Skip to content

Jak na nabíjení elektromobilu. Doma a úsporně

Tento článek je reklamním sdělením

Pokud si chcete pořídit elektromobil, budete nutně řešit otázku jeho nabíjení. Jakým způsobem lze elektromobily nabíjet a kde?

Proč se vyplatí elektromobil nabíjet doma

U majitelů elektromobilů, jak ukazují statistiky, jasně vítězí nejpraktičtější možnost, tedy nabíjení auta doma. Této možnosti využívá až 80 % z nich. Stejně tak jako nechodíte akumulátor do aku vrtačky nabíjet do zaměstnání, tak je to i s elektromobilem. Ideální je ho nabíjet doma.

Jednoduše stačí přijet, automobil zaparkovat a ráno si ho vyzvednout zase nabitý. Jak vyplývá z dalších výzkumů, podstatnou část svého života elektromobil pouze stojí. Aktivně se dle výzkumu britského statistického úřadu auto běžně využívá jen 6 hodin týdně.

U elektromobilů vzniká tedy dostatek prostoru k tomu ho v této nevyužité době dobíjet. Domácí nabíjení je tedy neúspornější alternativou v první řadě z hlediska času. Úsporná je však tato cesta i po stránce financí.

Především je nutné využít zvýhodněnou sazbu elektřiny. Tyto sazby se označují C27d a D27d a podle konkrétního dodavatele můžete čekat cenu kolem 2,50 Kč/KWh. Tuto sazbu můžete využívat cca třetinu dne, a to především večer nebo přes noc.

Průměrná cena elektřiny bez jakéhokoli speciálního tarifu se pohybuje kolem 4,5 Kč/kWh. Stále tak nabíjení elektromobilu vychází velmi levně v porovnání s provozními náklady tradičních automobilů. Orientačně se například cena za km u vozu s běžným benzínovým motorem pohybuje kolem 2 Kč.

Nyní už víme, proč bychom měli elektromobil nabíjet především doma. Ale jak na to? Motoristé bývají v tomto směru často překvapení, k nabíjení totiž stačí i klasická 230V zásuvka s výkonem 2,3 kW.

Jak nabíjet elektromobil

Nabíjet se tak vozidlo dá doma i v práci. Některá auta potřebují k nabití cca 5 hodin, při větší kapacitě akumulátoru to však může trvat dokonce i celý víkend. Pokud však vozidlo využíváte například primárně na cesty do práce, na překážku to pro vás nebude.

Nabíjet lze elektromobil i z třífázové zásuvky. K tomu ale budete potřebovat ještě speciální kabel. Od výrobce ho většinou nedostanete a musíte si ho sami koupit. Tato zásuvka 400V s výkonem 11 nebo 22 kW dokáže čas nabíjení zkrátit o třetinu.

Alternativou domácího nabíjení jsou i tzv. wallboxy. Ty představují řešení pro plug-in hybridy. Dokáží zkrátit dobu nabíjení. Pro představu u modelu Škoda Superb iV můžeme z běžné zásuvky čekat dobití za 5 hodin. Pokud si ale pořídíte wallbox s výkonem 3,6 kW, automobil se nabije už za 3,5 hodiny. Nejrozšířenější wallboxy nabízejí výkon 11 kW.

Wallbox má ve své nabídce například i tuzemská Škoda. V nabídce a k dodání je má každý autorizovaný autoservis Škoda, VW, Audi atd. Jen musíte počítat s tím, že se jedná o další investici. Ten nejlevnější vás vyjde na necelých 14 000 Kč a částka kolem 15 00 Kč je obvyklá suma, za kterou se dá wallbox pořídit i jinde. V jednoduchosti lze říci, že profesionální wallbox výjde na stejné peníze jako pěkná alu kola. Za ty nejdražší však můžete dát i 40 000 až 60 000 Kč. Připočítat musíte navíc i další poplatky – za prověření stavu elektroinstalace a za samotnou instalaci.

Odborně zkontrolovat rozvody elektřiny je před započetím instalace wallboxu podmínkou, stejně nutná je i profesionální instalace wallboxu.

 

 

 

 

 

Foto: PX FUEL
Tento článek je reklamním sdělením
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Uteče krásné Lucii její další koloušek?
nasehvezdy.cz

Uteče krásné Lucii její...

Půvabná moderátorka Lucie...
Chřipková sezóna letos takřka neproběhla
epochalnisvet.cz

Chřipková sezóna letos...

Letošní chřipková sezóna připomínala z hlediska cirkulace virů...
Chilli con carne Mexico
tisicereceptu.cz

Chilli con carne Mexico

Suroviny na 4 porce 1 červená paprika 150 g...
Policejní médium Angela McGhee pomohla vyřešit případ pohřešované ženy
enigmaplus.cz

Policejní médium Angela McGhee...

Britské médium Angela McGhee využívá jasnovidectví...
Nejděsivější náhody historie lidstva
enigmaplus.cz

Nejděsivější náhody...

V historii se stalo spoustu...
Jedna noc plná vášně a lásky
skutecnepribehy.cz

Jedna noc plná vášně a lásky

Když mi zavolal můj bývalý...
Rozhledna Krásenský vrch: Kamennou věž společnými silami vybudovala celá obec
epochanacestach.cz

Rozhledna Krásenský vrch:...

Cesta vzhůru po...
Originální Land Cruiser Toma Hankse jde do dražby
iluxus.cz

Originální Land Cruiser Toma...

Aukční dům Bonhams milovníkům...
8 tipů, co se skvrnami od deodorantu
panidomu.cz

8 tipů, co se skvrnami od...

Bez deodorantu to nejde, ale s ním… Ano,...
Lze Covid vyléčit vitamíny, alkoholem či bělícími prostředky? To opravdu ne…
21stoleti.cz

Lze Covid vyléčit vitamíny,...

U většiny onemocnění s mediálním přesahem se dříve nebo...
Originální zázrak moderní architektury
rezidenceonline.cz

Originální zázrak moderní...

Uměleckým dílem v každém smyslu lze nazvat rezidenci,...
Utíká Sabina před samotou do práce?
nasehvezdy.cz

Utíká Sabina před samotou do...

Devátým rokem je SABINA...