Skip to content
reklama

Pohled z očí do očí aneb hmyzí monstra zblízka

Hmyz žije všude kolem nás. Už jste ale někdy viděli tyto tvory zblízka? Ten pohled vás překvapí! Vypadají jako vetřelci z vesmíru nebo příšery ze sci-fi filmů.

Včela medonosná

Řád: blanokřídlí

Výskyt: celý svět

Včela medonosná patří mezi nejznámější zástupce společenského hmyzu. Tento druh vznikl celkem nedávno, asi před 10 000 lety, kdy se vyvinul ze včely východní. Na temeni hlavy má včela dvě složené oči a na vrcholu tři jednoduché oči ve tvaru trojúhelníku.

Velmi důležitou roli hrají tykadla, díky kterým vnímá čichové a hmatové podněty. Včely žijí ve velkých společenstvích, založených na kastovní hierarchii. Hlavní úlohu hraje královna, o kterou se ostatní včely starají.

Jejich hlavním úkolem je pak opylování květin, z jejichž nektaru včely vyrábějí med. Mezi další jejich výtvory patří včelí vosk.

Na světě je asi 85 % všech kvetoucích rostlin opylováno hmyzem, z toho 85 % včelami. Rostliny, které by se bez opylování včelami těžko obešly, tvoří skupinu čítající 40 000 druhů. Jedna včela nasbírá za život asi 9 gramů medu.

Klíště obecné

Řád: klíšťatovci

Výskyt: Evropa, Blízký východ, severní Afrika

Klíště je v našich končinách dobře známé a také velmi neoblíbené, jelikož se živí sáním krve, a to nejen na lidech, ale i na dalších savcích, plazech nebo ptácích. Nebezpečí tkví hlavně v nemocech, které kousnutím přenášejí.

Jde hlavně o lymskou boreliózu a klíšťovou encefalitidu. Samice klíšťat jsou větší než samečci, jejich velikost se pohybuje od 3,5 mm do 4,5 mm. Po nasátí se jejich těla dokážou zvětšit až na 1 cm. Své oběti umějí nalézt díky tzv.

Hallerovu orgánu, který umožňuje vycítit oxid uhličitý. Klíště se nejčastěji vyskytuje ve vlhkých lesích nebo na loukách.

blank
Když se klíště přisaje, může sát ze vzniklé ranky jeden až dva týdny. Naproti tomu dokáže hladovět i déle než jeden rok. Všechny choroby, které klíšťata přenášejí, mohou vést k trvalému poškození zdraví, dokonce i ke smrti.

Komár pisklavý

Řád: dvoukřídlí

Výskyt: celý svět

Jde o jednoho z nejznámějších komárů u nás. Jeho larvy se živí planktonem, samci sají nektar květů a samice zase krev, které mohou vysát až trojnásobek své vlastní hmotnosti. Komáři dosahují délky 0,5 cm.

Aktivní jsou zejména v noci, přes den se schovávají na chladných místech. Bezpečně se dají rozpoznat podle pisklavého zvuku, který vydávají chvěním křídel a svými hlasivkami. Jakmile svou oběť bodnou, pustí do rány sliny, které obsahují látky zamezující srážlivost krve a zároveň působí proti bolesti.

Více si tento hmyz vybírá těhotné ženy a lidi mohutnější postavy, jelikož vyvíjejí více energie než průměrný člověk a vydechují více oxidu uhličitého.

blank
Komáři přenášejí nebezpečné nemoci, na které zemře až 1 000 000 osob ročně. Jsou známí jako přenašeči malárie, žluté zimnice, horečky Dengue nebo viru Zika.

Mravenec obecný

Řád: blanokřídlí

Výskyt: Evropa, Asie, Severní Amerika a severní Afrika

Mravenci jsou součástí našeho každodenního života. Vidíme je na zahradách, chodnících i v našich domovech. Nejčastěji ale žijí v lesích, na polích nebo na loukách. Je pro ně typické, že si staví podzemní hnízda s nástavbou z hlíny nad zemí mezi stébly trávy.

Dělnice jsou dlouhé mezi 2 až 5 mm a žijí přibližně 7 let, zatímco královna měří téměř 2x déle a je krátkodobě okřídlená. Její život trvá obvykle 15 let. Rekord v délce života drží královna chovaná v zajetí, která se dožila 29 let.

blank
Mravenci vytvářejí monogynní společenství, která mají pouze jednu královnu. Mravenci uzvednou až 20násobek své váhy.

Skákavka královská

Řád: pavouci

Výskyt: jihovýchod USA, Mexiko, Malé a Velké Antily, Kostarika

Jedná se o nejpočetnější pavoučí čeleď na světě. Samice dosahují větší velikosti než samečci. Pohybuje se od 12 mm do 22 mm, rozpětí končetin měří až 35 mm. Klepítka samičky jsou na rozdíl od samců pestře vybarvená, nejčastěji v duhovém odstínu nebo v kombinaci zelenomodré až fialové.

Skákavky mají stejně jako jiní pavouci čtyři páry očí, které mají uspořádány ve třech řadách. Zbylé dva páry menších očí se nacházejí na stranách hlavohrudi. Zajímavé jsou hlavně střední teleskopické oči, které umožňují posun zorného pole, aniž by se musel pavouk natáčet.

blank
K lovu potravy využívají dichromatické vidění s citlivostí na zelenou v ultrafialovém pásmu, což jim umožňuje zaměřit opačné pohlaví, ale také kořist na vzdálenost půl metru s vysokou přesností. Mají velmi dobře vyvinutý sluch, slyší zvuky do několikametrové vzdálenosti.

Sršeň obecná

Řád: blanokřídlí

Výskyt: Evropa, Asie, Amerika

Sršeň obecná je největším evropským zástupcem jedovatého sociálního blanokřídlého hmyzu z čeledi sršňovitých. Stavbou těla se podobá běžnějším vosám, je však větší a jinak zbarvená a dosahuje délky 18 až 35 mm.

V dutinách stromů si staví oválné papírové hnízdo, které může měřit v průměru až 80 cm. Tam žije ve společenstvech, která mohou čítat až 1700 jedinců. Královna a dělnice disponují silnými kusadly a žihadly s jedem.

Ty však používají hlavně ve chvílích, kdy jsou podrážděné. Jejich velké, složené oči jim sice neumožňují vidět ostře, ale dokážou jimi zaznamenat i zcela nepatrný pohyb. Umějí s nimi pokrýt zorné pole o úhlu 360 °.

blank
Toxicita sršního jedu je několikanásobně nižší než u včely medonosné. Obsahuje aminokyseliny, enzymy, polypeptidy a další látky, které mají neurotoxické účinky. Při každém bodnutí vypustí přibližně 0,5 mg kapalného jedu.

Octomilka obecná

Řád: dvoukřídlí

Výskyt: celý svět

Octomilky jsou známé jako tzv. ovocné nebo vinné mušky a čítají přibližně 1500 druhů. Nejznámější a nejčetnější je octomilka obecná. Její původní forma má jasně červené oči a měří 2 až 3 mm. Octomilky častokrát mívají na křídlech výrazný vzor a žilky.

Nejčastěji se vyskytují na kvasícím nebo hnijícím ovoci. Samy jsou důležitým zdrojem potravy pro dravý hmyz, některé ryby nebo žáby.

blank
Octomilky patří mezi modelové organismy pro výzkum kvůli svému způsobu rozmnožování. Během měsíce totiž dokážou vyprodukovat několik generací.

Kudlanka nábožná

Řád: kudlanky

Výskyt: jižní Evropa, suché stepní oblasti

Tato kudlanka je velmi nenápadná, obvykle je zbarvená světle až tmavě zeleně, na podzim dohněda. Díky tomu se může před případnými predátory dobře skrývat. Pro kudlanky je typická trojúhelníkový hlava s velkýma očima.

Jedná se o jediný druh kudlanek, který dokáže otočit hlavou o 360 °C, aniž by pohnula tělem. Jako jeden z mála druhů hmyzu vnímá člověka.

blank
Kudlanky jsou známé sexuálním kanibalismem, což znamená, že samička po páření sežere samečka. To se děje hlavně v době nedostatku potravy.

Foto: Shutterstock.com
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Mystický Paimpontský les. Měl zde Merlin křišťálový zámek?
enigmaplus.cz

Mystický Paimpontský les. Měl zde...

Nedaleko zurčícího pramene se tyčí obří kamenný blok....
Válka znovu v plném proudu?
nasehvezdy.cz

Válka znovu v plném proudu?

Eva Burešová (29) se...
Výstava: Zemědělská krajina a technika na fotografiích Miloše Sedláčka
epochanacestach.cz

Výstava: Zemědělská krajina a...

Výstava výtvarného fotografa...
Nestresujte se tolik!
panidomu.cz

Nestresujte se tolik!

Kolikrát jste už tohle vyslechli, že?...
Spatřil mořeplavec Henry Hudson skutečné mořské panny?
enigmaplus.cz

Spatřil mořeplavec Henry Hudson...

Příběhy o mořských pannách jsou staré téměř jako...
Zatracený bolševník: Co vám dokáže udělat 5metrový postrach?
epochalnisvet.cz

Zatracený bolševník: Co vám...

Ten tlustý dutý stonek k tomu přímo vybízel. Partička...
Unikátní vejce ozdobily kapli Pražského hradu
iluxus.cz

Unikátní vejce ozdobily kapli...

Pozvaní VIP hosté si na konci ledna měli možnost...
Srovná se Sára Rychlíková s divokou minulostí svého miláčka?
nasehvezdy.cz

Srovná se Sára Rychlíková...

Půvabná a nadaná herečka Sára...
Pralesničky znovu spatřeny v přírodě!
21stoleti.cz

Pralesničky znovu spatřeny v...

Rod obojživelníků Atelopus, jehož zástupcům se...
Ocitla jsem se v nebi?
skutecnepribehy.cz

Ocitla jsem se v nebi?

Ten, kdo nahlédne do prostoru mezi dvěma světy,...
Studená polévka gazpacho
tisicereceptu.cz

Studená polévka gazpacho

Tradiční studená polévka gazpacho (čtěte gazpačo) je...
Geometrie ve službách minimalismu
rezidenceonline.cz

Geometrie ve službách...

Jasná koncepce moderní vily dává vyznít...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha