Skip to content

Tažné zařízení neboli stará dobrá „koule“

Tento článek je reklamním sdělením

Možnost připojit ke svému autu vozík, obytný přívěs či třeba nosič na kola, je velmi užitečná. Udělá totiž z vašeho osobního auta mnohem víc. Pokud si ale chcete kouli pořídit a nejraději byste hned vyrazili do nejbližšího obchodu, seznamte se nejprve raději se základními typy a pravidly jejího používání.

Jaká tažná zařízení existují?

Montáž tažného zařízení sestává z příčníku, což je část, která je ukrytá pod nárazníkem vozu, a z na něm namontovaného čepu, tj. vlastní koule, za kterou bude přípojné zařízení připojeno. Právě způsob, jakým je tato část k příčníku upevněna, je pro výběr tažného zařízení zásadní. Může se totiž jednat o montáž pevnou, anebo montáž odnímatelnou. Způsob používání se u obou typů zásadně liší a je třeba pečlivě zvažovat, které je pro vás vhodnější.

Montáž čepu „napevno“

V tomto případě je kulový čep k příčníku připevněn buď tím, že je přivařen, anebo přišroubován. Výhoda tohoto řešení je dvojí, jednak se jedná v porovnání s odnímatelným zařízením o tu levnější variantu, a jednak se po namontování zařízení nemusíte o nic starat. Pevná montáž je zkrátka pevná montáž a vy se o ní nemusíte starat. I když…

S napevno připevněným tažným zařízením musíte počítat vždy, kdy budete couvat a parkovat. A zapomenout na to, že jej máte, není vůbec složité. Rozmyslete si proto dobře, zda budete kouli využívat opravdu tak často, aby vám pořád trčela z auta s rizikem, že s ní při parkování poškodíte něčí auto.

Odnímatelná montáž čepu

Opakem pevné montáže je samozřejmě montáž odnímatelná. Hlavní věcí, kterou je třeba si v tomto případě uvědomit je to, že odnímatelný čep máte povinnost z auta odstranit vždy, když jej nepoužíváte. Na jednu stranu jde samozřejmě o něco, na co musíte myslet a občas budete mít pocit, že vás toto nařízení jen zbytečně zdržuje. Současně ale chrání auta ostatních a vaši peněženku.

Někde na půli cesty mezi pevnými a odnímatelnými montážemi jsou montáže sklopné, jejichž princip je z názvu patrný. Protože i pro ně platí povinnost sklopit je vždy, když je nepoužíváte, řadí se většinou ke skupině odnímatelných tažných zařízení.

Parametry výběru tažného zařízení

První, co vás bude při výběru konkrétního tažného zařízení zajímat, je samozřejmě kompatibilita s vaším vozem. Pokud nakupujete u kvalitního prodejce, jistě vám pomůže se zorientovat a nabídne vám zařízení, které se pro vaše auto budou hodit. Další možností je nakupovat přímo u automobilek (pro Škodu zde) v jejich e-shopech. Připravte se ale na to, že si za originální příslušenství něco připlatíte.

Starat se musíte ale také o to, aby tažné zařízení „utáhlo“ to, co s ním tahat chcete. Zajímejte se proto o maximální zatížení ve vertikálním i v horizontálním směru a porovnejte údaje tažného zařízení s požadavky přípojného zařízení.

Velké e-shopy jako např. Alza mají naštěstí na svých webech v příslušné sekci šikovné konfigurátory, se kterými bude výběr vhodného tažného zařízení pro váš vůz hračka.

Tím nejlepším řešením je ale stále nákup u specialistů. Např. nákup tažných zařízení Rameder přímo u tohoto prodejce má hned několik výhod. Nejen, že konfigurátor naleznete i zde, ale v případě jakýchkoliv dotazů si můžete být jistí, že vám odpovídají opravdoví profesionálové s mnohaletými zkušenostmi, kteří vám vždy doporučí produkt, který nejlépe odpovídá vašim požadavkům.

 

 

 

 

Foto: Shutterstock
Tento článek je reklamním sdělením
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Další články z rubriky Auto & Moto
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Odpad! A zase odpad! Kam s ním?
panidomu.cz

Odpad! A zase odpad! Kam s...

Už v dobách slavného fejetonu Jana Nerudy se řešila...
Vědci objevili stopy exploze, která mohla zničit biblickou Sodomu
21stoleti.cz

Vědci objevili stopy exploze,...

Lokalita Tall el Hammam v dnešním Jordánsku...
Byla Lily skutečně zázračné dítě?
skutecnepribehy.cz

Byla Lily skutečně zázračné...

Když byly naší dcerce čtyři,...
Najde Randová díky Ulici konečně svou osudovou lásku?
nasehvezdy.cz

Najde Randová díky Ulici...

Zatímco se MARTINĚ RANDOVÉ...
Město skryté v Údolí smrti: Údajně v něm žili obři!
enigmaplus.cz

Město skryté v Údolí smrti:...

Na naší planetě existuje jen málo nehostinnějších...
Sužuje Soukalovou velký strach o miminko?
nasehvezdy.cz

Sužuje Soukalovou velký...

Poslední měsíce nebyly...
Zázrak z Cochabamby: Bolivijský Ježíš roní trnové hroty
enigmaplus.cz

Zázrak z Cochabamby: Bolivijský...

V Cochabambě, hlavním městě stejnojmenného bolivijského...
Čočková polévka s octem a olejem
tisicereceptu.cz

Čočková polévka s octem a...

Čočkovka vyšší úrovně! Zkuste ji a...
Hradecko jako turistická oblast
epochanacestach.cz

Hradecko jako turistická...

Tuto příjemnou destinaci...
Co je zač děsivá příšera Momo z Missouri?
epochalnisvet.cz

Co je zač děsivá příšera...

Drobounká dívenka jménem Doris myje v kuchyni...
Kam investovat úspory, aby vydělávaly?
iluxus.cz

Kam investovat úspory, aby...

Jediným způsobem, jak se bránit znehodnocování...
Vzdušná prosvětlená klasika v mrakodrapu
rezidenceonline.cz

Vzdušná prosvětlená klasika...

Doslova jako výkladní skříň značky Minotti působí...