Domů     Z dětské hvězdičky superhvězdou 3: Malá čarodějka a velká upírka
Z dětské hvězdičky superhvězdou 3: Malá čarodějka a velká upírka
10.1.2024

Některé děti před kamerou jen zazáří a prolétnou filmovou oblohou jako komety. Jiné se na ní sice udrží, ale poblikávají tam sotva na hranici viditelnosti. Jen některým se daří vyrůst v jasně zářící a nepřehlédnutelné superhvězdy.

Nikdo nemá tak krátkou životnost jako dětské filmové hvězdičky. Zazáří v jednom nebo dvou filmech, chvíli se hřejí v záři reflektorů i slávy, a pak zmizí. Existují však výjimky.

1) Emma Watsonová

Malá čarodějka

Herectví sice nemá v krvi, oba rodiče jsou právníci, přesto kouzlu divadla a herectví propadne už jako malý capart.

Ve škole chodí do divadelního kroužku, hraje ve školních divadelních představeních a první vítěství si připisuje v sedmi letech, kdy vyhraje recitační soutěž.

To hlavní však přijde o dva roky později, kdy se účastní konkurzu na film Harry Potter a Kámen mudrců. Přesvědčí svou sebejistotou a autorku předlohy Joanne Rowlingovou (*1965) okamžitě nadchne, takže si domů odnese smlouvu na roli Hermiony Grangerové.

Daniel Radcliffe, Emma Watson a Rupert Grint jsou dnes slavnější tři mušketýři. (Ilona Higgins, CC BY-SA 2.0, commons.wikimedia)
Daniel Radcliffe, Emma Watson a Rupert Grint jsou dnes slavnější tři mušketýři. (Ilona Higgins, CC BY-SA 2.0, commons.wikimedia)

Hermiona nadosmrti?

Film se stává obrovským hitem a tři představitelé hlavních dětských rolí (vedle Watsonové jsou to Daniel Radcliffe a Rupert Grint) se stávají dětskými hvězdami první velikosti.

S rolí Hermiony pak v osmidílné sérii vyrůstá a srůstá tak dokonale, že se objeví otázka, zda z jejího stínu dokáže po skončení série vystoupit a uspět i mimo potterovskou ságu.

Emma Watson se dokáže z pasti jedné role vymanit. (Georges Biard, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia)
Emma Watson se dokáže z pasti jedné role vymanit. (Georges Biard, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia)

Škola základ života

Emma jako by chtěla ukázat, že nejen filmem živ může být člověk, začne ještě jako Hermiona v roce 2009 studovat anglickou literaturu, psychologii a filozofii na Brownově univerzitě v Providence, kde 25. května 2014 úspěšně promuje.

A ze tří dětských hvězd Harryho Pottera je to právě ona, kdo se z hvězdičky jedné role dokáže nejlépe vymanit a stát úspěšnou herečkou, která zvládne vážné role, jako v dramatu Kolonie, i bombastické kasovní trháky jako je nová adaptace Krásky a zvířete, která za pouhé dva měsíce v kinech utrží přes miliardu dolarů.

2) Kirsten Stewart

Os astmatu k nesmrtelnosti

Ačkoli má Kirsten (*1990) matku skriptkou a otce televizním producentem, takže se oba kolem showbyznysu motají, nevypadá to, že by měla nějakou tlačenku. Ani ona vlastně o herectví neuvažuje.

„Nikdy jsem vlastně nechtěla být středem pozornosti, nebyla jsem dítě toužící po slávě.“ říká.

Kristen Stweart se stane nesmrtelnou (doslova a do písmene) jako představitelka Belly, která se ve filmové sérii Stmívání zamiluje do upíra (lukeford.net, CC BY-SA 2.5, commons.wikimedia)
Kristen Stweart se stane nesmrtelnou (doslova a do písmene) jako představitelka Belly, která se ve filmové sérii Stmívání zamiluje do upíra (lukeford.net, CC BY-SA 2.5, commons.wikimedia)

S dětskou hvězdou v úkrytu

První roli, klasický štěk, dostává v Disneyho televizním filmu Třináctý rok coby osmiletá, poté, co si jí všimne jeden agent ve školní vánoční hře.

O dva roky později si zahraje malou uličnici ve filmu Životní jistoty, ale skutečnou dětskou hvězdou se stává o rok později, poté co skvělým způsobem zahraje ve filmu Úkryt diabetickou dceru Jodie Fosterové (mimochodem také bývalé dětské hvězdy).

Ve třinácti si střihne akční roli v komedii Chyťte tu holku, a přestože není rok, aby se neobjevila minimálně v jednom filmu, jsou to role nevýrazné a zapomenutelné.

Kirsten se propadá do anonymního davu filmových dorostenek a na slavný přerod z dětské hvězdičky v superhvězdu to moc nevypadá.

Také Kristin Stewart se úspěšně vymanila z pasti jedné role a stala se skutečnou hvězdou (MichaelKovac1, CC BY-SA 4.0,commons.wikimedia)
Také Kristin Stewart se úspěšně vymanila z pasti jedné role a stala se skutečnou hvězdou (MichaelKovac1, CC BY-SA 4.0,commons.wikimedia)

Upíří Chanel

Pak ale přijde rok 2008 a hlavní role v adaptaci romantického upírského bestselleru Stmívání. Jako Bella se stává idolem a nezapomenutelnou postavou, byť se později snaží z jejího stínu vystoupit výběrem zcela odlišných rolí.

V životopisném filmu Runaways si zahraje slavnou rockerku Joan Jettovou, střihne si roli v historické fantasy Sněhurka a lovec, v dramatu Pořád jsem to já, nebo v remaku akčních Charlieho andílků. Rozruch budí i svým osobním životem, kdy přebíhá z náručí mužů do náručí žen a zpět.

Každopádně v roce 2012 se podle magazínu Forbes vyhoupne do čela řebříčku nejlépe placených hereček s výdělkem 34,5 milionů dolarů. O rok později se stává novou tváří značky Chanel, kdy její kampaň nafotí samotný Karl Lagerfeld (1933-2019).

Foto: commons.wikimedia Titulka (Mars Films, CC BY 3.0, commons.wikimedia)
reklama
Související články
Lifestyle
Co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit?
Kouření škodí zdraví, to je fakt. Jenže zbavit se závislosti není snadné. Když se to ale někomu přeci jen podaří, jeho tělo se mu za to odvděčí. Některé zdravotní benefity se projeví téměř okamžitě, jiné až po letech, ale rozhodně stojí za to.     „První změnou, ke které může dojít už během několika hodin […]
Lifestyle
Bylinky pro zdraví: Hřejivá a léčivá síla pro zimní dny
Káva, nebo čaj? Věčné dilema. Jsou tací, kteří si bez tmavého voňavého moku nedokážou představit ráno, jiní dávají naopak přednost bylinkám. A dělají dobře. Ze zdravotního hlediska může totiž čajům konkurovat jen málokterý nápoj. Ne nadarmo se veškeré neduhy už odedávna léčily pomocí bylinek… Historie čaje je skutečně dlouhá a poutavá. Věrohodné prameny a dokumenty, […]
Lifestyle
Střevní bakterie ovlivňují i sexuální život
Střevní mikroflóra dokáže ovlivňovat zdraví člověka na různých úrovních. Je klíčová pro naši imunitu a pozitivně ovlivňuje i trávení. Podle mnoha studií z poslední doby má velký vliv také na sexuální život. Jak k tomu dochází?   V lidských střevech se nachází 10 až 100 bilionů bakterií, přičemž buněk lidského těla je kolem deseti bilionů. To znamená, že […]
Lifestyle
Nebezpečné tloustnutí: Epidemie obezity trápí nejen Česko
Více než miliarda lidí na celém světě dnes trpí obezitou, z toho 650 milionů dospělých, 340 milionů dospívajících a 39 milionů dětí. Je důsledkem nezdravých stravovacích návyků, omezené fyzické aktivity, sedavého zaměstnání a digitalizace. Ročně má na svědomí 1,2 milionu mrtvých. Dá se s epidemií obezity vůbec bojovat? O obezitě hovoříme tehdy, když index tělesné hmotnosti BMI […]
reklama
záhady a tajemství
Skotská záhada: Na prastarých kamenech je znázorněno neznámé zvíře
V předkřesťanských dobách obývali dnešní Skotsko, tehdy jedno z nejodlehlejších a nejizolovanějších míst Evropy, Piktové. Ti po sobě zanechali kamenné stély, na které zachycovali vše, co pro ně mělo nějaký význam, a to včetně zvířete, jehož identita je pro vědce dodnes záhadou… O Piktech se soudí, že byli z části keltským etnikem, které obývalo sever Británie už na […]
Posmrtný život se odehrává před smrtí
Téměř 80 procent lidí věří v nějakou formu posmrtného života. Většinou na základě zážitků těch, kteří přežili klinickou smrt. Přiživuje je řada esoterických a duchařských knih i pochybných webových stránek. Ty však často neříkají celou pravdu nebo zamlčují to, co se do obrazu úžasného posmrtného života nehodí. Věda už má navíc pro tzv. prožitky blízké […]
Zázrak v Zeitounu: Pannu Marii vyhlížely statisíce lidí
Něco takového svět v uplynulých dvou tisíci letech křesťanské historie nezažil. V káhirské čtvrti Zeitoun v Egyptě se po tři roky zjevovala Panna Marie. Zázrak se odehrával přímo na rušné ulici opakovaně několik let, a to před zraky tisíců a tisíců lidí. Údajně jej zachytili fotografové i kamery, komentovali ho politici. Církev byla zdrženlivá, vědecká […]
Skalní hádanka uprostřed pouště: Stojí za ní příroda, ufoni nebo naši předci?
Kraji vládne večerní ticho, na obloze se však jasně rozzáří světlo, které se neustále přibližuje. Futuristicky vyhlížející stroj přistává na písčité půdě. Dveře létajícího talíře se otevírají, vyběhne podsaditý mužíček, zamíří zbraní na nedaleký kámen a vypálí. Když zjistí, co způsobil, bere nohy na ramena! Nejde o film, ale o jednu z konspiračních teorií vzniku kamene […]
reklama
věda a technika
Monstrózní vesmírné dalekohledy
Na jednom z 3000 m vysokých vrcholků v chilské poušti Atacama se tyčí 74 metrů vysoká ocelová konstrukce. Do pár let se z ní stane největší optický dalekohled světa s průměrem hlavního zrcadla přes 39 metrů. Málokdo dostal k Vánocům 2023 sofistikovanější dárek než Extrémně velký dalekohled (ELT). Před koncem roku vyslala Evropská jižní observatoř (ESO) na 10 000 km dlouhou […]
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá. Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí radioteleskopu […]
Oči v ohrožení: Poznáte varovné příznaky?
Tlačí vás oči nebo bolí a pálí? Možná jste jenom pracovali se dřevem nebo opravovali auto a stačila malá částečka, aby se dostala do oka. Nebo je to horší infekce či dokonce rakovina. I tento smyslový orgán ale může postihnout degenerace. Stačí vést bujarý život a dosáhnout padesátky věku. Poznali byste ale příznaky znamenající vážné […]
Slunce přes celou oblohu i pravda o mimozemšťanech
Co se stane za 3,5 až 10 miliard let? Vědci už o tom mají poměrně jasnou představu…   Za 3,5 miliardy let. Teplota na Zemi rapidně stoupla. Vypařené oceány halí planetu do všudypřítomných mračen. Začíná to tu vypadat více jako na Venuši, než na staré dobré modré planetě. Vnější vrstvy Slunce se zatím pomalu rozpínají. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
BRNĚNSKÝ AMPER
epochanacestach.cz
BRNĚNSKÝ AMPER
Na brněnském Výstavišti uskuteční 30. ročník veletrhu AMPER – největší mezinárodní veletrh elektrotechniky, energetiky, automatizace, komunikace, osvětlení a zabezpečení v ČR a na Slovensku. Veletrh Amper se stal tradičním symbolem inovací, spolupráce a rozvoje elektrotechnického průmyslu. 30. výročí představuje nejen důležitý milník v historii veletrhu AMPER, ale svědčí také o jeho přínosu pro odvětví elektrotechniky.
Osvěžující zeleninový salát
tisicereceptu.cz
Osvěžující zeleninový salát
Lehký zeleninový salát vám jistě přijde vhod, navíc jej vykouzlíte pouze během necelé půlhodinky. Ingredience 1 květák 2 rajčata 1 červená cibule salátová okurka malé mozarellky 150 ml bílé
Nejzáhadnější stavby v hlubinách: Dokazují existenci neznámé civilizace?
enigmaplus.cz
Nejzáhadnější stavby v hlubinách: Dokazují existenci neznámé civilizace?
Pokud bychom hledali na naší planetě místa, která stále unikají prozkoumání a zmapování, byly by to hlavně hlubiny oceánů. Právě tam čekají objevy, které stále nedokážeme jednoznačně zařadit a popsat.
Prožili jsme nejstrašnější noc našeho života
skutecnepribehy.cz
Prožili jsme nejstrašnější noc našeho života
Manžel, který trpí alzheimerem, zmizel z domu. Stačila k tomu chvilka nepozornosti. Marně jsme ho hledali my i policie. Už jsme ztráceli naději… Alzheimerova choroba je strašná. Člověk, kterého znáte celý život, se vám změní k nepoznání. Nejstrašnější na tom je, že si to dotyčný nechce dlouho přiznat. Můj manžel Jiří byl skvělý člověk, vzdělaný, zodpovědný, dokonalý manžel a táta,
Přišel o svého jediného syna
nasehvezdy.cz
Přišel o svého jediného syna
Ani tři Zlatí slavíci nemohou vynahradit hrůzy, kterými si Dalibor Janda (70) prošel v osobním životě. Přestože je slavný a dnes si nemá na co stěžovat, některé okamžiky ze svého života by nejraděj
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
epochalnisvet.cz
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
Sixtinská kaple je svědkem mimořádné podívané. 26. prosince 1519 jsou její zdi ověšeny obřími gobelíny, jejichž autorem je Raffael Santi. Celkem jich v Sixtinské kapli tehdy visí sedm.   P
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
21stoleti.cz
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
Robotický modul Odysseus je prvním americkým modulem na Měsíci od Apolla 17, které v roce 1972 naposledy dovezlo na našeho vesmírného souseda lidskou posádku. Od té doby hvězdy a pruhy na Měsíci chybě
Operace, která může změnit život
iluxus.cz
Operace, která může změnit život
Nejžádanějším zákrokem na českých estetických klinikách je jednoznačně augmentace neboli zvětšení prsou. Desetitisíce žen si splní každoročně svůj sen. Zdánlivě malicherná operace je ovšem mocným pomo
Opravdu Memnónovy kolosy zpívají?
enigmaplus.cz
Opravdu Memnónovy kolosy zpívají?
Měří 18 metrů a každá z nich váží něco kolem 700 tun. Řeč je o Memnónových kolosech, o dvou majestátních sochách tyčících se v Thébské poušti proti městu Luxor. [gallery ids="138077,138076,138075"]
V panamském pralese byly objeveny zombie rostliny
21stoleti.cz
V panamském pralese byly objeveny zombie rostliny
Neživí se sice mozky, ale přece jen dosud neznámé kapradiny zombie připomínají. Je to první známý druh rostlin, který přeměňuje svou rozkládající se tkáň na nový zdroj živin. Vědci v deštném pralese
Václav Vydra: Můj dědeček osvobodil Husa
panidomu.cz
Václav Vydra: Můj dědeček osvobodil Husa
Oblíbený herec Václav Vydra byl opět hostem zábavné talk show Hovory W, s níž už několik let baví své diváky jeho protagonisté Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, kteří svůj pořad nejen moderují, ale rádi si i zazpívají za pravidelného doprovodu klavíristy a skladatele Karla Štolby. „A za to Husovo osvobození tehdy mohli pánové Voskovec