Domů     Bighorn Medicine Wheel: Místo v horách milují Indiáni i turisté
Bighorn Medicine Wheel: Místo v horách milují Indiáni i turisté

Místo vysoko v horách využívají Indiáni po staletí. Energie, která zde působí, jim pomáhá spojit se se světem duchů a dělat správná rozhodnutí v důležitých věcech. Dnes sem míří také turisté, aby i oni nabrali novou sílu a pokochali se krásnou přírodou.

Málomluvní Indiáni, zahloubaní do meditací, kteří díky svému spojení s jinými světy a těsnému sepětí s přírodou mají ohromující znalosti. Takto obvykle vnímá domorodé obyvatele Severní Ameriky západní svět a vlastně není daleko od pravdy.

Dokladem toho mohou být i takzvaná „medicínská“ či „léčivá“ kola, kterých se na tomto kontinentu nacházejí stovky.

K nim patří také Bighorn Medicine Wheel, umístěné v pohoří Bighorn Mountains v americkém státě Wyoming nedaleko od hranic se sousední Montanou.

Letní odhalení

Tento tajemný obrazec poskládali předkové původních obyvatel tohoto regionu ve výšce téměř 3000 metrů. Kamenná konfigurace je proto po většinu roku pokryta sněhem a ukazuje se světu pouze v letních měsících.

Má zhruba 25 metrů v průměru a z centrální duté mohyly, která je dostatečně velká na to, aby se v ní dalo sedět, se do stran rozbíhá 28 paprsků. Po obvodu kola leží šestice podobných kamenných uskupení.

Tyto zvláštní prstence staví domorodí Američané po celá staletí dávno předtím, než na kontinent vstoupí první Evropané a pokračují v tom dodnes. Vůbec přitom nezáleží na tom, ze kterého kmene pocházejí.

Bighorn Medicine Wheel má bohatou historii a i dnes je nejenom indiánským posvátným místem, ale také turistickou atrakcí. (Foto: National Park Service / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Bighorn Medicine Wheel má bohatou historii a i dnes je nejenom indiánským posvátným místem, ale také turistickou atrakcí. (Foto: National Park Service / commons.wikimedia.org / volné dílo)

Čekání na slunovrat

Bighorn Medicine Wheel podle badatelů zvláštní astronomický význam. Mělo prý od počátku sloužit k předpovědi polohy Slunce a dalších jasných hvězd na obloze okolo letního slunovratu.

Je navíc známé, že číslo 28 je mezi některými kmeny posvátné, protože je spojeno s lunárním cyklem. Také to může souviset s významem tohoto posvátného místa, které slouží jako jakýsi oltář.

Kromě astronomických poznatků tady Indiáni také řeší spoustu rituálních záležitostí, od obřadů přes meditace a posvátná shromáždění až k ukládání léčivých rostlin.

Z indiánských legend a dalších svědectví, kdy domorodí Američané mluví o tom, že sem chodili jejich dávní předkové, kterým říkají „lidé bez železa“, je možné odvodit, že je tato kamenná struktura velmi stará.

Místo je obklopeno pohořím Bighorn Mountains.(Foto: US Forest Service / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Místo je obklopeno pohořím Bighorn Mountains.(Foto: US Forest Service / commons.wikimedia.org / volné dílo)

Nerušte Indiány!

Co se týká samotného místa, kde léčebný kruh leží, pak to navštěvují Indiáni podle nalezených archeologických důkazů téměř 7000 let.

Využívají ho však také i dnes různé domorodé skupiny a to jak k uctívání letního slunovratu a souvisejícím rituálům, tak i k setkáváním a meditacím.

I když je turistickou atrakcí, kterou návštěvníci rádi vyhledávají právě kvůli energii, kterou má být toto místo nabito a čerpají zde nové síly po stránce psychické i fyzické, v době, kdy se zde konají indiánské obřady, sem nemají přístup.

Mohou se zdržovat jen v určené vzdálenosti a potichu pozorovat dění v kruhu. Tabu je také fotografování. A kdo se sem chce vypravit, musí si udělat čas k výletu od pozdního jara do poloviny září, pak je návštěvnická sezóna ukončena.

Nádherné místo

Nejenom samotné kamenné kolo, ale také okolní příroda umí doplnit energii. Indiánské rituální místo, které se stalo národní kulturní památkou, je totiž součástí rezervace jménem Bighorn National Forest.

Ta vznikla v roce 1897 a je tak jednou z nejstarších chráněných lesních oblastí na území USA. Její území pokrývá asi 4500 km2 a zdejší nadmořské výšky se pohybují od 1500 metrů až do 4000 metrů.

Rezervace je pojmenována po řece Bighorn, která je částečně napájena lesními potoky. Ty mají největší sílu především během tání sněhu a prudkých srážek. Rezervace Bighorn National Forest se skládá hlavně z jehličnatých lesů.

Kromě medvědů jsou domovem pro pumy, losy, vidlorohy a dokonce i kojoty. V lesích je i spousta jezer, z nichž většina je plná pstruhů a žije zde také nejméně stovka dalších druhů ryb.

Zvláštním bonusem je také nádherná okolní příroda.(Foto: US Forest Service / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Zvláštním bonusem je také nádherná okolní příroda.(Foto: US Forest Service / commons.wikimedia.org / volné dílo)

Legenda o zakladateli

K Bighorn Medicine Wheel se váže legenda o Indiánovi jménem Spálená tvář, který před dávnými lety žije ve zdejších lesích, staví tu kamenné kolo a pomáhají mu přitom tajemní „malí lidé“. Ti mu dokonce uzdraví obličej a muž se pak vrátí ke svému lidu.

Poté vybuduje strukturu, známou dnes jako Fort Smith Medicine Wheel, která má téměř stejné uspořádání, jen je o poznání menší.

Ve zdejších lesích žije spousta různých druhů zvířat.(Foto: US Forest Service / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Ve zdejších lesích žije spousta různých druhů zvířat.(Foto: US Forest Service / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Foto: commons.wikimedia.org Titulka (Foto: U.S. Forest Service Photo / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Související články
Zajímavosti
Boříme mýty: Eva a Adam nekousli do jablka!
Proč dnes nežijeme v ráji? Protože Adama a Eva okusili jablko ze zakázaného stromu. A jak to víme? Píše se o tom v Bibli…. Omyl, v Bibli se o žádném jablku nepíše! Dle knihy Genesis ochutnají „peri“, což je v hebrejštině obecně plod. Podle časté teorie šlo o fíky, a právě listy fíkovníku se poté […]
Zajímavosti
Měsíc lidem skutečně prospívá…
Již římský císař Tiberius si údajně nechával stříhat vlasy jen v dorůstající fázi Měsíce. Předcházel tak prý vypadávání vlasů a urychloval jejich růst… Skutečně je náš souputník Měsíc pro život důležitý? Bohatší úroda Na základě „měsíční teorie“ je kupříkladu dřevo stromů kácených v zimě před úplňkem skutečně prokazatelně kvalitnější a výsev semen ve správné měsíční […]
Zajímavosti
Boříme mýty: Slunečnice se neotáčí za sluncem!
Pořád se to říká, všichni to známe…, ale pravda to rozhodně není! Jak tyto mylné představy vznikly a proč jim pořád tolik lidí věří? Bez čepice zaručeně prochladneme, moč dezinfikuje rány a po kávě hned poběžíme na záchod. Dětem nedávejte moc sladkostí, nebo se promění v divokou zvěř. Co z toho platí? Nic! Mýtus č. […]
Zajímavosti
Jak by měla vypadat kancelář budoucnosti?
Poslední globální kancelářská revoluce proběhla v sedmdesátých letech a zdá se, že nastává další. Je čas podívat se na nejnovější trendy, které se týkají práce mnoha kancelářských profesí. Těmi, které se věnují informačním technologiím počínaje, právníky, projektanty a redakcemi konče. Poslední globální kancelářská revoluce se sice rodí v Německu, ale do světa se jako novátorský koncept rozšíří […]
reklama
lifestyle
Oplétačky se zákonem těch nejslavnějších herců světa
Na stříbrném plátně či na obrazovce je obdivujeme i ve chvílích, kdy jim scénář předepíše dělat potíže, nechat se zatknout, nebo dokonce odsoudit. Jenže některé z filmových hvězd tohle zažívají na vlastní kůži i v civilním životě.   Ani největší sláva, vydělané miliony či hvězdy na chodníku slávy nejsou zárukou spořádaného života. Občas možná strážci […]
Brian Jones: Zakladatel a sólový kytarista kapely The Rolling Stones utonul v bazénu
Brian Jones pochází z dobře situované anglické rodiny. Jeho matka Louisa je učitelkou hry na klavír a jeho otec, i když povoláním letecký inženýr, hraje velmi dobře na klavír i varhany a vede pěvecký sbor v místním kostele. Brian hraje na klarinet a ve čtrnácti letech se stává prvním klarinetistou školního orchestru. V roce 1957 […]
Kariéra Brittany Murphy: Strmý vzestup a tragický pád
V životě Brittany Murphy, oblíbené americké herečky a zpěvačky, nebyl nikdy nedostatek energie a vášně. Narodila se 10. listopadu 1977 v Atlantě ve státě Georgie a svými talenty si rychle získala pozornost nejen Hollywoodu, ale i milionů fanoušků po celém světě. Její kariéra se rychle rozvíjela, ale tragický konec přišel až příliš brzy. Smrt ve […]
Hugh Grant, Eddie Murphy a Jerry Sandusky: Tři skandály slavných celebrit
Hollywoodské celebrity nejsou imunní vůči skandálům, které mohou zničit kariéru nebo osobní život. Hugh Grant, Eddie Murphy a Jerry Sandusky jsou příklady toho, jak se veřejné skandály mohou dotknout lidí z různých profesí. Hugh Grant byl v roce 1995 přistižen kalifornskou policií v autě s prostitutkou Divine Brownovou. Až po letech přiznal, že k tomuto […]
reklama
zajímavosti
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Je Lewandowská zamilovaná do kolegy?
nasehvezdy.cz
Je Lewandowská zamilovaná do kolegy?
Je to jen pár týdnů,  co se herečka ze seriálu Zlatá labuť Simona Lewandowská (24) objevila poprvé ruku v ruce na veřejnosti s partnerem Goranem Maiellem (24), kterého známe ze seriálu ZOO. Mnozí to
Svatovojtěšské zázraky, často spojované s pramenem čisté vody
enigmaplus.cz
Svatovojtěšské zázraky, často spojované s pramenem čisté vody
V dějinách českých zemí je jen málo míst, která by v naší historii měla podobný význam jako Zelená Hora u Nepomuku, která své jméno dostala na základě svatovojtěšské legendy. Podle této pověsti se tot
Krkonoše slaví návrat losa evropského
21stoleti.cz
Krkonoše slaví návrat losa evropského
V české části Krkonoš byl spatřen unikát. Po desítkách let se totiž do tamějších končin navrátil los evropský. Podle mluvčího Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) je však předčasné spekulovat o
Máte rádi lososa? Poradíme vám, jak ho správně namarinovat
panidomu.cz
Máte rádi lososa? Poradíme vám, jak ho správně namarinovat
Asi ano, protože poslední dobou je u nás nejoblíbenější rybou. Aby také ne. Jeho příprava je rychlá, má minimum kostí a dá se z něj připravit spousta dobrot. Ale začněme jednou švédskou specialitou. Asi už víte, kam míříme. Jmenuje se losos gravlax a určitě jste tuto úpravu už ochutnali. Gravlax, jinými slovy gravad lax, neboli
Albrecht z Valdštejna: Zachránce, nebo zrádce?
epochalnisvet.cz
Albrecht z Valdštejna: Zachránce, nebo zrádce?
Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna (1583–1634) patří mezi nejkontroverznější postavy českých dějin. Tento cílevědomý muž celý život dychtí po moci a úspěšně vede války, přestože trpí dnou a pravděpodobně i syfilidou. Skutečně jeho kroky řídila zásadním způsobem astrologie? Valdštejn pochází sice ze starého, avšak nepříliš majetného rodu. Jeho rodina žije na tvrzi v Heřmanicích,
DS Automobiles odhaluje novou kolekci DS Antoine de Saint Exupéry
iluxus.cz
DS Automobiles odhaluje novou kolekci DS Antoine de Saint Exupéry
Stejně jako svět haute couture a jeho módní domy i DS Automobiles každoročně představuje své nové kolekce. Jedinečné nabídky jsou výrazem uznávaného know-how, které ztělesňuje hodnoty společnosti DS A
Pikantní hovězí s těstovinami
tisicereceptu.cz
Pikantní hovězí s těstovinami
Připomíná český guláš, ale nenechte se zmást. Guláš připomíná jen zdánlivě. Ingredience 300 g vysokého či nízkého roštence 1 větší cibule 150 ml rajčatového protlaku 2 čerstvé chilli papričky
Emoce, co přinášejí nemoce!
nejsemsama.cz
Emoce, co přinášejí nemoce!
Víte, že za vaše fyzické zdraví je odpovědný hlavně váš stav mysli? Prostřednicvím nemoci totiž volá s větší či menší naléhavostí vaše duše o pomoc. Evropou otřásala epidemie moru, když kněz na cestě za nemocnými potkal Smrt. „Kolik si tentokrát u nás vezmeš lidí?“ ptá se jí a Smrt odpoví, že tisíc. Pak se potkali za rok znovu a
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Josef II. chtěl sebrat lidem posvícení
historyplus.cz
Josef II. chtěl sebrat lidem posvícení
„Vezměte koště a alespoň zameťte, holoto líná,“ napomíná hospodyně zlobivé děti. V celé chalupě se smýčí ostošest. Mlýn na potoce na kraji vsi mele mouku dlouho do noci. Mlynář se svojí chasou sotva zamhouří oči, aby se na všechny dostalo.   Plno práce mají i v nedalekém pivovaru. V neděli se připravuje posvícení. Svatý František,
Zámek Ploskovice: Jak hraběnka zametala stopy
epochanacestach.cz
Zámek Ploskovice: Jak hraběnka zametala stopy
Výjimečná stavba, to je zámek Ploskovice. Založen byl na počátku 18. století hraběnkou Annou Marií Františkou Toskánskou, která osobně dohlížela na stavbu a po jejím dokončení spálila veškeré účty, aby se nikdo nedozvěděl, kolik luxusní sídlo vlastně stálo. Zámek se později stal i letním sídlem císaře Ferdinanda I. Zámek obklopuje osmihektarový park s vodní nádrží a
Zamilovanost s vůní exotiky
skutecnepribehy.cz
Zamilovanost s vůní exotiky
Když jsem byla malá, měli moji rodiče kamarádku, která se vdala za vlivného cizince. To se mi tehdy líbilo. Než jsem dospěla, padla železná opona a můj sen o vlivném cizinci se mohl v klidu rozplynout, už to nebylo třeba. Kdoví ale, jestli by mne to pořád drželo. Nicméně na cizince jsem narazila. Ne na plážového Casanovu v Egyptě.