Domů     Amazonský prales: Konec legendy o nedotčeném ráji
Amazonský prales: Konec legendy o nedotčeném ráji

Amazonie zabírá přes 5 milionu km2 napříč Jižní Amerikou. Zdejší prales vnímáme jako místo, žijící svým vlastním životem bez lidského zásahu. Ale výsledky nové studie zcela mění tento pohled.

Pod korunami stromů je dost rušno už po tisíce let a na současné podobě džungle se podepsala i lidská práce!

Amazonský prales je domovem zhruba 16 000 druhů stromů a skvělým místem pro biologickou rozmanitost. Ale zdaleka není tak lidmi nedotčenou přírodní oázou, jak se původně myslelo.

Pod jeho baldachýnem zůstává ukryto mnoho pozůstatků dávných civilizací, což je lahůdkou pro archeology i experty řady dalších vědních oborů.

Snímky, vytvořené pomocí dat z LIDARu, pomáhají vědcům různých oborů.(Foto: Sarah Frey / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 2.0)
Snímky, vytvořené pomocí dat z LIDARu, pomáhají vědcům různých oborů.(Foto: Sarah Frey / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 2.0)

Než dorazil Kolumbus

V amazonském deštném pralese vědci objevili s pomocí LIDARu, pokročilé technologie leteckého laserového mapování, člověkem vytvořené příkopy, geoglyfy, jezírka i studny až 1500 let staré.

Rozhodli se proto prozkoumat tímto způsobem celou hustě zalesněnou Amazonskou nížinu. Tým při analýze dat našel geometrické vzory, jako jsou čtverce nebo kruhy.

To, že nejnovější pohled pod koruny amazonského pralesa odhalil známky předkolumbovského osídlení, by nemělo být zase až tak velkým překvapením. Ale šokující je měřítko:

vědci nakonec identifikují více než 900 zemních objektů, jako jsou třeba právě již zmíněné studny.

Ale také objeví 24 dříve nekatalogizovaných staveb, mezi která patří obřadní místa, opevněné vesnice a megalitické stavby, z nichž mnohé jsou ponořené do lesní půdy tak, že z nich ze země nevyčnívá více než metr.

V pralese se dá najít mnoho druhů překrásných rostlin…(Foto: Dick Culbert / commons.wikimedia.org / CC BY 2.0)
V pralese se dá najít mnoho druhů překrásných rostlin…(Foto: Dick Culbert / commons.wikimedia.org / CC BY 2.0)

V džungli bylo živo

Objevili jsme například opevněnou vesnici na jihu Amazonie, obranná a obřadní místa na jihozápadě anebo megalitické stavby v Guayanském štítu,“ uvádí výzkumníci. Tyto údaje jsou ale jen počáteční.

Vědci je poté zkombinují s dalšími daty a dojdou k úctyhodnému číslu. Odhadují, že v celém amazonském deštném pralese by stále mohlo být neobjeveno mezi 10 000 a 24 000 stavbami, které zůstávají ukryty pod listím, sedimenty a lesním porostem.

Pokud mají pravdu, zůstává neodhaleno více než 90 % lidské historie Amazonie! Nejde přitom jen o rozsáhlé úpravy terénu a stavby, ale také o překvapivé znalosti. Dávní obyvatelé ovládají sofistikované techniky pro hospodaření s půdou a péči o rostliny.

Členové týmu také zjišťují, že mezi 35 domestikovanými druhy stromů, včetně para ořechu, kaučukovníku nebo kakaovníku, a lidskými zásahy do přírody existuje významná souvislost.

… a také se zde dá narazit na spoustu nádherných zvířat.(Foto: D. Gordon E. Robertson / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)
… a také se zde dá narazit na spoustu nádherných zvířat.(Foto: D. Gordon E. Robertson / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)

Pralesní tajemství čekají na odhalení

Nacházejí se častěji v blízkosti někdejších lidských sídlišť, což znamená, že je zde lidé ve své době záměrně vysazují a šíří. Jde o důkaz, že obyvatelé tohoto regionu změnili přírodní krajinu kvůli stálému přísunu potravin a důležitých materiálů.

Výzkum označují vědci za průlomový, protože ukazuje, že Amazonie v dnešní podobě není výsledkem samostatného vývoje přírody bez lidského zásahu, ale společné evoluce pralesa a původních obyvatel v průběhu tisíciletí.

Odborníci se chystají na rozsáhlý terénní průzkum a očekávají, že hluboko v džungli najdou dobře zachovalá archeologická naleziště monumentálních rozměrů, což přinese řadu nových, a možná i neočekávaných, poznatků.

A pod korunami stromů žijí i dnes kmeny, izolované od okolního světa: v roce 2009 tento indián útočí na vrtulník šípy.(Foto: Gleilson Miranda / commons.wikimedia.org / CC BY 2.0).
A pod korunami stromů žijí i dnes kmeny, izolované od okolního světa: v roce 2009 tento indián útočí na vrtulník šípy.(Foto: Gleilson Miranda / commons.wikimedia.org / CC BY 2.0).

Jak funguje LIDAR?

Technologie LIDAR se používá v geodézii, archeologii, zemědělství i dalších oblastech.

Data získaná pomocí laserového senzoru umožňují rekonstrukci povrchových prvků do vysoce detailního 3D modelu, který lze různě upravit. V případě amazonského pralesa z něj vědci digitálně odstranili veškerou vegetaci a mohli tak přesně prozkoumat terén pod ní.

Technologie může být vzdušná nebo pozemní. LIDAR je poprvé použitý v roce 1961, tedy krátce po představení laseru, a původně je určený pro sledování satelitů, ale brzy se ukáže jeho potenciál pro mnoho jiných účelů.

Foto: commons.wikimedia.org Titulka (Foto: Jorge.kike.medina / commons.wikimedia.org / CC BY 3.0)
Související články
Věda a technika
Jak se zrodila knížka: Od tabulky a svitku ke složkám
Potřebu zaznamenávat svoje převratné myšlenky a předávat je dalším generacím má lidstvo už od pradávna. Od té doby, co se dokážeme mezi sebou dorozumívat, rozvíjí se první pokusy o zápisy. Kdy se zrodila první knížka a jak získala dnešní podobu? Tentokrát nebudeme zkoumat, které literární dílo je první – často se uvádí Epos o Gilgamešovi […]
Věda a technika
Tajemství alchymie: Jak se měnilo stříbro ve zlato?
Na rozdíl od podvodníka Edwarda Kelleyeho, se Michal Maier v oboru alchymie řadí ke skutečným zasvěcencům. Vystudovaný lékař a filozof propadne pokusům s rozmanitými látkami v baňkách v roce 1599. Němec Michael Maier (1568–1622) přečte obrovské množství odborných spisů. „Roku 1604 začal Maier společně se svým nevlastním bratrem pracovat na univerzálním léku, přičemž částí jejich práce bylo Velké Dílo, […]
Věda a technika
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale […]
Věda a technika
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky vylučují a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné, […]
reklama
záhady a tajemství
Dobrodruh Edward Kelley: Když v souboji zabil člověka, magie mu nepomohla
Proměnit obyčejný kov na zlato, z kousku běžného kamene vyrobit drahokam, z podivných ingrediencí umíchat elixír mládí nebo vytvořit kámen mudrců. Učenci na pražském dvoře císaře Rudolfa II. se snaží. Někteří lidé považují alchymii za pavědu. Ve skutečnosti jí ale moderní chemie vděčí za spoustu užitečných znalostí. Vytvořila postup výroby silných kyselin. Vyladila k dokonalosti různé chemické postupy, […]
Starobylé ruiny hradu Valdek: Tajemná komnata brdských hvozdů
Zříceninu hradu Valdek najdeme ve Středočeském kraji v okrese Beroun na okraji vojenského újezdu Brdy. Hrad byl založen v polovině třináctého století díky starobylému rodu Buziců, konkrétně jeho větvi Zajíců. V období národního obrození se Valdek stal oblíbeným cílem českých vlastenců, včetně Karla Hynka Máchy, Josefa Jungmanna nebo Boženy Němcové. Hrad inspiroval řadu literárních děl […]
Hliněné monstrum: Kráčel Prahou někdy golem?
Původem je Polák, zastával funkci rabína v Poznani, což naznačuje spojení zmiňované Janem Schuldtem. Legenda z rabiho Löwa vytvořila hlavně symbolického ochránce židovského ghetta před pogromy. Rabiho Jehuda Löwa bena Becalela (1525–1609) okouzlí atmosféra pražského dvora císaře Rudolfa II. (1583–1611), nadšeného příznivce okultních věd. Dostaveníčko si zde dávají mudrcové, se kterými rád vede učené rozhovory. V roce 1588 […]
Stal se slavný okultista předlohou pro agenta Jamese Bonda?
Proslaví jako vynikající matematik a kartograf, ale zároveň i stoupenec okultních věd, což se tehdy vůbec nevylučovalo. Na nadpřirozeno jako zdroj poznání se obrací hlavně když upadá jeho popularita u anglického dvora.  Jeho současníci v něm vidí mága s nadpřirozenými schopnostmi. Fascinuje svými znalostmi. Jeho knihovna čítá na 4500 svazků! Angličan John Dee (asi 1527–1608) svému králi […]
reklama
lifestyle
3 labužnické hostiny v historii: Vegetariánská, šlehačková a císařská
Každý má rád něco jiného. Na čem si pochutnávaly oblíbené historické osobnosti? Někdo se obešel bez masa, jiný nedal dopustit na sladké lahůdky a při významných událostech se konaly opravdové hody s vysokým rozpočtem. Zatímco třeba prorok Mohamed propaguje kvalitní maso v jídelníčku a užije si ho na hostinách naplno, jiní slavní strávníci ho odmítají. Zřejmě prvním […]
Vynášení Morany: Se zimou se musí zatočit!
Když začne rašit tráva, rozkvetou květiny a stromy i keře se obalují listím, cítíme, jak z nás spadne zimní letargie. Najednou je nám veseleji, máme lepší náladu a těšíme se na měsíce plné slunce. A co teprve naši předkové, kteří žili v těsném sepětí s přírodou: pro ty to byla příležitost k oslavě! Temné a […]
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu.  Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se […]
Ve středověké Číně zakazovali i kalendáře
Kdy a kde se poprvé můžete setkat se zakázanými knihami? Rozhodně už ve starověku. Už vládci dávných starověkých říší měli spadeno na spisy, které se jim nehodily. Výjimkou dokonce není ani Písmo svaté. Už v biblickém Novém zákoně se nachází zmínka o ničení textů. Svatý Pavel ve Skutcích apoštolů popisuje svůj pobyt v Efesu (přístav v dnešním […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz