Chcete si najít nový a nenáročný koníček? Zkuste sbírání mincí nebo medailí. Sběratelství vám kromě radosti dokáže přinést také nové vědomosti nebo zhodnotit vaše investice. Přečtěte si, v čem numismatika spočívá a jak s ní začít.
Není sbírání jako sbírání. Pokud střádáte drobné do prasátka, možná něco ušetříte. Až vzácné mince z vás ale udělají skutečného sběratele. Nemusíte přitom zůstat jen u nich.
Mince vs. medaile
Když se řekne medaile, lidé si představí velkou placku zavěšenou na trikolóře. Jako sběratelé ale často narazíte na medaile, které se mnohem víc podobají klasickým mincím. V takovém případě je důležité, abyste je od sebe uměli rozlišit.
Mince se využívají jako platidlo, proto na nich vždy najdete vyraženou jejich nominální hodnotu. S medailemi se však běžně platit nedá. Jejich hodnota je čistě sběratelská.
Mezi sběrateli se medaile těší stále větší oblibě. A to především ty, které vycházejí v limitovaných edicích.
Jak s numismatikou začít?
Na sbírání mincí a medailí neexistuje ucelený návod. Každý sběratel si volí vlastní cestu podle toho, zda chce vytvářet sbírku:
investiční,
historickou,
geografickou,
námětovou.
Vždy ale platí: sbírejte mince a medaile tak, aby vás to těšilo.
S čím počítat v začátcích?
Numismatice byste se měli věnovat s nadšením. Chcete-li založit sbírku čistě za účelem zisku, možná se zkuste poohlédnout jinde. Jako u všech zbytných předmětů ani u mincí a medailí se nedá zaručit trvalá poptávka.
Může se stát, že o mince, které budete chtít prodat, zrovna nebude zájem. Proto by vaše investiční motivace měla být tou vedlejší.
V začátcích váš zápal pro sbírání vzácných mincí či medailí udrží množství nových přírůstků. S větší sbírkou už se ale bude jejich výběr tenčit a další kousky budou přibývat spíše sporadicky.
Nicméně i tak budete mít vždy možnost najít jedinečný kousek, který vaši sbírku rozšíří.