Změny klimatu a s nimi spojené oteplování planety Země přináší mnoho nepříjemností, jednou z nich je i okyselování světových oceánů, které poškozuje tamní ekosystém. Lze ho zvrátit?
Světový oceán pohlcuje oxid uhličitý (CO2), který způsobuje jeho okyselování, a to v takové míře, jaká nemá v historii planety obdoby. Odborníci z celého světa si dlouho lámali hlavu s tím, jak okyselování oceánů zmírnit.
Nevzdávat se!
Nová studie dopodrobna zkoumala zrychlující okyselování oceánů a současně upozornila na možnost takzvaného „ocean limingu“, což je možnost zvýšení zásaditosti oceánu pomocí rozpuštění hydroxidu vápenatého neboli hašeného vápna.
Odborníci se prozatím soustředili na menší cíl než jsou oceány, a sice na Středozemní moře.
Simulace jasně naznačila potenciál zdvojnásobit míru absorpce oxidu uhličitého ve Středozemním moři po 30 letech projektu, což naznačuje, že by se v podstatě dalo okyselování eliminovat.
Výzkum bude nadále pokračovat, zda je možnost výsledky využít v praxi, ukáže až čas.
Je možná záchrana?
Mnoho vědců si uvědomuje, že aby se udrželo oteplování planety na jakési rozumné úrovni, což odpovídá zhruba méně než 2 stupňům Celsia, nestačí pouze snižovat emise.
Je zapotřebí najít techniky, které aktivně odstraňují z atmosféry oxid uhličitý a další skleníkové plyny, s čímž ostatně počítá i mezivládní panel IPCC.