Na své okolí působí jako slušně oblečený a spořádaný pán. Mezi americkými sériovými vrahy ale zaujímá výsostné postavení. Málokdy se totiž pod nenápadným zevnějškem skrývá tolik zvrácenosti a bestiality.
Hamilton Howard „Albert“ Fish (1870–1936) navštěvuje nevěstince, kde si najímá ženy i muže. Věnuje se zvráceným sexuálním praktikám, kdy popíjí moč a pojídá výkaly. Libuje si v bolesti. Při onanování se bičuje a do těla si zabodává jehly.
Jedině tak dosáhne sexuálního vyvrcholení. Fishovy choutky se ale stávají temnější a šílenější. Vlastní bolest a zvrácený placený sex už mu nestačí. Do sklepení domů láká mladé prostituty nebo děti z chudých rodin. Nikdo z nich už odsud nevyjde živý.
Lidské ragú
Albert Fish najde v brutálním a sadistickém vraždění způsob, jak se sexuálně uspokojit. Oběti sváže, bičuje, mučí, mnohdy znásilní, někdy jim odřezává části těla. Jeho zvrácený hlad sílí. Doslova.
Rozřezané oběti si nosí domů, kde si je vaří a hoduje na nich. „Měl jsem předek těla s kousky, které mám nejradši. Jeho ptáčka, varlata a roztomilý, pěkně baculatý zadeček, abych si ho mohl upéct v troubě a sníst.
Z uší, nosu a kousků obličeje a břicha jsem připravil ragú,“ prozradí Fish o jedné ze svých vražd o mnoho let později.
Není nebezpečný ani šílený
Teprve během soudního líčení v roce 1935 vychází najevo, že Fish svou první vraždu spáchal už v roce 1910. Policie přitom o Fishových otřesných zločinech nemá tušení až do roku 1928. A i tehdy odkryje pouze špičku obludného ledovce.
Předtím sice policisté Fishe osmkrát zadrží, ale důvodem jsou drobné krádeže a nekryté šeky. Do té doby Albert Fish také třikrát pobývá v psychiatrických léčebnách. Pokaždé ho doktoři propustí s verdiktem: „Není blázen, ani nebezpečný. Jedná se o psychopatickou osobnost se sexuální charakteristikou.“
Osudný inzerát
Konec Fishovy hrůzyplné zločinecké kariéry začne nenápadným inzerátem. „Mladý muž, 18, hledá práci pomocného dělníka, 406, 15. Západní ulice.“ Albert Fish klepe na dveře v neděli 28. května 1928 a představí se jako Frank Howard.
Rodině přinese sýr a jahody a paní Buddová ho na oplátku pozve na nedělní oběd. Nemá tušení, že dělá osudovou chybu, která zapříčiní děsivou smrt její 10leté dcerky.
Smrt Grace Buddové
Jakmile Fish uvidí Grace Buddovou (1918–1928), okamžitě změní své plány. „Grace se mně posadila na kolena, objala mě. Rozhodl jsem se ji sníst,“ vypráví později.
Obdaruje malou Grace bonbony a zeptá se jejích rodičů, zda by ji nemohl vzít na oslavu narozenin své neteře.
Přísahá, „že miluje děti a Grace přivede zpátky domů do setmění“. Důvěřiví a nepříliš bystří rodiče malé Grace nakonec svolí, ale přeci jen v nich hlodá červík podezření, protože se ptají na adresu. Fish s malou Grace odchází. Rodiče nemají tušení, že svou dcerku už nikdy nespatří.
Bezvýsledné pátrání
Fish se s malou Grace do domku Buddových nevrátí. Šokovaní rodiče vzápětí zjišťují, že jim dal falešnou adresu. Zoufale se obrací na policii. Nemají tušení, že pro Grace už je pozdě. Policie brzy zjistí, že žádný Frank Howard neexistuje.
Rozjíždí běžné vyšetřování, na policejní stanici přichází stovky dopisů a ulice lemují vylepené plakáty s portrétem neznámého únosce. Vše bezvýsledně.
O sedm let později
Od zmizení Grace uplyne dlouhých sedm let, když paní Buddová najde ve schránce dopis. Nemá tušení, že nevinné psaní skrývá hrůzný příběh o smrti její dcerky. Neznámý vrah se v dopise přiznává k vraždě a snězení malé Grace.
„Ani vám nemůžu vypovědět, jak byl její zadeček upečený v troubě libový a delikátní,“ dočte se paní Buddová v dopise.
Konec bestiálního řádění
Právě tento dopis jednou provždy ukončí strašlivé řádění na první pohled neškodně vypadajícího Alberta Fishe. Na obálce totiž policie objeví klíčovou stopu:
N. Y. P. C. B. A. Malá písmenka označující Newyorskou asociaci řidičů nakonec policii dovedou až k doupěti Alberta Fishe na Lexington Avenue. 13. prosince 1934 se ho policie vydává zatknout. Albert Fish se nevzdá bez boje.
Zaútočí na policisty břitvou, ale vzápětí je odzbrojen a zatčen. Několikaleté pátrání končí, ale Grace Buddové a dalším Fishovým obětem to život nevrátí.
Co se stalo s Grace?
Po dlouhých sedmi letech vychází najevo, jak strašlivý konec potkal malou dívku. Poté, co Fish s Grace opustí dům jejích rodičů, odjíždí vlakem do okresu Westcherster. Fish zavede Grace k opuštěnému domu na kraji lesa.
Důvěřivá Grace si hraje venku na trávníku. „Svlékl jsem se, abych se neumazal od krve. Pak jsem zavolal Grace ze zahrady. Když uviděla, že jsem nahý, rozplakala se a chtěla utéct. Chytil jsem ji,“ vylíčí strašlivý čin Fish.
Devět dní hostiny
Fish ji začíná svlékat. Dívka se nevzdává, brání se, kouše a škrábe. Proti dospělému muži ale nemá šanci. „Uškrtil jsem ji, rozřezal na kousky a maso si odnesl domů, kde jsem ho uvařil a snědl,“ popisuje hrůzný čin Fish.
Cestou domů si koupí kilo cibule, mrkve a petržele a tři kila brambor. V bezpečí domova se pustí do přípravy strašlivého pokrmu. Části Graceina předloktní rozseká na čtyři kusy, hodí je do hrnce s vařící vodou, do kterého přidá nakrájenou zeleninu a bujon.
„Trvalo mi devět dní, než jsem ji celou snědl,“ napsal ve strašlivém dopise adresovaném paní Buddové.
Bezejmenné oběti
Grace Buddová se stává nejznámější obětí Alberta Fishe. Naneštěstí ale není zdaleka jedinou. Mnoho z nich zůstává dodnes bezejmenných. Fish u soudu tvrdí, že „v každém státě ochutnal jednu malou holčičku“.
Detektivové, kteří vyšetřují strašlivý případ, se shodují, že může mít na svědomí desítky obětí. Sám Fish u soudu hrdě uvádí, že zabil asi 100 lidí, většinu z toho dívek a chlapců. Na otázku, co ho vedlo ke strašlivým činům, jen krčí rameny.
„Nikdy jsem k ničemu podobnému důvod neměl. Dělal jsem to proto, že mě popadly násilné choutky,“ uvádí klidně.
Vzrušující elektrické křeslo
Vyšetřujícím detektivům se Fishovi nakonec podaří prokázat pouhých pět vražd. I ty ale stačí k tomu, aby 22. března 1935 porota po čtyřhodinovém jednání vyřkla verdikt – vinen. Albert Fish je odsouzen k trestu smrti na elektrickém křesle.
Rozhodnutí poroty uvítá s tím, že „elektrické křeslo dosud nezažil a určitě to bude vzrušující“. Poprava se koná 16. ledna 1936 ve věznici Sing Sing, kde je jeden z nejstrašlivějších a nejzvrácenějších amerických vrahů Albert Fish popraven na druhý pokus.