Anna Lucemburská, dcera římského císaře a českého krále Karla IV. a jeho čtvrté manželky Alžběty Pomořanské, ještě obouvá malé dětské střevíčky, její otec ji v jejích pouhých pěti letech zasnubuje s Albrechtem z Wittelsbachu, synem bavorského vévody.
Jenže už krátce na to vyhlédne Anně Lucemburské (1366–1394) ještě lepšího ženicha, syna míšeňského markraběte a durynského landkraběte Fridricha. Ani tenhle plán se ale nakonec neuskuteční.
Může za to papežské schizma, které v katolické církvi nastane roku 1378. Na Svatém stolci sedí dva papeži. První z nich Urban VI. (asi 1318–1389) sídlí v Římě, druhý Klement VII. (1342–1394) ve francouzském Avignonu.
Sňatek s králem
Karel IV. se společně s anglickým králem za papeže Urbana VI. Alianci zpečetí sňatkem své dcery Anny s anglickým králem Richardem II. Plantagenetem (1367–1400).
Tímto krokem chce oslabit moc Francie a přimět ji, aby se vzdala podpory vzdoropapeže Klementa VII. Karel VI. sice umírá dřív, než se sňatek uskuteční, ale jeho syn Václav IV. (1361–1419) plní otcovo přání.
Francouzi ostrouhají
Francouzům se tento krok samozřejmě nelíbí. Mnohem raději by Annu viděli jako nevěstu následníka francouzského trůnu Karla VI. (1368–1422).
„Kardinálové protipapežovi spoléhali se byli ve svých nadějích nejvíce na vyjednávání, které královský rod francouzský roku 1380 zavedl k tomu cíli, aby nezletilý ještě král Karel VI. a Václavova mladá a milostná sestra Anna spolu byli zasnoubeni,“ potvrzuje snahy Francouzů i český historik František Palacký (1798–1876).
Francouzi ostrouhají
Proti nim se ale staví kardinál Pileus de Prata (1330–1401), který „tím větší práci sobě dával, aby zmařil úmysly takové, a podporoval naproti tomu Richarda II.,“ jak říkají dobové zdroje.
Francouzi nakonec ostrouhají, Václav IV. jednání s anglickým dvorem dotáhne do konce a v říjnu 1381 cestuje Anna i se svým doprovodem do Anglie. Manžela uvidí poprvé 18. ledna 1382 den před svatbou.
Inspirace pro Jana Husa
22.ledna 1382 dostane Anna na hlavu anglickou královskou korunu. Podle zpráv Zdeňka Brtnického z Valdštejna má Anna dobrý vliv na celý anglický dvůr. Zdejší dvorní dámy se učí jemným mravům právě od Annina doprovodu.
Manželství Anny a Richarda se podle dobových zdrojů vydařilo a bylo spokojené, ačkoli zůstalo bezdětné. Anna umírá v roce 1394 na mor. Přestože v Anglii stráví jenom dvanáct let, kontakty mezi oběma zeměmi se díky ní rozšiřují.
Právě díky stykům s Angličany český kazatel Jan Hus vděčí za inspiraci učením anglického reformátora Johna Wycliffa (1320–1384).