Letos v květnu uplyne přesně 80 let od chvíle, kdy do vězení nastoupil pravděpodo bně nejznámější mafiánský boss – Al Capone.
A jak to v takových případech už bývá, nebylo to za desítky vražd, které spáchal nebo nařídil spáchat, ale za něco mnohem bezvýznamnějšího – daňové úniky.
Al Capone si odseděl několik let v obávaném Alcatrazu a nakonec zemřel v roce 1947.
ZAČÍNAL V NEW YORKU A CHICAGU
Al Capone začínal coby šestnáctiletý v gangu Johnyho Torria. Už v té době měl pověst drsného chlapa, který se s nikým nepáral. Od čtrnácti žil na ulici, protože napadl učitelku, která si ho dovolila pokárat. Mezi mafiány se ale konečně našel.
Po svatbě s irskou dívkou jménem Mae a narození syna zkoušel sice pracovat jako účetní, ale dlouho mu to nevydrželo.
V jednadvaceti si pro něj z Chicaga poslal jeho vzor Torrio, který se vypracoval v gangu šéfa chicagského podsvětí Jima Colosima. Capone u něj pokračoval v tom, co znal z New Yorku – zastrašování, vydírání, vyřizování účtů, vraždách…
V roce 1920 začal v Americe platit zákon zakazující produkci a prodej alkoholu. Zlepšit zdraví obyvatelstva a snížit kriminalitu ale nevyšlo – poptávka po alkoholu naopak vzrostla.
Torrio a jeho pravá ruka Capone v tom ucítili svou šanci, ale Jim Colosimo váhal. A tak ho ti dva odstranili. Jeho místo zaujal Torrio a jejich lihový byznys se začal rozjíždět. Poptávka byla obrovská.
Torriův gang v té době vydělávál ročně přes tři miliony dolarů. To byly obrovské peníze – tak velké, že jednotlivé gangy dokonce bez ohledu na vzájemné dohody šly proti sobě.
Torrio byl v březnu 1925 těžce zraněn a organizaci předal teprve šestadvacetiletému Caponemu.
S NIKÝM SE NEPÁRAL
Ačkoliv Capone na veřejnosti vystupoval jako obchodník s použitým nábytkem a jako lidumil, který zřídil vývařovnu pro chudé, v podsvětí se s nikým nepáral. Prý se dokonce osobně podílel na umlácení tří mužů, kteří ho chtěli zradit, baseballovými pálkami.
V únoru 1929 nařídil popravu mužů z konkurenčního Moranova gangu. Moran samotný však mezi nimi nebyl a později navzdory mafiánským zákonům omerty z masakru veřejně obvinil Al Capona.
Nakonec mu sice nikdo nic nedokázal, měl dobré alibi a svědci začali záhadně ztrácet paměť, ale federální úřady do jeho organizace nasadily špeha, který na něj měl něco najít. To se mu nakonec podařilo.
Shromáždil důkazy o 22 případech, kdy Al Capone nezaplatil daň. Soudce Wilkerson se nenechal uplatit a na poslední chvíli vyměnil i porotu. Al Capone byl tak odsouzen k jedenácti letům vězení. 4. května 1932 po zamítnutém odvolání nastoupil do vězení v Atlantě.
Odtamtud sice zpočátku dál řídil svůj gang, ale po nějakém čase skončil v obávaném Alcatrazu, kde se proměnil v nejstřeženějšího vězně.
Navíc mu syfilida, kterou se nakazil v mládí, nevratně poškodila mozek. V roce 1939 ho tak ze zdravotních důvodu z vězení předčasně propustili. Potom už nikdy nepředstavoval pro společnost žádnou hrozbu.
Rok před jeho smrtí konstatovali lékaři, že se mentálně nachází na úrovni dvanáctiletého dítěte. To je hodně ironický konec jednoho z nejnelítostnějších zabijáků své doby.