Domů     Tuberkulóza: Vymýcená nemoc, nebo stále aktuální hrozba?
Tuberkulóza: Vymýcená nemoc, nebo stále aktuální hrozba?
27.8.2021

Ještě za první republiky byla tuberkulóza druhou nejčastější příčinou úmrtí v tehdejším Československu.

Léčba TBC, kterou se celosvětově každý rok nakazí 10 milionů lidí, není jednoduchá ani dnes, přestože první lék na ni spatřil světlo světa už roku 1943. Nejúčinnější zbraní tak stále zůstává očkování….

Tuberkulóza či TBC je infekční onemocnění, způsobené zejména bakterii Mycobacterium tuberculosis. Většinou probíhá bezpříznakově, jen asi u jednoho z deseti postižených přejde v aktivní formu, která, když není léčena, způsobuje úmrtí zhruba v 50 % případů.

Celosvětově má ve svém těle bakterie tuberkulózy asi čtvrtina populace, ale nemoc u n těchto lidí nepropukne, a nemohou ji tedy šířit. Nejvyšší procento nakažených mají dnes Indie, Indonésie, Čína, Filipíny a Pákistán.

V těle bizona i v egyptských mumiích

Tuberkulóza je známá už od pravěku, člověka i zvířata postihuje nejméně 40 000 let. Nejstarší jednoznačný nález bakterie, která onemocnění způsobuje, pochází z pozůstatků bizona, starých asi 18 000 let.

Tuberkulózou trpěli již obyvatelé neolitické osady ve východním Středomoří, jak dokládají jejich kosterní ostatky z doby 7000 let př. n. l., stejně jako egyptské mumie z období 3000 až 2400 let př. n. l.

Nejslavnější lékař starověku, Řek Hippokrates (460–370 př. n. l.), prohlásil tuberkulózu za nejrozšířenější chorobu své doby.

Tuberkulózou trpěli lidé už ve středověku. Foto: Klafubra/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0
Tuberkulózou trpěli lidé už ve středověku. Foto: Klafubra/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0

Nejčastější příčina úmrtí v 19. století

V Jižní Americe trpěli tímto onemocněním lidé kultury Paracas, žijící mezi roky 750 př. n. l. až 100 n. l. Obdobně tomu bylo i v Severní Americe, kde tuberkulózou prošel prakticky každý člen pravěké společnosti, jež území obývala.

Zatímco antičtí lékaři věřili, že nemoc lze vyléčit pomocí stravy, známý perský lékař Avicenna (980–1037) spatřoval příčinu tuberkulózy ve znečištění ovzduší. Ještě v 19. století patřilo TBC mezi nejčastější příčiny úmrtí.

Například v dubnu 1862 zemřelo v Praze 527 osob, přičemž v důsledku tuberkulózy 155 z nich.

Když člověka ubývá zevnitř

Dříve se tuberkulóze říkalo souchotiny, úbytě nebo ftíza (z řeckého phthusis neboli úbytek), protože se zdálo, že nemoc postižené užírá zevnitř. Kvůli tomu, že nemocní byli výrazně bledí, se TBC přezdívalo i bílý mor.

Případně královo zlo, neboť lidé věřili, že dotyk krále chorobu vyléčí. Nemoc provázelo vykašlávání krve, horečka, noční pocení a úbytek na váze. Ve většině případů nemoc napadala plíce, méně často jiné orgány, pak se hovořilo o mimoplicní tuberkulóze.

Nemoc se pokládala za bílý mor. Foto: Shutterstock
Nemoc se pokládala za bílý mor. Foto: Shutterstock

První sanatorium pro nemocné otevřelo v Německu

Fakt, že je plicní tuberkulóza spojená s nádory („tuberkuly“), objevil anglický lékař Richard Morton (1637–1698) již v roce 1689, ale kvůli rozmanitosti symptomů nebyla označena za jediné onemocnění až do 20. let 19. století.

„Tuberkulózou“ ji pojmenoval roku 1839 německý lékař Johann Lukas Schönlein (1793–1864). První sanatorium pro nakažené touto nemocí pak pod širým nebem otevřel v roce 1854 lékař Hermann Brehmer (1826–1889) v německém Görbersdorfu (dnešní Sokolowsko v Polsku).

Slavný objev Roberta Kocha

Hlavního původce nemoci, bakterii M. tuberculosis, objevil a popsal 24. března 1882 německý lékař Robert Koch (1843–1910) a právem za to získal roku 1905 Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství.

Protože však nevěřil, že tuberkulóza u dobytka i u lidí jsou si podobné, došlo ke zpoždění objevu, že zdrojem infekce u lidí je kravské mléko. Problém byl následně vyřešen pasterizací mléka.

V roce 1890 přišel Koch i s lékem na TBC – měl jim být glycerolový extrakt bacilu, který nazval „tuberkulin“. Léčení jeho prostřednictvím sice úspěšné nebylo, ale své uplatnění tuberkulin našel při diagnostice choroby.

Koch získal Nobelovu cenu za lékařství. Foto: Wilhelm Fechner/Wikimedia Commons/Volné dílo
Koch získal Nobelovu cenu za lékařství. Foto: Wilhelm Fechner/Wikimedia Commons/Volné dílo

Spása jménem kalmetizace

Zásadním zlomem v boji s nemocí bylo očkování, které roku 1906 vynalezli francouzští bakteriologové a imunologové Albert Calmette (1863–1933) a Camille Guérin (1872–1961). Jeho podstatou bylo vpravení oslabeného původce nemoci do těla, tzv. kalmetizace.

Vakcína BCG (bacil Calmettův-Guérinův) byla poprvé na lidech použita v roce 1921 ve Francii, v dalších zemích, například v USA, Velké Británii či Německu, byla přijata až po druhé světové válce.

V sanatoriu jako ve vězení

V 19. století byla tuberkulóza známá jako onemocnění chudých venkovanů. Roku 1815 byla v Anglii příčinou jednoho ze čtyř úmrtí. Poté, co se v 80. letech 19. století zjistilo, že jde o nakažlivou chorobu, bylo TBC prohlášeno za onemocnění podléhající hlášení.

Plivání na veřejnosti bylo zakázáno a chudí nemocní lidé byli nuceni ke vstupu do sanatorií, která však spíše připomínala vězení.

Oproti tomu sanatoria pro střední a vyšší třídy poskytovala nepřetržitou lékařskou pomoc, i tak v nich do pěti let od vstupu umíralo 50 % nemocných.

Kvůli TBC bylo na veřejnosti zakázáno plivání a sanatoria připomínala vězení. Foto: Shutterstock
Kvůli TBC bylo na veřejnosti zakázáno plivání a sanatoria připomínala vězení. Foto: Shutterstock

Konečně účinný lék!

Díky zlepšování zdravotní péče došlo k úbytku výskytu tuberkulózy ještě před příchodem antibiotik. Mezi roky 1850 a 1950 klesla v Evropě úmrtnost na TBC z 500/100 000 obyvatel na 50/100 000. Přesto stála tuberkulóza ve 20. století za smrtí stovek milionů lidí.

Účinná léčba přišla až s vývojem streptomycinu.

Poprvé jej izoloval 19. října 1943 americký mikrobiolog Albert Schatz (1920–2005), student Selmana Abrahama Waksmana (1888–1973), profesora Rutgers University v americkém New Jersey, který za objev získal roku 1952 Nobelovu cenu.

Naděje na vymýcení byly plané

Nicméně naděje na úplné vymýcení choroby vzala za své s příchodem typů TBC rezistentních na antibiotika, které se objevily v 80. letech 20. století.

Zatímco v roce 1913 bylo ve Spojeném království 117 000 případů tuberkulózy a roku 1987 se jejich počet snížil na 5000, v roce 2000 vyšplhal na 7600 případů.

Návrat TBC vyústil roku 1993 v oznámení Světové zdravotnické organizace (WHO) o nouzovém stavu ohrožení tímto onemocněním. Každoročně přibývá půl milionu nových případů multirezistentní tuberkulózy na celém světě.

V roce 2010 byl dokonce po dvaceti letech objeven nový druh bakterie TBC, M. mungi.

Foto: Shutterstock, Wikimedia Commons
Související články
Zajímavosti
Anglická Jedová zahrádka: Radši ani nepřivonět!
Skupinka návštěvníků se opatrně promenáduje po chodníčcích. V nose se slévá dráždivá vůně květin. Průvodce se zastaví. „Laburnum,“ začne výklad u šestimetrové dřeviny, která se u nás nazývá štědřenec odvislý. Větu ale nedokončí. Jeden z účastníků stojící opodál se poroučí k zemi…   Nejde o výjimku. Týdně tu zkolabují v průměru tři lidé. Všechny rostliny, které najdete za masivními […]
Zajímavosti
Výroba cínových vojáčků: Kdy jedovaté kovy nahradil plast?
Cínoví vojáčci se stávají v průběhu 19. století oblíbenou klukovskou hračkou. Šíří se a už jsou dostupné i v měšťanských rodinách. V klukovských pokojích se tehdy velice čile bojuje a mít takovou armádu doma je opravdu terno. V sériově vyráběných vojáčcích mají i na počátku 19. století monopol Němci. Armády pro široké použití chrlí hlavně společnosti Heinrichson, Heyde […]
Zajímavosti
Padání listí, tornádo i Nový rok! Co všechno se děje na jaře?
Dočkali jsme se! Roční období, které odedávna lidé vyhlížejí s tím největším očekáváním, je konečně tady! Znamená ale jaro skutečně jen samé pozitivní věci? Nemáme o něm trochu falešné mínění? A co všechno nás v této krásně době může překvapit? Už tě nechci! Na jaře všechno kvete! Stromy, květiny na louce…, ale také láska! Nebo […]
Zajímavosti
Král lovců rozedranec: Na útok mu stačí 6 milisekund!
Ploutvičky víří písek vedle korálového útesu. Vypadá to, že ta podivná ryba připomínající rozcuchanou kštici hbitě pobíhá po dně. Jeden z potápěčů namíří objektiv na jinou barevnou rybku. Stisk. Na snímku ale chybí. Kam zmizela? Mezi bradavičnatými výrůstky se jakoby nic černají dvě oči. 20 centimetrový rozedranec vypadá, že neumí do pěti napočítat. To ovšem […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemství harrapského písma: Podaří se nám někdy rozluštit?
Dá se značně rozšířená vyspělá starověká civilizace, vůbec první městského typu, která navíc čile obchoduje s okolím, zapomenout? A to tak, že o ní po dlouhá tisíciletí nebude nalezena jediná zmínka?  Zní to silně nepravděpodobně, ale jeden takový příklad máme. Harappská kultura. Stejně to dopadne i s jejím písmem. Pakliže tedy o písmo jako takové vůbec jde. […]
Kontroverzní internetová stránka DeathList: Věští smrt a počítá úspěšné tipy
Zakouřená putyka, kde se vedou různé řeči. Jedna z diskuzí nad skonem známého herce ale přeroste v tradici. Tatam jsou časy, kdy webová stránka zajímala pár zasvěcených, dnes ji sledují tisíce lidí. Neetické, za hranou nebo zkrátka nevhodné – taková slova jsou spojena s internetovou stránkou DeathList, její název v češtině znamená Seznam smrti a obsah tomu také odpovídá. […]
Síla upřeného pohledu i náměsíčnost: Záhadné schopnosti mezi nebem a zemí?
Už jste někdy zažili pocit, že se na vás někdo zezadu upřeně dívá? Ohlédli jste se – a bylo tomu skutečně tak. Právě jste zřejmě projevili svoje mimosmyslové schopnosti…   Někdo se dívá… První zmínka o pocitu, že se na nás někdo dívá, se ve vědecké literatuře objevila již v roce 1898, kdy psycholog E. […]
Bájní severští trollové: Skutečně existují?
Skutečně mají nadpřirozené démonické bytosti divokých norských hor, fjordů a švédských lesů moc nad tímto drsným severským prostředím? Polobůh, karikatura člověka? Tyto bytosti údajně mohou vyvolávat bouře nejen v horách, ale i na moři. Kupříkladu Norové věřili v polobohy, což byli trollové, přičemž každý si je představoval jinak. Vždy se však jednalo o jakousi karikaturu člověka. […]
reklama
záhady a tajemství
Magická alchymistická zrcadla: Skutečně existovala?
Anglický alchymista, astrolog a matematik John Dee (1527-1608) bezesporu náleží mezi tajuplné postavy.  Mimo jiné prý vlastnil několik velice zvláštních zrcadel…   Černé zrcadlo v Britském muzeu Jedno z Deeových zrcadel dnes najdeme v Britském muzeu v Londýně. Tento artefakt, přezdívaný „kouřové zrcadlo“, je považován za původní aztécký předmět, který Dee používal k okultním praktikám. […]
Nerozhodný Václav IV.: Správný okamžik podle hvězd vždycky prošvihl
Kalendář ukazuje rok 1378. Slavný král a císař Karel IV. právě vydechl naposledy a vlády se ujme jeho syn Václav IV. Jde v otcových šlépějích. Také on se po vzoru svého otce velmi často obrací ke hvězdám. Na rozdíl od něj to ale moc neumí… V počátcích svého panování se Václav IV. (1361–1419) spoléhá na předpovědi lékaře […]
Kouzelný Lykúrgův pohár: Sloužily ve starém Římě nanotechnologie k odhalení jedu?
Jednou září smaragdovou zelení, podruhé rudě žhnoucí červení. Přitom nádoba vypadá jako úplně obyčejné sklo, jenom zdobené propracovanými reliéfy. To je ale omyl. Kouzlo římských sklářů odhalí vědci až na sklonku 20. století.   O nanotechnologiích jistě ještě hodně uslyšíme. Je v nich ukryta budoucnost mnoha oborů, na tom se dnes vědci shodují. Překvapivé je, že zřejmě […]
Ovládali Vikingové předchůdce GPS navigace?
Pravděpodobně jste se ve škole v hodinách dějepisu učili o středověkém řádění dobyvačných Vikingů. V průběhu 9. a 10. století si podmaní část britských ostrovů, zabydlí se v Grónsku i na Islandu. Tím ale jejich nájezdy nekončí. Přibližně na přelomu 10. a 11. století vedeni Leifem Erikssonem (asi 970–asi 1020) doplují až současnému kanadskému Newfoundlandu. Jak […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz