Domů     Armádní opeřenci: Poslové dobrých i špatných zpráv
Armádní opeřenci: Poslové dobrých i špatných zpráv

Kdepak esemesky, messengery či e-maily. O tom se vojákům ve druhé světové válce pochopitelně nemohlo ani zdát. A mnohdy nebyly k dispozici ani telefony či vysílačky. Nicméně bez komunikace by to v armádě samozřejmě nešlo. A tak se v tu chvíli otevřela scéna pro staré dobré poštovní holuby.

Poštovní holuby s připevněnými vzkazy. Rytina z 19. století. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Volné dílo
Poštovní holuby s připevněnými vzkazy. Rytina z 19. století. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Volné dílo

Schopnosti poštovních holubů vracet se odkudkoli na místa, která považují za domov, využívaly vojenské zpravodajské služby i ve 20. století.

Počátkem čtyřicátých let, kdy po velké většině Evropy šlapala nacistická holínka, bylo pro Brity velmi obtížné navázat spojení s kontinentem. Vysílačky totiž mnohdy končily v rukou gestapa a jejich obsluha na popravištích či v koncentračních táborech.

A tak zpravodajská služba MI5 vytáhla svůj tajný okřídlený trumf: poštovní holuby!

Kde se vzali?

Dějiny poštovních holubů zasahují až do starověku. Však také holub patří mezi nejstarší domestikované živočichy. K jeho zdomácnění došlo před 6000 lety v Mezopotámii. Tehdy byl chován především pro maso.

Jeho schopností šikovného pošťáka si však všimli již staří Egypťané. A nejen oni. Holubí letky měly ve svých arsenálech i Řekové či proslulé římské legie.

A ani v dalších staletích se na vrkající opeřence nezapomnělo. Na své výpravy je s sebou brali středověcí křižáci, později je využívala napoleonská vojska.

Důležitou roli holubi sehráli mimo jiné i ve francouzsko-pruské válce v letech 1870 až 1871. A ještě začátkem 21. století bylo možné v Indii spatřit holuby ve službách místní státní pošty.

Mladá žena v orientálním šatu přebírá vzkaz od poštovního holuba. FOTO: Hans Hassenteufel/Creative Commons/Volné dílo
Mladá žena v orientálním šatu přebírá vzkaz od poštovního holuba. FOTO: Hans Hassenteufel/Creative Commons/Volné dílo

Jestřábi vs. sokolové

Německý abwehr čili vojenská rozvědka a kontrarozvědka však netvořili hloupí lidé, nebezpečí doručování nepřátelských zpráv holuby jim došlo celkem rychle. Posádky na německém pobřeží tak dostaly rozkaz pálit nejen po letadlech, ale i po holubech.

Mnohem praktičtější se však ukázalo pozdější využití přírodních zákonů. A tak proti britským holubům byli nasazeni němečtí sokolové, kteří s britskými holubími jednotkami udělali krátký proces.

Jenže k německé smůle, někteří holubi byli obzvlášť odolní. Třeba holubice Mary byla během svých letů s depešemi třikrát potrhána. Jenže se dokázala oklepat a predátorům nakonec uletěla. Spolehnutí na ní bylo stoprocentní a důležité informace doručila vždy.

Naproti tomu i Britové měli své dravce, když vycvičili jednotku jestřábů. Jedna její část měla chránit vlastní holuby, jiná ničit nepřátelské. Mimochodem, opeřence si vozily na palubě i posádky letadel. V případě jejích sestřelení měli doručit zprávu o poloze ztroskotanců.

Holubí „onlajn“

6. června 1944 přišel dlouho očekávaný den. Zatímco drtivá většina světa k němu vzhlížela s nadějí, nacisté z něj měli hrůzu. Brzy ráno se na normandských plážích s kódovým označením Gold, Utah, Sword, Juno a Omaha vylodila americká, kanadská a britská vojska.

Spojenci tak vstoupili na území západní Evropy. Invaze se v první vlně kromě 150 000 vojáků účastnilo i na 500 holubů.

Holubi se účastnili i vylodění v Normandii. Bylo jich tam několik stovek a měli velmi důležitou úlohu. FOTO: US Army Signal Corps/Creative Commons/Volné dílo
Holubi se účastnili i vylodění v Normandii. Bylo jich tam několik stovek a měli velmi důležitou úlohu. FOTO: US Army Signal Corps/Creative Commons/Volné dílo

Šest z nich měl k dispozici válečný zpravodaj agentury Reuters Montague Taylor. Jeden z holubů nosil označení NPS.42.31066, zkrátka žádná armáda si na poetiku příliš nepotrpí. Naštěstí jeho cvičitel pro něj jméno našel a říkal mu Gustav.

Když se vyloďovací vojska blížila k pevnině, byl spojenecký štáb jako na trní. Šlo o velmi rizikovou operaci, v případě nepřátelského protiútoku nebylo kam ustoupit.

Neúspěch operace by mohl válku výrazně prodloužit, a kdo ví, zda by se Američané a Britové ještě k podobnému kroku odhodlali. Proto byla na ostrovech sháňka po každé sebenepatrnější informaci z vylodění. A právě holubi měli zajistit cosi na způsob dnešního on-line zpravodajství.

Neslavný konec

Tu úplně první přinesl Britům a Američanům právě holub Gustav. Po pěti hodinách v silném protivětru, který jej trápil celou vzdálenost 250 kilometrů, přinesl na ostrovy následující zprávu: „Jsme právě přibližně 20 mil od pláží.

První útočné oddíly se vylodily v 07.50. Nepřátelská děla na pláži mlčí. Průběžně jsem zavalován informacemi.

Letadla Lightning, Typhoon a ,létající pevnosti´ nad námi přelétávají od 05.45. Nepřátelská letadla nejsou vidět.“ Spojenecký štáb mohl být alespoň na chvíli uklidněn.

Zvláště informace o nepřátelských letadlech a dělech byla důležitá, protože to znamenalo, že operace nebyla vyzrazena.

Právě jejímu utajení američtí a britští generálové věnovali velkou pozornost, když mimo jiné zřídili pod vedením generála Pattona fiktivní armádu.

Dne 1. září byl Gustav slavnostně vyznamenán Dickin medal, což je zvířecí obdoba slavného řádu Victoria Cross, nejvyššího britského vojenského vyznamenání. Válku přežil ve zdraví a po jejím skončení se definitivně vrátil do Británie.

Jeho skon však hrdinský nebyl. V roce 1950 jej při čištění holubníku zašlápl neopatrný ošetřovatel…

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: pxfuel
Související články
Historie
Cesta Přemysla Otakara I. k dědičnému trůnu nebyla jednoduchá
Hodně se zasadí o to, že je roku 1211 Fridrich Štaufský zvolen římským králem. Přemysl Otakar I. nic neponechává náhodě. Věří, že podpora přinese vytoužené ovoce, a tak se také stane. Fridrich mu 26. září v Basileji předá Zlatou bulu. Opatří ji pečetí sicilského království a podle ní listina dostane svoje jméno.  Z počátku nevypadá budoucnost Přemysla […]
Historie
Válečná loď Mars skrývá 220 000 stříbrných mincí
Na výrobu 107 děl na palubě použijí Švédové kov z roztavených kostelních zvonů.  Loď Mars, pojmenovaná podle římského boha války, je jedním z prvních třístěžňových plavidel v Evropě. Kromě nákladu zbraní ale její podpalubí skrývá i pořádnou nálož stříbra. Pravděpodobně nejmodernější evropská bitevní loď své doby se stává pýchou švédského krále Erika XIV. Vasy (1533–1577). Když Erik […]
Historie
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Historie
Legendárního běžce Emila Zátopka zastavili komunisté
Emil Zátopek si běh na 42,2 kilometru střihne v roce 1952 v premiéře. Cílovou pásku protrhne jako první. Je vyčerpaný, ale na rozdíl od svého legendárního předchůdce neumírá. S nelehkým osudem kluka z chudé rodiny se Emil Zátopek (1922‒2000) nesmíří. V 16 letech se z rodné Kopřivnice odchází vyučit do Baťových obuvnických závodů ve Zlíně. Drsné podmínky Emila zocelí. V roce […]
reklama
zajímavosti
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Těstoviny: Jídlo tisíce tváří!
Dáte si kolínka, nebo špagety? Anebo máme v nabídce pokračovat? Stačí se i u nás pořádně podívat v obchodě do regálu s těstovinami, a bude vám z toho přecházet zrak! Proč vůbec existuje tolik druhů? Protože každý z nich má svůj vlastní příběh! Napočítali bychom přes 350 druhů těstovin, dvakrát tolik rozmanitých tvarů a nakonec […]
Drvodělky, velcí černí čmeláci?
Z drvodělek, samotářsky žijících včel, jsou v našich oblastech k zahlédnutí zástupci drvodělky fialové nebo drvodělky potulné. Známe však mnoho set druhů samotářek. Podobné čmelákům Drvodělky patří k největším příslušníkům čeledi včelovitých. Dosahují délky až tří centimetrů a rozpětí křídel mají až čtyři centimetry. Svým velkým tělem připomínají čmeláky, i když jsou oproti čmelákům méně […]
Jak dlouho žije šváb bez hlavy a další rekordy ze světa zvířat.
Svět zvířat je plný rekordů a neuvěřitelných výkonů, i když to třeba na první pohled není vidět. Tady je pár čísel, která vyrazí dech. 5 km je vzdálenost, na kterou žralok bílý ucítí ve vodě krev. 40 000 000 tolik bakterií budete držet, když vezmete do ruky 1 gram půdy. 500 kg je váha, které […]
věda a technika
Když se Tambora zlobí: Nejhorší katastrofa novodobých dějin zruší léto
Jindy by radostně skotačili ve vodě, jenže teď sedí doma a nevěřícně koukají ven. Sluneční paprsky vystřídá sníh a příjemný vánek pořádná fujavice. Léto si všichni představovali úplně jinak, jenže tentokrát pohodové počasí vůbec nedorazí! Evropu zaměstnává navrátivší císař Napoleon (1769-1821), v odlehlém koutě světa se mezitím probouzí k životu stratovulkán Tambora. Začátkem dubna 1815 o sobě […]
A co když to spadne? Boříme mýty o létání!
Užíváte si cestování letadlem? Anebo se celou dobu modlíte, aby to nespadlo a abyste byli co nejdříve na zemi? Možná se jen bojíte zakořeněných mýtů. Pojďme si vyjasnit, jak je to doopravdy! Každý den přepraví letadla z bodu A do bodu B zhruba 6 milionů osob. V jakýkoliv okamžik je asi 500 000 lidí zrovna […]
Alarm: Spolehlivý hlídač našeho domova
Zloděj se už plíží zahradou, ale stále se nemůže odhodlat k činu. Na štítě domu totiž poblikává kontrolka alarmu. Dokáže nezvaný návštěvník překonat moderní elektronické zabezpečení, nebo se nechá odradit a zkusí raději štěstí jinde? Od vynálezu zámku s klíčem se zabezpečení našich domovů vyvíjelo v souladu s objevováním nových technologií i zrodem nových bezpečnostních hrozeb. S využíváním elektřiny přišlo […]
Černý kašel: Probuzený zabiják!
Kašel může být suchý, vlhký, dráždivý, akutní či chronický, to všechno se dá ve většině případů zvládnout. Dokud tedy nepřidáme přívlastek černý, protože pak už jde do tuhého… Začne to jako běžné nachlazení, k horečce či zimnici se však brzy přidají prudké záchvaty kašle. Opakují se znovu a znovu a hned tak se jich nezbavíte. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h