Muži lovili a ženy sbíraly různé plody k obživě, alespoň takové mýty dosud přetrvávaly o dělbě práce v pravěkých společnostech lovců a sběračů.
Nedávné výzkumy ale ukazují něco jiného. V archeologickém nalezišti Wilamaya Patjxa v peruánských Andách vědci objevili 9000 let starý hrob válečnice, který uvedenou teorii popírá.
Ostatky 17‒19leté ženy doprovází pohřební výbava sestávající s loveckých nástrojů, což vypovídá o tom, že se lovu věnovaly i ženy. Nástroje ukládané do hrobů patřily majiteli, který je za života používal.
Další průzkumy v této otázce se zaměřily na 429 nebožtíků ve 107 různých lokalitách. U 27 pohřbů z této skupiny se nalézaly i lovecké nástroje a v 11 případech šlo o ostatky žen.
Podle statistik tak mohlo být v pravěkých společnostech minimálně 30 % žen lovkyň, není ale vyloučeno, že zvířata dokázala skolit až polovina příslušnic něžného pohlaví.
Schránka skrývala i koně
Švédští archeologové otevřeli na podzim roku 1878 pohřební schránku na ostrově Björkö. Skrývala ostatky pohřbené s výbavou vikingského válečníka obsahující zbroj, oděvy a dva koně. V roce 2018 ale analýza prokázala, že jde o ženu.
Skyth je žena
Roku 1988 vědci vyhrabali v jižní Sibiři v lokalitě Saryg-Bulun v Tuvijské republice skythského válečníka. V létě roku 2020 ale ruští vědci podrobně prozkoumali jeho DNA a došli k překvapivému závěru – je to žena.
Čtyři bojovnice
Na západě Ruska ve vesnici Děvica se v lednu 2020 našly ostatky čtyř bojovnic staré 2500 let. Hroby obsahují jezdeckou výbavu, oštěpy a hroty šípů.
Podle archeologů jde o skythské válečnice. Skythové území ovládali v době mezi 8.‒3. stoletím př. n. l.
Dvě kostry
Dvě ženské kostry objevili archeologové v květnu 2020 Mongolsku. Ostatky napovídají, že uměly jezdit na koni a střílet z luku.
Ženy žily v období let 147‒552 a podle bioarcheoložek Christine Leeové a Yahairy Gonzalezové dokázaly bojovat po boku mužů.