Domů     Spartský král Leonidas šel u Thermopyl vstříc jisté smrti
Spartský král Leonidas šel u Thermopyl vstříc jisté smrti

Jít do boje považuje za svoji povinnost, ačkoli mu delfská věštba předpověděla, že jeho výprava možná neskončí dobře:

Bojovnost jeho a síla překoná býky a tygry, silný bude jak Zeus a pravím vám s jistotou toto: Bojovat bude do konce, zvítězí, anebo padne.“ 

Leonidas (asi 540 př. n. l. – 480 př. n. l. Thermopyly) Pochází ze slavného Héraklova rodu, kde se nejlepší vlastnosti a odvaha považují za samozřejmé. Ve starověké Spartě mají šanci jenom silní muži.

Protože není prvorozeným královým synem, nastupuje stejně náročný výcvik jako všichni ostatní. Výchova začíná v 7 letech a má zajistit, aby se chlapci stali poslušnými a odolnými. Zpočátku pochybuje, že by mohl být králem. Teprve když po letech vlády (520 př.

n. l. – 490 př. n. l.) umírá starší bratr Kleoménes, a i Dóriea už Chárón převezl na druhý břeh řeky Styx, nastupuje ve svých 50 letech na trůn. 

Leonidas vyniká mimořádnou odvahou.
Leonidas vyniká mimořádnou odvahou.

Získává podporu  

Když se chystá na výpravu proti Peršanům, moc dobře si uvědomuje, že střední část Řecka je plná kolaborantů. Ti by se s protivníkem nejraději nějak dohodli, hlavně aby měli od každého klid.

Proto při své cestě k Thermopylské soutěsce záměrně zastavuje ve městech, o nichž předem ví, že nejsou na jeho straně a tvrdě požaduje podporu. Thébská vláda se neodvažuje otevřeně odmítnout, a tak se všelijak vykrucuje.

Nakonec ale ochotně dovolí těm Thébanům, kteří jsou proti uzavření dohody s nepřítelem, aby s Leonidem odešli. 

Spaťané se s Peršany nepářou. Hodí je do studny.
Spaťané se s Peršany nepářou. Hodí je do studny.

Společný postup 

Členové peloponnéského spolku v čele se Spartou a město Athény se roku 480 př. n. l. dohodnou na společném postupu proti nepříteli a stanoví obrannou protiperskou linii u Thermopylského průsmyku.

Když Peršané dorážejí do makedonské Pierrie, vydává se král i s čtyřtisícovým peloponnéským vojskem na pochod k soutěsce. K němu se ve středním Řecku připojuje dalších 3000 mužů (Fókové, Lokrové, Thespijští a Thébané).

Současně vyplouvá 271 válečných lodí a 9 padesátiveslic pod velením Themistokla (524 př. n. l. – 459 př. n. l.) k mysu Artemísion. Leonidova armáda má nyní 7000 vojáků, perská cca 200 000. 

Themistoklés velí řeckému loďstvu.
Themistoklés velí řeckému loďstvu.

Peršanům pořádně zatopí 

Vyvádí z míry samotného perského krále Xerxa I. (519-465 př.n.l.) Když se obrovské perské vojsko dostane k Thermopylám, Xerxés pět dní váhá.

Netuší, kolik je za postavenými barikádami Řeků. Padesát tisíc? Nebo dokonce ještě víc? Před několika týdny si myslel, že ke zničení nepřátel stačí pouhý jeden vojenský oddíl, teď si neví rady, i když má celou armádu! Leonidův plán je zdržovat Xerxa u Thermopyl, dokud si řecká flotila neporadí s perskou. Peršan si uvědomuje, že soutěsku je třeba dobýt, děj se co děj.

Dává proto pokyn k útoku. Jeho vojáci dva dny bezvýsledně narážejí do barikád. Spartský král odolává, jediným výsledkem jsou spousty mrtvých Peršanů. Neosvědčí se ani nápad obeplout ostrov Euboia a dostat se Řekům do zad.

Všechno zhatí nenadálá mořská bouře, která za Sparťana vybojuje i druhou bitvu. 

Xerxés I. dlouho váhá. Netuší, s kolika Řeky má co do činění.
Xerxés I. dlouho váhá. Netuší, s kolika Řeky má co do činění.

Zrádce ukáže stezky 

Nebýt zrádce Efialta, mohli se Řekové možná radovat z vítězství. Právě on, horal z malijské Trachíny, neváhá zaprodat se za velkou odměnu protivníkovi.

Prozradí Xerxovi, že existují horské stezky a ukáže, kudy se dostat nepříteli do týla. Leonidas o stezce ví a pošle Fóky, aby ji střežili.

Ti jsou ale vpádem nepřátel překvapeni a před lukostřelci se dávají na útěk. Perská tělesná garda bez problémů v noci přejde přes hory. Když ráno spartský král otočí hlavu, překvapeně pozoruje řetěz nepřátel sestupujících z výšiny. Situace se zkomplikuje.

Je třeba dát vědět Themistoklovi. Řeckým lodím se naštěstí nakonec podaří proplout průsmykem. Poslední jednání ale teprve přijde. 

V bitvě u Thermopyl čeká na Leonidasovu armádu krutá porážka a smrt.
V bitvě u Thermopyl čeká na Leonidasovu armádu krutá porážka a smrt.

Konec pro 300 nejvěrnějších  

Tři stovky nejvěrnějších Sparťanů jdou se svým panovníkem v soutěsce u Thermopyl vstříc jisté smrti. Přidává se 700 Thespijských, zůstává i 400 Thébanů. Nedbají obrovské přesily a jejich odvážné činy hraničí s šílenstvím.

Nepřátelé dotírají jako vosy, přesto na ně Sparťané shlížejí s pohrdáním. Statečnému králi se nevyhne smrt. Při šarvátce o jeho mrtvolu zahynou dva Xerxovi bratři. Řekové bojují, dokud nepadnou.

Na jejich památku najdeme v průsmyku vytesaný nápis: „Poutníče, zvěstuj Lakedaimónským, že my tu mrtvi ležíme, jak zákony kázaly nám.“ 

Foto: Wikimedia Commons
Související články
Historie
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Historie
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
reklama
věda a technika
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
reklama
věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajemný král Artuš: Bylo nalezeno místo jeho početí?
enigmaplus.cz
Tajemný král Artuš: Bylo nalezeno místo jeho početí?
Kdo by neznal krále Artuše. Legendární anglický panovník měl podle středověkých dějepisců a romancí vést na počátku 6. století obranu Velké Británie proti Sasům. Současní historici nicméně jeho existe
Karty věděly víc než já
skutecnepribehy.cz
Karty věděly víc než já
Nikdy jsem moc nevěřila na takové to věštění, magii a další věci. Ale kamarádka mne jednou vzala za kartářkou. Ke své škodě. Neměla to dělat. S Gábinou jsme se poznaly na vysoké a od té doby jsme byly kamarádky. Rozuměly jsme si ve spoustě věcech, avšak já třeba byla víc při zemi než ona, takže
Hybridní mozkové systémy aneb Krysí neurony v mozcích myší
21stoleti.cz
Hybridní mozkové systémy aneb Krysí neurony v mozcích myší
Mezi lidmi přibývá těch, kteří trpí nějakým neurodegenerativním onemocněním, především ve vyšším věku, jehož nyní dosáhne více lidí. Plně porozumět těmto poruchám není pomocí současných výzkumných met
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
historyplus.cz
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
Plují stále víc na sever. Zastaví je až „Ztuhlé moře“, jak Pýtheás pojmenuje arktickou pustinu, kudy se nedá proplout lodí ani jít po svých. Hustá mlha, ledová kaše a plovoucí ledovce mu nahánějí hrůzu, a tak raději zamíří zpátky na jih.   Peněz moc nemají, a přesto svému synovi zajistí dobré vzdělání. Díky obětavosti rodičů
Milostná magie na 1. máje
nejsemsama.cz
Milostná magie na 1. máje
Polibek pod rozkvetlou třešní na Prvního máje má prý čarovnou moc. Proto je květen měsícem romantiky a vášně. Chcete vědět, jak lásku přivolat a posílit, či se zbavit té, o kterou nestojíte? Která z nás by nechtěla mávnout proutkem a mít po boku dokonalého partnera, že? Proto jsou kouzla lásky těmi nejoblíbenějšími. Pomocí magických rituálů můžete určitými způsoby něčí lásku posílit,
Hotel v Beverly Hills, v němž se nahrávala Pretty Woman, využívá holografický personál
iluxus.cz
Hotel v Beverly Hills, v němž se nahrávala Pretty Woman, využívá holografický personál
V hotelu Beverly Wilshire, kde se odehrávaly klíčové scény romantického hitu Pretty Woman z 90. let, přichází technologická revoluce. Představte si, že byste mohli mluvit s personálem hotelu tak, jak
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno
Uteče Rybové dcera za milencem?
nasehvezdy.cz
Uteče Rybové dcera za milencem?
Půvabná Rozálie Prachařová (20) je jednou z hvězd nového seriálu Lež na pláži. Postupně dospívá, a dokonce má i partnera, kterým je herecký kolega Karel Jirák (29). A právě to má dělat jejím rodičům
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla