Domů     Louis Armstrong: Jeho hudba letí do vesmíru jako vzkaz mimozemšťanům!
Louis Armstrong: Jeho hudba letí do vesmíru jako vzkaz mimozemšťanům!

V dětství občas krade, aby se uživil. Skončí dokonce v polepšovně. Ale díky svému talentu se vyhrabe ze všech průšvihů a svými šlágry dokáže vystrnadit Beatles z prvních příček hitparád.

Za svůj život složí téměř dva tisíce skladeb a mnohé patří mezi největší hity minulého století.

Budoucí fenomenální hudebník Louis Armstrong (1901-1971) vyrůstá v New Orleansu v americkém státě Louisiana ve čtvrti tak divoké, že si vyslouží příznačný název Bojiště. V dětství si ho rodina přehazuje jako horký brambor:

chvíli je u matky, chvíli u babičky a později i u otce, který dříve opustil rodinu. Přivydělává si různými příležitostnými pracemi, někdy i krade, aby přežil.

Nevědomky udělá první krok ke své slávě, když si pořídí v zastavárně kornet, žesťový nástroj, podobný trubce. Na Silvestra roku 1912 skončí chlapec v polepšovně kvůli střelbě do vzduchu ze zbraně svého otce.

Ale to, co vypadá jako velký malér, se nakonec ukáže být šťastnou okolností v jeho životě.

Fenomén z pasťáku

V nápravném zařízení pro mladistvé se naučí se hrát na kornet tak dobře, že se stane hlavou místní kapely. Po propuštění se ještě nějaký čas protlouká všelijak, ale sní o kariéře profesionálního hudebníka.

Začne si vydělávat hraním na výletních lodích na řece Mississippi a v roce 1922 se připojí k profesionální kapele nejlepšího hráče na kornet ve městě, kterým je Joe „King“ Oliver (1885-1938). Pod jeho vedením se vypracuje ve vynikajícího muzikanta.

O 3 roky později se rozhodne jít vlastní cestou a založí kapelu Louis Armstrong and His Hot Five (kterou později rozšíří o další dva členy a nazve ji Hot Seven) a už v roce 1925 tak odstartuje jeho hvězdná kariéra.

Na počátku své kariéry si budoucí jazzová legenda vydělává na říčních lodích.(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Na počátku své kariéry si budoucí jazzová legenda vydělává na říčních lodích.(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)

Hvězda světového formátu

Brzy vymění kornet za trubku. Na konci desetiletí je jeho popularita tak velká, že se objeví i ve známých show na Broadwayi.

K rychlé cestě na výsluní mu pomohou jeho v jazzu dosud nevídaná improvizovaná sóla i to, že k hudbě přidá osobitý pěvecký styl, takzvaný scat, při kterém se používají slova beze smyslu, samostatné slabiky nebo se zpívá zcela bez artikulace.

Ve 30. letech Armstrong dosáhne velké popularity v rozhlase a skvěle se prodávají všechny jeho nahrávky. Jako jeden z prvních Afroameričanů také účinkuje v celovečerních filmech a muzikálech.

Ovace v Lucerně

V Evropě poprvé vystoupí v roce 1932 a o 3 roky později uzavře smlouvu s vlivným agentem Joem Glaserem (1896-1969).

Počínaje rokem 1949 produkuje také řadu dodnes oblíbených hitů, kterými jsou třeba Blueberry Hill (1949), Mack the Knife (1955) a Hello, Dolly! (1964).

Dokáže dokonce odsunout z prvních příček i skupinu Beatles na vrcholu jejich slávy. Pořádá také zámořská turné, kde je nesmírně populární.

Navštíví i Československo a série koncertů v Lucerně v březnu 1965 se stane pro jeho fanoušky nezapomenutelnou událostí.

Tento nástroj byl darem od britského krále Jiřího V. (1865-1936) v roce 1933.(Foto: Joe Mabel / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)
Tento nástroj byl darem od britského krále Jiřího V. (1865-1936) v roce 1933.(Foto: Joe Mabel / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)

Dát hudbě srdce…

Mnoho let neustálého koncertování je však vyčerpávající a první infarkt hudebníka překvapí už v roce 1959. Problémy se srdcem a ledvinami ho přivedou na jednotku intenzivní péče také o 9 let později, ale neposlechne lékaře, aby přestal s hektickým způsobem života.

Infarkt v roce 1971 už nepřežije. Přesto se dá říct, že je svým způsobem nesmrtelný a to nejenom kvůli šlágrům, které po sobě zanechá. Jeho skladby se stanou součástí nahrávek, které jsou vyslány do kosmu jako vzkaz mimozemských civilizacím.

Během svého života získá řadu přezdívek, ale nejznámější je Satchmo, což volně přeloženo znamená Velká huba. Jazzový král se během života ožení celkem čtyřikrát, ale ani v jednom manželství se mu nenarodí potomek.

Armstrong okouzlil Prahu a Praha Armstronga i jeho ženu Lucille. Ta ji navštívila ještě jednou v roce 1974.(Foto: SAS Scandinavian Airlines / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Armstrong okouzlil Prahu a Praha Armstronga i jeho ženu Lucille. Ta ji navštívila ještě jednou v roce 1974.(Foto: SAS Scandinavian Airlines / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Foto: commons.wikimedia.org Titulka (Foto: World-Telegram / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Související články
Věda a technika
Libeček: Chutná, přivolává lásku i zlepšuje zdraví
V antice se bez něj neobejdou Řekové ani Římané. Když se pak rozšíří po Evropě, libeček se pěstuje i v klášterních zahradách. Oblíbí si ho nejen léčitelé, ale také kuchaři a v gastronomii si získá stálé místo. A příznivci ezoteriky tvrdí, že vám pomůže do života přivolat lásku a další dobré věci! Mohutné, svěže zelené […]
Věda a technika
Majestátní vlk: Samotář, který miluje společnost ostatních
Les si pomalu přebírá pod správu tma, když ticho najednou přeruší táhlé zavytí. Nezůstane u jednoho a další se přidávají, rázem jde o vlčí symfonii. O několik minut později už se majestátní těla schází nedaleko tůňky. Lov právě začíná. V roce 1758 švédský přírodovědec Carl Linné (1707-1778) popíše vlka obecného, v latině mu přiřkne jméno canis lupus. […]
Věda a technika
Modelařina z Petriho misky: Kdy zvládneme poskládat embryo?
Lítý boj o přežití, nelítostný závod, na jehož konci možná čeká nový život. Jedna ze spermií se konečně spojí s vajíčkem. Za 9 měsíců se rozkřičí modrooký novorozený andílek. Zatím má ale budoucí embryo do podoby člověka a dokonce i jakéhokoliv savce pořádně daleko. Stejně, jako novinky z laboratoří. Do jaké fáze již vědci dokážou […]
Věda a technika
Miniroboti zrychlí a zkvalitní výrobu piva
Česko je pivní velmocí, o tom není pochyb. Ovšem s výrobou piva je spojeno nejedno úskalí, které může práci sládků zmařit. Čeští vědci proto nyní přišli s takzvanými beerboty – minirobůtky, kteří mají výrobu piva urychlit, a zároveň zabránit tomu, aby při ní bylo znehodnoceno. Jak fungují? Tradici vaření piva přinesli do Českých zemí pravděpodobně Slované během […]
reklama
lifestyle
Kdo odhalí tajemství „krále popu“?
Označován je za „krále popu“ a superstar 20. století. Ovšem najde se i skupina lidí, která v něm nevidí talentovaného umělce, ale někoho, kdo sexuálně obtěžoval malé děti. Ze zneužívání je dvakrát obviněn, ale soud jej v roce 2005 zprošťuje obvinění.   Zpěvákova složka prý čítá tisíce stránek. Dokumenty zahrnují soukromé zprávy vyšetřovatelů, přepisy telefonických hovorů a […]
Pád Ikony: Temné Tajemství Jimmyho Savilea. Obtěžování a znásilňování nezletilých dívek?
Jimmy Savile byl jednou z nejznámějších tváří britské televizní scény, idolizovaný pro svou práci s dětmi a rozsáhlou charitativní činnost, která mu dokonce vynesla šlechtický titul. Jeho image lidumila a baviče však měla děsivou stinnou stránku. Až po jeho smrti vyšly najevo děsivé skutečnosti – Savile zneužíval svou moc k obtěžování a znásilňování nezletilých dívek. […]
Oplétačky se zákonem těch nejslavnějších herců světa
Na stříbrném plátně či na obrazovce je obdivujeme i ve chvílích, kdy jim scénář předepíše dělat potíže, nechat se zatknout, nebo dokonce odsoudit. Jenže některé z filmových hvězd tohle zažívají na vlastní kůži i v civilním životě.   Ani největší sláva, vydělané miliony či hvězdy na chodníku slávy nejsou zárukou spořádaného života. Občas možná strážci […]
Brian Jones: Zakladatel a sólový kytarista kapely The Rolling Stones utonul v bazénu
Brian Jones pochází z dobře situované anglické rodiny. Jeho matka Louisa je učitelkou hry na klavír a jeho otec, i když povoláním letecký inženýr, hraje velmi dobře na klavír i varhany a vede pěvecký sbor v místním kostele. Brian hraje na klarinet a ve čtrnácti letech se stává prvním klarinetistou školního orchestru. V roce 1957 […]
reklama
věda a technika
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
Publikoval přes 300 vědeckých prací a dal lidstvu nejslavnější rovnici světa E= mc2. Dodnes patří k největším vědeckým hvězdám, ke zhmotnělé tvůrčí genialitě, protože jeho speciální teorie relativity se vpasovala mezi pilíře moderní fyziky. Před 108 lety přinesl světu její dokonalejší verzi – obecnou teorii relativity.   Teoretický fyzik Albert Einstein (1879–1955) neměl laboratoř, stačil […]
Bakterie, které opraví beton
Říká se jim extrémofilové. Většinou jde o organismy s předponou mikro, ne ale vždy. Někdy se i vyšší formy života dokážou přizpůsobit prostředím, kam se člověk nemůže ani podívat. Schopnost mikroorganismů přežít za velmi nehostinných podmínek se rozhodl využít tým Henka Jonkerse z Delftské technologické univerzity v Nizozemí, aby vytvořili beton, který se sám opravuje. […]
Musí zvýšená hladina CRP znamenat léčbu antibiotiky?
Zvýšená hladina CRP znamená nespecifický ukazatel zánětu v těle. Ale nemusí se vždy jednat o infekci a rozhodne ne vždy se musí sáhnout po antibiotikách.   Testování CRP je obzvláště v tuto roční dobu pro praktické lékaře denním chlebem. K vyšetření využívají kapilární krev – kapku krve z prstu. Pomocí pravidelně kontrolovaného přístroje mohou znát výsledek vyšetření do […]
Vzkříšení pratura: Z vyhynulého zvířete se stane poklad
Naši předkové ho znali dobře, vyskytoval se v přírodě zhruba ve stejném počtu jako jelen. Ale lidská činnost způsobila, že se tento obrovský tvor postupně z přírody vytratil a stal se jen vzpomínkou. Vědci se však rozhodli tento stav změnit a moderními postupy se pokusili vrátit pratura zpět na svět. Toto mohutné zvíře s impozantními […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hrad Košumberk: Dnes pustý, kdysi výstavný
epochanacestach.cz
Hrad Košumberk: Dnes pustý, kdysi výstavný
Jen pár set metrů nám postačí, abychom se od Chlumku kolem kaple sv. Jana Nepomuckého přesunuli ke zřícenině hradu Košumberk. Dnešní zřícenina pochází z druhé poloviny 13. století, bývala pyšným gotickým hradem a dokonce byla doplněna o renesanční zámek. Košumberk je pustý od konce 18. století a dnes si při jeho návštěvě můžeme projít nejen pozůstatky
Dýňové rizoto se sýrem
tisicereceptu.cz
Dýňové rizoto se sýrem
Dýňové rizoto si bude rozumět i s aromatičtějšími druhy sýrů. Zkuste s modrou plísní nebo kozí. Ingredience 1 hrnek kulatorznné rýže 200 g dýňového pyré 1 lžička kari 1 stroužek česneku 150
Zradily sv. Martina husy?
historyplus.cz
Zradily sv. Martina husy?
Muž v jednoduché mnišské kutně vleze do hospodářského stavení plného opeřenců. „Snad mne tady nenajdou,“ přemítá, když zdáli slyší procesí lidí, kteří po něm pátrají. Záhy zvuky přehluší kejhání ptáků, mezi nimiž se ukryl.   „Budeš vojákem,“ dozví se od svého otce Martin Tourský (asi 316–397). Sám válečník chce synovi zajistit dobrou budoucnost. Z chlapce,
Mrkvové karbanátky
nejsemsama.cz
Mrkvové karbanátky
Jsou originální alternativou masa. Pokud by vám ale přece jen chybělo, můžete karbanátky zvydatnit přidáním na kousky opečené slaniny. Ingredience na 4 porce: ● 500 g vařené mrkve ● 500 g brambor vařených ve slupce ● 1 lžíce nasekané petrželky ● 4 jarní cibulky ● 1 vejce ● sůl ● pepř ● 3 lžíce strouhanky ● ½ lžičky drceného kmínu ● strouhanka na obalování ● olej na smažení Postup: Brambory oloupejte
Náš Hektor věděl předem, kam udeří blesk
skutecnepribehy.cz
Náš Hektor věděl předem, kam udeří blesk
Mrak na obloze nevypadal nebezpečně. Najednou z něho ale vyšlehl blesk, který zasáhl strom. Kdybychom nedali na našeho psa, byl by s námi asi konec. Ačkoli náš pes byl vzrůstu malého, původu rozmanitého a dobrácké psí duše, byl to pravý hrdina! Byl moc chytrý a statečný, jak mohl mnohokrát za svůj osmnáctiletý život předvést. Nezalekl se ani toulavé kočky,
Večeře bez masa a rychle
panidomu.cz
Večeře bez masa a rychle
Jde to a uvidíte, že budou i chutné. Někdy stačí opravdu jen pár surovin a můžete vykouzlit opravdovou dobrotu. Sýr pečený v těstě (2 porce) 2 kusy sýra camembert nebo hermelín, 1 balíček listového těsta, 100 g vlašských ořechů, tymián, rozmarýn, sůl, pepř mletý, 1 cibule, máslo, 12 čerstvých žampionů, smetana ke šlehání, vejce na
Obětí stalinských čistek byla i křehká baletka
epochalnisvet.cz
Obětí stalinských čistek byla i křehká baletka
Venku je minus 43 stupňů, ale baletka slavného Kirovova souboru musí tančit. Porce jídla navíc, kterou dostane za představení pro dozorce krutého nápravného lágru, pro ni může znamenat rozdíl mezi životem a smrtí.   V roce 1926 si leningradská umělecká veřejnost vypráví jen o 17leté sólistce věhlasného Kirovova baletního souboru. Nina Alexandrovna Anisimovová (1909–1979) se v průběhu
Odpustila žena Gránskému milenku?
nasehvezdy.cz
Odpustila žena Gránskému milenku?
Herec ze seriálu ZOO David Gránský (32) má už dlouhé roky pověst svůdníka. A to i přesto, že je několik let ženatý a má doma manželku Nikolu Gránskou (30). Ta by pro svého manžela  udělala první pos
Podivuhodné chobotnice:  Hraví, zlomyslní, ale hlavně vysoce inteligentní bezobratlí
21stoleti.cz
Podivuhodné chobotnice: Hraví, zlomyslní, ale hlavně vysoce inteligentní bezobratlí
V životě chobotnice, velmi inteligentního živočicha, nevyhnutelně nastanou chvíle, kdy se nudí. V důsledku toho se zabaví hrou s různými předměty, které bohužel nejsou k snědku anebo jízdou na medúzác
Tajemná moc menhirů: Zachraňuje jihočeské Stonehenge životy?
enigmaplus.cz
Tajemná moc menhirů: Zachraňuje jihočeské Stonehenge životy?
Přesný účel prastarých megalitických staveb není dodnes znám. Určité indicie ovšem naznačují, že jim lidé možná už v dávnověku připisovali léčivé účinky. Příznivý vliv na zdraví má údajně i moderní ka
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Nová kapitola Narciso Rodriguez
iluxus.cz
Nová kapitola Narciso Rodriguez
Narciso Rodriguez uvádí na trh novou kapitolu ikonické řady for him s vůní for him vetiver musc. Tato elementární a aromatická novinka představuje únik k smyslné harmonii přírody. Vůně for him veti