Domů     Armádní opeřenci: Poslové dobrých i špatných zpráv
Armádní opeřenci: Poslové dobrých i špatných zpráv

Kdepak esemesky, messengery či e-maily. O tom se vojákům ve druhé světové válce pochopitelně nemohlo ani zdát. A mnohdy nebyly k dispozici ani telefony či vysílačky. Nicméně bez komunikace by to v armádě samozřejmě nešlo. A tak se v tu chvíli otevřela scéna pro staré dobré poštovní holuby.

Poštovní holuby s připevněnými vzkazy. Rytina z 19. století. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Volné dílo
Poštovní holuby s připevněnými vzkazy. Rytina z 19. století. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Volné dílo

Schopnosti poštovních holubů vracet se odkudkoli na místa, která považují za domov, využívaly vojenské zpravodajské služby i ve 20. století.

Počátkem čtyřicátých let, kdy po velké většině Evropy šlapala nacistická holínka, bylo pro Brity velmi obtížné navázat spojení s kontinentem. Vysílačky totiž mnohdy končily v rukou gestapa a jejich obsluha na popravištích či v koncentračních táborech.

A tak zpravodajská služba MI5 vytáhla svůj tajný okřídlený trumf: poštovní holuby!

Kde se vzali?

Dějiny poštovních holubů zasahují až do starověku. Však také holub patří mezi nejstarší domestikované živočichy. K jeho zdomácnění došlo před 6000 lety v Mezopotámii. Tehdy byl chován především pro maso.

Jeho schopností šikovného pošťáka si však všimli již staří Egypťané. A nejen oni. Holubí letky měly ve svých arsenálech i Řekové či proslulé římské legie.

A ani v dalších staletích se na vrkající opeřence nezapomnělo. Na své výpravy je s sebou brali středověcí křižáci, později je využívala napoleonská vojska.

Důležitou roli holubi sehráli mimo jiné i ve francouzsko-pruské válce v letech 1870 až 1871. A ještě začátkem 21. století bylo možné v Indii spatřit holuby ve službách místní státní pošty.

Mladá žena v orientálním šatu přebírá vzkaz od poštovního holuba. FOTO: Hans Hassenteufel/Creative Commons/Volné dílo
Mladá žena v orientálním šatu přebírá vzkaz od poštovního holuba. FOTO: Hans Hassenteufel/Creative Commons/Volné dílo

Jestřábi vs. sokolové

Německý abwehr čili vojenská rozvědka a kontrarozvědka však netvořili hloupí lidé, nebezpečí doručování nepřátelských zpráv holuby jim došlo celkem rychle. Posádky na německém pobřeží tak dostaly rozkaz pálit nejen po letadlech, ale i po holubech.

Mnohem praktičtější se však ukázalo pozdější využití přírodních zákonů. A tak proti britským holubům byli nasazeni němečtí sokolové, kteří s britskými holubími jednotkami udělali krátký proces.

Jenže k německé smůle, někteří holubi byli obzvlášť odolní. Třeba holubice Mary byla během svých letů s depešemi třikrát potrhána. Jenže se dokázala oklepat a predátorům nakonec uletěla. Spolehnutí na ní bylo stoprocentní a důležité informace doručila vždy.

Naproti tomu i Britové měli své dravce, když vycvičili jednotku jestřábů. Jedna její část měla chránit vlastní holuby, jiná ničit nepřátelské. Mimochodem, opeřence si vozily na palubě i posádky letadel. V případě jejích sestřelení měli doručit zprávu o poloze ztroskotanců.

Holubí „onlajn“

6. června 1944 přišel dlouho očekávaný den. Zatímco drtivá většina světa k němu vzhlížela s nadějí, nacisté z něj měli hrůzu. Brzy ráno se na normandských plážích s kódovým označením Gold, Utah, Sword, Juno a Omaha vylodila americká, kanadská a britská vojska.

Spojenci tak vstoupili na území západní Evropy. Invaze se v první vlně kromě 150 000 vojáků účastnilo i na 500 holubů.

Holubi se účastnili i vylodění v Normandii. Bylo jich tam několik stovek a měli velmi důležitou úlohu. FOTO: US Army Signal Corps/Creative Commons/Volné dílo
Holubi se účastnili i vylodění v Normandii. Bylo jich tam několik stovek a měli velmi důležitou úlohu. FOTO: US Army Signal Corps/Creative Commons/Volné dílo

Šest z nich měl k dispozici válečný zpravodaj agentury Reuters Montague Taylor. Jeden z holubů nosil označení NPS.42.31066, zkrátka žádná armáda si na poetiku příliš nepotrpí. Naštěstí jeho cvičitel pro něj jméno našel a říkal mu Gustav.

Když se vyloďovací vojska blížila k pevnině, byl spojenecký štáb jako na trní. Šlo o velmi rizikovou operaci, v případě nepřátelského protiútoku nebylo kam ustoupit.

Neúspěch operace by mohl válku výrazně prodloužit, a kdo ví, zda by se Američané a Britové ještě k podobnému kroku odhodlali. Proto byla na ostrovech sháňka po každé sebenepatrnější informaci z vylodění. A právě holubi měli zajistit cosi na způsob dnešního on-line zpravodajství.

Neslavný konec

Tu úplně první přinesl Britům a Američanům právě holub Gustav. Po pěti hodinách v silném protivětru, který jej trápil celou vzdálenost 250 kilometrů, přinesl na ostrovy následující zprávu: „Jsme právě přibližně 20 mil od pláží.

První útočné oddíly se vylodily v 07.50. Nepřátelská děla na pláži mlčí. Průběžně jsem zavalován informacemi.

Letadla Lightning, Typhoon a ,létající pevnosti´ nad námi přelétávají od 05.45. Nepřátelská letadla nejsou vidět.“ Spojenecký štáb mohl být alespoň na chvíli uklidněn.

Zvláště informace o nepřátelských letadlech a dělech byla důležitá, protože to znamenalo, že operace nebyla vyzrazena.

Právě jejímu utajení američtí a britští generálové věnovali velkou pozornost, když mimo jiné zřídili pod vedením generála Pattona fiktivní armádu.

Dne 1. září byl Gustav slavnostně vyznamenán Dickin medal, což je zvířecí obdoba slavného řádu Victoria Cross, nejvyššího britského vojenského vyznamenání. Válku přežil ve zdraví a po jejím skončení se definitivně vrátil do Británie.

Jeho skon však hrdinský nebyl. V roce 1950 jej při čištění holubníku zašlápl neopatrný ošetřovatel…

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: pxfuel
reklama
Související články
Historie
Slazení v historii: Evropu zaplavil levný americký cukr
Zastánci zdravé výživy ho prudce odsuzují. Přehánět byste to s ním rozhodně neměli. Odkdy se u nás začalo sladit cukrem. Jaká sladidla se používala předtím? A odkdy známe řepný cukr? Mezi nejstarší sladidla u nás patřil med, ovoce, ale třeba i šťáva z mízy stromů či sušená řepa nebo mrkev, jež se také vyznačují sladkou chutí. „Ve […]
Historie
Napoleona I. Bonaparta se bál i papež
První konzul Francie Napoleon Bonaparte se bojí o svůj život. 18. května 1804 proto přiměje senát, aby ho jmenoval císařem. Dědičným následnictvím trůnu chce zmařit pokusy případných atentátníků. Pozice Napoleon Bonaparte (1769–1821) tehdy není nijak silná, a to ani ve vlastní rodině. Matka Letizia (1750–1836) se na syna naštve. Vadí jí, že z rodiny vylučuje své […]
Historie
Rudolf Habsburský donutil Přemysla Otakara II., aby se vzdal Chebska
Sňatkem s mnohem starší Markétou spadlo v roce 1252 budoucího českému králi Přemyslu Otakarovi II. do klína babenberské dědictví – Rakousy. Po smrti svého otce Václava I. (1205–1253) se ale králi Přemysl Otakar II. (kolem r. 1233–1278) kvůli rakouským zemím utká s uherským králem Bélou IV. (1206–1270). Drancování území zastaví až papež Inocenc IV. (asi 1195–1254) a […]
Historie
Rakousko postavil na nohy z bankrotu Vídeňský kongres
Za Marie Terezie prý habsburská říše zažila obrovskou inflaci. Došlo dokonce ke státnímu bankrotu. Papírové bankovky se u nás poprvé objevují v roce 1762 za vlády rakouské panovnice Marie Terezie. Ta provádí reformu celého peněžního systému, jejíž součástí se stává také vydání tzv. bankocetlí. Rakouská panovnice Marie Terezie (1717–1780) zavádí takzvané bankocetle. Nové papírové bankovky vydává […]
reklama
lifestyle
10 Nejpodivnějších zvyků ze všech koutů planety
Každá kultura na světě má své zvláštnosti. Obyvatelé všech zemí si vytvořili své zvyky a obyčeje, a ty naše jim mohou připadat podivné, stejně tak jako nám se budou zdát zvláštní ty jejich. A právě desítku těch (pro nás) nejpodivnějších vám představíme.   Svou kulturu obvykle bereme jako samozřejmost, normu, podle které očekáváme, že se […]
Co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit?
Kouření škodí zdraví, to je fakt. Jenže zbavit se závislosti není snadné. Když se to ale někomu přeci jen podaří, jeho tělo se mu za to odvděčí. Některé zdravotní benefity se projeví téměř okamžitě, jiné až po letech, ale rozhodně stojí za to.     „První změnou, ke které může dojít už během několika hodin […]
Bylinky pro zdraví: Hřejivá a léčivá síla pro zimní dny
Káva, nebo čaj? Věčné dilema. Jsou tací, kteří si bez tmavého voňavého moku nedokážou představit ráno, jiní dávají naopak přednost bylinkám. A dělají dobře. Ze zdravotního hlediska může totiž čajům konkurovat jen málokterý nápoj. Ne nadarmo se veškeré neduhy už odedávna léčily pomocí bylinek… Historie čaje je skutečně dlouhá a poutavá. Věrohodné prameny a dokumenty, […]
Střevní bakterie ovlivňují i sexuální život
Střevní mikroflóra dokáže ovlivňovat zdraví člověka na různých úrovních. Je klíčová pro naši imunitu a pozitivně ovlivňuje i trávení. Podle mnoha studií z poslední doby má velký vliv také na sexuální život. Jak k tomu dochází?   V lidských střevech se nachází 10 až 100 bilionů bakterií, přičemž buněk lidského těla je kolem deseti bilionů. To znamená, že […]
reklama
lifestyle
Nebezpečné tloustnutí: Epidemie obezity trápí nejen Česko
Více než miliarda lidí na celém světě dnes trpí obezitou, z toho 650 milionů dospělých, 340 milionů dospívajících a 39 milionů dětí. Je důsledkem nezdravých stravovacích návyků, omezené fyzické aktivity, sedavého zaměstnání a digitalizace. Ročně má na svědomí 1,2 milionu mrtvých. Dá se s epidemií obezity vůbec bojovat? O obezitě hovoříme tehdy, když index tělesné hmotnosti BMI […]
Únavový syndrom: Když nemůžete vstát, nemusí to být lenost
Být unavený je normální. Každý přece občas zažijeme situaci, kdy jsme doslova vyčerpaní, ať už vinou stresu nebo přehnané fyzické zátěže. Jsou ale lidé, kteří se ve stavu permanentního vyčerpání nacházejí neustále. Patříte mezi ně? Pak možná trpíte chronickým únavovým syndromem. O chronickém únavovém syndromu se začalo více hovořit až v posledních desetiletích, samotné onemocnění už […]
Neexistuje špatné počasí, pouze špatně oblečené děti
Co myslíte, je vhodné děti nabalit co největším množstvím oblečení, nebo se držet zlaté střední cesty? Ono takové ofouknutí také není dvakrát příjemné. A přitom si stačí dát pozor na to, abychom neprochladli, když se zapotíme… „Neexistuje nic jako špatné počasí!“ zní překlad knihy švédské autorky Lindy Åkeson McGurks. Po přestěhování do Spojených států byla […]
Neobyčejný příběh Tomáše Bati. Jak se stal „králem obuvi“?
Přezdívalo se mu československý Henry Ford a patřil k největším podnikatelům své doby. Díky svým tehdy revolučním pracovním a obchodním metodám, ale i péči o zaměstnance a jejich motivaci k dobrému výkonu, dokázal svou firmu rozšířit do celého světa. Tomáš Baťa, tvůrce legendárního obuvnického impéria a také starosta Zlína, se narodil před téměř stoletím a půl. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Osvěžující zeleninový salát
tisicereceptu.cz
Osvěžující zeleninový salát
Lehký zeleninový salát vám jistě přijde vhod, navíc jej vykouzlíte pouze během necelé půlhodinky. Ingredience 1 květák 2 rajčata 1 červená cibule salátová okurka malé mozarellky 150 ml bílé
Mohla ta kniha v poličce ovlivnit naše sny?
skutecnepribehy.cz
Mohla ta kniha v poličce ovlivnit naše sny?
Když moje žena četla tu tajemnou knihu, každou noc se budila ve stejnou dobu a s výkřikem. Pak jsem začal mít problémy i já! Ozval se výkřik! Už několik nocí po sobě mě manželka budila uprostřed noci. Rozsvítil jsem malou stolní lampu. Manželka se vsedě předklonila ke svým nohám a obličej utopila v dlaních. Viditelně se třásla po celém těle. „Zase
Zlínský kraj: Kraj švestkami a funkcionalismem protkaný
epochanacestach.cz
Zlínský kraj: Kraj švestkami a funkcionalismem protkaný
Východní Morava je rájem, jehož krásy vás omámí na první pohled. Lidové zvyklosti si zde totiž můžete vychutnat do poslední kapky. A to doslova. Ať už jste milovníky nadčasové architektury, tradiční módy anebo dáváte přednost turistice, zde si zaručeně přijde na své každé vaše „já“. Tekutý poklad Nejvýznamnějším plodem celého regionu je bezesporu švestka, neboli
Býčí skála: Svědkyně krvavého masakru
21stoleti.cz
Býčí skála: Svědkyně krvavého masakru
Proslaví ji nález sochy býčka, po které také získá svůj název. Vyjma cenných artefaktů však jeskyně láká i na dávný masakr, jehož pravá podstata stále nebyla přesvědčivě objasněna. Začneme ale od z
Kosmetika s prebiotiky a probiotiky dokáže divy
iluxus.cz
Kosmetika s prebiotiky a probiotiky dokáže divy
Kosmetické receptury prošly v posledních letech velkými proměnami. „Ženy i muži stojí ve frontách na dlouhověkost. Přejí si krásnou, pevnou, živou pleť do co nejvyššího věku,“ říká Ing. Jitka Poláková
Záhada Thoor Ballylee: Jaké přízraky obývají slavný věžový dům?
enigmaplus.cz
Záhada Thoor Ballylee: Jaké přízraky obývají slavný věžový dům?
Poblíž města Gort v irském hrabství Galway se nachází známá stavba takzvaného věžového domu. Jedná se o historický objekt z patnáctého století, z anglo-normanského období. Ze stejné epochy však patrn
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Byl Ježíš Kristus synek z dobře situované rodiny
enigmaplus.cz
Byl Ježíš Kristus synek z dobře situované rodiny
Putuje po celé Galileji. Kam vkročí, tam si o něm lidé povídají různé báchorky. Mnohdy Ježíše Krista povídačky o jeho činech dokonce předstihnou. Netrvá dlouho a během cesty se k němu chtějí přidat da
Koi kapři a ti další
panidomu.cz
Koi kapři a ti další
Přemýšlíte o zahradním jezírku a chtěli byste v něm mít i nějaké ryby? Módní jsou koi kapři, ale v pohodě můžete chovat i jiné druhy. Co ještě můžete ve svém jezírku mít? Zahrada, která žije… To je dnešní trend, a je to tak dobře. Návrat k přirozeným zahradám, ve kterých mají své místo a domov nejrůznější živočichové,
Bitcoin nebo zlato?
21stoleti.cz
Bitcoin nebo zlato?
O Bitcoinu se často mluví jako o zlatu nové generace. Pojďme se blíž podívat na to, co má Bitcoin se zlatem společného a v čem se naopak zásadně liší. Společné charakteristiky Jak Bitcoin, tak zlato
Stali se z nich nepřátelé?
nasehvezdy.cz
Stali se z nich nepřátelé?
Současný stav herečky a zpěvačky Dagmar Patrasové (67) mnohé znepokojuje. Své k jejímu životu už mnohokrát řekl také herec Jiří Krampol (85). Mimo jiné uvedl, že má nejspíš alkoholovou demenci a že
Čeští výrobci jsou mezi hráči online automatů velmi oblíbení
epochalnisvet.cz
Čeští výrobci jsou mezi hráči online automatů velmi oblíbení
Svět hazardu si většinou podvědomě umisťujeme do míst jako Monte Carlo nebo Las Vegas. S tím, jak se hráči hazardních her přesouvají do online prostředí, ztrácí tato představa reálný smysl. Svoje vlas