Domů     Alergie: Když si naše tělo splete nepřítele
Alergie: Když si naše tělo splete nepřítele
28.6.2024

Bez našeho imunitního systému bychom ve světě dlouho nepřežili. Někdy se ale organismus začne bránit ohrožení tak přehnaně, že on sám se stává příčinou problémů.

Nepřiměřená reakce našeho těla na vnější podněty se v posledních desetiletích stará o rozkvět speciálního lékařského oboru – alergologie.

Alergie tu byly zřejmě odnepaměti, ale jméno dostaly až v roce 1906. Rakouský lékař Clemens von Pirquet spolu se svým maďarským kolegou Bélou Schickem si povšimli, že přibývá pacientů přecitlivělých na jinak běžné látky z okolí, například pyly nebo některé potraviny.

Vizionářsky odhadli, že tohle nebude zanedbatelný problém, a vzápětí vytvořili i nové slovo. Spojením řeckých výrazů allos (změněný stav) a ergon (reakce) se zrodilo slovo alergie.

Nemoc bohatých zemí?

Světová zdravotnická organizace WHO dnes označuje alergii za čtvrtou nejvýznamnější lidskou nemoc na světě. Uvádí se, že jen za posledních čtyřicet let se výskyt alergií zvýšil desetkrát.

Zejména ve vyspělých zemích výskyt alergických onemocnění rapidně stoupá, zatímco v rozvojových státech jsou alergie stále ještě poměrně vzácné. Alergii tak můžeme směle zařadit mezi takzvané civilizační choroby.

Zástup skrytých pacientů

Statistika nás poučí, že alergici v České republice tvoří zhruba třetinu obyvatel. Přesná čísla se ale nikdy nedozvíme, protože ne každý se při potížích odhodlá navštívit lékaře a jeho alergie se tak do celkového součtu nezahrne.

Víme ovšem, že každý třetí z evidovaných alergiků pravidelně navštěvuje specializovanou ordinaci.

Kožní test je stále základním vyšetřením. FOTO: Freepik
Kožní test je stále základním vyšetřením. FOTO: Freepik

Nepříjemná a životu nebezpečná

Alergie zpravidla postihuje místo, kde došlo ke kontaktu s alergenem. Pylové alergie se projevují na sliznicích dýchacích cest, potravinové alergie napadají trávicí trakt, své původce mají i dermatitidy a ekzémy.

Druhů alergie je mnoho a leckteré z nich už jsme nejspíš poznali i na vlastní kůži. Často i doslova, protože jedním z projevů alergické reakce může být svědění či vyrážka. K tomu se ovšem přidává ještě spousta dalších.

Rýma, slzení a pálení očí, potíže s dýcháním, kašel. Dýchací obtíže mohou při silnějších reakcích přerůst až v dušení, protože může nastat otok jazyka a zúžení dýchacích cest. Alergie tak není jen obtěžující, ale doslova život ohrožující.

Rýma je jedním z nejčastějších alergických projevů. FOTO: Freepik
Rýma je jedním z nejčastějších alergických projevů. FOTO: Freepik

Alergií proti alergii

Dlouho byla alergie považována za neléčitelnou poruchu, dnes už ale kromě základu, jímž je omezení kontaktu s alergenem, existuje přece jen více možností, jak pacientům ulevit.

Je tady symptomatická léčba, tedy především antihistaminika – léky blokující určité projevy imunitní reakce. Silnější jsou pak kortikosteroidy ve formě mastí či sprejů, podávat se však mohou i v tabletách nebo ve formě infuze.

Nejmodernějším přístupem k léčbě alergii je potom alergenová imunoterapie. Podstata této metody spočívá v podávání zvyšujících se dávek alergenu tak, aby si imunitní systém pacienta na alergen zvykl a nepovažoval ho za nebezpečí.

Taková terapie ale trvá i několik let, a i tak vede pouze ke snížení příznaků, nikoliv k naprostému vyléčení alergie.

Také svědící vyrážky nejsou nic příjemného. FOTO: Freepik
Také svědící vyrážky nejsou nic příjemného. FOTO: Freepik

Kuchyně se stává ordinací

Problémem jsou pak kombinace alergií, kterým se říká zkřížené alergie. Jsou založené na podobnosti jednotlivých alergenů. Takže se může snadno stát, že pacient přecitlivělý na travní pyly bude současně alergický například na jablka.

Alergologie zná také alergeny termostabilní a termolabilní. Termostabilní alergeny působí v jakémkoliv stavu, takže jejich vliv se nezmění ani po tepelné úpravě, naopak termolabilní alergeny nám dávají alespoň nějakou šanci.

Člověk alergický na rajčata si tak může bez problému pochutnat na rajské omáčce, protože tepelná úprava alergeny zničí.

Alergii lze často zdědit. FOTO: Freepik
Alergii lze často zdědit. FOTO: Freepik

Neradostné dědictví

Dědičnému sklonu k alergii se říká atopie. Pokud je atopikem jeden z rodičů, existuje 50-60procentní pravděpodobnost, že touto poruchou bude trpět i dítě.

U dětí, jejichž rodiče jsou atopici oba, se pak mohou atopické obtíže rozvinout s pravděpodobností až 80 procent. Atopie se projevuje atopickým ekzémem, alergickou rýmou, zánětem spojivek či astmatem. Atopický ekzém je chronické zánětlivé onemocnění kůže.

Je nepříjemně svědivé, ale není nakažlivé. Vzniká narušením vrchních vrstev pokožky, takzvané kožní bariéry. Kůže atopiků je suchá, obtížně zadržuje vodu a tvoří se v ní drobné trhlinky, do nichž pak mohou snadno pronikat nečistoty vyvolávající zánět.

Projevuje se zarudnutím a otoky a kombinací suchých ložisek a mokvajících pupínků. Léčbou je promazávání promašťujícími přípravky a podporou imunitního systému.

Důraz je třeba klást také na stravu, protože dráždivé alergeny schopné atopickou reakci povzbudit a nastartovat jako mléko, ořechy nebo sója je třeba z jídelníčku rozhodně vyloučit.

Alergenem může být i řada běžných potravin. FOTO: Freepik
Alergenem může být i řada běžných potravin. FOTO: Freepik

Dlouhé hledání viníka

Jaké druhy alergenů vlastně rozeznáváme? Potravinové alergeny způsobují silnou reakci na některé potraviny. Podle odhadů tímto typem alergie trpí 3 až 6 procent evropské populace.

Nejčastějším původcem alergické reakce v tomto případě bývá kravské mléko, vejce, pšenice, sója, arašídy, ryby, korýši nebo měkkýši. Výjimkou ale není například ani alergie na mák nebo na některé ovoce či zeleninu.

Pacientovi pak kromě léčení akutní reakce pomůže jediná věc – odhalení příčiny a vyloučení problémové potraviny z jídelníčku.

Pyly patří k nejčastějším alergenům. FOTO: Freepik
Pyly patří k nejčastějším alergenům. FOTO: Freepik

Pyly, roztoči a plísně

Další velkou kategorií jsou inhalační alergeny, které se do našeho těla dostávají vdechnutím. Patří mezi ně především pyly trav, bylin a stromů.

Pylová sezona, tedy jaro a léto, se pak pro alergika může stát doslova utrpením a znemožňuje mu i výlety do přírody. Pylovou alergií neboli sennou rýmou údajně trpí až 60 milionů lidí.

K inhalačním alergenům ovšem patří třeba i roztoči žijící v lůžkovinách a matracích a živící se odpadlými mikroskopickými částečkami naší pokožky. V jednom lůžku jich s námi může bydlet až několik milionů. Alergií na ně trpí až čtvrtina populace.

Podobná je i alergie na zvířata, například na kočky. V tomto případě ale nejde o alergii na celé zvíře, ale spíš na proteiny obsažené v jeho slinách. A zástupcem inhalačních alergenů jsou také plísně, jejichž spory jsou takřka všudypřítomné.

Libují si zejména ve vlhčím prostředí a najdeme je na stěnách v bytě stejně jako na potravinách nebo rostlinách. Jejich výskyt můžeme omezit důkladným větráním, při větším rozšíření pak postřikem pomocí speciálních prostředků.

Pro alergika může být osudné i bodnutí vosy nebo včely. FOTO: Freepik
Pro alergika může být osudné i bodnutí vosy nebo včely. FOTO: Freepik

Pozor na včely a vosy!

Alergie na hmyzí bodnutí už může vážně ohrozit náš život.

Jed vstříknutý hmyzem do pokožky totiž může vyvolat nejen místní alergickou reakci, tedy zarudnutí či otok v místě vpichu, ale i celkovou přecitlivělost neboli anafylaxi vyvolanou protilátkami, které se snaží jed v těle eliminovat.

Mezi příznaky patří kožní reakce, potíže dýchacích cest či trávicí problémy. Zvláště ohrožující je takzvaný anafylaktický šok.

Léky, které nepomáhají

Kožní, dýchací či zažívací obtíže může působit také alergie na léky.

Zatímco až 80 procent nežádoucích účinků léků tvoří ty, které výrobce předpokládal a varoval před nimi na příbalovém letáku, mohou se vyskytnout také individuální reakce označované jako léková intolerance nebo léková hypersenzitivní reakce.

Léková alergie je rovněž přehnanou odpovědí imunitního systému na dodanou látku. Nejčastěji se vyskytuje u antibiotik, anestetik nebo prostředků proti epilepsii.

Alergik může reagovat i na některé léky. FOTO: Freepik
Alergik může reagovat i na některé léky. FOTO: Freepik
Foto: Viz popisky. Titulní foto: Freepik
Související články
Věda a technika
Zachraňte svá záda! Proč nejčastěji bolí?
Bolesti zad patří mezi nejrozšířenější civilizační choroby, které trápí hlavně obyvatele vyspělých zemí. Během života potrápí bolavá záda zhruba 80 % lidí, asi u 10 % z nich přejdou bolesti do chronického stadia. Postihují zejména oblast krční, hrudní nebo bederní páteře. Jak se bránit?  Páteř tvoří důležitou oporu lidského těla, drží hlavu i celý trup a […]
Věda a technika
Nástrahy procházky českými luhy a háji: Zabije vás jedovatý kousanec?
Víte, co u nás potkáte v přírodě jedovatého? Samozřejmě, zmije. A víte, že zmije není jediný jedovatý had, který v České republice volně žije? A už jste se u nás setkali s invazivním jedovatým pavoukem? A to ještě nepřišla ani řeč na velké májky.   Druhý český jedovatý had! Užovka podplamatá V polštině se říká […]
Věda a technika
Neohrožená Bertha Benzová: Při první dálkové jízdě automobilem riskovala všechno
Automobil to v počátcích neměl snadné. Lidé se kočáru bez koní báli a připadal jim nespolehlivý a zbytečný. O opaku se je rozhodla přesvědčit Bertha Benzová, žena jednoho z prvních konstruktérů. Na voze sedí dobře oblečená dáma a dva mladí chlapci. Ale kde mají koně? Přestože kočár nic netáhne, s vrčením a boucháním se šine ulicí. Lidé se na něj nevěřícně dívají a někteří […]
Věda a technika
Katastrofa se šťastným koncem: Posádka Apolla 13 téměř zmrzne!
Rutinně zkontroluje displeje. V houstonském řídícím centru to tentokrát nehučí jako v úlu, naopak nálada je poklidně ospalá. Inženýr v pravidelných intervalech navazuje spojení s astronauty a zdá se, že vše proběhne hladce. Noční můra udeří až za pár hodin. Posádku ve složení Jim Lovell (*1928), John Swigert (1931-1982) a Fred Haise (*1933) čeká náročná mise, mají totiž dosednout […]
reklama
věda a technika
Alergie: Když si naše tělo splete nepřítele
Bez našeho imunitního systému bychom ve světě dlouho nepřežili. Někdy se ale organismus začne bránit ohrožení tak přehnaně, že on sám se stává příčinou problémů. Nepřiměřená reakce našeho těla na vnější podněty se v posledních desetiletích stará o rozkvět speciálního lékařského oboru – alergologie. Alergie tu byly zřejmě odnepaměti, ale jméno dostaly až v roce 1906. Rakouský […]
Vítejte na Měsíci v roce 2075!
Nad Mořem klidu po 350 hodinách zapadá Slunce. Nasedněte do vodíkového transportéru a po dálnici ze zpevněného regolitu se vraťte do příbytku. Uvnitř můžete sundat skafandr, z okna zamávat svítící zeměkouli a jít spát… Jsme na Měsíci a píše se rok 2075. Uplynulo více než 50 let od chvíle, kdy lidstvo poprvé stanulo na jiném […]
Od šarlatánství k vědě: Těžké začátky meteorologie
Meteorologie v polovině 19. století prošla významnou proměnou. Stala se organizovanou veřejnou službou, ovlivňující chod celého státu, od zemědělství po veřejnou bezpečnost. Jedinou její chybičkou bylo, že se na předpovědi nedalo vůbec spoléhat. To se mělo změnit až s příchodem první světové války. Po Velké Británii zahájily činnost národní meteorologické služby také v dalších státech světa a […]
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
Kromě běžného akné, které se vyskytuje především v době puberty v důsledku prudkých hormonálních změn, existuje však též takzvané kosmetické akné, které vzniká v důsledku používání některých mastných krémů. Často se tak děje ve snaze zamaskovat již vzniklé vřídky. Stejně tak, jako některé kosmetické prostředky mohou situaci s akné zhoršit, existují pak samozřejmě i takové, […]
zajímavosti
Nejasná poselství spánku: Co o nás vypovídají sny a naše oblíbená spací poloha?
Je všeobecně známo, že spánek léčí. Probíhá při něm celková regenerace našeho těla. Zamýšleli jste se však někdy nad tím, v jaké poloze nejčastěji usínáte? Právě tato skutečnost údajně vypovídá o naší osobnosti téměř stejně, jako je tomu i v případě řeči těla. Usínáte-li pokaždé jinak, jste zřejmě mnohostrannou osobností. Pokud obvykle usínáte na břiše, […]
Cukrovka, strašák moderní doby
Není cukrovka jako cukrovka. Zatímco diabetem 1. typu trpí zejména děti, 2. typ postihuje dospělé a je označován za jednu z civilizačních chorob. U nás jím trpí 10 % populace, přičemž do budoucna se dá očekávat, že diabetem 2. typu onemocní během svého života každý třetí Čech. A to nejen z řad starší populace, ale i […]
Vlčí mák: Symbol válečných obětí i inspirace k pohádce
S přicházejícím létem se v polích objevuje rudá záplava. I když mají vlčí máky také jiné odstíny, nepřehlédnutelná červená barva z nich udělala atribut letních měsíců. Jsou léčivkou, dekorací i inspirací k pohádkám, básním a legendám. A rovněž symbolem, který připomíná padlé vojáky v 1. světové válce. Pleskanec, kokýšek, makůvka, ohníček, červánčí nebo kohoutek. Tato […]
Smrdí, jsou plesnivé, a přece sýry milujeme. Už přes 8000 let!
Naše babičky vystačily s nakupováním tvrdého sýra, občas přibalily taveňák, výjimečně Nivu, Hermelín či tvarůžky. A dnes? V supermarketech i specializovaných farmářských prodejnách je nekonečný výběr tvrdých, polotvrdých, plísňových či zrajících sýrů, navíc z kravského, kozího, ovčího, či dokonce oslího mléka. Kde se vůbec vzaly? Velmi pravděpodobně už před 8000 lety si lidé na světě […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Z pohádky do pohádky, ze skanzenu do skanzenu
epochanacestach.cz
Z pohádky do pohádky, ze skanzenu do skanzenu
Jejich stavení, dvorky a návsi zná snad každý Čech, který někdy oddechoval na gauči u televize po vánočním nášupu. České pohádky jsou u nás jedním z nejoblíbenějších filmových žánrů. Snad pro svou nevinnost a šťastný konec. Aby jim filmaři vdechli opravdového pohádkového ducha, vydávají se pro záběry do středočeských skanzenů už celá desetiletí. Střední Čechy
Italský slaný koláč
tisicereceptu.cz
Italský slaný koláč
Koláč můžete podávat teplý i studený. Ingredience 600 g hladké mouky 2 dcl olivového oleje ¼ lžičky soli Na náplň 1,5 dcl oleje 1 cibule 600 g špenátu 10 vajec 130 g parmazánu 500 g
Ambasadorka Lexus Karlovy Vary Sára Kousková se kvalifikovala na olympiádu do Paříže
iluxus.cz
Ambasadorka Lexus Karlovy Vary Sára Kousková se kvalifikovala na olympiádu do Paříže
Ambasadorka Lexus Karlovy Vary Sára Kousková se probojovala na olympijský golfový turnaj v Paříži. V redukovaném olympijském žebříčku jí patří 53. místo, což nakonec s přehledem stačilo na premiérovou
Manšestrový svět
panidomu.cz
Manšestrový svět
Jak dobrý oráč musel být ten, který vyoral řádky manšestru, píše Ramón Goméz de la Serna ve své knize Gregérie. A manšestr je opravdu látka, která inspiruje a zároveň hladí. Také rádi přejíždíte prsty po jejích rovných liniích? Provází nás od dětství. A jen málokdo může říci, že neměl někdy nějaký ten manšestrový kousek oděvu.
Láska na tanečním parketu
skutecnepribehy.cz
Láska na tanečním parketu
Můj život, to bylo z práce domů, pak vařit, prát, žehlit, uklízet. Zoufale jsem toužila po něčem hezkém, například naučit se tančit. Vdávala jsem se brzy. Záhy jsem zjistila, že můj muž se před svatbou neuvěřitelně přetvařoval. Zuřivec předstíral, že má beránčí povahu. Chtěl si mě připíchnout do vitríny jako exotického motýla. Mou úlohou bylo chodit
Jana Paulová každý den posiluje
nasehvezdy.cz
Jana Paulová každý den posiluje
Má těsně před sedmdesátkou, a přesto se rozhodla přijmout svou dosud největší životní výzvu. Herečka Jana Paulová (69) bude tančit ve StarDance a přípravu rozhodně nepodceňuje. Pohyb je její láska
Na Enceladu byl objeven jed, který mohl zrodit život
21stoleti.cz
Na Enceladu byl objeven jed, který mohl zrodit život
Když se řekne kyanovodík mnohým z nás přeběhne mráz po zádech. S tímto extrémně prudkým jedem si neradno nahrávat. Ale paradoxně, jeho přítomnost ve vesmíru může být signálem, že někde poblíž se vysky
Nepostradatelné mýdlo: Kdy jsme se začali mydlit?
epochalnisvet.cz
Nepostradatelné mýdlo: Kdy jsme se začali mydlit?
Naši předkové nemají k dispozici moderní technologie, které by jim usnadnily život. Nezbývá jim, než se více rozhlížet kolem sebe a všímat si i maličkostí. Třeba když si opékají maso: kdyby je zajímalo jen to, jak se dobře najíst, výroba mýdla by se zřejmě vyvíjela jinak.   Mýdlo totiž pravděpodobně vznikne jako vedlejší produkt opékání
Hrůzostrašný most v Alabamě: Proč tu stále zní dětský pláč?
enigmaplus.cz
Hrůzostrašný most v Alabamě: Proč tu stále zní dětský pláč?
U města Saraland v Alabamě stojí most. Na první pohled jde o přechod, jakých je možné nalézt po celém světě stovky. Tenhle je ale naprosto jiný! Uprostřed nocí má být totiž v jeho okolí slyšet dětský
Svěží ráno se sklenicí vlažné vody s citronem
nejsemsama.cz
Svěží ráno se sklenicí vlažné vody s citronem
Káva po ránu vás sice probere, prázdný žaludek ale ještě víc okyselí. Den začněte raději sklenicí vlažné vody s citronem. Vlažnou vodu s citronem vypijte nalačno jako první nápoj po probuzení. Pokud se této zásady budete držet několik týdnů, uvidíte, že se budete cítit mnohem lépe. Teplota vody je důležitá, po ránu byste neměla rozhodit žaludek velkým
Oddal se Parkinson medicíně po zpackaném spiknutí?
historyplus.cz
Oddal se Parkinson medicíně po zpackaném spiknutí?
K medicíně má dlouho vlažný vztah. Stačí mu, že ho slušně živí. Teprve když zkrachuje jeho politická „kariéra“, začíná se Parkinson více věnovat vědeckému bádání v několika lékařských oborech. Proslaví se hlavně popisem choroby, která se bohužel ani dnes nedá vyléčit.   Má spoustu zájmů. Zajímá ho chemie, botanika, geologie či paleontologie. Nic z toho ale mladičký James
Efektivita moderních dveří
rezidenceonline.cz
Efektivita moderních dveří
Dotvářejí interiér, jemuž kromě stylového vyznění propůjčují dokonalou funkčnost. I když jsou k dispozici v mnoha oblíbených a osvědčených materiálových variantách, nelze si nevšimnout panujících preferencí zejména prosklených křídel. Všechny současné trendy mají i v segmentu vnitřních i venkovních dveří společného jmenovatele, a sice především jednoduchost a minimalismus. Jinak se samozřejmě liší materiály, strukturou, dekory