Skip to content
reklama

Stala se Cosima Lisztová služkou sobeckého skladatele?

Cosima Lisztová je dcerou hudebního skladatele Ference Liszta . Nemá ale příliš radostné dětství, protože otec si ji příliš nevšímá. Dívka touží po lásce a v roce 1857 si bere německého klavírního virtuosa a dirigenta Hanse von Bülowa.

Puntičkářského chotě Hanse von Bülowa (1830–1896)., ponořeného do své práce, ale nezajímají problémy ostatních. Vlastně si ani nevšimne, že láska Cosimy Lisztové (1837–1930) postupně vytrácí. Když v roce 1863 spolu v Berlíně navštěvují hudebního skladatele Richarda Wagnera (1813–1883), cítí se ve svém manželství už delší dobu nespokojená.

Cosima Lisztová se v manželství necítí dobře. Zdroj foto: Wikimedia Commons / volné dílo

Vyznání lásky

Manželův nezájem ji doslova vžene do náruče skladatele, kterého už dlouho obdivuje. Hans má v Berlíně zkoušku na koncert, a tak si Cosima s Richardem 28. listopadu 1863 vyjedou na projížďku městem. V té chvíli mezi nimi přeskočí jiskra.

„Hleděli jsme si mlčky do očí a přemohla nás silná žádost po přiznání pravdy… Za slz a vzlykání jsme zpečetili doznání, že si chceme navzájem patřit. Tím se nám ulehčilo,“ uvádí Wagner ve svém životopise.

blank
Skladatel Hans von Bülow o svoji choť moc zájmu neprojevuje. Zdroj foto: Wikimedia Commons / neznámý autor / volné dílo

Navrhne rozvod

Německý skladatel pozve Bülowovy na podzim 1864 do vily u Starnberského jezera v Bavorsku. Tu mu daroval jeho mecenáš, korunní princ Ludvík II. Bavorský (1845–1886). Pokud k tomu nedošlo už dříve, nejpozději tehdy se Richard a Cosima stávají milenci.

Po návratu do Mnichova pak rozpolcená žena střídavě žije s manželem a Wagnerem, za což si ve městě vyslouží pověst cizoložnice. Něco takového si ale Cosima nechce nechat líbit, a proto svému choti navrhne rozvod.

blank
Cosima k Richardu Wagnerovi vzhlíží. Zdroj foto: Wikimedia Commons / Fritz Luckhardt / volné dílo

Pochopení pro skladatelovy vrtochy

Dne 16. listopadu 1868 pak přijíždí do švýcarského Tribschenu za Wagnerem. „Tentokrát nepřicházím na návštěvu. Zůstanu u tebe navždy. Už tě nikdy neopustím,“ prohlásí a opravdu u něj zůstane. v roce 1869 porodí svému Wagnerovi syna.

Skladatel je zvyklý, že se všechno točí kolem něj. Žena je pro něj bytostí, která ho musí poslouchat a sloužit mu. Cosima tuto roli bez výhrad přijímá. Milenci se vezmou 25. srpna 1870 ve švýcarském Lucernu a Cosima snáší manželovy vrtochy až do jeho smrti v roce 1883.

Foto: Wikimedia Commons, úvodní foto: Arno Breker / CC BY-SA 3.0
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články