Skip to content

Jak na nabíjení elektromobilu. Doma a úsporně

Tento článek je reklamním sdělením

Pokud si chcete pořídit elektromobil, budete nutně řešit otázku jeho nabíjení. Jakým způsobem lze elektromobily nabíjet a kde?

Proč se vyplatí elektromobil nabíjet doma

U majitelů elektromobilů, jak ukazují statistiky, jasně vítězí nejpraktičtější možnost, tedy nabíjení auta doma. Této možnosti využívá až 80 % z nich. Stejně tak jako nechodíte akumulátor do aku vrtačky nabíjet do zaměstnání, tak je to i s elektromobilem. Ideální je ho nabíjet doma.

Jednoduše stačí přijet, automobil zaparkovat a ráno si ho vyzvednout zase nabitý. Jak vyplývá z dalších výzkumů, podstatnou část svého života elektromobil pouze stojí. Aktivně se dle výzkumu britského statistického úřadu auto běžně využívá jen 6 hodin týdně.

U elektromobilů vzniká tedy dostatek prostoru k tomu ho v této nevyužité době dobíjet. Domácí nabíjení je tedy neúspornější alternativou v první řadě z hlediska času. Úsporná je však tato cesta i po stránce financí.

Především je nutné využít zvýhodněnou sazbu elektřiny. Tyto sazby se označují C27d a D27d a podle konkrétního dodavatele můžete čekat cenu kolem 2,50 Kč/KWh. Tuto sazbu můžete využívat cca třetinu dne, a to především večer nebo přes noc.

Průměrná cena elektřiny bez jakéhokoli speciálního tarifu se pohybuje kolem 4,5 Kč/kWh. Stále tak nabíjení elektromobilu vychází velmi levně v porovnání s provozními náklady tradičních automobilů. Orientačně se například cena za km u vozu s běžným benzínovým motorem pohybuje kolem 2 Kč.

Nyní už víme, proč bychom měli elektromobil nabíjet především doma. Ale jak na to? Motoristé bývají v tomto směru často překvapení, k nabíjení totiž stačí i klasická 230V zásuvka s výkonem 2,3 kW.

Jak nabíjet elektromobil

Nabíjet se tak vozidlo dá doma i v práci. Některá auta potřebují k nabití cca 5 hodin, při větší kapacitě akumulátoru to však může trvat dokonce i celý víkend. Pokud však vozidlo využíváte například primárně na cesty do práce, na překážku to pro vás nebude.

blank

Nabíjet lze elektromobil i z třífázové zásuvky. K tomu ale budete potřebovat ještě speciální kabel. Od výrobce ho většinou nedostanete a musíte si ho sami koupit. Tato zásuvka 400V s výkonem 11 nebo 22 kW dokáže čas nabíjení zkrátit o třetinu.

Alternativou domácího nabíjení jsou i tzv. wallboxy. Ty představují řešení pro plug-in hybridy. Dokáží zkrátit dobu nabíjení. Pro představu u modelu Škoda Superb iV můžeme z běžné zásuvky čekat dobití za 5 hodin. Pokud si ale pořídíte wallbox s výkonem 3,6 kW, automobil se nabije už za 3,5 hodiny. Nejrozšířenější wallboxy nabízejí výkon 11 kW.

Wallbox má ve své nabídce například i tuzemská Škoda. V nabídce a k dodání je má každý autorizovaný autoservis Škoda, VW, Audi atd. Jen musíte počítat s tím, že se jedná o další investici. Ten nejlevnější vás vyjde na necelých 14 000 Kč a částka kolem 15 00 Kč je obvyklá suma, za kterou se dá wallbox pořídit i jinde. V jednoduchosti lze říci, že profesionální wallbox výjde na stejné peníze jako pěkná alu kola. Za ty nejdražší však můžete dát i 40 000 až 60 000 Kč. Připočítat musíte navíc i další poplatky – za prověření stavu elektroinstalace a za samotnou instalaci.

Odborně zkontrolovat rozvody elektřiny je před započetím instalace wallboxu podmínkou, stejně nutná je i profesionální instalace wallboxu.

 

 

 

 

 

Foto: PX FUEL
Tento článek je reklamním sdělením
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Neoslabujme si imunitu
panidomu.cz

Neoslabujme si imunitu

Od jara do podzimu je množství spór (semínek) plísní v bytech...
První brýle EnChroma pro barvoslepé v ČR
21stoleti.cz

První brýle EnChroma pro...

Šanci vidět svět doslova v lepších barvách pro...
Manželství končí kvůli velké krizi?
nasehvezdy.cz

Manželství končí kvůli...

Až příliš dlouho byla...
Demon truck: Fantom na kolech
enigmaplus.cz

Demon truck: Fantom na kolech

Jsou cesty, na nichž vás v noci překvapí...
Mohendžodaro: Město, které předběhlo svoji dobu
epochanacestach.cz

Mohendžodaro: Město, které...

Horko, při kterém...
Tekuté luxusní dárky pouze pro dospělé
iluxus.cz

Tekuté luxusní dárky pouze...

Vánoce jsou často jediným časem v roce, kdy...
Jak se žije s mikroplasty?
epochalnisvet.cz

Jak se žije s mikroplasty?

Jsou všude kolem nás, i když je nevidíme, ničí naši...
Čokoládové srdce z lásky
tisicereceptu.cz

Čokoládové srdce z lásky

Dokonalý dort – ať už k narozeninám...
Byly římské legie někdy na plážích Baltského moře?
enigmaplus.cz

Byly římské legie někdy na...

Ve světle nových archeologických nálezů se zdá,...
Nejmenší bezsáčkový vysavač od Miele
rezidenceonline.cz

Nejmenší bezsáčkový vysavač...

S novým modelem Boost CX1 rozšiřuje prémiový...
Kde se ve mně najednou vzal takový strach?
skutecnepribehy.cz

Kde se ve mně najednou vzal...

Nevím, kde jsem k té fobii...
Z nápadníků má jen legraci!
nasehvezdy.cz

Z nápadníků má jen legraci!

To poslední, co by teď...