Domů     Aféra u Čapků: Silvestrovskou legrácku zneužil tisk proti prezidentovi
Aféra u Čapků: Silvestrovskou legrácku zneužil tisk proti prezidentovi

Silvestr se v pátek 31. prosince 1926 slaví i ve vinohradské vile u Čapků. Odbíjení půlnoci přinese účastníkům dýchánku nečekané překvapení. Na scéně se objevují tři králové. Nápadně se podobají třem známým čs. politikům a recitují posměšnou básničku…

Slavnostně osvícený pokoj Čapkovy vily v Praze vítá večer celkem 17 hostů, kteří přišli společně oslavit příchod Nového roku 1927. Nechybí tu třeba spisovatelé Karel Poláček (1892–1945) nebo Vladislav Vančura (1891–1942).

Zábava ale plyne trochu rozpačitě. Žádné bujaré veselí podpořené proudy alkoholu navzdory tomu, že kromě kávy a čaje jsou k dispozici i likéry.

Hosté se cítí přece jenom trochu nejistě, protože v jejich středu se ocitl sám prezident Tomáš Garrigue Masaryk (1850–1937), známý abstinent.

Navíc společnosti intelektuálů nejde o to se opít, ale spíš probrat nejžhavější události v kultuře a politice. Mezi čistě pánskou společností vévodí jediná žena, která jim servíruje občerstvení:

herečka Olga Scheinpflugová (1902–1968), Čapkova budoucí žena. Trochu uvolněnější atmosféra začíná být až s úderem půlnoci.

Legrácka se odehraje v pražské vile Čapkových. FOTO: Petr Vilgus/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Legrácka se odehraje v pražské vile Čapkových. FOTO: Petr Vilgus/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Tříkrálová koleda

Na scénu přicházejí herci František Smolík (1891–1972), Václav Vydra starší (1876–1953) a Vojta Novák (1886–1966) jako tři králové, ozdobení papírovými korunami.

Novák coby Kašpar představuje agrárníka Antonína Švehlu (1873–1933), Smolík jako Baltazar znázorňuje šéfa lidové strany Jana Šrámka (1870–1956) a Vydra starší v roli Melichara karikuje národního demokrata Karla Kramáře (1860–1937).

Recitují Tříkrálovou koledu. Jejím autorem je sám hostitel, spisovatel Karel Čapek (1890–1938). Napsal ji narychlo během silvestrovského odpoledne a na dílku je znát, že narážky jsou šité horkou jehlou.

Přesto, když Kašpar-Švehla pronese repliku „Já mlčím rád a vládnu ještě radši. I nic už ze mě nikdo nevypáčí,“ všichni vědí, o čem je řeč.

Do společnosti pátečníků zavítá i prezident Tomáš Garrigue Masaryk. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Public Domain
Do společnosti pátečníků zavítá i prezident Tomáš Garrigue Masaryk. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Public Domain

Zelí místo jablka

Čapek, ač mistr pera známý svou vynikající češtinou, se nepovažuje za satirika. Pro pobavení silvestrovského publika by ale veršovánka měla bohatě stačit. Smolík v roli Šrámka přichází v bílé náprsence s nápisem Čech. Je to trefa do černého.

Právě katolické periodikum Čech neváhá do svého lidoveckého předsedy často šít. Novákovi, předvádějícímu agrárníka Švehlu, zase nechybí v ruce hlávka zelí jako náhrada za říšské jablko.

Některé účastníky trochu zmate Vydra s nalepeným knírem a vousem, připomíná totiž i sociálnědemokratického politika Rudolfa Bechyněho (1881–1948). Vystoupení nevzbudí všeobecné nadšení. Rozpaky nad ním projeví i sám prezident Masaryk…

Tisku všechno zřejmě prozradil prezidentův syn Jan Masaryk. FOTO: George Grantham Bain Collection (Library of Congress)/Creative Commons/ Public domain
Tisku všechno zřejmě prozradil prezidentův syn Jan Masaryk. FOTO: George Grantham Bain Collection (Library of Congress)/Creative Commons/ Public domain

Kdo vynesl informace?

Skutečně. Scénka, která se v Čapkově vile odehrála, velice brzy prosákne do tisku. Informátorem, který o ní nedokázal mlčet, snad mohl být prezidentův syn Jan Masaryk (1886–1948), známý bohém, který se večírku také účastnil.

I když svůj podíl na vypuknutí tzv. silvestrovské aféry později popíral, historky se rychle chytili novináři, kteří jejím aktérům účast jaksepatří spočítají. Dne 7. ledna 1927 píše v Pražský večerník:

„Presidenta republiky zneužívají různí lidé, aby si pod jeho záštitou ohřáli svou polívčičku. Výsledkem toho jest často, že president vinou okolí se dostává do nepříjemné situace.“ Následuje podrobné líčení události.

Katolický časopis Čech ale vyráží s mnohem ostřejší municí: „V Hulvátově u Čapků se slavil silvestr opilou orgií. Tancovaly nahaté ženštiny.

Hradní sběř urážela před prezidentem vyvolence českého lidu.“ Redaktoři nemohou vydýchat Šrámka ve Smolíkově podání se jménem jejich titulu na náprsence. O žádné orgie přitom rozhodně nešlo. Prvorepublikoví žurnalisté ale i tak mají pořádné sousto.

Parodovanému Antonínu Švehlovi nechybí nadhled. FOTO: ŠJů (cs:ŠJů)/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Parodovanému Antonínu Švehlovi nechybí nadhled. FOTO: ŠJů (cs:ŠJů)/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Pošpinit za každou cenu

Celá aféra má přitom jednoznačně politické pozadí, motivované nadcházející prezidentskou volbou. Karel Kramář, který v čele národních demokratů nahradil Aloise Rašína (1867–1923), nemá ke skupině Hradu zrovna vřelý vztah.

„Masaryk se snažil vůči Kramářovi o vstřícná gesta; chtěl jej osobním rozhovorem přesvědčit o své pravdě. I umírnění národní demokraté toužili smířit oba muže,“ tvrdí český historik Antonín Klimek (1937–2005).

Jenže spousta lidí z řad radikálnějších národních demokratů se snaží o pravý opak. Chtějí vytvořit mezi oběma muži rozkol a na Masaryka najít co nejvíce špíny, která by ho poškodila. Podobné úmysly mají i lidovci, vůči nimž se prezident netají svým despektem.

Spisovateli Karlu Čapkovi dochází trpělivost a na konci ledna 1927 podává trestní oznámení na dvě periodika, která o silvestrovské akci šíří největší lži:

katolický časopis Čech a večerník Národ (periodikum Národních listů, které tlumočí názory národních demokratů).

 

Odškodné jde na charitu

Kdo si nakonec zachová státnický nadhled, je parodovaný Antonín Švehla, který Masaryka podpoří. TGM v květnových volbách proti komunistickému kandidátovi Václavu Šturcovi (1858–1939) vyhrává – navzdory nafouknuté novinářské bublině.

Soud se nakonec táhne dlouhé dva roky a Jan Karel Strakatý (1878–1963), redaktor Národních listů, je odsouzen k zaplacení pokuty 1600 korun. Přímo Karlu Čapkovi má pak předat odškodnění ve výši 3000 Kč.

Pokud by tyto částky nezaplatil, čekalo by ho deset dní vězení natvrdo. Při revizi procesu v březnu 1929 je částka odškodného snížena o 1000 Kč. Jakmile Čapek dostane vysouzené peníze, obratem je věnuje na charitu. Znamená to definitivní tečku za zbytečnou aférou…

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Neznámý autor/Creative Commons/Public domain
Související články
Historie
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
Opatrně prochází bránou, na níž je nápis „Arbeit macht frei“. Sovětští vojáci doufají, že dobyli nacistickou továrnu, jenže po pár krocích zírají do prázdných očí stovek lidí v pruhovaných mundúrech. Ti jsou vyhublí, mají strach a neví, co od příchozích čekat! Onoho 27. ledna 1945 postupují Sověti k polskému městu Osvětim. Rozsáhlý komplex považují za nacistickou továrnu, […]
Historie
Jaroslav Foglar: Klacky pod nohy mu hází nacisté i komunisté
Domů přibíhá po setmění a ve dveřích ho vítá zkoumavý maminčin pohled. Pozdní příchod přejde mlčením, ale na druhý den už na chlapcovu hlavu létají blesky. Při pobíhání po městě si uhnal pořádnou horečku, a tak má se skauty utrum. Stačilo by, aby bylo cokoliv jen trochu jinak a český skauting by přišel o jednu […]
Historie
Maison du Peuple: Ani 700 odborníků ho nezachrání…
Z konzervatoře ho vyhodí pro hrozné chování. V tu chvíli Victorovi Hortovi (1861–1947) velkou budoucnost neprorokuje zřejmě nikdo…   Uchytí se ale na Akademii výtvarných umění v Gentu a vypracuje na jednoho z nejslavnějších belgických secesních architektů. Obzvláště Belgická strana pracujících (Parti Ouvrier Belge) ho málem nosí na rukou. I proto, že odmítá soukromé zakázky […]
Historie
Krvavá bitva u Little Bighornu: Z útočné jednotky zbyl jen kůň
Na začátku července 1876 se ve Washingtonu se zrovna slavilo výročí vzniku Spojených států, když se v novinách objevily šokující zprávy. Indiáni porazili oddíly slavného podplukovníka Custera. Jak se nejslavnější bitva na Divokém západě odehrála? Obyvatelé velkého indiánského tábora v dnešní Montaně se pomalu probouzeli do parného dopoledne. Medicinmanovi Sedícímu býkovi, který prý dokázal vidět věci, jaké […]
reklama
svět zločinu
Gerald Murphy: Sexuální predátor uteče policii a vraždí!
Policisté vtrhnou do domu, kde je omámí štiplavý zápach. Mají pocit, že s případem budou rychle hotoví. Jenže je překvapí pachatel, který v ložnici stojí nad mrtvým dítětem s puškou v ruce a vyhrožuje, že dvě další vedle něj čeká stejný osud. Trvá to dlouhých 37 hodin, pak se ozve osudová rána… Je to přesně […]
Kalifornský podnikatel Christopher Maffei: Snažil se pohnout nebem i zemí
Luxusní jachta vyplouvá z přístaviště, zanechá za sebou slavný most Golden Gate a vydává se na širé moře. Na první pohled to vypadá, že otec se dvěma malými dětmi na palubě si užívají krásný rodinný výlet. Zanedlouho se ale nebe začne hemžit pátracími letouny a moře kolem zaplní hlídkové čluny policie. Čtyřicetiletý kalifornský podnikatel Christopher […]
Před pedofilními bestiemi se dítě neschová
Nejsme před nimi v bezpečí v třešňovém sadu, na ulici za bílého dne ani na nemocničním lůžku. Pedofilové jsou nevyzpytatelní, třebaže mají nízké IQ jako Zdeněk Moré nebo pět tříd základní školy jako Vojtěch Běloch. Spravedlnost si s nimi naštěstí ví většinou rady. Kdo není popraven, dostává dlouholetý trest a ještě nařízenou léčbu v ústavu. […]
Boháči, oblíbený cíl únosců
Někoho unést není jen tak, vyžaduje to většinou dlouhodobé plánování včetně sledování oběti a přihlédnutí k jejím návykům. Aby se něco takového vyplatilo, je třeba si vyhlédnout někoho, za jehož únos budou jeho blízcí ochotni zaplatit hodně, hodně peněz. Proto se v hledáčku únosců tak často ocitají opravdoví boháči. John R. Thompson, prezident společnosti Firestone Kdy unesen: […]
reklama
lifestyle
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Fenomén jménem televize: Když se spojily film a rádio…
Televizi zná asi každý z nás. Však v dnešní době sledováním televize tráví svůj volný čas na 40 % Čechů a v průměru u ní stráví kolem čtyř hodin denně! Jaké ale byly její začátky? Kde se vzala a kam směřuje? A jaká jsou televizní nej? Pojďme se společně podívat na jeden z nejrozšířenějších fenoménu dnešní doby. Prvotním nápadem […]
Jak se rychle najíst? Kdy se konzervy a pytlíkové polévky staly levnou náhradou čerstvé stravy?
Vždycky není možné konzumovat čerstvou stravu, Někdy je prostě příliš velký spěch a musíte slupnout něco rychlého, nebo zkrátka není na vaření čas nebo chuť. V takovou chvíli přicházejí na řadu alternativy – instantní jídla nebo konzervy. Kde se vzaly?   Za prvními konzervami s jídlem stál Napoleon I. Bonaparte. Budoucí francouzský císař Napoleon I. Bonaparte (1769–1821) […]
5x nejstarší jídla světa: Ládovali se prdelačkou už bojovníci starověké Sparty?
Banda mužů usedne po tvrdé práci k ohni. Z torny vytáhnou chleba. Je starý – a tvrdý tak, že se ani nedá užvýkat. Nevadí! Proto je tu acquacotta. A bude to právě tento pokrm, kterému vděčíme za pohádkovou sekerkovou polévku.     Pekelně ostrá kaše harrisa Na pultech obchodů můžete někdy vidět harissu či harísu […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
21stoleti.cz
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
historyplus.cz
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
Znavený mnich se opile olízne. Trochu přebral, jenže tahle várka piva se opravdu povedla. Tíží ho výčitky svědomí, na paměti má varovná slova biskupa. Zítra ale všechno dožene. Modlitbám se bude věnovat s ještě větší intenzitou než jindy.   Zpracování chmele na zlatavý mok se jako první u nás ujímají kláštery. „Protože měly vlastní výrobu piva,
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
skutecnepribehy.cz
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
Naši začali mluvit o rozvodu. Byla jsem rozmazlený jedináček a představa, že by se mi najednou zhroutil domov, byla pro mě zničující. Když mi naši opatrně naznačili, že se budou rozvádět, zhroutil se mi svět. Pocit jistoty splaskl jako propíchnutý balonek. Ještě nikdy v životě jsem se necítila tak mizerně. Nevěřila jsem svým uším. Nevěřila jsem, že to
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
epochalnisvet.cz
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává
Nepečený dort s malinami
tisicereceptu.cz
Nepečený dort s malinami
Tvaroh můžete nakombinovat s ricottou nebo také řeckým jogurtem. Ovoce použijte podle sezony nebo podle toho, jaké máte u vás doma rádi. Ingredience Na 1 kulatou formu 300 g kakaových sušenek
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
iluxus.cz
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
Světový šampionát ABB FIA Formula E se jako obvykle zastaví v Monaku. A pro tento sedmý ročník slavného závodu se společnosti DS Automobiles a PENSKE AUTOSPORT rozhodly oslavit prestiž a půvab proslul
Vepřová žebírka glazovaná pivem
nejsemsama.cz
Vepřová žebírka glazovaná pivem
Žebra můžete podlévat jak černým pivem, tak světlým ležákem. Ingredience na 6 porcí: 500 ml černého piva 2 kg vepřových žeber 1 lžíce sójové omáčky 1 lžička uzené papriky 1 lžíce olivového oleje sůl barevný pepř Postup: Vepřová žebra omyjte, osušte a rozdělte na větší díly tak, aby se vám porce vešly do pekáče. Připravte si směs, kterou budete
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
epochanacestach.cz
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu,
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
panidomu.cz
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
Dřevo je nesmírně příjemný a oblíbený materiál, přitom jeho krásu někdy zbytečně zakrýváme. Zde je pět inspirací, jak ji naopak co nejvíce ukázat. Ze starých dřevěných rámů se dá vytvořit jednoduchá konstrukce, která se báječně hodí jako opora pro kytice ze suchých rostlin. Suché traviny (a právě tak suché květy) v ní dokonce vypadají lépe
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
nasehvezdy.cz
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
Chvíli se zdálo, že je Denisa Nesvačilová (32) znovu šťastná. Jenže bohužel má asi opět srdce na cáry. Románek s pohledným kolegou podle všeho nevyšel. Měl se k ní chovat jako princezně, zahrnovat
Pozor na noční pohled z okna!
enigmaplus.cz
Pozor na noční pohled z okna!
Odedávna existuje celá řada lidových pověr. Ty skutečně nejděsivější z nich se pak většinou týkaly temné části dne, tedy noci. Lidé pevně věřili, že za tmy se nemá vycházet z domu a není ani dobré dív