstupné činí 25 centů za auto a 25 centů za osobu, což v té době není zas úplně takový pakatel.

Je to kupříkladu víc, než lístek do krytého divadla. Na rozdíl od něj ale můžou návštěvníci v autokině v klidu jíst, pít, kouřit a navíc s sebou bez obav vzít své vřískající ratolesti. Tak ostatně zní i slogan, kterým Hollingshead láká na první promítání: „Vítána je celá rodina, bez ohledu na to, jak hlučné děti máte.

“ Přestože zvuk, linoucí se z velkých reproduktorů vedle plátna stojí za starou belu a okolní sousedé si naštvaně zacpávají uši, drží Hollingshead svůj podnik při životě tři roky. Když ale ani po téhle době nezačne vydělávat, raději ho zavře.

Jeho vynález ale mezitím začne žít vlastním životem. Autokina po celé zemi rostou jako houby po dešti a rozčílený Hollingshead neví, koho žalovat dřív. Nastalý boom ale už nejde zastavit, zvláště, když se po čase podaří vyřešit problém s nekvalitním zvukem,.

Ten začnou místo reproduktorů přenášet přímo rádia v automobilu po speciální FM frekvenci.

blank
Díky nostalgii si dlouhé večery v autě před promítacím plátnem můžete užít i dnes.

Pojízdný šmajchlkabinet

Zlaté časy zažívají autokina hlavně na přelomu 50. a 60. let, kdy je jich po celých státech roztroušeno na 4 000. Do jednoho z největších v Copiague v New Yorku se vejde na 2500 aut. V té době platí pravidlo, že do kina se nechodí, nýbrž jezdí.

A občas dokonce i létá. Jako do „aerokina“ v Asbury Parku v New Jersey, kde je kromě 500 aut prostor i pro 25 letadel. Zatímco ze začátku jde o zábavu pro celou rodinu, s dětskými hřišti a stánky s občerstvením, postupem času se autokina stanou oblíbenou atrakcí převážně zamilovaných párů, kteří se tu v přítmí mohou věnovat svým soukromým záležitostem.

Někdy jim k komu na plátně dokonce běží filmy pro dospělé, které do svého programu zařazují některá odlehlejší kina.

blank
Ze světa autokina sice nevymizela, jejich počet se ale v USA smrskl z tisíců na pár stovek.

A pohádky je…

Všechno hezké ale jednou končí. V 70. a 80. letech začíná sláva autokin vyhasínat. Tvrdá konkurence v podobě kabelových televizí a videa je postupně vytlačí na okraj zájmu. Diváci se raději na své hollywoodské oblíbence kouknou přímo z pohodlí obývacího pokoje, než aby se za nimi trmáceli do kina, ať už jakéhokoliv.

Osud někdejšího amerického klenotu tak v současnosti zachraňuje nostalgie, se kterou se diváci do té hrstky zbývajících autokin vracejí.

Foto: parade.com, thetakemagazine.com, eu.rgj.com, parkrecord.com
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Lifestyle
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Vymění ji tanečník brzy za mladší?
nasehvezdy.cz

Vymění ji tanečník brzy za...

Další měsíce...
Pozvání do interiérové krajiny
rezidenceonline.cz

Pozvání do interiérové krajiny

Barcelonský byt je ojedinělý útulnými zákoutími,...
Nová teorie o Turínském plátně: Ježíšova tvář to prý není!
epochalnisvet.cz

Nová teorie o Turínském plátně:...

Není to pohřební rubáš z Jeruzaléma, ale ubrus z...
U hub si dejte pozor na rtuť a stříbro
21stoleti.cz

U hub si dejte pozor na rtuť...

Mnohé druhy hub dokážou v plodnicích akumulovat...
Legendární Ford Bronco v omezeném množství i v Evropě
iluxus.cz

Legendární Ford Bronco v...

Ford dnes oznámil, že na evropský trh uvede...
Zapečené filé se zeleninovou krustou
tisicereceptu.cz

Zapečené filé se...

Ingredience 2 ks velkých brambor 2 mrkve 8...
PODĚBRADSKÁ CYKLOSTEZKA
epochanacestach.cz

PODĚBRADSKÁ CYKLOSTEZKA

Město Poděbrady a jeho...
Manžel ji vyměnil za ragbistku!
nasehvezdy.cz

Manžel ji vyměnil za...

Krachem manželství...
Manžel je velký žárlivec
skutecnepribehy.cz

Manžel je velký žárlivec

Naše poklidné manželství se...
Výtečný srnčí guláš
panidomu.cz

Výtečný srnčí guláš

Zimní jídlo podle našeho gusta vyzkoušejte!...
Edie Sedgwick: Tajemství života a smrti Warholovy múzy
enigmaplus.cz

Edie Sedgwick: Tajemství...

Takřka přes noc se stává legendou a sexuálním...
Co se stalo v londýnském metru? Záhada z 2. dubna 1904
enigmaplus.cz

Co se stalo v londýnském...

V londýnské stanici metra Wimbledon...