Domů     A je to tady: Exoplaneta v našem těsném sousedství!
A je to tady: Exoplaneta v našem těsném sousedství!
3.10.2016

A je to tady. To, co se z počátku nezdálo příliš jako pravděpodobné, se ukázalo jako reálné. Pouhé čtyři světelné roky od nás krouží kolem své mateřské hvězdy kamenná exoplaneta.

Proxima Centauri je celkem průměrný červený trpaslík, který je gravitačně dočasně navázán na dvojhvězdu Alfa Centauri.

Těleso to není nijak velké, proti Slunci má zhruba desetinovou hmotnost, přesto dokázalo v sobě zapálit vodík a tím se zařadit do kategorie hvězd. Ovšem na zažehnutí jaderné fúze hélia, které má v daleké budoucnosti v plánu i naše Slunce, nikdy nedosáhne.

Červených trpaslíků je ve vesmíru habaděj. Astronomové odhadují, že až tři čtvrtiny všech hvězd tvoří tento typ. Co tedy Proximu Centauri dělá tak výjimečným objektem? Inu, je to její blízkost ke Slunci. Žádná jiná hvězda se momentálně nenachází blíže.

Že planetární systém obíhající kolem Slunce není ve vesmíru jedinečný, to astronomové už nějakou dobu tušili.

Avšak první exoplaneta, tedy planeta mimo sluneční soustavu, byla objevena až v roce 1992. Detekční možnosti zprvu umožňovaly nalézat velké plynné obry, ať už chladné či horké.

Postupem času však začaly vystrkovat růžky i planety kamenné, které by se svou stavbou mohly podobat Zemi. V současnosti mají vědci potvrzených více než tři a půl tisíce exoplanet. Jejich objevy tedy už nejsou takovými událostmi jako před několika lety.

Přesto i tato oblast dokáže stále překvapovat. Naposledy objevem exoplanety, která obíhá zmiňovanou Proximu Centauri. Existenci tělesa odhalila observatoř La Silla v Chile spadající pod Evropskou jižní observatoř, jejíž součástí je i Česká republika.

Nově objevená exoplaneta označená jako Proxima Centauri b je nadmíru zajímavá.  Měření ukazují, že se pohybuje v obyvatelné zóně a není o moc větší než planeta Země. Její minimální hmotnost odpovídá 1,27násobku váhy naší mateřské planety.

Teplota na jejím povrchu by se bez vlivu případné atmosféry měla pohybovat kolem čtyřiceti stupňů pod bodem mrazu. První měření však nemusí být zcela přesná.

Vědci zatím ani netuší, zda a případně jakou má planeta atmosféru, jak je hustá a jakou má tak gravitaci, zda ji obklopuje magnetické pole či jak vypadá její povrch. Každopádně, objev planety je nesmírně důležitý. Ukazuje totiž, že podobná tělesa se mohou vyskytovat doslova za humny.

Nalezli jsme tak druhou Zemi? Či planetu, na které by mohl bujet mimozemský život? Hledání odpovědí na tyto otázky je již poněkud složitější. I když se v některých parametrech může zdát, že nově objevená planeta je Zemi podobná, v jiných se od ní zcela liší.

Rozhodně to nebude místo, kam by se lidstvo mohlo v nouzi přestěhovat. Planeta se sice pohybuje v obyvatelné zóně, avšak vzhledem k nízké zářivosti červeného trpaslíka jej musí obíhat velmi zblízka.

Potenciální obyvatelé planety by své narozeniny slavili každých jedenáct dní. Přesně tak dlouho totiž tělesu trvá, než svou mateřskou hvězdu obkrouží.

A jak už to při podobných blízkých setkání bývá, planeta má zřejmě vázanou rotaci, což znamená, že je ke hvězdě neustále natočená tou samou polovinou. Jinými slovy, na polovině tělesa vládne non stop den, na té druhé pro změnu noc.

Blízkost planety k červenému trpaslíku s sebou přináší řadu specifik, která z našeho solárního systému neznáme. Planeta od Proximy Centauri získává jen zhruba dvě třetiny energie, kterou dostává ze Slunce Země.

Hvězdy však nevyzařují jen energii, ale také tvrdé záření, které se k životu příliš přátelsky nechová. A náš planetární soused každým okamžikem obdrží 400násobek rentgenového a UV záření oproti Zemi.

A to neútočí pouze na živé organismy, ale pokud by na povrchu existovala voda v kapalném stavu, dokázalo by ji rozložit. Na Zemi navíc kosmické záření odráží magnetické pole a ozónová vrstva.

V případě planety Proxima Centauri b zatím netušíme, zda má podobné ochranné štíty k dispozici. Pokud by je neměla, život ve formě, jakou známe ze Země, by na ni byl nemyslitelný. Navíc, magnetická pole u těles s vázanou rotací nebývají příliš silná.

Aby toho nebylo málo, Proxima centauri je eruptivní proměnná hvězda. Její svítivost značně kolísá a časté erupce mohou být pro blízkou planetu ne zcela příjemným dárkem.

Kanadští vědci došli k závěru, že k relativně malým erupcím zde dochází více než 60krát denně a k těm skutečně velkým osmkrát ročně. Hvězda je tak mnohem aktivnější než naše Slunce. Ani to není pro život dobrá zpráva.

Ale i když planeta v naší bezprostřední blízkosti pravděpodobně nebude obyvatelná, i tak je její objev velmi důležitou zprávou. Je totiž dalším důkazem toho, že kamenné planety velikostí srovnatelné se Zemí nejsou ve vesmíru vzácností.

A tak se nedá vyloučit, že i v blízkém okolním vesmíru putuje planeta, která by se mohla stát Zemí 2.0.

Foto: NASA, wikipedie, FdB
reklama
Související články
Věda a technika
Islanďané mají společné předky s Indiány
Genetika je jedním velkým dobrodružstvím. Přicházejí stále nové výzkumy. Vědci například luští původ indiánů, zajímavé je třeba to, že se stopy jejich DNA vyskytují i na místech, kde bychom to nejspíše nečekali. Pátrání po genetickém původu Islanďanů v roce 2010 přineslo překvapující zjištění. Podle španělských výzkumů dorazila na Island už v 10. století žena ze Severní Ameriky. […]
Věda a technika
Pravěké sošky žen: Kypré tvary měly zajistit plodnost
Sázka na kypré tvary velice dobře živené ženy. Zdůraznění tehdejšího ideálu krásy. Přesně tak vypadají pravěké sošky žen. Vědci se shodují na tom, že sloužily hlavně k praktikování rituálů plodnosti. Kde všude se našly? Mateřství, přežití rodu, symbol plodnosti. Tak se dají stručně charakterizovat významy sošek žen, které se objevovaly v Eurasii v dobách mladého paleolitu. Většinou nemají […]
Věda a technika
Bizarní plavba gumové flotily: Nehoda, která poslouží vědě
Rozbouřený Tichý oceán si hraje s kontejnerovou lodí Ever Laurel. Déšť buší do trapézových plechů přepravních boxů. A pak se několik vln vyhoupne až k nákladu a část ho vezme sebou. Jaké zboží padne za oběť vodního živlu? Žáby, želvy, bobři a kachničky…   Naštěstí jde jen o hračky. Je 10. ledna 1992. Podivuhodná cesta, […]
Věda a technika
7 nejrychlejších vlaků světa
Naše pojmenování „expres“ se zdá najednou komické. V porovnání s některými vlaky by se spíš hodilo třeba „šnek“. EPOCHAplus.cz vám představí každodenní spoje, kterými se můžete zázračnou rychlostí svézt i vy. Stačí vyrazit do světa.   1. Shanghai Maglev Maximální rychlost: 431 km/h Že je čínský Maglev nejrychlejším vozidlem svého druhu nepopírá nikdo. Sporné ale […]
reklama
svět zločinu
Mlčení jehňátek Garyho Heidnika: Na dně temné jámy
Žena se brání marně. Volání o pomoc se doneslo jen ke krutém vězniteli. Hodí ji do mělké prohlubně, kterou zakryje dřevěnou deskou. Zbitá a téměř nahá leží na zmrzlé zemi a ztěžka dýchá. Myslí na rodinu. Na sváteční večeři, kterou nestihla koupit. A na to, že brzy zemře. Nelidská krutost. Tato dvě slova se v […]
Tragická dohra virtuální hádky: Komando popraví nevinného muže
Po zuby ozbrojení těžkooděnci vyskáčou z opancéřované dodávky s nápisem SWAT. Tohle jsou chvíle, pro které byli vycvičeni. Adrenalin je žene vpřed. Zbraně mají v dokonalém stavu a připravené rozsévat smrt. Ani na okamžik je nenapadne, že by mohli být na špatném místě. Celá planeta čeká na začátek nového roku. Do Silvestra, kdy na nebi […]
Postaršímu miliardáři zmizí žena před nosem
V zasněžených ulicích východního Osla se zvedá vítr. Vhání chodcům do očí bílý poprašek. Zavane až k okraji bytových domů, kde stojí vila jednoho z nejbohatších Norů. Tom Hagen (69) si nepotrpí na přehnanou okázalost. Odmala je mu vtloukáno do hlavy, aby se svými úspěchy příliš nechlubil. Jeho dům je sice velký, ale jednoduchý. Ve svém věku už […]
Vůdkyně kultu ubije oběti paličkami
V 90. letech minulého století má japonská žena jménem Sačiko Etoová (65) mnoho následovníků. Stojí v čele kultu, jenž uctívá její mystické síly. Podle jejích stoupenců dokáže z lidí vymítat ďábla. Nepoužívá při tom modlitby a symboly, ale speciální bubenické paličky. Sačiko paličkami sví zákazníky bije, dokud z nich všechno zlo nevyžene. V lednu 1995 však její praktiky definitivně […]
reklama
zajímavosti
Superhrdinové filmovým fenoménem
Filmoví kritici prskají, nemohou však popřít, že největším fenoménem současnosti jsou filmy o superhrdinech. Iron-Man, Spider-Man, Kapitán Amerika a Hulk jsou dnes slavnější než Beatles. Vyprodávají kina, vydělávají miliardy, jejich cesta na vrchol je však dlouhá a ne vždy jednoduchá. Pojďte si ji s Epochou prolétnout a ještě si zasoutěžit o vskutku superhrdinské ceny. Superman […]
Islandští Vikingové rozhodovali v parlamentu už v 10. století
Island má svoje kouzlo. Trochu tajuplná země. Skandinávská země prodchnutá mytologií. Činné sopky, které v návštěvnících dodnes budí pokoru a mají nesporný vliv na počasí. Kdy došlo k osídlení ostrova? Pravděpodobně kolem roku 1159 př. n. l. vybouchla na Islandu sopka Hekla, která je stará asi 6600 let. Už tehdy způsobila změny klimatu. V Irsku a Skotsku zmizely […]
Svět v číslech: Pohádkové adventní trhy
K adventu neodmyslitelně patří také trhy. Někde sázejí na klasiku, jinde zvolí originálnější pojetí. Ale každé místo a akce má své neopakovatelné kouzlo. 1298 Vánoční trhy se konají už od pozdního středověku v německy mluvících částech Evropy a v mnoha částech bývalé Svaté říše římské. Zřejmě nejstarší zmínka pochází z roku 1298 a týká se […]
Bramborový salát: Pochoutka mladší, než si myslíte
Těžko si bez něj představit štědrovečerní tabuli. To už se častěji mění kapr za kuřecí řízek, než že by na talíři chyběl bramborový salát. Nejlepší je samozřejmě ten od maminky nebo babičky. Někde se recepty dědí stejně jako ty nejblyštivější šperky. Než se dostane až na náš stůl, musí ujít strastiplnou a občas ne úplně […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vyhynutí dinosaurů má jasného viníka
21stoleti.cz
Vyhynutí dinosaurů má jasného viníka
Vyhynutí obřích druhohorních plazů je spojováno s dopadem asteroidu zvaného Chicxulub, který vyvolal celou škálu potenciálně smrtících důsledků. Který z nich byl skutečným viníkem vyhynutí dinosaurů?
Pátrání po MH370 ukončeno: Dostalo se ztracené letadlo do jiné dimenze?
enigmaplus.cz
Pátrání po MH370 ukončeno: Dostalo se ztracené letadlo do jiné dimenze?
Vyšetřování kauzy zmizelého letadla malajsijských aerolinií z letu číslo MH370 definitivně skončilo. A to bez jakéhokoli výsledku. Proč se letadlo asi po hodině letu odklonilo od plánované trasy? Kam
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
epochalnisvet.cz
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
„Zmenši tělo, budeš míň hladovět!“ Pod tímto heslem se snaží přečkat zimu krtci. Zimní spánek si totiž nemohou dovolit, brání tomu jejich metabolismus, který patří mezi vůbec nejaktivnější mezi savci.
Svátečně rozzářené okno
panidomu.cz
Svátečně rozzářené okno
Plný parapet drobných vánočních dekorací, bezpečné svícny, umělý sníh, světýlka, samolepky, spreje a šablony… Okno zkrátka o Vánocích nemůže zůstat prázdné! Tu kouzelnou a neopakovatelnou atmosféru milují především ženy. Však se na to všelijaké zdobení těší celý rok a nedají se odradit, ani když je partner zapřísáhlý nepřítel vánočních svátků a bručoun, který by nejraději
Ovesné perníčky s arašídovým máslem
tisicereceptu.cz
Ovesné perníčky s arašídovým máslem
Zdravější varianta oblíbených vánočních perníčků. Mouku nahradí jemné ovesné vločky a klasický cukr vyměňte za hnědý kokosový. Budete překvapeni, jak skvěle chutná kombinace arašídového másla a perník
Zřícenina Andělská Hora: Nejkrásnější ruina Českého království
epochanacestach.cz
Zřícenina Andělská Hora: Nejkrásnější ruina Českého království
Hrad opředený mnoha pověstmi, sídlo mocných mužů i samotného panovníka i přírodní jeviště jednoho z nejslavnějších českých filmů. To všechno je Andělská Hora, romantická zřícenina na Karlovarsku. Podle pověsti založil hrad Andělská Hora krutý muž jménem Ursinus, který do českých zemí unesl krásnou Alvínu, dceru anglického krále Tristana. Alvína byla laskavá jako anděl, ale trpěla pod
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Třetí ročník Czech National Spirits Competition vyhodnocen
iluxus.cz
Třetí ročník Czech National Spirits Competition vyhodnocen
Slavnostní galavečer vyhlášení výsledků mezinárodní soutěže o nejlepší destilát a likér Czech National Spirits Competition 2023 proběhl v reprezentativních prostorech Strahovského kláštera v sobotu 2.
Umí být jeden druhému oporou
nasehvezdy.cz
Umí být jeden druhému oporou
V letošním roce oslavil oblíbený moderátor a herec Jan Kraus (70) jubilejní sedmdesáté narozeniny. Žádné velké oslavy se ovšem nekonaly, jelikož je moderátor jednoduše nemá v oblibě. Pokud tak na n
Akce Poklad: Skrývá vrch Myslivna archivy gestapa a zlato?
enigmaplus.cz
Akce Poklad: Skrývá vrch Myslivna archivy gestapa a zlato?
U výběžku české hranice s Rakouskem se nachází lokalita, kam mají být na přelomu let 1944 a 1945 nacisty sváženy záhadné bedny. Co odhalilo poválečné pátrání?   [gallery ids="134665,134666,
Kamarádka se mi moc protiví!
skutecnepribehy.cz
Kamarádka se mi moc protiví!
Moje kamarádka ze školy to uměla vždy roztočit, což jsem jí vždy trochu záviděla. Ve společnosti na sebe strhne veškerou pozornost. Už od školy jsem s ní vždy ráda chodila na pařby a později už jen na fajn večery, kolikrát jen ve dvou. Sice na sebe strhávala vždy pozornost všech mužů okolo, ale příliš mi to nevadilo.
Podivný mikro-spánek tučňáků uzdičkových
21stoleti.cz
Podivný mikro-spánek tučňáků uzdičkových
Péče o mládě vyžaduje po rodičích tučňácích velké oběti. Jeden, sedící na vejcích, musí být stále ve střehu, aby ho ochránil před predátory, zatímco druhý rodič loví kořist. Jak to ustát bez dostatečn