Národní muzeum pro své návštěvníky připravilo v Historické budově zcela novou výstavu s názvem Lvem mě nazývají, na které je možné se podrobně seznámit s naším nejstarším státním symbolem.
Pokud se mezi návštěvníky najdou zájemci o proměnu podoby českého lva od nejstaršího známého vyobrazení na kachli z hradu Zvíkov až po současný Řád Bílého lva, pak je tato výstava právě pro ně.
Výstava Lvem mě nazývají přiblíží tento nejstarší český státní symbol a jeho cestu českými dějinami od poloviny 13. století do současnosti.
Tato výstava pokračuje v prezentaci státních symbolů v Národním muzeu, volně navazuje na výstavu Symboly, a připomíná tak 100. výročí od uzákonění československých státních symbolů v roce 1920.
Pověst, nebo pravda?
Otázka původu lva je nejasná. Lev se zmiňuje v pověsti o Bruncvíkovi. Podle Dalimilovy kroniky získal stříbrného lva v rudém poli do erbu český kníže Vladislav II. od Fridricha Barbarossy za pomoc při dobývání Milána.
Český lev je na výstavě představen jako národní a státní symbol, symbol odboje, ale i jako osobní symbol vojáků I. a II. světové války.
Jeho vyobrazení lze nalézt i na mariášových kartách z 16. století, rovněž tak i na kartách z 19. století, kde původní německé symboly nahrazují ty české.
Unikátním artefaktem, ač mladšího data, je Řád Bílého lva, který byl po pádu komunismu v novém federálním provedení udělen pouze jednou, a to historikovi H. Gordonu Skillingovi.
Po vzniku samostatné České republiky byl v roce 1994 nahrazen novou podobou, která setrvává dodnes.