Domů     Skafandr: Nejluxusnější oblek na světě?
Skafandr: Nejluxusnější oblek na světě?
19.11.2020

Slavnostní šaty oblékáme, aby nám to slušelo, bundu, aby nám nebyla zima, a skafandr, abychom přežili! Co všechno musí umět, aby zvládl tuto nejvýsostnější funkci? A jak bychom se v něm asi cítili na případné cestě do vesmíru?

V kosmické lodi nebo v prostorách Mezinárodní vesmírné stanice jsou astronauti před hrozbami vesmíru chránění. Uvnitř jsou nasimulovány podobné podmínky, jako máme na Zemi.

Jakmile je však třeba vystoupit ven, bez obřího skafandru zvaného EVA (Extra-Vehicular Activity) nemůžete ani na krok!

Jako v nafouknutém balónu

Ve vesmíru jsme především mimo dosah zemské atmosféry. A bez atmosféry není tlak! Jak je známo, s klesajícím tlakem klesá teplota varu kapalin – začala by se nám tedy doslova vařit krev v žilách?

I pokud by k tomu nedošlo, minimálně by se nám odpařila veškerá vlhkost z povrchu těla. Ještě větší hrozbu pak přestavuje plyn v plicích, který se ve vakuu začne rozpínat a hrozí jejich protržení! Ve skafandru tedy musí být uměle udržován ideální tlak. Uvnitř si budete připadat asi jako ve správně nafouknutých pneumatikách.

Skafandr zajišťuje vhodné podmínky zhruba na 8,5 hodiny. Bez něj bychom ve vesmíru přežili asi 15 vteřin.
Skafandr zajišťuje vhodné podmínky zhruba na 8,5 hodiny. Bez něj bychom ve vesmíru přežili asi 15 vteřin.

V klidu dýchejte

Zadržet dech ve vesmíru rozhodně nezkoušejte. Právě tehdy by vám nadouvající se plíce mohly prasknout. Skafandry si naštěstí s dýchaním poradí a většina z nich z důvodu nízkého tlaku zásobuje astronauta rovnou čistým kyslíkem.

Zásoby kyslíku si ponesete v jakémsi batohu na zádech nazývaném PLSS (Portable Life Support System), který obsahuje také zdroj pro chladící systém či nádrž na odběr oxidu uhličitého z vydechované vzduchu. Kdyby se vám ho v helmě nahromadilo příliš, může vás to zabít!

Zima rozhodně nebude!

Vesmír je plný teplotních extrémů. Ovšem ve volném prostoru se díky reliktnímu záření zbylém po velkém třesku udržuje stálých 2,7 kelvinů, tedy -270 °C! Mrazu se však nemusíte bát, dokonalou tepelnou izolaci zajišťuje mnoho vrstev speciální materiálů.

Paradoxně vás ve skafandru potrápí spíše horko, které vytváříte si svým vlastním pohybem. Nadměrným pocením může snadno dojít k dehydrataci, a proto je nutné chlazení.

Dříve se ve skafandrech používaly jakési větráčky, dnes je uvnitř vetkaná síť trubek naplněných vodou. Od přehřívání má pomoci i fakt že je skafandr bílý.

Cena skafandru určeného pro výstup do volného kosmického prostoru dosahuje až 270 milionů korun.
Cena skafandru určeného pro výstup do volného kosmického prostoru dosahuje až 270 milionů korun.

Ochrana před vetřelci

Stoprocentní „nic“ zas ve volném kosmickém prostoru není. Mimo ochranná křídla atmosféry všude kolem létá spousta mikrometeoritů, běžně dosahujících rychlosti kulky! Neprostřílí vás tedy skrz naskrz?

Žádný strach, skafandr je vyroben ze směsi superodolných materiálů. A co nebezpečná radiace? Vrchní vrstva obleku by měla smrtící paprsky alespoň částečně odrážet, na helmě může mít tuto funkci například tenká průhledná vrstva zlata.

Něco na tělo

A co si obléci pod ten obří krunýř? Vlastní spodní prádlo ani náhodou! Součástí skafandru je speciální vnitřní vrstva , doslova prošpikovaná chytrými funkcemi.

Je v ní nejen síť hadiček pro regulaci tělesné teploty, ale také třeba zařízení pro sběr moči, senzory pro monitoring základních tělesných funkcí či systém pro přísun pitné vody.

Některé výpravy mimo vesmírnou stanici trvají i 8 hodin, za tu dobu budete mít jistě žízeň, ale také možná i hlad. V helmě je ukryté i malé občerstvení v podobě cereální tyčinky – musíte jí ale sníst celou najedou, jinak by vám kolem hlavy poletovaly drobky!

Pod skafandr se obléká speciální spodní prádlo plné přípojů a hadiček.
Pod skafandr se obléká speciální spodní prádlo plné přípojů a hadiček.

Oči a srdce

Ať už chcete vidět na opravu přístroje na vesmírné stanici, nebo se jen kochat úchvatným pohledem na modrou planetu, musíte mít správnou přilbu.

Hledí z odolného polykarbonátu je zbarvené proti odleskům, má odmlžovací systém a jsou v ní i zabudována světla, která poslouží jako baterka. Nechybí samozřejmě sluchátka s mikrofonem, pomocí nichž astronaut komunikuje s okolím.

Srdcem celého skafandru je ale ústřední ovládací panel DCM (Display and Control Module), tedy krabička plná displejů a spínačů umístěná na břiše, která kontroluje všechny funkce. A jak na ni vlastně uvidíme? Pomocí zrcátek umístěných na rukávech.

Jakou velikost?

Astronauti mají různé konfekční velikosti a pro každého se nový skafandr určený k výstupu rozhodně nevyrábí. Jak to tedy vyřešit, aby každému padl?

Skafandry s názvem EMU, které se v současnosti používají na Mezinárodní vesmírné stanici, se právě z tohoto důvodu skládají z několika různě kombinovatelných. Přesto však může být správná velikost velkým problémem.

Když mají v březnu 2019 poprvé v historii vystoupit do volného kosmu dvě ženy, pro obě skafandr ve vhodné velikosti není k dispozici! Christina Kochová (*1979) si tak musí na svoji příležitost půl roku počkat.

Všechny klíčové funkce řídí ovládací panel na břiše.
Všechny klíčové funkce řídí ovládací panel na břiše.

Uf, to je tíha!

Kdybyste si skafandr používaný na Mezinárodní vesmírné stanici oblékli na Zemi a stoupli si na váhu, k vlastní hmotnosti se vám připočte ještě 127 kg!

Ve vesmíru ve stavu mikrogravitace to naštěstí nepocítíte, ale rozhodně to neznamená, že v něm budete jen tak s lehkostí poskakovat.

Pro pohyb v neohrabaném obleku absolvují astronauti náročný trénink, a aby v něm vůbec mohli chodit či hýbat rukama, jsou uvnitř ukryté různé pomocné klouby. Pohyblivost je jednou hlavních met pro vývoj skafandrů k budoucí kolonizaci vesmírných těles.

Na dlouhodobý pobyt na Měsíci či na Marsu rozhodně bude třeba něco pohodlnějšího.

Foto: Nasa.gov, Wikipedia, Pinterest
Související články
Věda a technika
Krutá tečka za zlatou érou Zeppelínů: Stačí 34 sekund a Hindenburg shoří!
Expedice Umberta Nobileho se pomalu vrací z výpravy k Severnímu pólu. 25. května 1928 bude mít smůlu – vzducholoď Italia ztroskotá na Špicberkách! Nakonec se podaří zachránit jen polovinu z 16 účastníků expedice. To štěstí bude mít Nobile i náš krajan, fyzik a spisovatel František Běhounek (1898–1973). Píše se rok 1783. Bratři Montgolfierové oslní svět […]
Věda a technika
Lék na dlouhověkost? Leťte do vesmíru!
Konsternovaní diváci se zatajeným dechem sledují, jak muž ve sněhobílém skafandru seskakuje ze žebříku na prašnou zem. Poprvé v historii se lidská nohy dotýká Měsíce. Téměř okamžitě odstartují dohady, jaký vliv může mít taková návštěva na náš organismus. Jeden příklad za všechny – posádka Apolla 11. Neil Armstrong (1930–2012) umírá v 82 letech, Michael Collins (1930–2021) […]
Věda a technika
Čertkus luční: Bylina se zvláštním názvem i pověstí
Český jazykovědec Václav Machek (1894-1965) spojoval s bylinou čertkus luční slovo „čert”. Ostatně v souvislosti s čertem je tato rostlina zmiňována již i v herbáři z 16. století „Herbář neboli bylinář“, jedné z nejvýznamnějších botanických knih 16. století, jehož autorem je významný renesanční lékař a botanik italského původu Pietro Andrea Mattioli (1501-1507). Zásah Panny Marie […]
Věda a technika
Myslíte, že jíte, co chcete? Kdepak. Jídelníček diktují bakterie
„Ty jíš čokoládový dort?“ pozdvihne kamarádka překvapeně obočí. „Nějak na něj mám poslední měsíce chuť,“ krčí rameny dívka. Je to její svobodné rozhodnutí? Anebo je jen loutkou bakterií? Porodním sálem se rozezní dětský pláč. Novorozeně přijde na svět jako nepopsaný list. Tedy, co se střeva týká. První mikroby se do něj ale dostávají už ve […]
reklama
věda a technika
Haiphongský tajfun: Katastrofa nebo administrativní omyl?
Vietnamské město Haiphong byste našli asi 10 km od pobřeží Tonkinského zálivu, v deltě Rudé řeky. Právě tudy se s oblibou ženou západopacifické tajfuny k asijské pevnině. Ten z roku 1881 nebude výjimkou. Do historie se ale zapíše brkem máčeným v krvi a rozkládajících se tělech. Jde pravděpodobně o druhou nejhorší cyklónu v zaznamenaných lidských […]
Měření inteligence zvířat
Jsou chytřejší divoká, volně žijící zvířata, nebo naopak zvířata domestikovaná? A co například býložravci v porovnání s masožravci? Gallupův zrcadlový test Změřit inteligenci zvířat je poměrně těžké. Známý je například takzvaný Gallupův zrcadlový test sebeuvědomění, který byl vyvinut v roce 1970 Gordonem Gallupem Jr., profesorem psychologie ze State University of New York v americkém Albany. […]
Hlubiny: Skutečná mekka zvláštností
Hlubiny skryté lidským očím v letošním roce vydaly další svědectví o mimořádných živočiších, mořští biologové dokázali popsat celkem šestnáct dosud neznámých druhů hlubinných ryb rodu Anoplogaster, jež fungují na stejném principu jako vesmírné černé díry – neodrážejí prakticky vůbec žádné světlo. Vědci to zjistili tak, že se jednoho z nově objevených živočichů snažili vyfotografovat. Ryba […]
30 let od objevu Ardi: Evoluce převyprávěná kostmi
Její ostatky zadupala do země někdy na sklonku třetihor stáda hrochů. Za dalších 4,4 milionů let se stala nejpodivněji vypadající fosilií zástupce lidské vývojové linie, který byl do té doby nalezen. Objev tohoto dávného hominida, připomínajícího hybrida lidoopa, opice a člověka, obrátil na ruby většinu toho, co vědci věděli o rané evoluci člověka. Jak napsal […]
lifestyle
Tajemství špičkových hráčů počítačových her: Víc mozkové kůry, rychlé reakce, lepší paměť
Potomky od nich máte tendence vyhánět, ale leckterý rodič si k nim nakonec sám rád sedne. Počítačové hry – od strategií až po střílečky. Škodí nám? Nebo naopak prospívají? Na mnohé aspekty gamingu již existuje nejedna studie. EPOCHAplus.cz vám prozradí, co dokáže hraní udělat s mozkem a vašimi reflexy.   Ohromné množství neuronů na jednom […]
Topná sezóna za rohem! Jak správně topit na konci roku 2024?
I když je to k neuvěření, vedro konečně opadlo a je tu začátek podzimu. Topná sezóna se nezadržitelně blíží. A letos má svá specifika. A to hlavně kvůli penězům. Jak zachránit sebe i dům Aniž bychom chtěli strašit, vážné obavy, zda dokážeme vytopit svá obydlí a přežít letošní zimu, zaměstnávají v posledních týdnech stále větší […]
Srdce v nebezpečí
Nedostatek pohybu a nezdravá strava vedou k vzniku kardiovaskulárních chorob. Rozvíjí se hypertenze, ukládá se tuk v cévách a zvyšuje se riziko srdečního infarktu. V České republice jsou právě srdeční onemocnění nejčastější příčinou úmrtí, stojí za 46 % z nich. V ČR každoročně zemře téměř 50 000 osob na onemocnění srdce. Srdeční a cévní onemocnění […]
Ischemická porucha srdeční: Srdce stůně, ale bolet to vždy nemusí
Běžným příznakem ischemické choroby srdeční (ICHS) je angina pectoris. Postižený pociťuje pálení, řezání a tlak za hrudní kostí. Při úplném ucpání koronární tepny dojde asi po 20 minutách k odumření srdečního svalu v daném místě. Při poškození více než 40 % srdeční tkáně nemůže srdce dále pracovat. Rozvine se život ohrožující infarkt myokardu a může […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz