O lidském mozku toho přes pokročilé výzkumy zas tak moc nevíme. I tak nás ale mnoho informací zaskočí. Třeba: Jsou leváci chytřejší, než praváci?
Zkoumání mozku by mělo v první řadě osvětlit poruchy a nemoci a nabídnout jejich léčbu. Jeden z výzkumů přináší zajímavé závěry. Výsledky studie kanadských biologů ukazují, že autismus a schizofrenie mohou být provázané choroby, jakýsi rub a líc jedné mince.
Zatímco pacienti s autismem mají často nadměrně vyvinuté části mozku, mozky schizofreniků jsou spíše zmenšené. To patrně souvisí s genetickými odchylkami.
Pokud dojde ke zdvojení určitých úseků DNA ovlivňujících růst mozku, některé oblasti mozku se abnormálně zvětšují. S tím roste i riziko autismu. Jestliže však takové úseky DNA „vypadnou“, růst mozku se snižuje a lze počítat se sklonem ke schizofrenii.
Proč se vtipu zasmějeme a vymýšlíme si kamarády?
Taky jste měli v dětství imaginárního přítele? Může za něj mozek a vymyslí ho pro vás nejčastěji mezi třetím a devátým rokem života. Tím spíš, pokud patříte mezi prvorozené.
Zasmát se vtipu je pro člověka docela věda. Aktivuje se při tom hned několik mozkových oblastí. Takže pokud se vtipům nesmějete, nechte si zkontrolovat mozek. Anebo vyměňte vypravěče.
Že je prokletí být levákem? Ale ne…
Leváci mají ve své hlavě oproti převažujícím pravákům přece jen několik odlišností. Většina z nich ale rozhodně není na škodu. Ve světě praváků mají vycepovanější mozek. Jejich centrální nervový orgán tak například rychleji zpracuje mnohonásobné podněty!
Říká se proto, že lépe zvládají některé činnosti. Například složité pilotování vrtulníku. Vynikají také v hraní počítačových her. Jste levák? Tak to z vás musí mít spolujezdci v autě radost. Bez ironie.
Většina leváků má totiž lepší schopnost soustředit se zároveň na jízdu i konverzaci. Leváci tak mohou ve výsledku pravákům jen poděkovat. Díky tomu, že jsou v menšině, se jejich mozek naučil reagovat svižněji.