Domů     Odpustila Kateřina Stradová císaři Rudolfovi II. zástupy milenek?
Odpustila Kateřina Stradová císaři Rudolfovi II. zástupy milenek?
25.10.2020

Císař se zálibně podívá na chlapce v kolébce. Ve svraštělé tvářičce hledá svoje rysy. Nebo je malý Julius César spíše po ní? Rudolf II. se ohlédne po krásné Kateřině. Rozkvetlá do půvabu svých osmnácti let trumfne i ty nejvznešenější šlechtičny. Tak proč by se vlastně měl ženit? 

Na přijetí do prestižního řádu zlatého rouna se habsburský císař Rudolf II. (1552–1612) opravdu těší.

Zároveň ale má nepříjemné tušení, že velkolepá slavnost v Praze roku 1585 bude mít i své stinné stránky. „Strýcové a bratři se jistě spojí se španělskými diplomaty a budou mne přemlouvat ke sňatku s infantkou,“ honí se mu hlavou a bohužel se nemýlí.

Všichni na něj tlačí, aby za svoji ženu už konečně pojal Isabelu Claru Eugenii (1566–1633), dceru španělského krále Filipa II. (1527–1598) a jednou pro vždy tak vyřešil otázku následnictví v monarchii.

Diskuse o sňatku ale pro něj vždycky končí záchvatem vzteku nebo v lepším případě rozmrzelostí.  

Rudolf II. má řadu milenek, do svatby se ale nehrne.
Rudolf II. má řadu milenek, do svatby se ale nehrne.

Důkaz plodnosti 

Někteří příbuzní dokonce chápou Rudolfovy pochybnosti, jestli je Isabela opravdu nejvhodnější nevěstou. Proč se ale o ženění úplně odmítá bavit? Třiatřicetiletý mladík má přece nejvyšší čas. V rukou navíc drží i nezpochybnitelný důkaz své plodnosti.

Na jaře 1585 mu jeho milenka Kateřina Stradová (asi 1567–1629), krásná dcera jeho antikváře Ottavia Strady st. (1550–1606), povije nemanželského syna Julia Césara d´Austria (1584–1609).

Krásnou dívku si vyhlédne už když je jí patnáct let a užívá si s ní každou volnou chvíli.  

Vilém z Rožmberka přemlouvá panovníka k sňatku.
Vilém z Rožmberka přemlouvá panovníka k sňatku.

Intriky arciknížete  

Při jakékoli debatě o svatbě se stahuje do sebe. Okolí tím ale neodradí. „V zájmu dynastie byste se měl oženit,“ přemlouvá ho už v lednu 1585 na sněmu českých stavů Vilém z Rožmberka (1535–1592).

Rudolf se zlobí. Ví, že v pozadí téhle akce stojí intrikánský arcikníže Ferdinand Tyrolský (1529–1595). Ačkoli je o 23 let starší než sám Rudolf, touží po říšské koruně a na politické scéně o sobě dává pořádně vědět.

Rudolf ale nechce přilévat olej do ohně tím, že by Rožmberka veřejně káral, že zasahuje do jeho záležitostí. „Císař se musí rozhodnout, jestli vstoupí do manželství se španělskou princeznou nebo ne. Nikdo neví, proč váhá.

Zda-li chce zůstat svobodný bez závazků, nebo chce-li od španělského krále velké věno…“ hlásí tyrolský agent Hans Albrecht ze Sprizensteinu vévodovi Vílémovi V. Bavorskému (1548–1626) krátce před pražskou slavností.   

Ottavio Strada starší pracuje na císařském dvoře jako antikvář.
Ottavio Strada starší pracuje na císařském dvoře jako antikvář.

Není jedinou milenkou  

Naléhání na uspíšení sňatku nabourává císařovo sebevědomí. „Jaký je to pocit, když mne nikdo nehoní před oltář,“ zasní se Rudolf a nechává se laskat půvabnou osmnáctiletou Kateřinou. Je právě ona tím důvodem, proč se zuby nehty brání svatbě?

A nemá v císařově nechuti ke svatbě dokonce svoje obratné prsty? „Bylo vysloveno podezření, že císaře zrazovala od sňatku jeho konkubína Kateřina Stradová, údajně z obavy, aby si zachovala vliv na jeho osobu, ale tento názor zůstává jen dohadem, který nelze nijak doložit,“ uvádí současný český historik Josef Janáček.

Poslechl by ji Rudolf, kdyby na něj naléhala, ať se nežení? Sotva. Je pravděpodobnější, že si Kateřina Rudolfa získala svojí tolerancí a ochotou být kdykoli nablízku pro jeho tělesné potřeby. V jeho ložnici ale není jediná. 

Dceru španělského krále Isabelu Claru Eugenii si vzít nechce. Podle rádce je příliš bystrá,
Dceru španělského krále Isabelu Claru Eugenii si vzít nechce. Podle rádce je příliš bystrá,

Pohoršení veřejnosti  

„Je pouze jisto, že Rudolf II. žil s Kateřinou Stradovou až do smrti, přitom však střídal další milenky až příliš často a nedělal si vůbec žádné starosti s nějakým problémem věrnosti,“ dodává Janáček.

Rudolfův bohatý erotický život vzbuzuje pohoršení mezi všemi vrstvami.

Spousta lidí skousne jeho konkubínu Kateřinu, ale ne spousty dam, které prošly jeho postelí. „A jako všichni vysocí pánové i císař holdoval smilstvu a různým rozkoším a měl (což se o jiných potentátech neslýchalo) své vlastní únosce (raptores), kteří úkladně zajímali panny a přiváděli mu je,“ uvádí saský vyslanec Melchior Goldast z Haiminsfeldu (1578–1635). Takhle otevřeně si ale dovolí mluvit až po císařově smrti. 

Julius César d´Austria svým rodičům čest nedělá. Zabije svoji milenku.
Julius César d´Austria svým rodičům čest nedělá. Zabije svoji milenku.

Rádce větří nebezpečí  

Nechuť císaře oženit se těžko můžeme připsat Kateřině, která patří mezi jednu z jeho jistot. Určitě by se nevzdal nevěsty, pokud by sám nechtěl. Podezření mnoha historiků proto padá na další osobu v císařově blízkosti, rádce Wolfganga Rumfa z Wuelrossu.

Díky svým stykům ve Španělsku dobře ví, že infantka Isabela Clara Eugenie není hloupá husička, ale naopak bystrá a nadaná dívka. „Znamená daleko větší nebezpečí než Stradová.“ uvědomuje si Rumpf, a proto intrikuje proti císařskému sňatku.

Nemá chuť dělit se o vliv s budoucí císařovnou. Ovšem ani pro tenhle předpoklad neexistuje jednoznačný důkaz. Stradová po Rudolfově boku vydrží až do jeho smrti. Zdá se, že u něj vítězí nad dalšími milenkami právě svojí otevřenou náručí a pochopením. 

Foto: Wikimedia Commons, europebetweeneastandwest.wordpress.com/
Související články
Lifestyle
Vynášení Morany: Se zimou se musí zatočit!
Když začne rašit tráva, rozkvetou květiny a stromy i keře se obalují listím, cítíme, jak z nás spadne zimní letargie. Najednou je nám veseleji, máme lepší náladu a těšíme se na měsíce plné slunce. A co teprve naši předkové, kteří žili v těsném sepětí s přírodou: pro ty to byla příležitost k oslavě! Temné a […]
Lifestyle
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu.  Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se […]
Lifestyle
Ve středověké Číně zakazovali i kalendáře
Kdy a kde se poprvé můžete setkat se zakázanými knihami? Rozhodně už ve starověku. Už vládci dávných starověkých říší měli spadeno na spisy, které se jim nehodily. Výjimkou dokonce není ani Písmo svaté. Už v biblickém Novém zákoně se nachází zmínka o ničení textů. Svatý Pavel ve Skutcích apoštolů popisuje svůj pobyt v Efesu (přístav v dnešním […]
Lifestyle
Vysavač: Nový vynález ocení i britský král
Jak se účinně zbavit prachu a nečistot? Hlavně na koberci je to problém. Už v 18. století na ně proto hospodyňkou kladou pokosenou trávu nebo sypou piliny. Moc velký efekt to ale nemá. Na řadu přichází vysavač. Patří vysávání do seznamu domácích prací, kterým se nebráníte, protože je to vlastně hračka? Není divu. Podlaha je za […]
reklama
lifestyle
Vladimir Vysocký: Ruský Hamlet pije jako Dán
Po Gagarinovi je bezpochyby druhým nejslavnějším Rusem minulého století. Kultovní bard, herec a básník, který na prknech divadla na Tagance vytvoří roli Hamleta způsobem, na který Rusko dodnes nezapomnělo. Vladimir Semjonovič Vysocký (1938–1980) se objeví ve 30 filmech, napíše přes 800 básní a písní. Je fenoménem, kterému sice ruský režim brání publikovat, a dokonce i […]
Literatura, psací stroj, nápad a flaška: Proč umělci tak často sahali po alkoholu?
Čtenáři je zbožňují způsobem, jaký dnes znají jen hvězdy pop music. Ovlivní dějiny literatury. A uchlastají se k smrti. Protože po flašce sahají stejně často jako po čistém listu papíru. Většinou věří tomu, že jim alkohol pomáhá a na jeho vlnách připlouvají nápady. Lékaři však tvrdí: „Domněnka, že alkohol poskytuje spisovatelům rozlet, je jen iluze. […]
Dentální nit: Od kdy ji používáme?
Touha mít čistý chrup je instinktivní záležitost. Už archeologické nálezy dokazují, že se naši dávní předkové zbavují nečistot mezi zuby pomocí tenkých špičatých větviček i dalších nástrojů. Dnes máme větší komfort: k odstranění jídla a plaku z obtížně dostupných míst používáme dentální nit. A tu svou mají i opice! O tom, že bez dentální nitě […]
Ingredience budoucnosti? Mravenci umí nahradit chuť masa!
Talíř plný mravenců. Nepříliš lákavá představa, která evokuje leda tak nepodařený piknik. Jenže s rostoucí potřebou udržitelného rozvoje, hledáním nových surovin i nových chutí je tohle možná naše budoucnost. Takže dobrou chuť. Pojídání hmyzu není ve světě ničím neobvyklým. V současné době jej konzumují minimálně dvě miliardy lidí a jde o běžnou součást jídelníčku v mnoha koutech světa. […]
reklama
zajímavosti
Jaroslav Marvan: Vacátko ve slepičárně
Člun s Helenou Vondráčkovou (*1947) a Václavem Neckářem (*1943) se pomalu vzdaluje od břehu. Za zády hereckého dua se rýsuje nádherný zámek Blatná. Tipnete si, o jakém filmu je řeč? Kromě Blatné je natáčený i na Bojnickém zámku. Těm, kdo stále tápou, ještě napovíme, že královského otce Jindřicha si tu na jedničku střihne žižkovský rodák […]
Anglická Jedová zahrádka: Radši ani nepřivonět!
Skupinka návštěvníků se opatrně promenáduje po chodníčcích. V nose se slévá dráždivá vůně květin. Průvodce se zastaví. „Laburnum,“ začne výklad u šestimetrové dřeviny, která se u nás nazývá štědřenec odvislý. Větu ale nedokončí. Jeden z účastníků stojící opodál se poroučí k zemi…   Nejde o výjimku. Týdně tu zkolabují v průměru tři lidé. Všechny rostliny, které najdete za masivními […]
Výroba cínových vojáčků: Kdy jedovaté kovy nahradil plast?
Cínoví vojáčci se stávají v průběhu 19. století oblíbenou klukovskou hračkou. Šíří se a už jsou dostupné i v měšťanských rodinách. V klukovských pokojích se tehdy velice čile bojuje a mít takovou armádu doma je opravdu terno. V sériově vyráběných vojáčcích mají i na počátku 19. století monopol Němci. Armády pro široké použití chrlí hlavně společnosti Heinrichson, Heyde […]
Padání listí, tornádo i Nový rok! Co všechno se děje na jaře?
Dočkali jsme se! Roční období, které odedávna lidé vyhlížejí s tím největším očekáváním, je konečně tady! Znamená ale jaro skutečně jen samé pozitivní věci? Nemáme o něm trochu falešné mínění? A co všechno nás v této krásně době může překvapit? Už tě nechci! Na jaře všechno kvete! Stromy, květiny na louce…, ale také láska! Nebo […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz