Domů     Porazit nacisty pomohla mafie! Slavný mafián Lucky Luciano v akci
Porazit nacisty pomohla mafie! Slavný mafián Lucky Luciano v akci
16.1.2021

Lucky Luciano se postupně probojoval mezi mafiánské špičky New Yorku. Jenže pak byl dopaden a uvězněn. Druhá světová válka však s sebou přinesla netušené problémy, se kterými mohla Američanům pomoci zřejmě jen sicilská mafie s Luckym v čele. O co šlo? Jak se nelítostný mafián změnil ve špičkového zpravodajce?

Lucky Luciano (zřejmě 1897–1962), pravým jménem Salvatore Lucania, pocházel ze Sicílie. V roce 1906 se jeho rodina přestěhovala do Spojených států, kde si změnil jméno na Salvatore Luciano a později Charles Luciano.

Byl jedním z nejmocnějších mafiánských bossů americké historie. Sklony k profesi se u něj ostatně projevovaly už od dětství. Ve škole si totiž přivydělával vybíráním peněz od spolužáků za to, že je chránil. Kdo se mu postavil, toho zmlátil.

S Al Caponem po boku

V roce 1916 se přidal ke gangu Five Points Gang, jehož členy byli i slavní mafiáni Al Capone či Johnny Torrio. Později začal Luciano pracovat pro Joea Masseria (1887–1931), jednoho z nejmocnějších mafiánů tehdejšího New Yorku.

Zatímco Masseria byl konzervativní a důvěřoval jen Sicilanům, Luciano chtěl do gangu zařadit i lidi z irských či židovských gangů. Luciano se zpočátku zaměřoval na pašování alkoholu, poté se soustředil na kuplířství.

Lucky se přidal i gangy, kde působil i Al Capone.
Lucky se přidal i gangy, kde působil i Al Capone.

New York ve válce

V roce 1929 došlo k události, díky které získal Luciano svoji přezdívku Lucky (Štístko). V té době probíhala v ulicích New Yorku tzv. castellamarská válka, krvavý konflikt mezi dvěma největšími mafiánskými klany města.

Na jedné straně stáli stoupenci Salvatora Marazana (1886–1931), kteří pocházeli se sicilského Castellammare, na druhé to byli příznivci Joea Masseria včetně Luciana, Al Caponeho, Bugsyho Siegela či Franka Costella.

Jak přežít vlastní smrt?

Členové Maranzanova gangu se začali o Luciana zajímat kvůli narkotikům. Odvlekli ho na Staten Island, kde ho za prsty vytáhli na strom. Pálili ho cigaretami ve tváři, opalovali mu chodidla, mlátili ho, a nakonec mu pořezali obličej.

Když omdlel, mysleli si, že nemá daleko ke smrti, a nechali ho tam viset. Zanedlouho místem projížděla policejní hlídka, která ho vzala do nemocnice, kde ho probrali k životu. Tím, že přežil vlastní smrt, si vysloužil přezdívku Štístko (Lucky).

Nebyl daleko od smrti, paradoxně mu pomohli policisté.
Nebyl daleko od smrti, paradoxně mu pomohli policisté.

Likvidoval jednoho šéfa za druhým

V průběhu konfliktu přecházeli lidé z jedné strany na druhou. Luciano sice původně pracoval pro Masseriu, ale spolu se svým přítelem Meyerem Lanskym poté naplánovali jeho vraždu. Dne 15. dubna 1931 obědval Lucky s Masseriou.

Když si odskočil na toaletu, zabili mafiánského bosse čtyři střelci. Tím vyhrál Maranzano castellamarskou válku. Prohlásil se za Capo di tutti capi (boss všech bossů) a z Luckyho učinil svého muže číslo jedna.

Nechtěl být Capo di tutti capi

Postupně však důvěra mezi Maranzanem a Lucianem slábla, oba plánovali vraždu toho druhého. Luciano byl rychlejší, nechal svého šéfa zastřelit, a tím se dostal do čela newyorské mafie.

Zrušil post šéfa všech šéfů a zavedl decentralizovanou strukturu, spojenou se sférami vlivu. Nejvyšším orgánem se stala Komise, sestávající z jednotlivých bossů. Zároveň svoji skupinu rozšířil i o jiná etnika, nejen Sicilany.

Luciano nechal svého šéfa zastřelit.
Luciano nechal svého šéfa zastřelit.

Do vězení ho dostalo kuplířství

Největším Luckyho postrachem se později stal státní prokurátor a pozdější guvernér New Yorku Thomas E. Dewey (1902–1971), který ho obvinil z kuplířství.

Ač Luciano prohlašoval, že byl proces vykonstruovaný a svědkové (newyorské prostitutky) podplacení, byl mafiánský boss roku 1936 odsouzen na 30 až 50 let vězení. Nakonec si však odseděl jen 10 let. Do událostí totiž zasáhla druhá světová válka, do níž USA vstoupily roku 1941.

Luciano byl souzený za kumpířství.
Luciano byl souzený za kumpířství.

Američané potřebují pomoc

Na východním pobřeží se totiž Američané potýkali s velkými problémy v docích. Italští imigranti často stávkovali a objevilo se i několik případů sabotáže při výrobě válečných lodí, jež měla na svědomí mafie, nebo němečtí špioni.

Například při přestavbě SS Normandy v roce 1942 zachvátil loď požár. Vláda toho měla dost, a proto sháněla někoho, kdo to umí s Italy i Židy a má blízko k mafii. Volba padla na Štístka Luciana.

Přesné informace o Sicílii dodá mafie

Dohoda zněla jasně: Luciano měl prostřednictvím svého přítele Franka Costella kontrolovat newyorské doky. Měly ustat jak stávky, tak sabotáže a ničení lodí.

Navíc se měl Lucky spojit se svými přáteli v sicilském Palermu, a ulehčit tak vylodění amerických vojsk v rámci operace Husky, což byl krycí název pro invazi na Sicílii v létě roku 1943. Američané totiž potřebovali pro úspěšný průběh akce spoustu informací.

Museli znát rozmístění nepřátelských sil, vědět, kde je těžká technika, kde lze přistát s letadlem, či kam připlout s lodí.

Mafie dodávala Američanů informace.
Mafie dodávala Američanů informace.

Sladká pomsta Mussolinimu

Všechny tyto informace jim dodávala právě sicilská mafie. Ostatně sama měla s nacisty pár nevyřízených účtů. V čele Itálie stál v té době velký obdivovatel Adolfa Hitlera Benito Mussolini (1883–1945), který vůči mafii tvrdě zasahoval.

Americký útok tak jejím bossům přišel více než vhod. Luckymu spolupráce s americkou vládou umožnila řídit svoji mafii i z věznice a po válce ho Dewey nechal propustit pod podmínkou, že se nechá z USA deportovat a už nikdy se tam nevrátí.

Do USA se Lucky nesměl nikdy vrátit

V únoru roku 1946 byl proto Luciano převezen do Říma, kde navázal spolupráci s velkými italskými mafiánskými klany, jakými byla například Camorra nebo ´Ndrangheta. V prosinci 1946 odletěl do Venezuely, potom Mexika a následně do kubánské Havany.

Tam se konala jím svolaná konference, kde utvrdil své vedoucí postavení v mafii. S kubánským diktátorem Fulgenciem Batistou (1901–1973) dokonce dohodl výstavbu kasin na Kubě.

Spolupracoval i s kubánským prezidentem Batistou.
Spolupracoval i s kubánským prezidentem Batistou.

Čelní představitel Francouzské spojky

Poté se usadil v Neapoli. V průběhu 50. let navázal dobré vztahy s korsickou mafií, což mu umožnilo vytvoření tzv. Francouzské spojky pro pašování opia z Turecka do Francie.

Přesněji do Marseille, kde se z něj vyráběl velmi kvalitní heroin, jež dále putoval do Spojených států amerických. Nejproduktivnější byla tato síť v 60. letech, ještě roku 1969 pocházelo 90 % heroinu v USA právě z Francie. Zákaz pěstování opia začal v Turecku platit až roku 1972.

Přirozená smrt, nebo vražda?

Zemřel v 64 letech, údajně na mrtvici. Dne 26. ledna 1962 se měl v Neapoli na letišti sejít s americkým producentem, kterému chtěl prodat práva na svůj životní příběh.

To se ovšem mafii nelíbilo, a tak se spekuluje o tom, že za jeho mrtvicí stála otrava na příkaz mafiánských bossů. Ač od roku 1946 nesměl Luciano vstoupit na území USA, je paradoxně pohřben v New Yorku.

Soud totiž rozhodl o tom, že mrtvola není občanem žádného státu, a tak nepodléhá vyhoštění. Luckyho nástupcem na postu šéfa mafie se stal Frank Costello.

Foto: Shutterstock.com, WIkimedia Commons
Související články
Svět zločinu
Únosy dětí v Argentině: Děsivý přelom 70. a 80. let
Rodí nahé, ve špíně, spoutané a se zavázanýma očima. Ne, to není nějaký perverzní horor. To je Argentina na přelomu 70. a 80. let. Takhle tu zacházejí se svými oponenty. Junta nemá ani slitování s jejich dětmi. Prohlásí je za sirotky a odložené caparty, aby je přenechali svým důstojníkům a loajálním podporovatelům. Po smrti kontroverzního […]
Svět zločinu
Matej Čurko: Slovenského kanibala vzrušovala chuť lidského masa
Mladá dívka dorazí na smluvené místo. Asi má radost. Konečně se jí splní její dlouhodobé přání a odejde z tohoto světa. Už se nemusí marně pokoušet o sebevraždu. Internetový kat a kanibal to udělá za ni. Jméno Matej Čurko (*1968) možná některým lidem nic moc neřekne. Jiným třeba vytane na mysli slovenský hudebník z televizního […]
Svět zločinu
Vražda jedenáctiletého chlapce: Výkupné ze záhrobí
Když onoho krásného pátečního poledne 27. září roku 2002 pospíchá jedenáctiletý Jakob Meltzer ze školy, má už plnou hlavu víkendu. Táta mu slíbil, že pojedou na ryby. Jenže žádného výletu už se Jakob nedočká.  Cestou do školy na Jakoba čeká osudové setkání. Zavolá na něj Magnus Gäfgen (*1975), student, který před časem docházel k Meltzerům […]
Svět zločinu
Hubert Emil Pilčík: Vychytralá bestie převáděla lidi na onen svět
Mezi lidmi má ten chlap vcelku dobrou pověst. Svůj důchod tráví většinou toulkami po krajině. Děti umí pobavit vybájenými historkami. Kriminalisté si ale o něm udělali trochu jiný obrázek. V převleku za elektrikáře se chystají proniknout do jeho domu, aby si své podezření ověřili. Hodný strýček – tak vnímá okolí muže s dunivým hlasem, který miluje […]
reklama
zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
reklama
zajímavosti
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
5 sídel Velké Moravy: Kde leželo hlavní město dávné říše?
historyplus.cz
5 sídel Velké Moravy: Kde leželo hlavní město dávné říše?
Plameny stravují dřevěné trámoví. Obyvatelé vyděšeně zírají, jak v oblaku dýmu mizí jejich domovy. Dnes přespí pod širým nebem, ale hradiště ve Valech u Mikulčic nezanikne. Vrhnou se do práce a brzy tu bude stát nové.   Karavana kupců dorazí k dřevěnému mostu přes řeku Moravu. Po krátkém uvítání následuje hostina, poté pozvání do baziliky, pýchy
BMW Motorrad invelt ve znamení novinek: Cestovní endura ve střední třídě nadchla
iluxus.cz
BMW Motorrad invelt ve znamení novinek: Cestovní endura ve střední třídě nadchla
Při koupi motorky jsou klíčové testovací jízdy. Společnost Invelt, která se řadí mezi první dealery BMW v Čechách, připravila pro milovníky a nadšence motorek den pro zákazníky s dispozicí jedenácti z
Na sletu čarodějnic jsme zhmotnily svá přání
skutecnepribehy.cz
Na sletu čarodějnic jsme zhmotnily svá přání
Kolem zapáleného ohně se nás sešlo devět. Myslely jsme si, že to bude jenom zábava, naše kouzlení ale začalo působit. Proutěná koštátka čarovala a plnila naše přání. Na tento svátek se vždycky těšíme. Dodnes hledáme se sestrou Madlou, kam bychom vyrazily a pořádně si filipojakubskou noc neboli čarodějnice užily. Jednou v mládí jsme vzaly i naše dvě kamarádky Soňu
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Děsivá červenooká monstra: Na koho narazil lovec v temných kanadských lesích?
enigmaplus.cz
Děsivá červenooká monstra: Na koho narazil lovec v temných kanadských lesích?
Kanadský lovec Melvin Georgekish zažije v srpnu roku 2013 šok. V lese v kanadské provincii Québec totiž spatří dva páry červených očí, které na něj upřeně zírají. V mechu navíc později nalezne záhadné
Ekologická domácnost se vyplatí
panidomu.cz
Ekologická domácnost se vyplatí
Chtěli byste začít žít v souladu s přírodou a nevíte, jak začít? Není to vůbec obtížné, a navíc svou změnou nešetříte jen přírodu, ale i vlastní peněženku. Nejde jen o šetření vodou, to je úplné minimum. Jsou i další možnosti. Jaké? 1. Používejte méně chemikálií Chemie se stala neodmyslitelnou součástí našeho života. Používáme ji při úklidu, při
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Křupavá kachna v těstíčku
tisicereceptu.cz
Křupavá kachna v těstíčku
Suroviny 2 kachní prsa 3 kuličky celého pepře 2 lžíce rýžového vína 2 lžíce sójové omáčky 1 celá skořice 1 bobkový list 1 lžička soli Na těstíčko 100 g hladké mouky 1 dcl ledové vody
Dcera Rybové se zakoukala do pěkného frajírka
nasehvezdy.cz
Dcera Rybové se zakoukala do pěkného frajírka
Herečka Linda Rybová (48) ze seriálu Ulice život dětí obvykle nekomentuje, tentokrát však zřejmě nemá na vybranou! Její nejstarší dcera Rozálie Prachařová (20) se totiž při natáčení seriálu Lež na pl
Čokoláda v ohrožení, pomoci má očkování i matematika
21stoleti.cz
Čokoláda v ohrožení, pomoci má očkování i matematika
Mezi přední světové producenty kakaa (Theobroma cacao) patří i africká Ghana. Její produkci však decimuje nemoc zvaná viróza zduřelých výhonků kakaovníku, přenášená drobným hmyzem vlnatkou. Od roku 19
Portugalsko je rajský kout – Evropa
nejsemsama.cz
Portugalsko je rajský kout – Evropa
Na Pyrenejském poloostrově se vedle Španělska nachází barevné Portugalsko, jehož pobřeží ohraničuje Atlantský oceán. Proč je skvělou volbou pro jarní prodloužený víkend i letní dovolenou? Země mořeplavců nabídne nejen chuť Pastéis de Nata – jednoho z nejlepších dezertů na světě. Můžete tu degustovat portská vína u legendární řeky Douro v Portu, objevovat krásnou architekturu i přírodu. Vybere si tu zkrátka každý! Z hospůdek
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř