Skip to content
reklama

Tažné zařízení neboli stará dobrá „koule“

Možnost připojit ke svému autu vozík, obytný přívěs či třeba nosič na kola, je velmi užitečná. Udělá totiž z vašeho osobního auta mnohem víc. Pokud si ale chcete kouli pořídit a nejraději byste hned vyrazili do nejbližšího obchodu, seznamte se nejprve raději se základními typy a pravidly jejího používání.

Jaká tažná zařízení existují?

Montáž tažného zařízení sestává z příčníku, což je část, která je ukrytá pod nárazníkem vozu, a z na něm namontovaného čepu, tj. vlastní koule, za kterou bude přípojné zařízení připojeno. Právě způsob, jakým je tato část k příčníku upevněna, je pro výběr tažného zařízení zásadní. Může se totiž jednat o montáž pevnou, anebo montáž odnímatelnou. Způsob používání se u obou typů zásadně liší a je třeba pečlivě zvažovat, které je pro vás vhodnější.

Montáž čepu „napevno“

V tomto případě je kulový čep k příčníku připevněn buď tím, že je přivařen, anebo přišroubován. Výhoda tohoto řešení je dvojí, jednak se jedná v porovnání s odnímatelným zařízením o tu levnější variantu, a jednak se po namontování zařízení nemusíte o nic starat. Pevná montáž je zkrátka pevná montáž a vy se o ní nemusíte starat. I když…

S napevno připevněným tažným zařízením musíte počítat vždy, kdy budete couvat a parkovat. A zapomenout na to, že jej máte, není vůbec složité. Rozmyslete si proto dobře, zda budete kouli využívat opravdu tak často, aby vám pořád trčela z auta s rizikem, že s ní při parkování poškodíte něčí auto.

Odnímatelná montáž čepu

Opakem pevné montáže je samozřejmě montáž odnímatelná. Hlavní věcí, kterou je třeba si v tomto případě uvědomit je to, že odnímatelný čep máte povinnost z auta odstranit vždy, když jej nepoužíváte. Na jednu stranu jde samozřejmě o něco, na co musíte myslet a občas budete mít pocit, že vás toto nařízení jen zbytečně zdržuje. Současně ale chrání auta ostatních a vaši peněženku.

Někde na půli cesty mezi pevnými a odnímatelnými montážemi jsou montáže sklopné, jejichž princip je z názvu patrný. Protože i pro ně platí povinnost sklopit je vždy, když je nepoužíváte, řadí se většinou ke skupině odnímatelných tažných zařízení.

blank

Parametry výběru tažného zařízení

První, co vás bude při výběru konkrétního tažného zařízení zajímat, je samozřejmě kompatibilita s vaším vozem. Pokud nakupujete u kvalitního prodejce, jistě vám pomůže se zorientovat a nabídne vám zařízení, které se pro vaše auto budou hodit. Další možností je nakupovat přímo u automobilek (pro Škodu zde) v jejich e-shopech. Připravte se ale na to, že si za originální příslušenství něco připlatíte.

Starat se musíte ale také o to, aby tažné zařízení „utáhlo“ to, co s ním tahat chcete. Zajímejte se proto o maximální zatížení ve vertikálním i v horizontálním směru a porovnejte údaje tažného zařízení s požadavky přípojného zařízení.

blank

Velké e-shopy jako např. Alza mají naštěstí na svých webech v příslušné sekci šikovné konfigurátory, se kterými bude výběr vhodného tažného zařízení pro váš vůz hračka.

Tím nejlepším řešením je ale stále nákup u specialistů. Např. nákup tažných zařízení Rameder přímo u tohoto prodejce má hned několik výhod. Nejen, že konfigurátor naleznete i zde, ale v případě jakýchkoliv dotazů si můžete být jistí, že vám odpovídají opravdoví profesionálové s mnohaletými zkušenostmi, kteří vám vždy doporučí produkt, který nejlépe odpovídá vašim požadavkům.

 

 

 

 

Foto: Shutterstock
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Další články z rubriky Lifestyle
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Výstava: Zemědělská krajina a technika na fotografiích Miloše Sedláčka
epochanacestach.cz

Výstava: Zemědělská krajina a...

Výstava výtvarného fotografa...
Srovná se Sára Rychlíková s divokou minulostí svého miláčka?
nasehvezdy.cz

Srovná se Sára Rychlíková...

Půvabná a nadaná herečka Sára...
Nestresujte se tolik!
panidomu.cz

Nestresujte se tolik!

Kolikrát jste už tohle vyslechli, že?...
Geometrie ve službách minimalismu
rezidenceonline.cz

Geometrie ve službách...

Jasná koncepce moderní vily dává vyznít...
Ocitla jsem se v nebi?
skutecnepribehy.cz

Ocitla jsem se v nebi?

Ten, kdo nahlédne do prostoru mezi dvěma světy,...
Mystický Paimpontský les. Měl zde Merlin křišťálový zámek?
enigmaplus.cz

Mystický Paimpontský les. Měl zde...

Nedaleko zurčícího pramene se tyčí obří kamenný blok....
Válka znovu v plném proudu?
nasehvezdy.cz

Válka znovu v plném proudu?

Eva Burešová (29) se...
Zatracený bolševník: Co vám dokáže udělat 5metrový postrach?
epochalnisvet.cz

Zatracený bolševník: Co vám...

Ten tlustý dutý stonek k tomu přímo vybízel. Partička...
Pralesničky znovu spatřeny v přírodě!
21stoleti.cz

Pralesničky znovu spatřeny v...

Rod obojživelníků Atelopus, jehož zástupcům se...
Spatřil mořeplavec Henry Hudson skutečné mořské panny?
enigmaplus.cz

Spatřil mořeplavec Henry Hudson...

Příběhy o mořských pannách jsou staré téměř jako...
Studená polévka gazpacho
tisicereceptu.cz

Studená polévka gazpacho

Tradiční studená polévka gazpacho (čtěte gazpačo) je...
Unikátní vejce ozdobily kapli Pražského hradu
iluxus.cz

Unikátní vejce ozdobily kapli...

Pozvaní VIP hosté si na konci ledna měli možnost...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha