Domů     Aféra u Čapků: Silvestrovskou legrácku zneužil tisk proti prezidentovi
Aféra u Čapků: Silvestrovskou legrácku zneužil tisk proti prezidentovi

Silvestr se v pátek 31. prosince 1926 slaví i ve vinohradské vile u Čapků. Odbíjení půlnoci přinese účastníkům dýchánku nečekané překvapení. Na scéně se objevují tři králové. Nápadně se podobají třem známým čs. politikům a recitují posměšnou básničku…

Slavnostně osvícený pokoj Čapkovy vily v Praze vítá večer celkem 17 hostů, kteří přišli společně oslavit příchod Nového roku 1927. Nechybí tu třeba spisovatelé Karel Poláček (1892–1945) nebo Vladislav Vančura (1891–1942).

Zábava ale plyne trochu rozpačitě. Žádné bujaré veselí podpořené proudy alkoholu navzdory tomu, že kromě kávy a čaje jsou k dispozici i likéry.

Hosté se cítí přece jenom trochu nejistě, protože v jejich středu se ocitl sám prezident Tomáš Garrigue Masaryk (1850–1937), známý abstinent.

Navíc společnosti intelektuálů nejde o to se opít, ale spíš probrat nejžhavější události v kultuře a politice. Mezi čistě pánskou společností vévodí jediná žena, která jim servíruje občerstvení:

herečka Olga Scheinpflugová (1902–1968), Čapkova budoucí žena. Trochu uvolněnější atmosféra začíná být až s úderem půlnoci.

Legrácka se odehraje v pražské vile Čapkových. FOTO: Petr Vilgus/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Legrácka se odehraje v pražské vile Čapkových. FOTO: Petr Vilgus/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Tříkrálová koleda

Na scénu přicházejí herci František Smolík (1891–1972), Václav Vydra starší (1876–1953) a Vojta Novák (1886–1966) jako tři králové, ozdobení papírovými korunami.

Novák coby Kašpar představuje agrárníka Antonína Švehlu (1873–1933), Smolík jako Baltazar znázorňuje šéfa lidové strany Jana Šrámka (1870–1956) a Vydra starší v roli Melichara karikuje národního demokrata Karla Kramáře (1860–1937).

Recitují Tříkrálovou koledu. Jejím autorem je sám hostitel, spisovatel Karel Čapek (1890–1938). Napsal ji narychlo během silvestrovského odpoledne a na dílku je znát, že narážky jsou šité horkou jehlou.

Přesto, když Kašpar-Švehla pronese repliku „Já mlčím rád a vládnu ještě radši. I nic už ze mě nikdo nevypáčí,“ všichni vědí, o čem je řeč.

Do společnosti pátečníků zavítá i prezident Tomáš Garrigue Masaryk. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Public Domain
Do společnosti pátečníků zavítá i prezident Tomáš Garrigue Masaryk. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Public Domain

Zelí místo jablka

Čapek, ač mistr pera známý svou vynikající češtinou, se nepovažuje za satirika. Pro pobavení silvestrovského publika by ale veršovánka měla bohatě stačit. Smolík v roli Šrámka přichází v bílé náprsence s nápisem Čech. Je to trefa do černého.

Právě katolické periodikum Čech neváhá do svého lidoveckého předsedy často šít. Novákovi, předvádějícímu agrárníka Švehlu, zase nechybí v ruce hlávka zelí jako náhrada za říšské jablko.

Některé účastníky trochu zmate Vydra s nalepeným knírem a vousem, připomíná totiž i sociálnědemokratického politika Rudolfa Bechyněho (1881–1948). Vystoupení nevzbudí všeobecné nadšení. Rozpaky nad ním projeví i sám prezident Masaryk…

Tisku všechno zřejmě prozradil prezidentův syn Jan Masaryk. FOTO: George Grantham Bain Collection (Library of Congress)/Creative Commons/ Public domain
Tisku všechno zřejmě prozradil prezidentův syn Jan Masaryk. FOTO: George Grantham Bain Collection (Library of Congress)/Creative Commons/ Public domain

Kdo vynesl informace?

Skutečně. Scénka, která se v Čapkově vile odehrála, velice brzy prosákne do tisku. Informátorem, který o ní nedokázal mlčet, snad mohl být prezidentův syn Jan Masaryk (1886–1948), známý bohém, který se večírku také účastnil.

I když svůj podíl na vypuknutí tzv. silvestrovské aféry později popíral, historky se rychle chytili novináři, kteří jejím aktérům účast jaksepatří spočítají. Dne 7. ledna 1927 píše v Pražský večerník:

„Presidenta republiky zneužívají různí lidé, aby si pod jeho záštitou ohřáli svou polívčičku. Výsledkem toho jest často, že president vinou okolí se dostává do nepříjemné situace.“ Následuje podrobné líčení události.

Katolický časopis Čech ale vyráží s mnohem ostřejší municí: „V Hulvátově u Čapků se slavil silvestr opilou orgií. Tancovaly nahaté ženštiny.

Hradní sběř urážela před prezidentem vyvolence českého lidu.“ Redaktoři nemohou vydýchat Šrámka ve Smolíkově podání se jménem jejich titulu na náprsence. O žádné orgie přitom rozhodně nešlo. Prvorepublikoví žurnalisté ale i tak mají pořádné sousto.

Parodovanému Antonínu Švehlovi nechybí nadhled. FOTO: ŠJů (cs:ŠJů)/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Parodovanému Antonínu Švehlovi nechybí nadhled. FOTO: ŠJů (cs:ŠJů)/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Pošpinit za každou cenu

Celá aféra má přitom jednoznačně politické pozadí, motivované nadcházející prezidentskou volbou. Karel Kramář, který v čele národních demokratů nahradil Aloise Rašína (1867–1923), nemá ke skupině Hradu zrovna vřelý vztah.

„Masaryk se snažil vůči Kramářovi o vstřícná gesta; chtěl jej osobním rozhovorem přesvědčit o své pravdě. I umírnění národní demokraté toužili smířit oba muže,“ tvrdí český historik Antonín Klimek (1937–2005).

Jenže spousta lidí z řad radikálnějších národních demokratů se snaží o pravý opak. Chtějí vytvořit mezi oběma muži rozkol a na Masaryka najít co nejvíce špíny, která by ho poškodila. Podobné úmysly mají i lidovci, vůči nimž se prezident netají svým despektem.

Spisovateli Karlu Čapkovi dochází trpělivost a na konci ledna 1927 podává trestní oznámení na dvě periodika, která o silvestrovské akci šíří největší lži:

katolický časopis Čech a večerník Národ (periodikum Národních listů, které tlumočí názory národních demokratů).

 

Odškodné jde na charitu

Kdo si nakonec zachová státnický nadhled, je parodovaný Antonín Švehla, který Masaryka podpoří. TGM v květnových volbách proti komunistickému kandidátovi Václavu Šturcovi (1858–1939) vyhrává – navzdory nafouknuté novinářské bublině.

Soud se nakonec táhne dlouhé dva roky a Jan Karel Strakatý (1878–1963), redaktor Národních listů, je odsouzen k zaplacení pokuty 1600 korun. Přímo Karlu Čapkovi má pak předat odškodnění ve výši 3000 Kč.

Pokud by tyto částky nezaplatil, čekalo by ho deset dní vězení natvrdo. Při revizi procesu v březnu 1929 je částka odškodného snížena o 1000 Kč. Jakmile Čapek dostane vysouzené peníze, obratem je věnuje na charitu. Znamená to definitivní tečku za zbytečnou aférou…

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Neznámý autor/Creative Commons/Public domain
Související články
Historie
Vy se nám ještě hodíte! Členové SS, které si „zrecyklují“ Spojenci
Vězně z Osvětimi nakazí morem, malárií i tyfem, testuje si na nich vývoj nervových plynů a Hitlerovi slibuje zázračnou biologickou zbraň. Roku 1947 stojí před soudem. Obvinění? Mnohdy smrtící experimenty na lidech a cílená eutanazie. O vině není pochyb. Přesto jí bude zproštěn. Na Kurta Blomeho (1894–1969) mají zálusk Američané. Operace Overcast má za úkol […]
Historie
Guvernérova smrt: Psychické problémy, politické tlaky, či úkladná vražda?
Z osamělého srubu na odlehlém místě tennesseeské divočiny se uprostřed noci ozvaly výstřely. Ráno našli umírajícího Meriwethera Lewise, slavného badatele a guvernéra Louisianeského teritoria. Lewis trpěl hlubokými depresemi. Spáchal sebevraždu – nebo ho zavraždil někdo jiný? Když 11. října 1809 zemřel ve věku třiceti pěti let Meriwether Lewis, celá Amerika ho oplakávala jako národního hrdinu. […]
Historie
1. světová válka: Zhroucení Ústředních mocností
Ve vyčerpaném německém zázemí propukla s pokračujícím postupem vojsk Dohody k Berlínu revoluce. Německé císařství už nebylo schopno čelit nejen tlakům bojů na frontě, ale ani tlakům zevnitř. Sílily nejen vzpoury vojáků, ale i prostých lidí a komunisticky naladěných skupin obyvatel. To všechno mělo za následek zhroucení Německého císařství a abdikaci císaře Viléma II. Němečtí spojenci, […]
Historie
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje […]
reklama
záhady a tajemství
Hliněné monstrum: Kráčel Prahou někdy golem?
Původem je Polák, zastával funkci rabína v Poznani, což naznačuje spojení zmiňované Janem Schuldtem. Legenda z rabiho Löwa vytvořila hlavně symbolického ochránce židovského ghetta před pogromy. Rabiho Jehuda Löwa bena Becalela (1525–1609) okouzlí atmosféra pražského dvora císaře Rudolfa II. (1583–1611), nadšeného příznivce okultních věd. Dostaveníčko si zde dávají mudrcové, se kterými rád vede učené rozhovory. V roce 1588 […]
Stal se slavný okultista předlohou pro agenta Jamese Bonda?
Proslaví jako vynikající matematik a kartograf, ale zároveň i stoupenec okultních věd, což se tehdy vůbec nevylučovalo. Na nadpřirozeno jako zdroj poznání se obrací hlavně když upadá jeho popularita u anglického dvora.  Jeho současníci v něm vidí mága s nadpřirozenými schopnostmi. Fascinuje svými znalostmi. Jeho knihovna čítá na 4500 svazků! Angličan John Dee (asi 1527–1608) svému králi […]
Tajemství harrapského písma: Podaří se nám někdy rozluštit?
Dá se značně rozšířená vyspělá starověká civilizace, vůbec první městského typu, která navíc čile obchoduje s okolím, zapomenout? A to tak, že o ní po dlouhá tisíciletí nebude nalezena jediná zmínka?  Zní to silně nepravděpodobně, ale jeden takový příklad máme. Harappská kultura. Stejně to dopadne i s jejím písmem. Pakliže tedy o písmo jako takové vůbec jde. […]
Kontroverzní internetová stránka DeathList: Věští smrt a počítá úspěšné tipy
Zakouřená putyka, kde se vedou různé řeči. Jedna z diskuzí nad skonem známého herce ale přeroste v tradici. Tatam jsou časy, kdy webová stránka zajímala pár zasvěcených, dnes ji sledují tisíce lidí. Neetické, za hranou nebo zkrátka nevhodné – taková slova jsou spojena s internetovou stránkou DeathList, její název v češtině znamená Seznam smrti a obsah tomu také odpovídá. […]
reklama
záhady a tajemství
Síla upřeného pohledu i náměsíčnost: Záhadné schopnosti mezi nebem a zemí?
Už jste někdy zažili pocit, že se na vás někdo zezadu upřeně dívá? Ohlédli jste se – a bylo tomu skutečně tak. Právě jste zřejmě projevili svoje mimosmyslové schopnosti…   Někdo se dívá… První zmínka o pocitu, že se na nás někdo dívá, se ve vědecké literatuře objevila již v roce 1898, kdy psycholog E. […]
Bájní severští trollové: Skutečně existují?
Skutečně mají nadpřirozené démonické bytosti divokých norských hor, fjordů a švédských lesů moc nad tímto drsným severským prostředím? Polobůh, karikatura člověka? Tyto bytosti údajně mohou vyvolávat bouře nejen v horách, ale i na moři. Kupříkladu Norové věřili v polobohy, což byli trollové, přičemž každý si je představoval jinak. Vždy se však jednalo o jakousi karikaturu člověka. […]
Magická alchymistická zrcadla: Skutečně existovala?
Anglický alchymista, astrolog a matematik John Dee (1527-1608) bezesporu náleží mezi tajuplné postavy.  Mimo jiné prý vlastnil několik velice zvláštních zrcadel…   Černé zrcadlo v Britském muzeu Jedno z Deeových zrcadel dnes najdeme v Britském muzeu v Londýně. Tento artefakt, přezdívaný „kouřové zrcadlo“, je považován za původní aztécký předmět, který Dee používal k okultním praktikám. […]
Nerozhodný Václav IV.: Správný okamžik podle hvězd vždycky prošvihl
Kalendář ukazuje rok 1378. Slavný král a císař Karel IV. právě vydechl naposledy a vlády se ujme jeho syn Václav IV. Jde v otcových šlépějích. Také on se po vzoru svého otce velmi často obrací ke hvězdám. Na rozdíl od něj to ale moc neumí… V počátcích svého panování se Václav IV. (1361–1419) spoléhá na předpovědi lékaře […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz