Domů     Alzheimer trápí 7 milionů Evropanů. Jste v ohrožení?
Alzheimer trápí 7 milionů Evropanů. Jste v ohrožení?
18.2.2024

Choroba, kterou poprvé popsal Alois Alzheimer v roce 1906, byla dříve považována za vzácnou, dnes jde o nejčastější příčinu demence, která vede postupně k závislosti nemocného na každodenní pomoci jiného člověka.

Takže zpozorněte, pokud si nemůžete vzpomenout, jak se sází růže či peče váš oblíbený koláč, případně když jste našli ovladač od televize v troubě nebo mobil v lednici. Mohlo by jít o signály Alzheimera!

Alzheimerova choroba je neurodegenerativní onemocnění mozku, které se projevuje ztrátou nervových buněk v některých jeho částech, což vede k demenci.

Tedy ke ztrátě kognitivních funkcí, jež nám umožňují vnímat svět kolem nás, reagovat, jednat a zvládat různé úkoly. Kromě paměti mezi ně patří rovněž schopnost koncentrace, pozornost, řečové funkce, rychlost myšlení a pochopení informací. Alzheimerova choroba je nejčastějším typem demence u osob starších 65 let.

Přednáška o nemoci nezaujala

Když německý psychiatr a neuropatolog Alois Alzheimer (1864–1915) poprvé přednášel o svých zjištěních týkajících se mozkové patologie a symptomů presenilní demence na setkání psychiatrů jihozápadního Německa dne 3. listopadu 1906, s velkým ohlasem se nesetkal.

Účastníci sjezdu se totiž těšili především na následující přednášku s titulem „nutkavá masturbace“, takže Alzheimera poslali pryč bez jakýchkoliv otázek a komentářů týkajících se stařecké demence.

O rok později proto Alzheimer publikoval krátký článek o chorobě, která se Alzheimerovou stala až v roce 1910.

V roce 2050 může podle odhadů lékařů žít v ČR až 300 000 lidí s různými demencemi, přes 60 % z nich bude trpět právě Alzheimerem.
V roce 2050 může podle odhadů lékařů žít v ČR až 300 000 lidí s různými demencemi, přes 60 % z nich bude trpět právě Alzheimerem.

Před šedesátkou, nebo až po šedesátce?

Příčiny vzniku nemoci jsou komplikované a poměrně proměnlivé. Rozlišují se dvě formy choroby. Tzv. familiární Alzheimerova choroba se projevuje už v raném věku, tedy před 60. rokem života, a na jejím vypuknutí se významně podílejí genetické příčiny.

Mnohem častější, tvořící 85–90 % všech případů, je ovšem tzv. sporadická Alzheimerova choroba, kdy se příznaky choroby objevují poprvé až mezi 60. a 70. rokem života.

Ta je obvykle způsobena vrozenými mutacemi některých důležitých genů, v jejichž důsledku vznikají v mozku proteinové amyloidní plaky, které poškozují nervové buňky a spoje.

3 stadia Alzheimera

To se projeví demencí, která u každého postiženého postupuje jinou rychlostí. V raném stadiu dochází k poruchám paměti, časové dezorientaci, rozvoji úzkostí či depresí.

Ve středním stadiu se prohlubují poruchy osobnosti, postižený přestává být schopen vykonávat běžné aktivity, má problémy s komunikací a je zmatený.

V posledním stadiu se rozvinou poruchy přijmu potravy a vyměšování, nemocný nerozpoznává ani své blízké a je plně odkázaný na péči jiných, dojde u něj k rozkladu osobnosti.

Snadno zaměnitelné příznaky

Problémem je, že první stadium nemoci je velmi mírné. Většina lidí navíc bere zapomínání jako běžnou součást stárnutí a nevěnuje tak jeho rozvoji u svých blízkých či u sebe takovou pozornost, jakou by si zasloužilo.

Snadno také dojde k záměně prvního stadia Alzheimera s mírnou kognitivní poruchou, která postihuje zhruba pětinu lidí starších 65 let.

Takový člověk má o něco větší potíže s pamětí, než odpovídá jeho věku, ty mu ale nijak zásadně nebrání v každodenních aktivitách.

Počet postižených roste

Na celém světě se s touto nemocí potýká zhruba 40 milionů lidí, Alzheimer postihuje téměř třetinu osob starších 80 let. U nás se s chorobou léčí asi 84 000 lidí, jejich počet ale rychle roste. Jen za posledních deset let se více než zdvojnásobil.

Důvodem je stárnutí populace v kombinaci s lepší diagnostikou a reálným přibýváním počtu případů kvůli civilizačním vlivům.

Choroba více postihuje ženy než muže, tvoří dvě třetiny postižených, což pravděpodobně souvisí i s tím, že vyššího věku se častěji dožívají právě ženy.

Tato nemoc je strašákem pro všechny lidi, kteří již dosáhli zralého věku.
Tato nemoc je strašákem pro všechny lidi, kteří již dosáhli zralého věku.

Jde o civilizační chorobu…

Alzheimer postihuje hlavně lidi s vyšším vzděláním. Zatímco ve vyspělých zemích je nemoc na vzestupu a hrozí, že se z ní stane epidemie, v rozvojových zemích jí trpí podstatně méně lidí.

Z toho odborníci usuzují, že se na propuknutí choroby podílí vedle genů také stres, přepracování a nedostatečná regenerace mozku. Je tak jednou z civilizačních chorob.

Vědcům se však podařilo identifikovat gen, který zvyšuje pravděpodobnost, zda u člověka propukne v pozdním věku Alzheimer. Jedná se o gen kódující apolipoprotein E4 neboli ApoE4 na 19. chromozomu.

…nebo jí trpěli už pravěcí lidé?

Pokud od jednoho z rodičů zdědíte jednoduchou variantu tohoto genu, riziko propuknutí Alzheimera se u vás zvýší 3x. Jestliže gen zdědíte od obou rodičů, pravděpodobnost onemocnění se u vás zvýší asi 10x.

Americký antropolog Benjamin Trumble se rozhodl zjistit, zda je Alzheimer skutečně civilizačním onemocněním, nebo jde o nemoc, kterou lidé trpěli už v pravěku. Za tímto účelem zkoumal civilizací nedotčený kmen Tsimanů v bolivijské džungli.

Kmen z džungle bez demence

Tsimané mají vysokou kojeneckou úmrtnost, nicméně pokud členové kmene dosáhnou dospělosti, jejich průměrná délka života je srovnatelná s tou naší. Na rozdíl od moderních lidí však mají mnohem zdravější cévy, což je chrání před infarktem.

V populaci se tak nacházejí i lidé starší 90 let, z nichž jen velmi málo jich vykazuje jakékoliv příznaky demence. Trumble se právě u nich zaměřil na zkoumání přítomnosti genu ApoE4.

Překvapivé závěry studie

Došel k překvapivým závěrům. Tsimané dosahovali dobrých výsledků v testech kognitivních funkcí, i když gen ApoE4 měli. Dr. Trumble zpočátku neuměl tento rozpor vysvětlit, dokud se nenakazil parazity.

Až 70 % Tsimanů jimi totiž také trpí, stejně jako naši předkové. Když si dal věci do souvislosti, zjistil, že ti členové kmene, kteří nesli alespoň jeden gen ApoE4 a byli nakaženi parazity, si dokázali udržet své kognitivní schopnosti.

Hodný i zlý gen ApoE4

Ti, kteří parazity netrpěli, ale nesli příslušný gen, zaznamenali úbytek svých rozpoznávacích funkcí, stejně jako moderní lidé.

Zdá se tak, že gen, který nyní způsobuje náchylnost lidstva k Alzheimeru, měl v minulosti chránit náš mozek před patologickými parazity a infekcemi.

K nízkému výskytu demence u Tsimanů ovšem ve velkém přispívají rovněž vnější faktory, jakými jsou extrémní fyzická aktivita a strava obsahující vysoký podíl vlákniny, zeleninu, ryby a libové maso.

Podle nové studie snižuje očkování proti chřipce riziko vzniku Alzheimerovy choroby až p 40 %. Na základě jakého mechanismu je však doposud záhadou.
Podle nové studie snižuje očkování proti chřipce riziko vzniku Alzheimerovy choroby až p 40 %. Na základě jakého mechanismu je však doposud záhadou.

Léčba? Zatím neexistuje!

Léčba Alzheimera v současné době neexistuje, včasná diagnóza a podávání léčiv pouze zpomalují postup choroby, která mění chytré a zábavné lidi v trosky závislé na péči okolí.

Po diagnóze je střední délka dožití 6 let, jen necelá 3 % pacientů žijí po stanovení diagnózy déle než 14 let.

Nemoci podlehne 68 % diagnostikovaných pacientů, přičemž příčinou jejich smrti nejsou zpravidla přímé dopady neurodegenerace mozku, ale spíše nepřímé dopady nemoci, jako nižší odolnost vůči infekcím, krevní sraženiny v důsledku dlouhého pobytu na lůžku nebo potíže s příjmem potravy.

Hledání léku na Alzheimera

Léčba, ač nevede k uzdravení, je rovněž finančně nákladná, v ČR vyjde na jednoho pacienta trpícího Alzheimerem asi na 43 tisíc korun ročně. Celkové náklady dosahují 2 miliard korun.

S rostoucím počtem postižených se na druhou stranu zvyšuje také počet odborníků, kteří se snaží přijít na to, jak se zákeřnou nemocí zatočit. Klíčovou roli při propuknutí Alzheimera sehrávají dva proteiny, které jsou za degeneraci nervových buněk zodpovědné. Jde o amyloid beta, jež tvoří plaky, a proteiny tau, které tvoří vlákna.

Mezinárodní tým vědců zjistil, že je Alzheimerova choroba ve velmi vzácných případech přenosná. Není ale třeba panikařit. Nakazit se nemůžete při osobním kontaktu s nemocným, ani z jeho tělních tekutin. K přenosu může dojít, pokud je například z mrtvého těla Alzheimerem trpícího člověka odebrán hormon, jež je následně použit pro živé pacienty.
Mezinárodní tým vědců zjistil, že je Alzheimerova choroba ve velmi vzácných případech přenosná. Není ale třeba panikařit. Nakazit se nemůžete při osobním kontaktu s nemocným, ani z jeho tělních tekutin. K přenosu může dojít, pokud je například z mrtvého těla Alzheimerem trpícího člověka odebrán hormon, jež je následně použit pro živé pacienty.

Nadějná vakcína

Americkým vědcům a lékařům se podařilo po mnohaletém úsilí vyvinout speciální DNA vakcínu, která dokáže úspěšně omezovat hromadění obou nebezpečných proteinů. Vakcína svým působením stimuluje imunitní systém, který pak sám zasáhne proti toxickým proteinům.

Testy očkovací látky již úspěšně proběhly u myší, nyní probíhá testování na lidech ve formě klinických studií. Zda vakcína funguje tak budeme vědět nejdříve za pět let.

Zajímavost

V Americe byl schválen lék na Alzheimera zvaný Aduhelm, v Evropě ale schválen nebyl, protože dokumenty předložené ke schválení registrace léku dostatečně neprokázaly, zda skutečně snižuje amyloid beta v mozku, ani zda je léčivo dostatečně bezpečné.

O tom, jak se rodina vyrovnává s faktem, že jeden z jejích členů trpí Alzheimerovou chorobou, je americký film Pořád jsem to já / Still Alice z roku 2014 s Julianne Moore v hlavní roli. Jako Alice Howlandová, uznávaná profesorka lingvistiky a matka tří dospělých dětí, se potýká se zhoršujícími se poruchami paměti. Když je jí diagnostikována raná forma Alzheimera, projde si její rodina velkou zatěžkávací zkouškou.
O tom, jak se rodina vyrovnává s faktem, že jeden z jejích členů trpí Alzheimerovou chorobou, je americký film Pořád jsem to já / Still Alice z roku 2014 s Julianne Moore v hlavní roli. Jako Alice Howlandová, uznávaná profesorka lingvistiky a matka tří dospělých dětí, se potýká se zhoršujícími se poruchami paměti. Když je jí diagnostikována raná forma Alzheimera, projde si její rodina velkou zatěžkávací zkouškou.

Stadia nemoci

Rané stadium

Zapomínání slov, zakládání věcí, podezíravost, vztahovačnost, popírání vlastních problémů, poruchy paměti, dezorientace v čase, bloudění na známých místech, obtížné rozhodování, deprese, úzkost, agresivita, ztráta zájmu o koníček, změna osobnosti – sobeckost a egocentričnost.

Střední stadium

Poruchy soudnosti, nekritičnost, hlubší změny osobnost, neschopnost vykonávat běžné činnosti jako vaření nebo nakupování, nesamostatnost v oblasti osobní hygieny a oblékání, obtížná komunikace – užívání nesprávných slov či jednodušších slov pro složitější myšlenku, toulání a bloudění, halucinace, podezřívavost, zmatenost.

Pozdní stadium

Poruchy příjmu potravy, nerozpoznávání blízkých osob, nechápání dění okolo, ztráta schopnosti plynulé řeči, zmatenost, obtížná chůze, poruchy vylučování moči a stolice, úplná ztráta soběstačnosti, upoutání na invalidní vozík, tělesné i duševní chátrání, hubnutí, smrt.

Které známé osobnosti postihl Alzheimer?

Ronald Reagan (1911–2004)

40. prezident Spojených států amerických a herec zemřel ve věku 93 let na následky Alzheimerovy choroby, kterou trpěl od roku 1994. V jejím důsledku si například vůbec nepamatoval, že kdy byl prezidentem USA.

Charles Bronson (1921–2003)

Americký herec, povětšinou představitel drsných chlapíků. Byl například i jedním ze Sedmi statečných. V posledních letech svého života trpěl Alzheimerem, zemřel roku 2003 na zápal plic, k němuž byl v důsledku nemoci náchylnější.

Peter Falk (1927–2011)

Legendární představitel poručíka Columba přišel ve třech letech kvůli malignímu tumoru o oko, a tak užíval skleněnou náhradu. Že trpí tento americký herec židovského původu Alzheimerem, oznámila jeho dcera v roce 2008, zemřel o tři roky později.

Rita Hayworth (1918–1987)

Svého času byla nejznámější rusovlasou herečkou v Hollywoodu a sex symbolem své doby. Její diagnóza vešla ve známost roku 1981, a ona se tak stala první veřejně známou tváří trpící Alzheimerem.

Květa Fialová (1929–2017)

Oblíbená česká divadelní, televizní i filmová herečka, jejíž nejznámější rolí je postava barové zpěvačky Tornado Lou v parodii Limonádový Joe aneb Koňská opera, žila v Alzheimercentru od roku 2015, na komplikace choroby zemřela ve věku 88 let.

Petr Hapka (1944–2014)

Známý český hudebník a skladatel tvořil hudbu především k textům Petra Rady, Zdeňka Rytíře a Michala Horáčka. Alzheimerova choroba se u něj projevila v roce 2013, o rok později zemřel.

Foto: Shutterstock
Související články
Věda a technika
Tullundský muž: Nejslavnější mumie z bažin
V dánském údolí Bjældskovdalu leží Tollundský močál. V roce 1938 je tu při těžbě rašeliny objeveno tělo asi třicetileté pravěké ženy. Bohužel těžbou značně poničené. O 12 let později těží ve stejném močále rašelinu Viggo a Emil Højgaardovi. A 6. května 1950 se to stane. Jsou zhruba v hloubce 2,5 metru, když si všimnou ruky […]
Věda a technika
Co signalizuje brnění nohou?
Jedná se o poměrně časté obtíže, které v mnoha případech mívají banální příčinu. Zároveň ale mohou signalizovat chorobné stavy, které by člověk rozhodně neměl podceňovat. Brnění či mravenčení končetin čas od času potká každého. Dlouhé sezení způsobuje velký útlak nervů a obvykle odezní, jakmile změníte polohu a začnete se hýbat. Tento pocit lze popsat jako […]
Věda a technika
Co diktuje móda pro procházky měsíčním prachem?
Módní kritici by z nich asi u vytržení nebyli. Ani modelky na předváděcích molech by v nich asi neudělaly bůhvíjaký dojem. Přesto se jedná o jedny z nejúžasnějších druhů oblečení, které pod rukama krejčích vznikly. I když ani ne tak krejčích – hlavní slovo v tomto ohledu mají technologové. Vesmír pro člověka není přívětivým místem. […]
Věda a technika
Který pták létá nejrychleji?
Když někdy někam hodně spěcháme, přáli bychom si umět létat jako ptáci! Pomohlo by nám to? Dostali bychom se na určené místo rychleji než třeba autem? Za nejrychlejšího ptáka a zároveň vůbec nejrychlejšího živočicha na Zemi je považován sokol stěhovaný. Ten při střemhlavém letu dokáže vyvinout rychlost až 389 km/h (podle naměřeného rekordu)! Na paty […]
reklama
věda a technika
Ztráta paměti může potkat každého. Lze jí předcházet?
Paměť je schopnost mozku uchovávat a znovu používat uložené informace a zkušenosti. S věkem tato schopnost pomalu slábne. Existuji ovšem poruchy, které negativně ovlivňují paměť a vedou k zapomínání, klidně už v mladém věku. Jste v ohrožení? Paměť představuje jednu z důležitých funkcí našeho mozku. Umožňuje nám uchovávat si vzpomínky na již prožité. Rozlišujeme krátkodobou, střednědobou a dlouhodobou paměť, a […]
Kvantová mechanika přináší nový pohled na vnímání magnetického pole u ptáků
Naše vědomosti o migraci ptáků se posunuly od Aristotelových představ o tom, že se v zimním období rehci mění na červenky, nebo že hibernují, k poznání o migraci ptáků a jejím principu. K behaviorální vědě o migracích se tak postupně přidala molekulární biologie i kvantová fyzika. V posledních letech dokážeme mnohem přesněji určit délky tras a dob trvání cest […]
Pozor, na nebe míří umělá hvězda!
Už za pár let se nejspíš na nebi objeví nová hvězda! Nezrodí se běžnou cestou z molekulárního mraku, ani nepřiletí z dalekých končin vesmíru, bude to hvězda falešná! Kdo ji na oblohu pověsí? A k čemu vlastně? Ve vesmíru existují možná triliardy hvězd a o většině z nich máme jen minimum informací. Jak také zjistit […]
Lidská bytost na součástky: Kolik stojí člověk?
Několik lidí se sklání nad mrtvolou. Řežou do břicha, odkud postupně vytahují ledviny, srdce, játra a další orgány. Počínají si opatrně, protože při sebemenší chybičce mohou lidské tělo znehodnotit a v tomto případě nic nesmí přijít nazmar! Lidské tělo můžeme stejně jako například automobil rozebrat na nejmenší součástky a ty následně zpeněžit. Člověk by ale stál […]
reklama
záhady a tajemství
Záhada neplodných Rožmberků: Proč Vilém zemřel bezdětný?
Potomků se nedočkal ani Petr Vok, ani jeho starší bratr Vilém z Rožmberka. Dokonce ani dvě z celkem čtyř jejich sester také děli neměly, přestože se vdaly. Jaká byl Vilémův život a co mohlo být příčinou neplodnosti? V červenci 1572 umírá polský král Zikmund II. August (* 1520) a s ním vymírá i vládnoucí jagellonská dynastie. Polský trůn chtějí […]
Lucifer: Jitřenka, nebo čiré zlo?
Pokud se ráno a k večeru podíváte na oblohu, spatříte obvykle tři nejnápadnější objekty: Slunce, Měsíc… a Venuši! Její oběžná dráha leží mezi námi a Sluncem – a pokud jde o fáze, v lecčem nám připomíná Měsíc. Není divu, že ji lidstvo pozoruje již celé věky.   „Chak ek!“ nazývají ji s posvátností Mayové. V […]
Podivná smrt mocného Vojtěcha z Pernštejna: Otrávili ho jeho nepřátelé?
Vražedkyni pošle na smrt, ovšem jenom dva dny poté čeká smrt i jeho. Odchod Vojtěcha z Pernštejna proto dodnes budí spekulace, zda za ním nestojí přívrženci odsouzené Kateřiny z Komárova a Pičína. Jeden z nejmocnějších mužů českého království, dvorní hofmistr (zodpovídá za královské finance) a předseda komorního soudu Vojtěch z Pernštejna (1490–1534) pošle 23. ledna 1534 na smrt vražedkyni […]
Michiganský trojúhelník: Záhady pod vodou i ve vzduchu
Bermudský trojúhelník není třeba představovat. Ale co takhle Michiganský trojúhelník? Leží v oblasti vzájemně propojených Velkých jezer na hranicích mezi Kanadou a USA a dějí se tam podivné věci. Kromě mizení lodí, letadel i lidí tam prý operují mimozemšťané a něco tajemného je údajně i pod vodou! Většina z nás zná oblast zvanou Bermudský trojúhelník […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz