Domů     Odpustila Kateřina Stradová císaři Rudolfovi II. zástupy milenek?
Odpustila Kateřina Stradová císaři Rudolfovi II. zástupy milenek?
25.10.2020

Císař se zálibně podívá na chlapce v kolébce. Ve svraštělé tvářičce hledá svoje rysy. Nebo je malý Julius César spíše po ní? Rudolf II. se ohlédne po krásné Kateřině. Rozkvetlá do půvabu svých osmnácti let trumfne i ty nejvznešenější šlechtičny. Tak proč by se vlastně měl ženit? 

Na přijetí do prestižního řádu zlatého rouna se habsburský císař Rudolf II. (1552–1612) opravdu těší.

Zároveň ale má nepříjemné tušení, že velkolepá slavnost v Praze roku 1585 bude mít i své stinné stránky. „Strýcové a bratři se jistě spojí se španělskými diplomaty a budou mne přemlouvat ke sňatku s infantkou,“ honí se mu hlavou a bohužel se nemýlí.

Všichni na něj tlačí, aby za svoji ženu už konečně pojal Isabelu Claru Eugenii (1566–1633), dceru španělského krále Filipa II. (1527–1598) a jednou pro vždy tak vyřešil otázku následnictví v monarchii.

Diskuse o sňatku ale pro něj vždycky končí záchvatem vzteku nebo v lepším případě rozmrzelostí.  

Rudolf II. má řadu milenek, do svatby se ale nehrne.
Rudolf II. má řadu milenek, do svatby se ale nehrne.

Důkaz plodnosti 

Někteří příbuzní dokonce chápou Rudolfovy pochybnosti, jestli je Isabela opravdu nejvhodnější nevěstou. Proč se ale o ženění úplně odmítá bavit? Třiatřicetiletý mladík má přece nejvyšší čas. V rukou navíc drží i nezpochybnitelný důkaz své plodnosti.

Na jaře 1585 mu jeho milenka Kateřina Stradová (asi 1567–1629), krásná dcera jeho antikváře Ottavia Strady st. (1550–1606), povije nemanželského syna Julia Césara d´Austria (1584–1609).

Krásnou dívku si vyhlédne už když je jí patnáct let a užívá si s ní každou volnou chvíli.  

Vilém z Rožmberka přemlouvá panovníka k sňatku.
Vilém z Rožmberka přemlouvá panovníka k sňatku.

Intriky arciknížete  

Při jakékoli debatě o svatbě se stahuje do sebe. Okolí tím ale neodradí. „V zájmu dynastie byste se měl oženit,“ přemlouvá ho už v lednu 1585 na sněmu českých stavů Vilém z Rožmberka (1535–1592).

Rudolf se zlobí. Ví, že v pozadí téhle akce stojí intrikánský arcikníže Ferdinand Tyrolský (1529–1595). Ačkoli je o 23 let starší než sám Rudolf, touží po říšské koruně a na politické scéně o sobě dává pořádně vědět.

Rudolf ale nechce přilévat olej do ohně tím, že by Rožmberka veřejně káral, že zasahuje do jeho záležitostí. „Císař se musí rozhodnout, jestli vstoupí do manželství se španělskou princeznou nebo ne. Nikdo neví, proč váhá.

Zda-li chce zůstat svobodný bez závazků, nebo chce-li od španělského krále velké věno…“ hlásí tyrolský agent Hans Albrecht ze Sprizensteinu vévodovi Vílémovi V. Bavorskému (1548–1626) krátce před pražskou slavností.   

Ottavio Strada starší pracuje na císařském dvoře jako antikvář.
Ottavio Strada starší pracuje na císařském dvoře jako antikvář.

Není jedinou milenkou  

Naléhání na uspíšení sňatku nabourává císařovo sebevědomí. „Jaký je to pocit, když mne nikdo nehoní před oltář,“ zasní se Rudolf a nechává se laskat půvabnou osmnáctiletou Kateřinou. Je právě ona tím důvodem, proč se zuby nehty brání svatbě?

A nemá v císařově nechuti ke svatbě dokonce svoje obratné prsty? „Bylo vysloveno podezření, že císaře zrazovala od sňatku jeho konkubína Kateřina Stradová, údajně z obavy, aby si zachovala vliv na jeho osobu, ale tento názor zůstává jen dohadem, který nelze nijak doložit,“ uvádí současný český historik Josef Janáček.

Poslechl by ji Rudolf, kdyby na něj naléhala, ať se nežení? Sotva. Je pravděpodobnější, že si Kateřina Rudolfa získala svojí tolerancí a ochotou být kdykoli nablízku pro jeho tělesné potřeby. V jeho ložnici ale není jediná. 

Dceru španělského krále Isabelu Claru Eugenii si vzít nechce. Podle rádce je příliš bystrá,
Dceru španělského krále Isabelu Claru Eugenii si vzít nechce. Podle rádce je příliš bystrá,

Pohoršení veřejnosti  

„Je pouze jisto, že Rudolf II. žil s Kateřinou Stradovou až do smrti, přitom však střídal další milenky až příliš často a nedělal si vůbec žádné starosti s nějakým problémem věrnosti,“ dodává Janáček.

Rudolfův bohatý erotický život vzbuzuje pohoršení mezi všemi vrstvami.

Spousta lidí skousne jeho konkubínu Kateřinu, ale ne spousty dam, které prošly jeho postelí. „A jako všichni vysocí pánové i císař holdoval smilstvu a různým rozkoším a měl (což se o jiných potentátech neslýchalo) své vlastní únosce (raptores), kteří úkladně zajímali panny a přiváděli mu je,“ uvádí saský vyslanec Melchior Goldast z Haiminsfeldu (1578–1635). Takhle otevřeně si ale dovolí mluvit až po císařově smrti. 

Julius César d´Austria svým rodičům čest nedělá. Zabije svoji milenku.
Julius César d´Austria svým rodičům čest nedělá. Zabije svoji milenku.

Rádce větří nebezpečí  

Nechuť císaře oženit se těžko můžeme připsat Kateřině, která patří mezi jednu z jeho jistot. Určitě by se nevzdal nevěsty, pokud by sám nechtěl. Podezření mnoha historiků proto padá na další osobu v císařově blízkosti, rádce Wolfganga Rumfa z Wuelrossu.

Díky svým stykům ve Španělsku dobře ví, že infantka Isabela Clara Eugenie není hloupá husička, ale naopak bystrá a nadaná dívka. „Znamená daleko větší nebezpečí než Stradová.“ uvědomuje si Rumpf, a proto intrikuje proti císařskému sňatku.

Nemá chuť dělit se o vliv s budoucí císařovnou. Ovšem ani pro tenhle předpoklad neexistuje jednoznačný důkaz. Stradová po Rudolfově boku vydrží až do jeho smrti. Zdá se, že u něj vítězí nad dalšími milenkami právě svojí otevřenou náručí a pochopením. 

Foto: Wikimedia Commons, europebetweeneastandwest.wordpress.com/
Související články
Lifestyle
Amy Winehouse: Z hvězdy se stává mrtvá členka Klubu 27
Amy Winehouse, britská pěvecká ikona s uhrančivým hlasem a tragickým osudem. Její životní cesta, poznamenaná závislostmi a bouřlivým manželstvím, ji ve věku 27 let navždy zařadila do nechvalně proslulého Klubu 27. Klub 27 patří k nejexkluzivnějším spolkům světa. Aby se do něj jeho členové, kterých už je přes 80, dostali, musí učinit jen dvě věci […]
Lifestyle
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Lifestyle
Všechno musí dolů: Striptýz jako rituál, neřest i umění
Lascivní, pružné pohyby těla. Svůdný pohled, mnohoslibný úsměv. Napětí v sále by se dalo krájet, obecenstvo nedočkavě čeká na to, až půvabná tanečnice odloží všechny své svršky. Všechno trvá nekonečně dlouho! Když nakonec dopadne na zem i poslední kousek látky, mezi diváky vypukne bouře nadšení. Tak jako mezi zápasem okresního přeboru a utkáním špičkových týmů […]
Lifestyle
Přežijí extrémy! Globální kolaps? Preppeři jsou připraveni!
Jsou šílení, nebo stojí nohama na zemi o něco pevněji než my ostatní? V kanystrech mají připravenou vodu, v komoře trvanlivé jídlo a cukr, v garáži batoh sbalený na cestu neznámo kam. Někteří mají i podzemní kryt. Tohle jsou preppeři (z anglického prepare – být připraven). Zabývají se přežitím v extrémních podmínkách. Jsou připraveni na […]
reklama
věda a technika
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
reklama
záhady a tajemství
Kurt Cobain: Smrt legendy zahalena tajemstvím
Slavný frontman Nirvany, ikona grungeové hudby, tragická smrt ve 27 letech. Kurt Cobain, další z řady hvězd, které navždy zhasly v nejkrásnějším věku. Kurt Cobain (1967–1994) Kdo to byl: frontman, zpěvák, kytarista a skladatel písní skupiny Nirvana Kdy zemřel: 5. dubna 1994 Příčina smrti: průstřel hlavy brokovnicí, měl v sobě přitom smrtelnou dávku heroinu Frontman, […]
Utajované UFO v Polsku?
Polské radarové stanice zachytily 23. ledna 1959 ve 4.32 hodin ráno formaci několika neznámých letících objektů. Záhadná tělesa se pohybovala skutečně neobvykle rychle a navíc ve velké výšce… Výhrůžky očitým svědkům? Jeden z cizích objektů byl velice pravděpodobně sestřelen polskou protivzdušnou obranou. Po zásahu se měl údajně zřítit do moře nedaleko pobřeží v přístavu v […]
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
Nejzáhadnější místa planety: Kde na vás dýchne tajemný genius loci?
Některé najdete na každém druhém nástěnném kalendáři, jiné se stávají tak trochu pozapomenutými místy příznivců pradávné architektury nebo tajemna. Dodnes je obklopuje závoj tajemství, a ač by se mohlo zdát, že nás již na nich nic nepřekvapí, archeologové pravidelně vyrukují s nějakou novinkou.   Tacht-e Sulejmán: Od každého trochu Podle našeho kalendáře je právě 12. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kde leží hrob abatyše Mlady?
historyplus.cz
Kde leží hrob abatyše Mlady?
Archeologové důkladně prozkoumávají ostatky, vyzvednuté z hrobu č. 110 na pohřebišti svatojiřského kláštera na Pražském hradě. Dlouhá léta se vědci domnívali, že patří abatyši Anežce Přemyslovně, nevlastní sestře Přemysla Otakara I., která zemřela roku 1228. Teď se ale zdá být všechno jinak… Datování kosterních ostatků, odhalených v hrobě č. 110, určuje, že jejich majitel či
Záhada mých skvrn na rukou
skutecnepribehy.cz
Záhada mých skvrn na rukou
Od dětství jsem trpěla záhadnou nemocí. Nikdo mi nedokázal pomoci. Až minulý život ukázal příčinu. Prvně se mi to stalo jako miminku a s naprostou pravidelností se ten nevysvětlitelný „problém“ opakoval každý rok – vždy ve stejném období. Tu záhadnou nemoc nedokázal nikdo nikdy rozluštit, až do mých třiatřiceti let. Do roka a do dne V čem spočívala ta
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
nejsemsama.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Milionářské sny o medu
iluxus.cz
Milionářské sny o medu
Milionáři často dostanou, co chtějí, a Sir Jim Ratcliffe, spolumajitel Manchester United, je toho dokonalým příkladem. Po osmnáctiměsíčním boji o plánování vyhrál spor se sousedem ohledně úlů a teniso
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
enigmaplus.cz
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
Obec Vranová Lhota leží v údolí říčky Třebůvky v okrese Svitavy. V obci stojí tvrz, o níž první písemná zmínka pochází z roku 1406. Jedná se o původní středověkou stavbu s gotickou a renesanční přesta
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
21stoleti.cz
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
Podle nové, dosud nerecenzované studie získal virus ptačí chřipky, který momentálně šíří mléčnými farmami ve Spojených státech, desítky nových mutací. A to včetně těch, které jej mohou učinit schopněj
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Je zamilovaný do Kohoutové?
nasehvezdy.cz
Je zamilovaný do Kohoutové?
Někdy se stává, že se do sebe během natáčení zamilují dva herečtí kolegové. Možná je to i případ Bereniky Kohoutové (33) a Filipa Blažka (50), kteří hrají zamilovanou dvojici v seriálu Jedna rodina.