Vítr hučí rychlostí 250 km za hodinu. Mrazivý déšť bodá jako tisíce jehel. Smrtící vlny bičují pobřeží. To jsou tropické cyklóny. Bestie horší než výbuch sopky, tornádo nebo zemětřesení.
Cyklón Nargis se rodí 27. dubna 2008 nad středem Bengálského zálivu. Zamíří na severovýchod a vlivem příznivých podmínek rychle sílí. Už 29. dubna se odhaduje rychlost větru na 160 km/h a Nargis je klasifikován jako vážná hrozba.
Zasáhne Barmu, Bangladéš, Indii a Srí Lanku. Přestože nezabije nejvíc lidí v historii, škody, které napáchá ho dostanou do čela jiného žebříčku. Stává se totiž cyklónem, který v Indickém oceánu nadělá největší škody v historii.
Srovná se zemí několik měst
Ve dnech 27. a 28. dubna, přejde 240 km/h přes Srí Lanku, kde silné deště způsobí záplavy a sesuvy půdy. Bez domova se ocitá 4500 lidí, hlášeny jsou 2 oběti na životech.
Bangladéš vyzývá zemědělce k urychlené sklizni rýže, aby zabránila hrozícímu nedostatku potravin. Nejhůře to však tentokrát schytá Barma, přestože ji indické úřady varují s předstihem 48 hodin.
Zlé jsou zejména následky přílivové vlny, která zaplaví pobřeží kolem delty řeky Iravádí a srovná se zemí několik velkých měst včetně třistatisícové Labutty.
„Ve městě se zhroutilo 75 procent budov, dalších 20 procent je vážně poškozených,“ tvrdí oficiální zpráva OSN.
Vláda tají počet obětí
Ačkoli v oblastech, které Nargis zasáhne, žije téměř polovina obyvatel Barmy, vláda zpočátku přizná pouze několik stovek obětí.
O týden později však agentura Reuters tvrdí, že obětí katastrofy je ve skutečnosti až 22 000, dalších 50 000 je údajně pohřešovaných a téměř milion jich zůstalo bez střechy nad hlavou.
Informaci potvrdí i další zdroje a některé zvedají počet obětí až na 100 000. Nakonec se ukazuje, že jen samotná Labutta má přes 84 tisíc obětí.
Vojenská vláda, která je v Barmě u moci, sice na základě zveřejněných informací přizná 146 000 mrtvých, podle všeho je jich však mnohem víc.
„Počet obětí, podle mého, přesáhl 300 000. Bez domova se ocitly až 2 miliony lidí“ tvrdí humanitární pracovník Andrew Kirkwood.
Možná až milion
Objevují se však také domněnky, že s přihlédnutím k počtu pohřešovaných a mrtvých, kteří byli ve spěchu a bez počítáni pohřbeni do moře kvůli hrozícím epidemiím, by se počet obětí mohl blížit i milionu.
Tím by se Nargis stal nejsmrtelnější cyklónem. Barmská vláda to však popírá a dokonce ještě několik dnů odmítá humanitární pomoc. A když ji svět víceméně k jejímu přijetí dotlačí, zkomplikuje situaci tím, že humanitárním organizacím nepovolí vstup do země.
Takže jediné, co přes hranice projde, je materiální pomoc. Zda však dorazí tam, kde je jí zapotřebí, není vůbec jisté, protože část matriálu se objeví na černém trhu.