Až do prosince roku 1980 sní fanoušci o tom, že John, Paul a George znovu popadnou kytary, Ringo sedne za bubny a rozjede se kolotoč řízných melodií, jaké umí jen tito čtyři kluci z Liverpoolu. Pak jejich naděje rozmetá Mark David Chapman…
Smrtí Johna Lennona (1940–1980) definitivně padne možnost, že by se Beatles ještě kdy vrátili na pódia. Alespoň v plné sestavě. V letech předtím se ovšem o něčem takovém šušká poměrně často. Zvláště při setkáních Lennona s kolegou Paulem McCartneym (*1942).
Jak se ti spí, Paule?
Nejdřív je ale potřeba trochu obrousit hrany. McCartney s Lennonem se po prohlášení o konci Beatles v dubnu 1970, který je vyústěním i jejich vzájemných sporů o fungování kapely, k sobě nechovají zrovna v rukavičkách.
Účty si vyřizují hlavně pomocí hudby.
Na McCartneyho rýpavou skladbu Too Many People (Příliš mnoho lidí) reaguje Lennon dvojitým úderem v podobě písně How Do You Sleep? (Jak se ti spí?) a pohlednicí, na které se objímá s prasetem jako parodie na obálku Paulovy desky Ram.
Na konci ledna 1972 ovšem usednou v New Yorku k jednomu stolu a při večeři se dohodnou, že na sebe přestanou přes média útočit.
Najíme se a zapomene na to!
Ani jeden si v té době nedokáže opětovnou spolupráci představit. „Možná za rok nebo dva. Po tom, co vyřešíme všechny peníze.
Mohli bychom si dát večeři a zapomenout na to,“ prohlásí Lennon v rozhovoru v roce 1971. Ve stejném roce odmítne McCartney nabídku kolegy George Harrisona (1943–2001), aby společně vystoupili na koncertě pro Bangladéš s tím, že se asi zbláznil.
S novou kapelou Wings dokonce zpočátku odmítá hrát cokoliv z repertoáru Beatles. Postupem času v něm ale začíná opět růst touha po obnovení tvůrčí spolupráce s letitým parťákem. A vypadá to, že ani druhá strana není proti.
V březnu 1974 se McCartney vydá za Lennonem do studií Burbank v Los Angeles, kde se celou noc spolu s dalšími muzikanty baví muzikou. Hrají na piáno, jamují na kytary, Paul dokonce usedne k bubnům, které si tu nechá kolega Ringo Starr (*1940).
Záblesk starých časů je v ten večer víc než zřetelný. Navíc v době, kdy šuškanda o o senzačním comebacku Beatles sílí.
Přednost dostane Yoko
A co teprve, když o pár měsíců později, v červenci 1974, navštíví Paul s manželkou Lindou (1941–1998) Johna s jeho pro změnu milenkou May Pangovou (*1950) v jejich novém newyorském bytě.
Společně si užijí několik příjemných večerů s Beaujolais a starými fláky Brouků. V té době má myšlenka na znovu shledání legendární čtveřice možná nejkonkrétnější obrysy. Podle Pangové dokonce John plánuje společný koncert už na podzim!
Jenže potom se vrátí k Yoko (*1933), která se znovu stane jeho hlavním životním zájmem a myšlenky na comeback pošle opět k ledu.
Už jsme málem byli v taxíku…
Přesto přijde ještě jeden moment, kdy chybí málo, aby se na pódium společně postavili, když ne čtyři, tak alespoň dva Brouci. Stane se to 24. dubna 1976 pozdě večer, během Paulovy návštěvy u Johna v newyorském komplexu Dakota.
Kde kdo tehdy nabízí ohromné sumy za byť jen chvilkové shledání Beatles, čehož využije producent satirického pořadu Saturday Night Live Lorne Michaels (*1944) a s vážnou tváří nabídne čtveřici za tři písničky 3000 dolarů.
Nemyslí to úplně vážně, přece jen v porovnání s milionovými nabídkami jde o směšnou částku. Netuší ale, že Paul s Johnem mají právě v tu chvíli puštěnou televizi a o jeho nabídce vážně uvažují.
„Málem jsme se do toho studia vydali, jen pro tu legraci,“ vzpomíná Lennon. „Už jsme skoro byli v taxíku, ale bohužel jsme už taky byli moc unavení.“ Další podobná šance už nepřijde.
Jde o poslední známé setkání dvojice, která spolu s dalšími dvěma kolegy v 60. letech opanuje nejvyšší místa hudebního Olympu.