Jedna jako druhá. Medvídek v kontrastních barvách, díky nimž připomíná lupiče. Monokly pandy mají ale svůj význam. Může se díky nim maskovat i vyjádřit svoje nálady. A i když vypadají pandy stejně, podle „brejliček“ se zvířata mezi sebou rozeznají.
Všimli jste si, že vícebarevná zvířata mají většinou různý „vzor“ na srsti, ale pandy velké mají vždy černé kruhy kolem očí a temně jsou zbarvené i jejich uši?
„Zdají se být stejné, ale jedinci se mezi sebou rozlišují,“ prozrazuje profesor Tim Caro (*1952) z Kalifornské univerzity, že kožich pand slouží tak trochu k jejich komunikaci.
Tým kolem profesora dojde k závěru, že bílé zbarvené chlupy slouží k maskování zvířete ve sněhu, zatímco temná barva pomáhá zvíře skrýt ve stínu.
Baští až 16 hodin denně
Co se týká potravy, panda se spokojí s bambusem. Když jí chutná, třepe ušima. V hodování jí pomáhá v podstatě šestý prst (jakýsi palec), protože má na vnitřní straně zápěstí zvětšenou přídatnou kost, s níž může dobře manipulovat s potravou.
Panda neustále něco požvýkává, takže vlastně jí až 16 hodin denně. Musí mít proto silné zuby, stoličky má nejsilnější ze všech šelem na světě.
Když samice štěká na samce
Víte, jak dělá panda? Spíš se neprojevuje, když se ale ozvou rozmnožovací pudy, samička na svého samce haleká zvukem, který připomíná něco mezi bečením a štěkáním. Bohužel je dnes problém, že pandy se prakticky nerodí v zajetí.
V takových podmínkách je chováno asi 100 pand a jen 30 % mláďat, které v tomto prostředí přijdou na svět, se dožijí vyššího věku. Na druhou stranu, když jim nic nechybí, mohou být na světě až 30 let. Ve volné přírodě se přitom dožívají asi 10 let.
Černobílá pýcha
Panda je jedním z národních symbolů Číny a na tom umí tato asijská země i pořádně vydělat. Medvídka klidně půjčí jinému státu, ovšem většinou tak na 10 let a za každý rok připluje do čínské státní kasy milion dolarů jako půjčovné.
Kdyby si chtěl někdo pořídit vlastní pandu tím, že spáří v době půjčky samičku a samečka, kterým by se narodilo mládě, má dotyčný stát stejně smůlu. Čína si vyhrazuje právo vlastnit i pandy narozené v době zapůjčení zvířete.
Nemusí být černobílá
Před dvěma lety kamery v čínské přírodní rezervaci Wo-lung poprvé zachytí velmi vzácnou, podle odhadů asi dvouletou, albínskou pandu, která je skutečně jen bílá. Za sněhový kožíšek může porucha tvorby melaninu, který určuje zbarvení kožichu i kůže.
Do té doby se za tzv. albínské zbarvení pandy považovala kombinace hnědo-bílá. Má ji medvídek Qizai z čínské záchranné stanice Shaanxi.