Domů     Tajemství slavného skladatele: Zkomponovala část Bachova díla jeho druhá manželka?
Tajemství slavného skladatele: Zkomponovala část Bachova díla jeho druhá manželka?

Brk namočený v inkoustu skřípe po papíru. Anna Magdalena Bachová zachycuje noty diktované manželem. Sem tam kompozici trochu poupraví. Ráda by zapisovala i svoji hudbu. Jenže ženu skladatelku dobové konvence nepovolují…  

Když se v červenci roku 1720 německý hudební skladatel Johann Sebastian Bach (1685–1750) vrací po dvouměsíční cestě z Karlových Varů, kam doprovázel knížete Leopolda z Anhaltu-Köthenu (1694–1728), u něhož pracuje jako kapelník a varhaník, na léčebný pobyt, manželku Johannu Barbaru (1684–1720) už doma nezastihne.

Dozvídá se, že když byl pryč, onemocněla a zemřela. V červnu 1721 se součástí dvora knížete Leopolda stává zpěvačka Anna Magdalena Wilckeová (1701–1760).  Její vynikající hlas všichni ocení.

Dostává po Bachovi druhý nejvyšší plat, což je tehdy výsadou pouze mužů.

Skladatel jí neodolá a už 3. prosince 1721 si ji odvede k oltáři.  I když s první ženou prožil spokojené roky, s Annou Magdalenou se jeho štěstí násobí. „U Bachů se komunikovalo prostřednictvím hudby a vzdělaná Anna Magdalena měla v tomto dialogu co sdělit, což také dělala, potvrzuje jejich dokonalý partnerský soulad současná švýcarská profesorka hudby Christine Fischerová.  

Anna Magdalena Bachová se řadí k vynikajícím zpěvačkám. Možná je i zdatnou skladatelkou.
Anna Magdalena Bachová se řadí k vynikajícím zpěvačkám. Možná je i zdatnou skladatelkou.

Žádá o pomoc 

Manželé rádi pořádají hudební večírky. Společně hrají a improvizují. Pokračují v nich i poté, co v roce 1723 Bach změní působiště a stává se ředitelem kůru ve škole sv. Tomáše v Lipsku. Rodina se samozřejmě stěhuje s ním.

Johann čile skládá, Anna Magdalena ho všestranně podporuje. S plynoucími roky ale jeho zrak slábne. Od dětství je krátkozraký a na stará kolena se k tomu zřejmě přidá ještě oční zákal. „Už na ten papír špatně vidím.

Mohla bys tu skladbu zapsat? žádá stále častěji svoji ženu a nikdy neodmítne. Naslouchá Johannově diktátu a notu za notou pečlivě a věrně zapisuje do linek osnovy.

I když je sama výbornou hudebnicí a melodie jí vibrují v hlavě, na skládání si nechá zajít chuť.  Nebo je pravda trochu jiná? Možná, že ano… 

U Bachů se často muziciíruje. Část synů se vydá na hudební dráhu.
U Bachů se často muziciíruje. Část synů se vydá na hudební dráhu.

Pochybnosti o autorství  

Současný muzikolog a někdejší dirigent Darwinova symfonického orchestru Martin Jarvis z Univerzity Charlese Darwina v Austrálii přichází v roce 2006 s nečekaným závěrem. Některá ze slavných děl nesloužil Bach, ale jeho druhá choť Anna Magdalena!

Za svoje slova sklidí vlnu ostré kritiky, a proto další roky věnuje podrobnému studiu Bachova díla a jeho rukopisů. Znovu opráší svoji teorii do světa v roce 2014, a to v knize Napsáno paní Bachovou.

Obsahuje řadu důkazů a vysvětluje, kdy se ho poprvé zmocnily pochybnosti o Bachově autorství některých skladeb. Tato otázka mu prý začala vrtat hlavou už jako studentovi londýnské Královské akademie, když začal hrát Bachovy suity pro violoncello:

„Vždycky jsem si kladl otázku, kdo by mohl být jejich autorem, neboť se výrazně liší od jiných mistrových děl.“ 

Kdo zkomponoval sonátu? Odborníci se přou.
Kdo zkomponoval sonátu? Odborníci se přou.

Nenápadná poznámka  

 „V roce 2001 jsem rozložil kompozice skladeb pro cello a nalezl jsem 18 důvodů, proč je nenapsal Bach,“ tvrdí. Při výzkumu narazí na dva rukopisy Bachových skladeb. Jsou sepsány rukopisem, který odpovídá stylu jeho druhé ženy.

Je na nich ale uveden rok 1713. „Když si uvědomíte, že jsem našel rukopisy s datováním o sedm let dříve, než se měla s Bachem setkat, měli byste se ptát, o co tu jde,“ míní Jarvis.

Ke skálopevnému přesvědčení, že autorkou řady děl je opravdu Annu Magdalena ho s konečnou platností přesvědčí poznámka na titulní straně Bachových suit pro cello: Ecrite par Madame Bachen, Son Epose (napsáno paní Bachovou, jeho chotí).“  Psaná je stejným rukopisem jako noty z roku 1713.  „Moji bývalí učitelé hudby vycházeli z toho, že Anna Magdalena Bachová kompozice svého manžela jenom přepisovala načisto.

A to je dodnes převládající mínění odborníků, bez ohledu na fakt, že neexistuje žádný originál kompozic napsaný mistrovou rukou,“ tvrdí Jarvis. Je známo, že Bach nedokázal noty kvůli špatnému zraku sám zaznamenávat. Proto mu zápisy provádí Anna Magdalena.

Nikdo si ale nepoložil otázku, jestli byla pouhou písařkou, nebo do věci vnášela i svoji vlastní invenci. Jarvis si myslí, že ano. Domnívá se dokonce, že autorem suit je ona sama! 

Johann Sebastian Bach k stáru nerad píše a zaznamenávání not svěřuje svojí manželce.
Johann Sebastian Bach k stáru nerad píše a zaznamenávání not svěřuje svojí manželce.
Kdo složil variace? 
Kdo složil variace? 

Jako argument uvádí, že suity jsou psané lehkou rukou, dynamickým rukopisem jako kdyby zaznamenávala hudbu ze svého nitra. Předpokládá, že pokud by skladatelova žena jenom zapisovala podle diktátu, stránky by působily těžkopádněji.

Způsob zápisu prý nevykazuje rysy, jako by šlo o pouhý záznam myšlenek někoho jiného. Jarvis navíc poznamenává, že svá nejgeniálnější díla Bach píše až po sňatku s Annou Magdalenou.

Na pomoc si v argumentaci bere i svoji bývalou studentku Heidi Harralsonovou, dnes muzikoložku zabývající se pravostí dokumentů, která mu během výzkumu pomáhala. Podle ní Anna stvořila některé skladby připisované Bachovi.

Mluví třeba o cyklu klavírních skladeb, slavných Goldbergových variacích: „Myslím, že jejich autorkou je Anna Magdalena. Důkazy jasně ukazují na Bachovu manželku,“ říká Heidi.  

Nedostatek důkazů 

Dají se ale taková tvrzení považovat za věrohodná? Odborníci se staví proti. Podle nich pro ně neexistuje dostatek důkazů. Například americký hudební kritik Alex Ross naráží na poznámku na suitách pro cello s tím, že napsat neznamená totéž jako zkomponovat.

Zároveň ovšem dodává, že některá díla jsou podepsána oběma manželi, což je trochu nezvyklé.

Neobstojí ani argument týkající se rukopisů datovaných rokem 1713. Oba umělci se mohli setkat už toho roku, ale mohlo jít i o pozdější opis not načisto opatřený datem vzniku skladby.

Profesorka Fischerová ale připouští, že Jarvis může mít pravdu.  Sama mluví o nezřetelné hranici mezi hudební improvizací a komponováním, ze které podle ní „logicky vyplývá, že prvotřídní hudebnice jako ona (Anna Magdalena) mohla i komponovat.“

Foto: wikipedia.org, christopher-j.net
Související články
Historie
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Historie
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
reklama
svět zločinu
Zavražděná Otýlie Vranská: Kdo rozporcoval mrtvou dívku v kufrech?
Nádražák lehce nadzvedne víko opuštěného kufru a sáhne dovnitř. Snad se mu podaří nahmatat třeba občanský průkaz. Jeho ruka však narazí na něco měkkého, poddajného. A studeného. „Myslel jsem, že sahám na kus masa,“ sdělí později kriminalistům. V podstatě to tak bylo. Je mladá i pohledná. A tak se Slovenka Otýlie Vranská vydá hledat štěstí […]
Rozřezanou účetní vylovili z Vltavy
Mladá žena kráčí do banky. Musí vyzvednout výplaty. Je uvolněná, spokojená. Nedávno se vdala. Možná už pomýšlí na děti. Každopádně si maluje budoucnost. Když peníze obdrží, vyjde zpátky na ulici. Tam spatří známou tvář. Nastoupí k ní do auta. I s výplatami. Tím zpečetí svůj osud.  Je odpoledne 23. dubna 1951. Na jezu v Klecánkách […]
Bestie ze Zliechova: Lehotský mrtvoly obětí pálil
I když se některé české „kriminálky“ doslova hemží sériovými vrahy, ve skutečnosti není řádění takových zabijáků v srdci Evropy nijak časté. A to se netýká jen České republiky, ale i Slovenska. Ovšem na jaře 2022 napíšou slovenští zástupci justice tečku v kauze, v níž sériový vrah skutečně figuruje. Jeho jméno je Miroslav Lehotský. Vztah se […]
Zabila své dva životní partnery. Tomu druhému uřízla hlavu!
Na usedlosti je rušno. Kolem domu i v něm se pohybují technici a vyšetřovatelé. Přijede i soudní lékař. Málem uklouzne na náledí. Pohlédne na popel, kterým je posypaná cesta. Vtom ho zamrazí. Všimne si, že v popelu jsou úlomky kostí. Na ten hrůzný zážitek nikdy nezapomenou. Kdo? Cestující, kteří jedou 9. prosince 1964 ranním vlakem […]
reklama
historie
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
Barvy nad zlato i drahé koření
Náš oděv nebýval vždy tak pestrobarevný jako dnes. Výroba barev na látky byla totiž v minulosti poměrně složitou záležitostí a vybrané odstíny barev navíc ukazovaly na společenské postavení nositele oděvu, nikoliv na jeho barevný vkus… Nejstarší záznamy o barvení látek pocházejí z mladší doby kamenné z Číny, kde lidé barvili své šaty ruměnkou. Nevíme však, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kde leží hrob abatyše Mlady?
historyplus.cz
Kde leží hrob abatyše Mlady?
Archeologové důkladně prozkoumávají ostatky, vyzvednuté z hrobu č. 110 na pohřebišti svatojiřského kláštera na Pražském hradě. Dlouhá léta se vědci domnívali, že patří abatyši Anežce Přemyslovně, nevlastní sestře Přemysla Otakara I., která zemřela roku 1228. Teď se ale zdá být všechno jinak… Datování kosterních ostatků, odhalených v hrobě č. 110, určuje, že jejich majitel či
Záhada mých skvrn na rukou
skutecnepribehy.cz
Záhada mých skvrn na rukou
Od dětství jsem trpěla záhadnou nemocí. Nikdo mi nedokázal pomoci. Až minulý život ukázal příčinu. Prvně se mi to stalo jako miminku a s naprostou pravidelností se ten nevysvětlitelný „problém“ opakoval každý rok – vždy ve stejném období. Tu záhadnou nemoc nedokázal nikdo nikdy rozluštit, až do mých třiatřiceti let. Do roka a do dne V čem spočívala ta
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
nejsemsama.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Milionářské sny o medu
iluxus.cz
Milionářské sny o medu
Milionáři často dostanou, co chtějí, a Sir Jim Ratcliffe, spolumajitel Manchester United, je toho dokonalým příkladem. Po osmnáctiměsíčním boji o plánování vyhrál spor se sousedem ohledně úlů a teniso
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
enigmaplus.cz
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
Obec Vranová Lhota leží v údolí říčky Třebůvky v okrese Svitavy. V obci stojí tvrz, o níž první písemná zmínka pochází z roku 1406. Jedná se o původní středověkou stavbu s gotickou a renesanční přesta
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
21stoleti.cz
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
Podle nové, dosud nerecenzované studie získal virus ptačí chřipky, který momentálně šíří mléčnými farmami ve Spojených státech, desítky nových mutací. A to včetně těch, které jej mohou učinit schopněj
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Je zamilovaný do Kohoutové?
nasehvezdy.cz
Je zamilovaný do Kohoutové?
Někdy se stává, že se do sebe během natáčení zamilují dva herečtí kolegové. Možná je to i případ Bereniky Kohoutové (33) a Filipa Blažka (50), kteří hrají zamilovanou dvojici v seriálu Jedna rodina.