Domů     Bermudský trojúhelník z pohledu ostříleného mořského vlka
Bermudský trojúhelník z pohledu ostříleného mořského vlka
19.8.2020

Paul Mottice známý také jako Kapitán Moe spojil celý svůj život s oceánem. Už v 80. letech byl součástí rybářských posádek, které křižovaly světové vody s vidinou zajímavých a hodnotných úlovků.

Cílem mise námořníků bude vnést do záhad moří trochu světla.
Cílem mise námořníků bude vnést do záhad moří trochu světla.

Později se stal součástí týmu stojícího za byznysem s pronajímáním rybářských katamaránů, během kterého si zařídil svou vlastní kapitánskou licenci. Dlouhou dobu se pak věnoval jachtingu.

Aktivně se účastnil a vyhrával téměř každý oceánský závod v této disciplíně. Z toho vyplývá, že je opravdový znalec moří, oceánů, profesionálního lovu ryb i všemožných plavidel.

Získané zkušenosti jej dovedly k založení Captain Moe’s Fishing Charter, vlastní rybářské společnosti, kde řeší pronájmy a rybářské výpravy takzvaně na klíč.

Pochvaluje si, že je zde svým vlastním pánem a že si může sám pečlivě vybrat svůj tým, také osobně komunikuje s každým zájemcem o využití služeb jeho flotily.

V nedávné době spojil síly s Discovery Channel a stal se hlavním protagonistou dokumentu Prokletí bermudského trojúhelníku (The Curse of the Bermuda Triangle).

Jak název napovídá, vydává se v něm s týmem expertů do vod nechvalně proslulého bermudského trojúhelníku, opředeného aurou mystéria a produkujícího jednu nevysvětlitelnou záhadu za druhou.

Fanoušci Discovery Channel se můžou těšit na premiéru pořadu v prosinci 2020.
Fanoušci Discovery Channel se můžou těšit na premiéru pořadu v prosinci 2020.

O ŽIVOTĚ NA MOŘI

Fascinovala vás voda vždycky, už jako malé dítě? Je námořnická profese něco, co jste si přál od dětství, je to váš sen, který se nakonec splnil?

Myslím, že víc si to přála moje máma. Byl to její sen, ale já jsem do toho tak nějak spadl. Samozřejmě, prvních pár let jsem strávil u pobřežní stráže. Odtud jsem vyplul do života závodních jachet po celém světě.

Takže v mém případě se dá říct, že to byl splněný sen. Domnívám se však, že jsem udělal všechna správná rozhodnutí, protože dnes jsem tady, abych vám vyprávěl svůj příběh.

Dokážete spočítat, kolikrát jste byl v ohrožení života během plavby? Můžete vybrat jednu konkrétní situaci, která vás v duchu pronásleduje?

O situacích ohrožení života moc nevím, ale byl jsem na dost velkých oceánech a několikrát jsem se musel plavit v hurikánu. Každému vždycky říkám, že vážně není čas být nervózní, na obavy jednoduše není prostor.

Musíte se připravit na potíže, správně se rozhodnout a bezpečně dostat posádku a vybavení domů.

Myslíte si, že je to životní styl, který je možné kombinovat s rodinným životem?

Kupodivu během let na moři a zastávek ve všech různých přístavech, kam jsme dorazili, vám můžu říct, že je poměrně dost rodin, které skutečně žily na lodi a opravdu pluly od přístavu k přístavu.

A i když to někdy může být trochu nebezpečné, přivést dítě doprostřed oceánu není tak špatný život. Naučí se, jak se velmi rychle rozhodovat. Ale když jsme měli se ženou dceru, vrátili jsme se na pevninu a usadili se v Key West.

Dcera má ráda plachtění a kdo ví, kam to dotáhne. Takže pokud jde o životní styl, ano, může to být životní styl i pro rodinu. Ale já si vybral pevninu.

Během plavby musíte strávit hodně času se skupinou stejných lidí a v tu chvíli vzniká ponorková nemoc. Máte nějakou radu, jak si s takovými situacemi poradit?

Vždycky jsem dělal to, že jakmile začaly vznikat spory nebo se začalo něco dít, svolal jsem všechny dohromady a říkal jsem tomu porada posádky. Všichni jsme si sedli, vyříkali jsme si to. Ale jednu věc si musíte pamatovat. Když jste na moři, kapitán je zákon.

Měl jsem to štěstí, že jsem byl vždycky schopný zvládnout každou situaci. Když všichni spolupracují, drží pospolu, jde to celkem snadno.

Máte nějaký recept na mořskou nemoc?

Říkávali mi, že mám břicho ze železa, protože jsem nikdy neměl mořskou nemoc. Ale docela dost lidí jsem z mořské nemoci léčil. Základní poučka praví, že večer před plavbou se nepije alkohol. Za druhé doporučuji hodně rostlinné stravy.

Jednou nás zastihl hurikán u mysu Hatteras na pobřeží Karolíny, blízko bermudského trojúhelníku. Šel jsem dolů a kuchařka vařila jambalayu.

Nevím, jestli víte, co je jambalaya, ale je to jedno z nejkořeněnějších a nejaromatičtějších pálivých jídel, které existuje. Podíval jsem se na to, popadl jsem hrnec, hodil ho přes palubu a řekl jí, aby uvařila něco, co je mdlé. Kuřecí, hot-dogy, makarony a sýr.

Oblast bermudského trojúhelníku má pověst oblasti s údajně výrazně zvýšeným výskytem „záhadného“ mizení lodí a letadel nebo případy lodí nalezených bez posádky bez logického důvodu pro opuštění plavidla.
Oblast bermudského trojúhelníku má pověst oblasti s údajně výrazně zvýšeným výskytem „záhadného“ mizení lodí a letadel nebo případy lodí nalezených bez posádky bez logického důvodu pro opuštění plavidla.

O KAPITÁNSKÉM ŘEMESLU…

Jakou radu byste dal začínajícím námořníkům nebo kapitánům, kteří uvažují o přeplutí bermudského trojúhelníku?

Udělat si především pořádnou domácí přípravu. Když jsem se poprvé stal kapitánem a můj první úkol byl přeplout Atlantik, první věc, kterou jsem udělal, byla, že jsem běžel do knihkupectví a našel knihu s názvem Cesty moře.

Sedl jsem si a četl všechno, co jsem si o přeplutí Atlantiku přečíst mohl. A pak si samozřejmě vezmete něco, čemu říkáme bible – příručku pro plavbu lodí.

Musíte rozumět vybavení, projít si loď, ujistit se, že je připravená na moře, vědět, do jakých různých situací se můžete dostat. Náhradní díly vám můžou zachránit život. Musíte se ujistit, že všechny palubní odtoky mají dřevěnou zátku.

Musíte vědět, jak uhasit oheň na moři. Nic se nevyrovná tomu, když plavete v oceánu a díváte se, jak vám hoří loď. Takže všichni začínající kapitáni a vy, kteří chcete vyrazit, ujistěte se, že máte náhradní díly.

Ujistěte se, že máte náhradní GPS. Nemusí být připojená k lodi, může být příruční. Nebo mapy! Tolik lidí teď vyplouvá z přístavu bez mapy. Slyšel jsem dokonce fámy, že už se nebudou dělat, a myslím si, že je to velká chyba.

Když například přišla vlna a dveře ke spínačům, ke vší elektronice, se otevřely, tak vzápětí vidíte, že je celá loď bez energie. Pokud by to bylo trvalé, musíte zjistit, kde jste. Kam plujete a jak se tam dostanete.

A tolik lidí se teď spoléhá na GPS a nespoléhají se už na staré dobré mapy. Když se něco stane, pak je to o trochu náročnější. A ono se něco stane, zejména na moři.

Jaké vlastnosti a osobnostní rysy jsou podle vás potřeba, abyste se mohl stát kapitánem, který je schopen přeplout extrémně nestálé vody?

Zkušenosti. Chápu, že nikdo nemůže zničehonic říct: „Vypravím se na zkušenou a zamířím támhle do toho přístavu.“ Je jedno, jestli každou středu večer plujete kolem bóje a závodíte na lodi nebo jestli každý den vyplouváte chytat ryby.

Nejdřív načerpejte zkušenosti, než budete uvažovat o dlouhé cestě. A využijte své zdroje. Předpovědi počasí ušly dlouhou cestu. My jsme používali dodávku a fax, a to bylo před 30 lety považováno za moderní. Teď mají počítače a satelity se k nim přímo připojují.

Myslíte si, že doba, kdy jste byl u u pobřežní stráže, vám pomohla udělat nějaké rozhodnutí, které bylo pro váš úspěch a předpokládám i pro přežití zásadní?

U pobřežní stráže jsem se hodně naučil o sounáležitosti. Samozřejmě, hodně jsem se toho také naučil o odvodňování lodí, utěsňování a záplatování, hašení požáru. Nejdůležitější ale byla sounáležitost a to, že na vodě existuje linie velení.

Pokud nemáte vedení, pokud nemáte své muže a své velitele a svého admirála, pak se vám může všechno dost rychle rozpadnout. Když jsem odtamtud odešel, okamžitě jsem si udělal kapitánskou licenci. A to nastartovalo můj život na oceánu.

Určitě jsem dostal dobrý základ. Hodně času jsme strávili v loděnici. Mnoha lidem jsem koukal přes rameno. Strávil jsem 36 let na oceánu.

Oficiální zdroje však nic takového nepotvrzují, neexistují ani oficiální statistiky, které by potvrzovaly zvýšený výskyt nehod neobvyklých nebo nevysvětlených.
Oficiální zdroje však nic takového nepotvrzují, neexistují ani oficiální statistiky, které by potvrzovaly zvýšený výskyt nehod neobvyklých nebo nevysvětlených.

O MYSTÉRIÍCH BERMUDSKÉHO TROJÚHELNÍKU…

Bermudský trojúhelník jste přeplul mnohokrát za různých podmínek, určitě o něm máte hluboké znalosti. Co je na tomhle prostoru v oceánu nebezpečnější než skoro na každém jiném místě na celém světě?

Myslím, že je to dopravní ruch a skutečnost, že tu je Golfský proud. Takže přímo přes trojúhelník proudí reálná řeka, což může ovlivnit všechno od počasí, vln, podmínek, a skutečnost, že to je pravděpodobně jedna z dopravně nejvytíženějších oblastí.

Jsou tu lodě, které vyplouvají ze čtyř různých přístavů a míří do všech směrů a vezou zboží a zásoby, kamkoli se dá dojet. Takže se musíte dívat do všech směrů a ujistit se, že děláte všechno správně.

Vždycky se musíte ujistit, že všechny dovezete bezpečně domů a všechno vybavení taky.

Existuje mnoho lží a mýtů o bermudském trojúhelníku a záhadách, které se v něm dějí. Která z nich je podle vás nejpravděpodobnější?

Jako lodník, námořník a chlap, který strávil posledních 36 let na oceánu, se nejvíc přikláním k tomu, že hodně věřím na lidské chyby a matku přírodu. Samozřejmě v bermudském trojúhelníku najdete skoro všechno.

Od vln až po mimozemské bytosti a Golfský proud, máte tam mnoho námořních tras. Takže co se mě týče, musím říct, že se nejvíc přikláním k lidské chybě a matce přírodě.

Existuje nějaká jedna záhada nebo zmizení v bermudském trojúhelníku, na kterou byste rád našel odpověď?

Moje největší téma je, že se vždycky zabývám aspektem vetřelců z vesmíru, mimozemským aspektem. Strávil jsem hodně času na moři, venku v nádherném prostředí. Nikdy jsem neměl práci v uzavřených prostorách. A záležitosti kolem mimozemšťanů mě vždycky nejvíc zajímaly.

Viděl jste někdy malé zelené potvůrky?

Ne, já ne. Ale když jsme pluli u pobřeží Miami, tak tam hodně věcí létalo z nebe. Ale co to bylo, to si pořád nejsme jistí. Během jednoho dílu se podrobně zabýváme fenoménem pojmenovaným UFO. Vyzpovídali jsme řadu očitých svědků.

Nikdo žádné malé zelené potvůrky ve skutečnosti neviděl. Ale viděli jsme pár záznamů mimozemských létajících objektů.

Odhalí pořad něco nového o tomto fenoménu, co jsme dřív nevěděli?

Hned v prvním díle se zabýváme Letem 19. Jedna z teorií, se kterou jsme přišli, je hypoxie, což je více méně horská nemoc. Je to jako pít jednu vodku za druhou, když stoupáte v nadmořské výšce.

Tak jsme skutečně šli do hyperbarické komory a oni nás vypustili do výše 21,000 stop, odebrali nám kyslík. Opravdu všichni umírali smíchy, byli jsme úplně nepoužitelní.

O nepříjemných zkušenostech s počasím a plavbou v této oblasti se zmiňuje již Kryštof Kolumbus ve svém lodním deníku.
O nepříjemných zkušenostech s počasím a plavbou v této oblasti se zmiňuje již Kryštof Kolumbus ve svém lodním deníku.

Proč nás bermudský trojúhelník pořád tak fascinuje, už 75 let?

Nevím, jestli o tom děti čtou ve škole, jestli to vidí v televizi, ale věřte tomu nebo ne, děti milují záhady. A když to děti milují, dospělí o tom roky přemýšlejí. Mluvil jsem o tom s lidmi, kteří říkají, že si s tím lámou hlavu od dětství.

Je to tu s námi dlouho. A pořád existují lidé, kteří si stále pamatují, kdy to poprvé začalo vycházet. Jsou hodně staří, ale jsou mezi námi a pamatují si dobu, kdy k mnoha z těch případů došlo.

Když tohle víme, je myslím pro velkou většinu lidí zajímavé dozvědět se různé představy a teorie. Každý má vlastní představu o tom, co se děje. A lidé pořád vyjíždějí na moře, pořád tu oblast přeplouvají, pořád v té oblasti pracují, pořád si v té oblasti hrají.

Takže stát se může cokoli. Člověk nikdy neví.

Nacházíte nové teorie, nebo se lidé vracejí ke starým teoriím a nalézají nové důkazy pro staré teorie? Co vlastně nacházíte?

Konkrétně jsme se snažili vzít novější technologii a novější vědecké poznatky. Od lidí, kteří studovali posledních sedm let třeba výšku vln měřenou pomocí neuronových sítí, podmínky Golfského proudu.

Například Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) umístil bóje na celý prostor, aby zaznamenal výšku vln, aby zaznamenal různé případy v oceánu. Nasadili driftové bóje, aby viděli, co se s nimi děje, kam driftují. Ty neustále vysílají informace do satelitů.

Takže když vezmeme starší teorie a dáme jim nový náboj, dostaneme novou představu o tom, co se stalo, co se stát může a co se stát mohlo.

V čem děláme chybu, když mluvíme o bermudském trojúhelníku? Co třeba pořád slýcháte, ale není to správný pohled na bermudský trojúhelník?

Samozřejmě metan, to se děje roky. To je něco, co se začalo dít při vzniku Země, kdy se vytvářely tektonické desky a vznikal metan hydrát a docházelo k biologickému rozkladu na dně oceánu a vytvoření metanových bublin.

Představa, že nejmenší mohou být jako golfový míček a největší jako Rhode Island, když dorazí na povrch, je dost podivná. Já sám jsem to viděl. Bylo to v Mexickém zálivu na cestě do Tampy z Key West.

Samozřejmě jsem tím neproplouval přímo, protože když jsem byl dítě, četl jsem o metanu, a říkal jsem si, páni, tady se něco děje, a kroužil jsem kolem na lodi. Ale viděl jsem to.

Nezapálil jsem sirku a nehodil ji tam, abych zjistil, co to je, ale rozhodně mě to zaujalo. Každý si přitom myslí, že plyn zní jako prd nebo smrdí jako prd. Metan nemá vůbec žádný zápach, což jsem nevěděl. A pak ti mimozemšťané, to se probírá vždycky. Je hodně lidí, kteří věří na mimozemské civilizace.

Jaká je nejpodivnější teorie, se kterou jste se setkal?

Jmenuje se to lusca. Má to hlavu žraloka, tělo olihně. Za všechny roky, co chytám ryby, jsem nikdy nenarazil na luscu nebo na něco, co by ji jen připomínalo. Strávili jsme dva dny v modrých dírách a pátrali jsme po těch potvorách.

Myslím, že to byla hlavně babská povídačka, kterou prarodiče vyprávějí, když vás nechtějí pustit do jeskyní. Protože v jeskyních se samozřejmě může leccos přihodit.

Foto: archiv, techexplorist.com, indianexpress.com
reklama
Související články
Záhady a tajemství
Tajemné megality: Dávné stavby sloužily k obřadům i věštění
Megalitických staveb zhotovených z hrubě opracovaných kamenů se po světě vyskytuje spousta. Jde o první částečně zachovalé budovy pocházející z období paleolitu (do 11 000 př. n. l.), neolitu (do 5200 př. n. l.), a starší doby bronzové (do 1550 př. n. l.). Za úplně nejstarší se považuje maltský, pocházející z období cca 6500 let př. n. l. […]
Záhady a tajemství
Mytologický zrod run: O jejich šíření se měl postarat Bůh Ódin
„Tu se mi dobře začalo dařit, magické jsem moudrosti nabyl, slovo za slovem hledalo slovo,“ popisuje Ódinův stav vytržení Starší Edda, sbírka severských mytologických a hrdinských písní, jejíž opis objevili roku 1645 v islandské vesnici Skálholt. Kdy a kde tyto písně vznikly, ale není jasné. Autorem některých veršů, zvaných Výroky Vysokého (Hávamál), je však údajně sám […]
Záhady a tajemství
Jeskyně tajemné vědmy: Nejstarší turistická atrakce v Anglii
Pavel Beneš Předpověděla požár Londýna, auta i konec světa. Vypadala prý tak, jak si představujete klasickou čarodějnici a v Anglii je slavnější než Sybila. Kdo vlastně věštkyně známá jako Matka Shiptonová byla a co opravdu řekla, sice není známo, není to však překážkou k tomu, aby se nestala legendou. Kdejaký věštec se ohání jejím věštbami […]
Záhady a tajemství
Vážně to byl Hiram Bingham, kdo objevil Machu Picchu? A co Vilcabambu?
Zapomenuté, pohlcené pralesem po pádu slavné incké říše. Vážně o Machu Picchu nikdo nevěděl? Hiram Bingham zvědavě stoupá do prudkého svahu za 11letým kečuánským chlapcem Pablitem Alvarezem…   Místní o památce nad jejich hlavami celou dobu vědí, jen nemají důvod ani způsob, jak to vytrubovat do světa. Je 24. července 1911 a Hiram se stává […]
reklama
lifestyle
Tajemství gastronomie: Jak se zrodilo carpaccio, sendvič a pizza Margherita?
Co je vlastně carpaccio? Dnes tak můžeme v podstatě nazvat všechno, co nakrájíme na tenké plátky a za syrova podáváme ochucené nebo se studenou omáčkou. Od hovězího masa se název s časem posune i na ryby – konkrétně lososa a tuňáka – a dokonce i na ovoce či zeleninu. Majonézy často nahradí olivový olej nebo […]
Diktát životního stylu: Délku špičky bot určuje král
Boty na tzv. platformě nejsou výstřelkem 20. století. Poprvé se objevily už na konci středověku. Říkalo se jim „chopine“ střevíce s vysokou podrážkou a staly se velmi populárními. Na rozdíl od běžných bot totiž chránily před bahnem a mokrem. První platformy mají korkovou nebo dřevěnou podrážku a vrchní část ze sametu. Jejich výrobě už na […]
Počátky toaletního papíru: Evropa ho dlouho považuje za luxus
První toaletní papír znali už Číňané od 6. stol. n. l. Pro jeho výrobu sloužil nejlevnější papír a rýžová sláma. Císařská dílna vyprodukovala ročně cca 750 000 listů. Na denní spotřebu tedy připadá 2056 listů. Většinu z nich patrně použily dámy, které tvořily větší část dvora. Ostatní národy se s mytím následujícím po tělesné potřebě vypořádávaly různě. Starověcí […]
Bageta a croissant: Francouzské mňamky, které nejsou francouzské
Pokud byste měli vyjmenovat jídla typická pro Francii, určitě by mezi nimi nechyběla bageta a croissant. Jenže ani jedno jedno z těch dvou není tak úplně francouzské. Bageta Někdy až metr dlouhé pečivo z bílé mouky je symbolem Francie stejně jako třeba Eiffelovka. Prezident Emmanuel Macron (*1977) ji považuje za národní poklad a chce ji […]
reklama
historie
Čistota v minulosti: Ludvík XIV. se myl v pálence
Hygiena v minulosti netvořila vždy samozřejmou součást každodenních rituálů. Některé národy a civilizace si na ni potrpěly už ve starověku, jiné nikoliv. Jak tomu bylo třeba ve středověku? Skvělou ukázkou starověké hygieny je i palác v Knossu. V letech 2000–1200 př. n. l. v něm nechybí důmyslný systém na odvod vody z královniny koupelny a přístavku. V něm stojí zařízení podobné […]
Bitva u Sedanu: Z francouzské porážky se raduje celá Evropa
Nad pevností Sedan se třepotá bílý prapor. Píše se 1. září 1870 a Francie se právě vzdává německé armádě. Její porážka změní politickou mapu kontinentální Evropy. Od této chvíle už nehraje prim země galského kohouta a do popředí se naopak dere sílící Prusko… S příchodem nového dne, 1. září ve čtyři hodiny ráno, se začíná u […]
Záhadný a nakažlivý Syndrom K zachraňoval Židy před nacisty
Ačkoliv Itálii nezasáhl holokaust tak silně jako jiné evropské země, i zdejší Židé se na konci druhé světové války ocitli v ohrožení života. Aby je zachránili, přišli lékaři z římské nemocnice Fatebenefratelli s geniálním plánem – neexistující nemocí, které se nacisté báli a která lékařům pomohla ukrýt za zdmi nemocničního zařízení až stovky Židů… Situace židovských obyvatel v Itálii, […]
Firmy za 2. světové války: Hugo Boss šije pro Hitlerjungend, Allianz pojistí osvětimský koncentrační tábor
Jejich značka je symbolem kvalitní produkce. Spojuje je nelehká doba 2. světové války. Zatímco někteří jsou nacistům na ruku, jiní se snaží ze všeho elegantně vybruslit. Uniformy pro SS, hnědé košile pro SA nebo stejnokroje pro Hitlerjugend se ve 30. letech minulého století šijí v továrně člena NSDAP, módního návrháře a podnikatele Huga Bosse (1885–1948). Zaměstnává […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Černá smrt: Jak El Niño pomohlo rozsévat mor?
21stoleti.cz
Černá smrt: Jak El Niño pomohlo rozsévat mor?
Choroby jako je malárie, cholera, mor a influenza patří z historického úhlu pohledu mezi čtyři největší epidemiologické zabijáky. Právě podmínky doprovázející horkou fázi ENSO mimořádně nahrávají jeji
Zářivě bílá: Jak původně vypadaly egyptské pyramidy?
epochalnisvet.cz
Zářivě bílá: Jak původně vypadaly egyptské pyramidy?
Jsou důkazem lidské vynalézavosti a umu. Stojí už tisíce let a stále budí obdiv i řadu otázek. Jednou z nich je ta, jak vlastně pyramidy vypadaly v době svého postavení. O které rozdíly oproti dnešku
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Zakázaná horoucí láska
skutecnepribehy.cz
Zakázaná horoucí láska
Věděli jsme, že jsme pro sebe stvoření. Kdo by však čekal, že nás dožene osud a provalí se nevěra mého otce? Zamilovala jsem se do svého sourozence! S Davidem jsme se znali od plenek. Celý život jsme vyrůstali vedle sebe coby sousedé. Byli jsme nejlepší přátelé na život a na smrt a neudělali bychom bez
VIPLUXURY: Druhý život luxusního zboží
iluxus.cz
VIPLUXURY: Druhý život luxusního zboží
Exkluzivní bazar VIPLuxury byl založen už v roce 2017, a od té doby zprostředkovává prodej nákupu luxusního zboží světových značek. Postupem času se z jednoho obchodu staly hned tři, přičemž dva bazar
Svatý Jan pod Skalou: Dochází zde k zázračným uzdravením?
enigmaplus.cz
Svatý Jan pod Skalou: Dochází zde k zázračným uzdravením?
Na planetě je mnoho míst, která fascinují zároveň vědce i záhadology. My se vydáme do blízkosti tajemné jeskyně ve středočeské obci Svatý Jan pod Skalou, ve které měl v  minulosti žít poustevník svatý
Jak Darwinova evoluční teorie rozdělila svět…
21stoleti.cz
Jak Darwinova evoluční teorie rozdělila svět…
Psal se listopad 1859, když se na pultech objevila na pohled nevinná publikace s názvem „O původu druhů“. Netrvalo však dlouho, a pro svůj obsah rozdělila vědeckou obec na dva nesmiřitelné tábory, kte
4x Moravskoslezský kraj dětem
epochanacestach.cz
4x Moravskoslezský kraj dětem
Moravskoslezský kraj je krajem Beskyd, skvělého jídla a pití, ale nezapomíná se zde samozřejmě ani na dětičky. Kam je zde můžete vzít na parádní rodinný výlet? Malá ZOO V místech, kde kdysi stávala konírna Larischů, se nachází menší zookoutek Karviná-Fryštát (viz úvodní foto). Konkrétně ji naleznete v zámeckém parku Boženy Němcové. Obora se vzácnými dřevinami
Balanční deska pro rovnováhu
panidomu.cz
Balanční deska pro rovnováhu
Nemáte čas se pravidelně hýbat? Zkuste balanční desku. Cvičení na ní je zábavné a nevyžaduje mnoho místa v bytě. Pomůže zlepšit nejen stabilitu, ale i koordinaci svalů, zpevnit zejména ty ve středu těla, na které zapomínáme. A právě tyhle svaly jsou důležité při jakémkoliv sportu, ale také při problémech s páteří či klouby. Cvičení pomáhá
Samuraj Masakado: Jeho duch prý stále ovlivňuje dění v Tokiu
enigmaplus.cz
Samuraj Masakado: Jeho duch prý stále ovlivňuje dění v Tokiu
V dlouhé historii japonského hlavního města se údajně některé události nestaly nahodile, ale ovlivnil je duch legendárního samuraje z klanu Taira. Byl jím Masakado, jehož činy se výrazně zapsaly do dě
Proč tají nového přítele?
nasehvezdy.cz
Proč tají nového přítele?
O novém příteli mluví modelka a vítězka Miss Word 2006 Taťána Kuchařová (35) celou dobu v hádankách. Od loňského podzimu po troškách prozrazuje, že je po rozvodu s hudebníkem Ondřejem Brzobohatým (