Historie burzovního obchodování se začala psát už před několika staletími. Za léta svého fungování urazila ohromnou cestu a je to příběh velmi zajímavý. Jak to celé začalo a fungovalo v minulosti? Kdy se začalo obchodovat u nás? Nejen tyto otázky probereme v následujícím článku.
Burza funguje jako trh, kde se střetává nabídka a poptávka po cenných papírech (akcie, dluhopisy apod.) nebo komoditách.
Nefunguje to tak, že by se obchody uzavíraly přímo mezi kupujícím (tak to fungovalo dříve) a prodávajícím, ale prostřednictvím obchodníků.
Historie obchodování na burze
Za první regulovaný obchod bychom mohli označit situaci ve Francii v 11. století. Tehdy se začaly regulovat zemědělské komodity prostřednictvím dluhů, které měli lidé u tehdejších bank.
Dluhy si pak vzájemně obchodníci směňovali a s přimhouřenýma očima bychom je mohli nazvat prvními makléři.
Samotné slovo „burza“ se objevilo až později. Vychází z latinského „bursa“, což znamená kožený váček nebo měšec na peníze. Podle některých historických pramenů měly tyto tři měšce viset v průčelí domu Ter Burze v Bruggách, kde se scházeli místní obchodníci.
Mnohem pravděpodobnější se však jeví druhá varianta, tedy že v roce 1309 byla v domě obchodníka Van der Burse z Brug ustanovena neformální instituce „Bruges Bourse“.
Název se později přenesl na instituci Beursa v Antverpách, která byla otevřena v roce 1531 a šlo o první burzu určenou pro obchod. Obchodovalo se se směnkami, zlatem, stříbrnými mincemi atd., a dokonce zde proběhla první emise obligací.
Amsterodamská zbožová burza
Významný obrat v historii cenných papírů nastal v roce 1602, kdy byla založena Holandská východoindická společnost formou první veřejné akcií na Amsterodamské zbožové burze. Ta se v roce 1631 stala finančním centrem Evropy.
Zdejší burza už měla pevně stanovená pravidla pro obchodování, otevírací hodiny apod. Vyvinula se také nová technika – spekulace. Postupem let pak vznikaly další burzy: v Berlíně, Londýně nebo New Yorku.
V dalších letech se přidával zbytek světa. V roce 1860 to byla burza v Bombaji a v roce 1878 burza v Tokiu. V Sydney se začalo obchodovat na burze v roce 1871, v Johannesburgu ještě o 15 let později.
Rozvoji obchodování významně přispěl vznik telegrafu, telefonu a potrubní pošty.
Velký růst burzovního obchodování ve 20. století
Ve 20. století začaly mít některé burzy mezinárodní dosah. Zejména ty v New Yorku nebo v Londýně. Do Spojených států mířily peníze mnoha zahraničních společností, obchodování jen kvetlo a ceny akcií rostly.
To vše až do osudného října 1929, kdy došlo ke krachu newyorské burzy (NYSE). Tehdy se ukázalo, jak obrovský vliv na trhy po celém světě má. Přišla obrovská celosvětová krize, která si vyžádala hodně bankrotů a zástupy nezaměstnaných.
S příchodem počítačových sítí a elektronických systémů pro zadávání příkazů v 70. a 80. letech přišla poměrně velká změna. Zejména se objevil nový druh trhu – mimoburzovní. Ten již nějakou dobu fungoval, ale pouze neformálně.
Strach z nestability na finančních trzích umožnil vznik nových instrumentů, např. finančních derivátů.
V devadesátých letech došlo k výraznému rozvoji on-line obchodování. Výrazně rostl zájem o akciový trh, akcie šly na horu na všech světových burzách. Tato euforie ovšem netrvala věčně.
V živé paměti jistě ještě každý z nás má pád americké banky Lehman Brothers v roce 2008 i krizi, která poté následovala.
Největší světové burzy
Hodnota šedesáti hlavní světových burz činí v současné době asi 70 bilionů dolarů. Přes 93 % této hodnoty se dělí mezi Severní Ameriku, Asii a Evropu. Následující burzy patří k těm „nejlepším“ a největším:
1. Burza cenných papírů v New Yorku
2. Burza cenných papírů NASDAQ
3. Londýnská burza
4. Amsterdamská burza
5. Burza cenných papírů ve Frankfurtu
6. Varšavská burza
7. Tokijská burza
8. Hongkongská burza
Historie českého burzovního obchodování
Historie burzy v České republice není tak bohatá, ale přesto zajímavá. Začala se psát v roce 1871. Tehdy se shromáždila elita české hospodářské sféry. V jejím čele stál Alois Oliva. Dali dohromady částku 29 780 zlatých, aby mohli založit první pražskou burzu. Na ní se obchodovalo s cennými papíry a komoditami.
Velmi významný byl v té době obchod s cukrem a naše burza se v tomto ohledu stala dokonce centrem pro celé Rakousko-Uhersko. První světová válka znamenala na nějakou dobu upozadění obchodu se zbožím a komoditami. Do popředí se dostaly cenné papíry.
Po druhé světové válce a nástupu komunismu se brány české burzy na několik desítek let úplně uzavřely.
K obnově došlo až v devadesátých letech. V roce 1992 vytvořilo osm bankovních domů společnost, která se pak přeměnila na starou známou Burzu cenných papírů Praha. Obchodování bylo obnoveno 6. dubna 1993, kdy se uskutečnila první transakce.
Ve stejném roce vznikl ještě jeden trh, v té době mimoburzovní. Jednalo se o RM-SYSTÉM. Ten se v roce 2008 přeměnil na klasickou burzu cenných papírů, která se zaměřuje především na střední a drobné investory. Dnes ji můžete znát pod názvem RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.