Skip to content

Tažné zařízení neboli stará dobrá „koule“

Možnost připojit ke svému autu vozík, obytný přívěs či třeba nosič na kola, je velmi užitečná. Udělá totiž z vašeho osobního auta mnohem víc. Pokud si ale chcete kouli pořídit a nejraději byste hned vyrazili do nejbližšího obchodu, seznamte se nejprve raději se základními typy a pravidly jejího používání.

Jaká tažná zařízení existují?

Montáž tažného zařízení sestává z příčníku, což je část, která je ukrytá pod nárazníkem vozu, a z na něm namontovaného čepu, tj. vlastní koule, za kterou bude přípojné zařízení připojeno. Právě způsob, jakým je tato část k příčníku upevněna, je pro výběr tažného zařízení zásadní. Může se totiž jednat o montáž pevnou, anebo montáž odnímatelnou. Způsob používání se u obou typů zásadně liší a je třeba pečlivě zvažovat, které je pro vás vhodnější.

Montáž čepu „napevno“

V tomto případě je kulový čep k příčníku připevněn buď tím, že je přivařen, anebo přišroubován. Výhoda tohoto řešení je dvojí, jednak se jedná v porovnání s odnímatelným zařízením o tu levnější variantu, a jednak se po namontování zařízení nemusíte o nic starat. Pevná montáž je zkrátka pevná montáž a vy se o ní nemusíte starat. I když…

S napevno připevněným tažným zařízením musíte počítat vždy, kdy budete couvat a parkovat. A zapomenout na to, že jej máte, není vůbec složité. Rozmyslete si proto dobře, zda budete kouli využívat opravdu tak často, aby vám pořád trčela z auta s rizikem, že s ní při parkování poškodíte něčí auto.

Odnímatelná montáž čepu

Opakem pevné montáže je samozřejmě montáž odnímatelná. Hlavní věcí, kterou je třeba si v tomto případě uvědomit je to, že odnímatelný čep máte povinnost z auta odstranit vždy, když jej nepoužíváte. Na jednu stranu jde samozřejmě o něco, na co musíte myslet a občas budete mít pocit, že vás toto nařízení jen zbytečně zdržuje. Současně ale chrání auta ostatních a vaši peněženku.

Někde na půli cesty mezi pevnými a odnímatelnými montážemi jsou montáže sklopné, jejichž princip je z názvu patrný. Protože i pro ně platí povinnost sklopit je vždy, když je nepoužíváte, řadí se většinou ke skupině odnímatelných tažných zařízení.

blank

Parametry výběru tažného zařízení

První, co vás bude při výběru konkrétního tažného zařízení zajímat, je samozřejmě kompatibilita s vaším vozem. Pokud nakupujete u kvalitního prodejce, jistě vám pomůže se zorientovat a nabídne vám zařízení, které se pro vaše auto budou hodit. Další možností je nakupovat přímo u automobilek (pro Škodu zde) v jejich e-shopech. Připravte se ale na to, že si za originální příslušenství něco připlatíte.

Starat se musíte ale také o to, aby tažné zařízení „utáhlo“ to, co s ním tahat chcete. Zajímejte se proto o maximální zatížení ve vertikálním i v horizontálním směru a porovnejte údaje tažného zařízení s požadavky přípojného zařízení.

blank

Velké e-shopy jako např. Alza mají naštěstí na svých webech v příslušné sekci šikovné konfigurátory, se kterými bude výběr vhodného tažného zařízení pro váš vůz hračka.

Tím nejlepším řešením je ale stále nákup u specialistů. Např. nákup tažných zařízení Rameder přímo u tohoto prodejce má hned několik výhod. Nejen, že konfigurátor naleznete i zde, ale v případě jakýchkoliv dotazů si můžete být jistí, že vám odpovídají opravdoví profesionálové s mnohaletými zkušenostmi, kteří vám vždy doporučí produkt, který nejlépe odpovídá vašim požadavkům.

 

 

 

 

Foto: Shutterstock
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Další články z rubriky Auto & Moto
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

SpaceX a pizza: Bývalý zaměstnanec Muskovy společnosti vyvinul speciálního robota-pizzaře
21stoleti.cz

SpaceX a pizza: Bývalý...

Jistý Benson Tsai, který v minulosti působil...
Loď pro sportovní nadšence
rezidenceonline.cz

Loď pro sportovní nadšence

Dominantou neobvyklé výletní lodi Scarlet Lady (tedy...
Mají vědci důkazy o existenci Babylonské věže?
enigmaplus.cz

Mají vědci důkazy o existenci...

Podle výzkumu publikovaném v roce 2017 mají mít vědci...
Vyrazíte na letošní festival Berlinale? Pak uvidíte i českou komedii!
epochanacestach.cz

Vyrazíte na letošní festival...

Mezinárodní filmový...
Přírodnější praní: Raději bez vůně?
panidomu.cz

Přírodnější praní: Raději bez...

Zvykli jsme si, že čerstvě vyprané prádlo...
Noreen Renier: Ze skeptičky kartářkou, která řeší zločiny
enigmaplus.cz

Noreen Renier: Ze skeptičky...

Dlouho byla zatvrzelou skeptičkou se silným...
Svou lásku jsem nalezla v závěji
skutecnepribehy.cz

Svou lásku jsem nalezla v...

Setkání s mým mužem bylo takové...
Ona plánovala dítě, on si už užíval jinde
nasehvezdy.cz

Ona plánovala dítě, on si už...

Mluvilo se o nich jako...
Švestková pomazánka na chléb
tisicereceptu.cz

Švestková pomazánka na chléb

Výtečná rychlá švestková pomazánka potěší malé...
Vědci v místech, kam dopadly meteority, našli záhadné rostliny. Pocházejí z vesmíru?
epochalnisvet.cz

Vědci v místech, kam dopadly...

Před deseti lety byly nedaleko amerického...
Zimní péče o rty s Klarou Rott
iluxus.cz

Zimní péče o rty s Klarou Rott

Mráz, ledový vítr, rychlé přechody ze zimy do...
Jaké je skutečné tajemství jejího mladistvého vzhledu?
nasehvezdy.cz

Jaké je skutečné tajemství...

Navzdory tomu, že JANA ŠVANDOVÁ...